Přátelský k životnímu prostředí

Udržitelný rozvoj díky technologicky optimalizovaným přírodním materiálům

Udržitelná konstrukce bio kompozitů Kebony Pavilion Biopolymer vyztužený přírodními vláknyKreod Pavilion, Londýn

Časy, kdy jste chtěli ovládnout přírodu technicky a destruktivně, jsou pryč. Nová éra začíná inovativními metodami zlepšování technických a estetických vlastností materiálů. Řada nových materiálů přináší revoluci a podporuje technologii Udržitelný rozvoj architektury, stavby a designu. Tým odborníků Britů Materiální rada, specializující se na technologickou optimalizaci přírodních materiálů, zdůrazňuje výhody používání těchto materiálů. Uvedené příklady jasně ukazují, že moderní a konkurenceschopné výrobky lze vyrábět pomocí inovativních technik a pokročilých postupů.

Optimalizované přírodní materiály znamenají udržitelný rozvoj a technický pokrok

Design Madrid Barajas letištní vlnité obkladové lamely bambusLetiště Barajas, Madrid

Nově vynalezené materiály založené na přírodě přispívají k harmonickému vztahu k bezprostřednímu okolí a životnímu prostředí. Jsou konkurenceschopné se zavedenými syntetickými produkty. Na rozdíl od nich jsou optimalizované přírodní materiály účinnější při používání, biologicky rozložitelné, recyklovatelné, udržitelné a estetičtější. Jejich mimořádné vlastnosti otevírají architektům a designérům nové obzory.

Inovativní výrobní technologie zlepšují svět materiálů

odolný materiál Silestone Prexury Přírodní materiály Cosentino fosilní-polodrahokam-achát

Obzvláště oddaný jednomu Udržitelný rozvoj je španělský výrobce Cosentino. Zaměřuje se na zodpovědnou produkci přírodních produktů ze surovin. Rodina produktů Silestone Prexury představuje odolný a trvanlivý materiál vyrobený z fosilií a polodrahokamů. Díky tomu je mimořádně vhodný pro fasádní obklady a vnitřní práce.

Mlhovina Silestone se skládá z kamenné směsi se značným podílem křemene 94% 

Přírodní materiál Cosentino Obnovený křemenný kámen, pokročilé výrobní technologie

Fyzikální změny ve stavebnictví

Dělicí stěna prvek přírodní kámen zpracování mozaiky struktura-lithos designová zeď

Díky inovativním počítačem řízeným výrobním postupům vyvinuli výrobci nové způsoby povrchové úpravy materiálů, které jsou praktičtější a levnější. Tradiční způsob ručního zpracování povrchů přírodního kamene je extrémně časově náročný a náročný. Používá se pro tuto úžasnou trojrozměrnou mozaiku Lithos design pouze počítačové modelování a 5osé CNC stroje. Povrchy vytvořené precizním zpracováním přírodního kamene mají geometrickou strukturu a v interiérovém designu fungují jako modulární oddělovací prvky.

Optimalizované organické materiály znamenají revoluci v architektuře a designu

rychlé obnovitelné suroviny bambusové výrobky proces udržitelného rozvoje

Přírodní materiály jsou díky svému přirozenému tvaru vhodné pro několik použití. Díky aplikaci nových výrobních technik může bambusové dřevo v architektuře a designu nahradit konvenční dřevo. Bambus je rychle rostoucí přírodní materiál s oblíbenými funkčními a estetickými vlastnostmi. Moso – výrobce z Nizozemska se zaměřuje na udržitelný vývoj nových bambusových výrobků. Mezi širokou nabídkou produktů jsou k vidění panely, dýhy, desky, tvárnice a další. Bambusové výrobky si mohou být ve stavebnictví velmi blízké. Liší se svým vzhledem – proces karbonizace cukru mění barvu.

