Udržitelný rozvoj díky technologicky optimalizovaným přírodním materiálům
Kreod Pavilion, Londýn
Časy, kdy jste chtěli ovládnout přírodu technicky a destruktivně, jsou pryč. Nová éra začíná inovativními metodami zlepšování technických a estetických vlastností materiálů. Řada nových materiálů přináší revoluci a podporuje technologii Udržitelný rozvoj architektury, stavby a designu. Tým odborníků Britů Materiální rada, specializující se na technologickou optimalizaci přírodních materiálů, zdůrazňuje výhody používání těchto materiálů. Uvedené příklady jasně ukazují, že moderní a konkurenceschopné výrobky lze vyrábět pomocí inovativních technik a pokročilých postupů.
Optimalizované přírodní materiály znamenají udržitelný rozvoj a technický pokrok
Letiště Barajas, Madrid
Nově vynalezené materiály založené na přírodě přispívají k harmonickému vztahu k bezprostřednímu okolí a životnímu prostředí. Jsou konkurenceschopné se zavedenými syntetickými produkty. Na rozdíl od nich jsou optimalizované přírodní materiály účinnější při používání, biologicky rozložitelné, recyklovatelné, udržitelné a estetičtější. Jejich mimořádné vlastnosti otevírají architektům a designérům nové obzory.
Inovativní výrobní technologie zlepšují svět materiálů
Obzvláště oddaný jednomu Udržitelný rozvoj je španělský výrobce Cosentino. Zaměřuje se na zodpovědnou produkci přírodních produktů ze surovin. Rodina produktů Silestone Prexury představuje odolný a trvanlivý materiál vyrobený z fosilií a polodrahokamů. Díky tomu je mimořádně vhodný pro fasádní obklady a vnitřní práce.
Mlhovina Silestone se skládá z kamenné směsi se značným podílem křemene 94%
Fyzikální změny ve stavebnictví
Díky inovativním počítačem řízeným výrobním postupům vyvinuli výrobci nové způsoby povrchové úpravy materiálů, které jsou praktičtější a levnější. Tradiční způsob ručního zpracování povrchů přírodního kamene je extrémně časově náročný a náročný. Používá se pro tuto úžasnou trojrozměrnou mozaiku Lithos design pouze počítačové modelování a 5osé CNC stroje. Povrchy vytvořené precizním zpracováním přírodního kamene mají geometrickou strukturu a v interiérovém designu fungují jako modulární oddělovací prvky.
Optimalizované organické materiály znamenají revoluci v architektuře a designu
Přírodní materiály jsou díky svému přirozenému tvaru vhodné pro několik použití. Díky aplikaci nových výrobních technik může bambusové dřevo v architektuře a designu nahradit konvenční dřevo. Bambus je rychle rostoucí přírodní materiál s oblíbenými funkčními a estetickými vlastnostmi. Moso – výrobce z Nizozemska se zaměřuje na udržitelný vývoj nových bambusových výrobků. Mezi širokou nabídkou produktů jsou k vidění panely, dýhy, desky, tvárnice a další. Bambusové výrobky si mohou být ve stavebnictví velmi blízké. Liší se svým vzhledem – proces karbonizace cukru mění barvu.
Vývoj nových bambusových výrobků
Nové přírodní materiály reformují materiální prostředí
Toto je nový terminál letiště Barajas v Madridu, který navrhl Partnerství Richarda Rogerse. Spodní strana střechy byla obložena jemně zakřivenými bambusovými lamelami od společnosti Moso. Rozloha 212 000 m2 je skutečným architektonickým vrcholem.
Technologicky optimalizované kompozitní materiály
Nemusíte se omezovat na homogenní přírodní látky. Navrhované materiály se staly nepostradatelnými pro udržitelný vývoj produktů. Jsou vytvořeny tak, aby splňovaly specifické požadavky na kvalitu, a jsou kombinovány se speciálními kompozitními materiály. Kompozitní materiál „Fluid Solids“, vynález designéra se sídlem v Curychu Porazte Karrera, je vyroben z přírodního zemědělského odpadu a vedlejších produktů. Je bez zápachu, zcela biologicky rozložitelný a netoxický. Pomocí technik již používaných u termoplastů lze látku tvarovat a barvit. Organické pojivo umožňuje výrobu předmětů v limitovaných edicích nebo malých sériích.
Organická pojivová tekutá pevná látka
Přírodní materiál – bez zápachu a biologicky rozložitelný
Concept Space IV od Architonic
Stánek designových veletrhů se sochařským charakterem je vytvořen z materiálu Fluid Solids.
