Přátelský k životnímu prostředí

Městská zeleň místo šedé: Udržitelné koncepce zeleného městského života

Městské zelené město-život-udržitelné-koncepty-zelená-města

Mezi newyorskými čtvrtěmi Chelsea a Hell’s Kitchen jezdí stará nákladní vlaková linka. V roce 1980 tam jel poslední vlak. Dnes je opět velká aktivita na tzv Vysoká lajna. Nemohou za to ale vlaky naložené průmyslovým zbožím, ale spíše návštěvníci parku putující přírodou. Protože součástí High Line je nyní unikátní 2,5 kilometru dlouhá zelená plocha uprostřed Manhattanu.

Od otevření v roce 2009 prošlo více než 20 milionů návštěvníků rozkvetlou krajinou divokých květů, dříve strukturálně slabé oblasti kolem vysoká linie rozkvetla do drahé trendové čtvrti – podnikání kolem parku se daří a turisté i obyvatelé jsou z konceptu, který okopírovalo mnoho lidí po celém světě, nadšení. Zelená místo šedé je trend, který je stále více populární jak u velkých projektů, tak při navrhování vlastních čtyř stěn.

Zelená místo šedé – příroda na povrchu

urban-green-city-life-plants-roof-manhattan

Pojetí přírody je poměrně široké. Dva známí graffiti umělci vyšperkovali fasádu paneláku v berlínské čtvrti Tegel s 42 metrů vysokou nástěnnou malbou. Motiv: Pestrobarevný pták z rodu hvězda. Umělecké dílo poseté mnoha detaily je tady vidět v plné slávě.

Design stěn s organickým materiálem není o nic méně velkolepý a také funkční: vertikální zahrady mění fasády na svislé biotopy. Průkopníkem v této oblasti je městský stát Singapur v jihovýchodní Asii. Místní vláda ekologizaci mrakodrapů dotuje už několik let. Měla by se zvyšovat kvalita života a město postupně stát se „nejzelenějším městem na světě“. Ambiciózní projekt, který funguje dobře i v malém měřítku. Svislá výsadba se ideálně hodí k tomu, aby měla vaše domácnost zelenou „barvu“, zvenčí i uvnitř. V tomto článku jsme shrnuli pět tipů, jak úspěšně postavit vertikální zahradu.

Zelená fasáda

městská zeleň město život-dům fasáda-popínavé rostliny-vertikální-zahrada-ozelenění

Pro ty, kterým to připadá příliš bouřlivé, nejen kvůli vysokým zdem, si můžete užít přírodu i horizontálně – městské zahradničení je trend, který nachází živnou půdu, zejména ve velkých městech, kde je vlastní zahrada před dům je často nesplnitelným snem. Stručně řečeno, školka je přemístěna na střechu, ať už ve formě střešní terasy s rostlinami nebo malé zeleninové zahrady. Další variantou je kolektivní zahradničení ve veřejných prostorách. To přispívá nejen ke zkrášlení téhož, ale také pro komunikaci mezi místními obyvateli.

Klíčem je udržitelnost

udržitelný koncept městské zelené střechy, výsadba bazénových stromů

Pokud jde o architekturu, trend směřuje k udržitelným stavebním procesům šetrným k přírodě. Princip „od kolébky k kolébce“ (kolébka do kolébky) je velmi slibný přístup: hlavní myšlenkou je, že po použití lze recyklovat co nejvíce složek výrobku. Jedním z příkladů je obytná budova v Hamburku “Woodcube”. Je vyroben výhradně z ekologických materiálů, které lze zcela recyklovat. Budova je také obzvláště energeticky účinná.

Energeticky účinná budova

urban-green-solar-systems-green-roof-energy-efficient

Energetická otázka pohání také architekty megastaveb, jako je ta, která je v současné době na místě Phoenix Towers plánované v Číně kolem. Futuristicky vyhlížející dvojčata by měla být vysoká jeden kilometr a být schopna se zcela soběstačně zásobovat větrnými turbínami, solárními systémy, palivovými články, splaškovými vodami a zpracováním odpadu.

Rostoucí zaměření na blízkost přírody a ekologickou kompatibilitu změní v budoucnu tvář mnoha měst, velkých i malých. Portál nabízí další informace k tomuto tématu Městské centrum, která se zabývá udržitelnými koncepty rozvoje měst.

svěží zelený zarostlý beton

pozadí městského zeleného parku mrakodrap

Práva obrázku:

New york – Highline park Kārlis Dambrāns / Flickr

Gerhard Rolinger / pixelio.de

Lupo / pixelio.de

Stefan / pixelio.de

Dieter Schütz / pixelio.de

Andrea Damm / pixelio.de