Vývoj nových bambusových výrobků

Výroba bambusového materiálu optimalizovaná pro dřevěný materiál Moso společnost Holland

Nové přírodní materiály reformují materiální prostředí

bambusové střešní opláštění terminálu letiště v Madridu Richard Rogers Partnerské bambusové lamely

Toto je nový terminál letiště Barajas v Madridu, který navrhl Partnerství Richarda Rogerse. Spodní strana střechy byla obložena jemně zakřivenými bambusovými lamelami od společnosti Moso. Rozloha 212 000 m2 je skutečným architektonickým vrcholem.

Technologicky optimalizované kompozitní materiály

Fluid Solids-organické Instalace technicky optimalizovaných přírodních materiálů

Nemusíte se omezovat na homogenní přírodní látky. Navrhované materiály se staly nepostradatelnými pro udržitelný vývoj produktů. Jsou vytvořeny tak, aby splňovaly specifické požadavky na kvalitu, a jsou kombinovány se speciálními kompozitními materiály. Kompozitní materiál „Fluid Solids“, vynález designéra se sídlem v Curychu Porazte Karrera, je vyroben z přírodního zemědělského odpadu a vedlejších produktů. Je bez zápachu, zcela biologicky rozložitelný a netoxický. Pomocí technik již používaných u termoplastů lze látku tvarovat a barvit. Organické pojivo umožňuje výrobu předmětů v limitovaných edicích nebo malých sériích.

Organická pojivová tekutá pevná látka

Biologicky rozložitelný kompozitní materiál Beat-Karrer Zurich Technologie

Přírodní materiál – bez zápachu a biologicky rozložitelný

Beat-Karrer Navrhněte organické materiály tekuté pevné látky-výrobní proces moderní optimalizovaný materiál

Concept Space IV od Architonic 

Organický obraz znamená design stojanu Fluid Solids Karrer Milano-Design Week 2013

Stánek designových veletrhů se sochařským charakterem je vytvořen z materiálu Fluid Solids.

Díky chemickým procesům revoluční materiály s vynikajícími vlastnostmi

moderní architektura udržitelného rozvoje Projekt Duggan Morris Platowood BearhurstFoto: James Brittain

Díky chemickým změnám ve struktuře a tvaru na molekulární úrovni je dobře známo, že se zlepšují výkonnostní vlastnosti materiálu. Platowood je nový chemicky ošetřený dřevěný výrobek. Architekti jej použili jako základní materiál pro opláštění projektu Old Bearhurst v Kentu v Anglii Duggan Morris.

Technicky optimalizované materiály na přírodní bázi

Platowood chemicky vylepšil výkonné výrobní techniky odolné proti opotřebení

Dalšími produkty na trhu, které byly chemicky vylepšeny, jsou Thermowood, Accoya a Kebony – konkurenceschopná a udržitelná alternativa pomalu praného topenwoodu a tvrdého dřeva.

Most Accoya – Mojžíšův most v Halsterenu, Holandsko – von RO&AD Architecten

technicky vyztužené dřevo Accoya Moses Bridge-Halsteren Holland-RO & AD-architecten

Technicky zpracované dřevo Kebony je vyrobeno procesem Kebonisation – polymerace. Konvenční dřevěný materiál je impregnován tekutým organickým odpadem. Technicky vyrobený biopolymer furan posiluje strukturu buněčných stěn. Takto ošetřené dřevo se stává odolnějším, odolným vůči hmyzu a houbám, trvanlivým, rozměrově stálým a bez toxinů. Vedlejším efektem je změna zbarvení.

Bezúdržbový materiál Kebony

Accoya Wood Bridge Moses Holland RO & AD Optimalizované přírodní materiály Udržitelný rozvoj

Inovativními materiály používanými v architektuře a designu jsou biopolymery vyrobené ze živých organismů a vyztužené přírodními vlákny. Biokompozity jsou alternativou k polymerům vyztuženým skelnými vlákny.