Díky chemickým procesům revoluční materiály s vynikajícími vlastnostmi
Foto: James Brittain
Díky chemickým změnám ve struktuře a tvaru na molekulární úrovni je dobře známo, že se zlepšují výkonnostní vlastnosti materiálu. Platowood je nový chemicky ošetřený dřevěný výrobek. Architekti jej použili jako základní materiál pro opláštění projektu Old Bearhurst v Kentu v Anglii Duggan Morris.
Technicky optimalizované materiály na přírodní bázi
Dalšími produkty na trhu, které byly chemicky vylepšeny, jsou Thermowood, Accoya a Kebony – konkurenceschopná a udržitelná alternativa pomalu praného topenwoodu a tvrdého dřeva.
Most Accoya – Mojžíšův most v Halsterenu, Holandsko – von RO&AD Architecten
Technicky zpracované dřevo Kebony je vyrobeno procesem Kebonisation – polymerace. Konvenční dřevěný materiál je impregnován tekutým organickým odpadem. Technicky vyrobený biopolymer furan posiluje strukturu buněčných stěn. Takto ošetřené dřevo se stává odolnějším, odolným vůči hmyzu a houbám, trvanlivým, rozměrově stálým a bez toxinů. Vedlejším efektem je změna zbarvení.
Bezúdržbový materiál Kebony
Inovativními materiály používanými v architektuře a designu jsou biopolymery vyrobené ze živých organismů a vyztužené přírodními vlákny. Biokompozity jsou alternativou k polymerům vyztuženým skelnými vlákny.
Pavilon Kreod v Londýně vyrobený z biokompozitů vyztužených přírodními vlákny
Louisianský pavilon dánské firmy 3XN – Louisianské muzeum moderního umění
Podporujte růst prostřednictvím zelených instalací
Zelené střechy, fasády opláštěné rostlinami a živé městské farmy jsou odedávna součástí městské architektury a přispívají k celkovému čištění vzduchu. Integrace přírody do architektonického systému se dostala pod kontrolu. Vertikální zahrada Benetti Moss, složená z panelů se stabilizovaným lišejníkem zapuštěným do pryskyřičného podkladu, je produktem Benetti. Je vhodný pro vnitřní použití a reguluje obsah vlhkosti. Lišejník nevyžaduje žádnou zvláštní péči, je robustní a daří se mu i bez přímého přirozeného slunečního světla.
Obývací stěna BenettiMoss
Používejte biologické mechanismy
Inženýrská kancelář Arup představil ambiciózní projekt BIQ House na „bioadaptivní“ fasádu na mezinárodní výstavě budov v Hamburku. Skleněné fasádní prvky poskytují úkryt pro různé mikrořasy. Živé mikrořasy rostou v plášti budovy a nabízejí ochranu proti slunci, ochranu soukromí, tepelnou izolaci a zvukovou izolaci. Organismy absorbují sluneční energii a ohřívají vodu v zásobníku teplé vody. Staré řasy se shromažďují a nechávají kvasit v bioplynové stanici – to opět generuje energii.
Mikrořasy žijí v plášti budovy
Fotografie: © Colt International, Arup Germany, SSC GmbH
8 House by BIG Denmark, Kodaň – instalace zelené střechy
Dobrý dům od RO&Architekti AD v Roosendaalu
Foto: Erik Stekelenburg
Laserová řezačka na solární pohon
Designéři vytvořili na základě výzkumu nových přírodních zdrojů energie a jejich využití jako nástrojů Markus Kayser V roce 2010 laserová řezačka poháněná sluneční energií. Zachycená sluneční energie pohání mechanickou řezačku a pomocí paprsků přes skleněnou kuličkovou čočku rozřezá 2d segmenty.
Zachyťte sluneční energii
Fotografie od: Amos Field Reid
Zařízení Kayser Solar Sinter využívá sluneční paprsky k roztavení pouštního písku Sahary. Pevné objekty jsou transformovány pomocí technologie 3D tisku SLS. Studie z roku 2008, kterou provedli architekt Magnus Larsson a Ordinary Ltd. ukazuje, že k přeměně velkých pískovcových útvarů v poušti lze použít bakterie. Obrovská organická 3D tiskárna ve tvaru D vyvinutá společností Foster & Partnerská kancelář je velmi praktická v těžko přístupných oblastech, protože stavební materiál se vyrábí na místě. Stoupající technologie bude jednoho dne použita pro struktury uzavřené na Měsíci za účelem jejich výroby z Měsíce Země.
PŘES ARCHITONICKÉ