Přátelský k životnímu prostředí

3D tiskový dům – skvělý koncept pro udržitelné bydlení

Italský výrobce 3D tiskáren WASP spolupracoval s Mario Cucinella Architects (MCA), architektonickou firmou se sídlem v Bologni, na návrhu 3D tiskárny. Společně partneři vyvinou inovativní, ekologický model stavebních struktur, které umožňují udržitelný globální životní prostor. V tomto článku představujeme tento inspirativní stavební projekt orientovaný na budoucnost.

Inovace s 3D tiskárnou

budoucí projekt ekologická vesnice z 3d tištěných domů ekologická architektura

Model pouzdra známý pod názvem TECLA je založen na cirkulárním výrobním procesu. K tomu tým používá recyklovatelné materiály z místní oblasti. Architekti tak projekt realizují na 3D tiskárně Crane WASP. Jedná se tedy o pokus nastolit řešení pro ekologickou výstavbu. WASP a MCA zahájily projekt stavby za pomoci různých partnerů, aby reagovaly na exponenciální populační růst a následný nedostatek bydlení.

večerní světla a minimalistický nábytek v udržitelných obytných prostorech

Pro stavbu poblíž Bologni obdržely plánované společnosti schválení prototypu TECLA v květnu 2019. V září bude podle toho zahájena stavba domu pro 3D tisk. Dokončení je také plánováno na začátek roku 2020. Spolu s WASP chtějí architekti vyvinout inovativní prototyp obytného prostoru, který reaguje na stále naléhavější změnu klimatu a potřebu změny. V poslední době tyto stále více vyplývají z potřeb obyvatelstva. To vysvětluje Mario Cucinella, zakladatel MCA.

jeřábová vosa italská společnost 3D tiskárna pro udržitelný život

Projektanti takzvaného projektu „TECLA“ zastávají názor, že svět především potřebuje změnu paradigmatu v oblasti architektury. To by se mělo přiblížit potřebám lidí a najít tak odpověď na otázku udržitelného budování na Zemi. Toto je také spolupráce, která vytváří propojení mezi citlivou architekturou a aplikací nových technologií.

Progresivní budoucí projekt

žena leží v posteli v iglovém domě z udržitelných stavebních materiálů s kulatým světlíkem

WASP byla založena v roce 2012 s cílem vyvinout životaschopné stavební procesy založené na principech oběhového hospodářství. Jako klíč k řešení globální populační krize společnost považuje stavbu 3D vytištěného domu typu „Zero-Mile“ s využitím materiálů z blízkého okolí. To představovalo vládám značné výzvy související s řešením bydlení. Z tohoto důvodu se výzkum zaměřil především na konstrukci speciální 3D tiskárny. Díky tomu mohou dodavatelé stavět hliněné domy v co nejkratším čase a nejudržitelnějším způsobem.

cikcakovitá struktura jako základ pro 3D tiskárnu z rýže a hlíny

První 3D tiskárnou společnosti byl PowerWASP. Než společnost vyvinula řadu 3D tiskáren DeltaWASP, měl určité dovednosti. Ty pokrývají malé až velké objemy. Důležitým milníkem pro WASP v roce 2015 byl vývoj BigDelta WASP, 12 m vysoké 3D tiskárny pro stavbu domů. Toho lze využít k vytlačování technických surovin, jako je beton, sláma a terén. Společnost také zahájila svůj projekt Shamballa se strojem. Jedná se o ekologickou technologickou vesnici v Itálii, která byla postavena pomocí jemné aditivní výroby.

Technické inovace

zaměstnanec projektu tecpla stojí před částí 3d budovy

V roce 2018 společnost vyvinula 3D tiskárnu Crane WASP, aby urychlila rozvoj vesnice. S menším půdorysem než BigDelta WASP má jediný modul 3D tiskárny Crane WASP tiskovou plochu o průměru 6,60 m a výšce 3 m. Crane WASP lze také demontovat a znovu sestavit pro rychlou přepravu zajistit a postavit na stránce. Architekti úspěšně dokončili malou stavbu pro technologickou vesnici Shamballa. Struktura s názvem „Gaia“ byla schopná dosáhnout průměru 6,5 metru a výšky 3 metry. Skládá se z cementového stavebního materiálu s 25% zeminy, 40% rýže, 25% rýžové slupky a 10% hydraulického vápna.

vosí jeřáb staví zeď 3d tiskového domu

WASP zahájila svůj projekt TECLA s MCA a věří, že rezidenční model má potenciál poskytnout základ pro vytváření autonomních ekologických měst. Společnost se inspiruje hrnčířskou vosou. Tým staví svůj dům pro 3D tisk z nalezené půdy az udržitelné perspektivy. Nejstarší materiál a špičková technologie se spojují a přinášejí světu novou naději. Dům Gaia, který byl jejich prvním 3D vytištěným domem ze surové země, byl vytvořen před rokem. Dnes technici a jejich partneři TECLA tisknou struktury, které umožňují ekologicky udržitelný životní prostor. Vedoucí projektu věří, že planeta žádá o společný projekt, který by mohli sdílet s Mariem Cucinellou.

Dům 3D tisku s názvem TECLA

3D tiskárna tecla vyrobená z udržitelných materiálů, jako je hlína a hlína, s otvorem na střeše

TECLA byla navržena společností MCA a vyvinuta a postavena společností WASP. Říká se, že je to první obytný prostor vybudovaný pomocí několika kolaborativních 3D tiskáren. Je to také první takový dům, který architekti postavili výhradně z místní hlíny. To pomáhá omezit průmyslový odpad, a proto poskytuje udržitelný model, který WASP doufá, že posílí národní a místní ekonomiky. Dům TECLA je navíc navržen pro přizpůsobení více prostředím a lze jej vytvořit v jedné operaci pomocí 3D tiskárny Crane WASP. To umožňuje podnikatelům a projektantům výrazně urychlit proces stavby.

Realizujte plán dvojí budovy pro 3D tiskárnu

Projekt TECLA vyvinutý pomocí výzkumu Školy udržitelnosti. Toto je profesionální škola pro udržitelnou architekturu, kterou založil Mario Cucinella. Výzkum nadále podporovali studenti MA z programu Sustainable Environmental Design na Architectural Association School of Architecture v Londýně.

půdorys a 3d plán ekologicky šetrného stavebního projektu s hliněnými domy

Vědci společně zkoumali příčiny a důsledky bezdomovectví a potenciál technologického pokroku. Hlavní myšlenkou je najít vhodné řešení pro různá místa s různým podnebím. To také pomohlo ovlivnit design TECLA. To vedlo k flexibilnímu modelu, který lze přizpůsobit jakémukoli klimatu. Udržitelný dům údajně zůstává energeticky účinný způsobem, který konvenční životní modely nemají.