Pavilon Kreod v Londýně vyrobený z biokompozitů vyztužených přírodními vlákny

Inovativní materiály Architektura-design Pavilion-Kebony Dřevo naživu

Louisianský pavilon dánské firmy 3XN – Louisianské muzeum moderního umění

Bezúdržbový materiál-Pavilon ze dřeva vyztuženého kebony Dánské kanceláře-3XN Museum-modern-art-new

Podporujte růst prostřednictvím zelených instalací

vertikální zelená instalace stabilizovaná lišejník-Benetti MOSS- zahrada

Zelené střechy, fasády opláštěné rostlinami a živé městské farmy jsou odedávna součástí městské architektury a přispívají k celkovému čištění vzduchu. Integrace přírody do architektonického systému se dostala pod kontrolu. Vertikální zahrada Benetti Moss, složená z panelů se stabilizovaným lišejníkem zapuštěným do pryskyřičného podkladu, je produktem Benetti. Je vhodný pro vnitřní použití a reguluje obsah vlhkosti. Lišejník nevyžaduje žádnou zvláštní péči, je robustní a daří se mu i bez přímého přirozeného slunečního světla.

Obývací stěna BenettiMoss

BennettiMOSS instalace zelená lišta pro čištění vzduchu

Používejte biologické mechanismy

hamburg Výstava udržitelné architektury mikrořas živě prosklené fasádní prvky

Inženýrská kancelář Arup představil ambiciózní projekt BIQ House na „bioadaptivní“ fasádu na mezinárodní výstavě budov v Hamburku. Skleněné fasádní prvky poskytují úkryt pro různé mikrořasy. Živé mikrořasy rostou v plášti budovy a nabízejí ochranu proti slunci, ochranu soukromí, tepelnou izolaci a zvukovou izolaci. Organismy absorbují sluneční energii a ohřívají vodu v zásobníku teplé vody. Staré řasy se shromažďují a nechávají kvasit v bioplynové stanici – to opět generuje energii.

Mikrořasy žijí v plášti budovy

Bio Adaptivní fasáda Udržitelný pilotní projekt Mezinárodní výstava staveb v HamburkuFotografie: © Colt International, Arup Germany, SSC GmbH

8 House by BIG Denmark, Kodaň – instalace zelené střechy

Zelené střechy ekologické městské farmy-udržitelný rozvoj-architektura-VELKÝ 8House

Dobrý dům od RO&Architekti AD v Roosendaalu

Instalace obytné budovy se zelenou střechou Good-House RO & AD-architekt RoosendaalFoto: Erik Stekelenburg

Laserová řezačka na solární pohon

Zachycování sluneční energie Laserová řezačka Markus Kayser SolarSinter písková struktura 3D tiskárna

Designéři vytvořili na základě výzkumu nových přírodních zdrojů energie a jejich využití jako nástrojů Markus Kayser V roce 2010 laserová řezačka poháněná sluneční energií. Zachycená sluneční energie pohání mechanickou řezačku a pomocí paprsků přes skleněnou kuličkovou čočku rozřezá 2d segmenty.

Zachyťte sluneční energii

Stroj Markus Kayser SolarSinter na tavení pouštního kamene pomocí slunceFotografie od: Amos Field Reid

Zařízení Kayser Solar Sinter využívá sluneční paprsky k roztavení pouštního písku Sahary. Pevné objekty jsou transformovány pomocí technologie 3D tisku SLS. Studie z roku 2008, kterou provedli architekt Magnus Larsson a Ordinary Ltd. ukazuje, že k přeměně velkých pískovcových útvarů v poušti lze použít bakterie. Obrovská organická 3D tiskárna ve tvaru D vyvinutá společností Foster & Partnerská kancelář je velmi praktická v těžko přístupných oblastech, protože stavební materiál se vyrábí na místě. Stoupající technologie bude jednoho dne použita pro struktury uzavřené na Měsíci za účelem jejich výroby z Měsíce Země.

Technologie inovativní s bakteriální obří 3D tiskárnou-laboratoř Magnus Larsson

Technologie 3D tiskárny pískovec staví inovativní ambiciózní proces

PŘES ARCHITONICKÉ