Pánský svět

Uvařte si vlastní pivo – Jak si vyrobit vlastní oblíbený nápoj s příchutí chmele

Pokud si chcete vařit vlastní pivo sami, mělo by to být součástí vědy i umění. Proces vyžaduje přesný a vypočítaný aspekt, ale zároveň lze pravidla a možné hranice rozmazat. To může být důvodem pro osobní interpretaci a vytvoření skutečně jedinečného piva. Může to však znít tak, že vaření piva může být obtížné, že? No není. Vaření piva je jednoduchý proces, který se datuje 12 000 let. V podstatě vše, co musíte udělat, je ohřát vodu a ječmen, směs vařit s chmelem a vychladnout a poté nechat kvasit a karbonizovat kvasinkami. Pokud se vám to zdá dost snadné, v tomto příspěvku se podrobněji podíváme na každý krok.

Jak můžete sami vařit pivo??

Pšeničné pivo s lahví a přísadami, jako je chmel a obilí, vaří vaše vlastní pivo

Rozhodli jste se tedy, že si vlastní pivní nápoj vyrobíte doma. Nyní se chystáte převzít podivuhodný a obohacující úkol, který je téměř tak starý jako lidstvo samo. Není však důvod se tím zastrašit. Přestože si lidé vaří pivo sami po tisíce let, základní postup zůstal po staletí do značné míry stejný. V tomto článku se tedy pokusíme vysvětlit, jaké vybavení potřebujete k vaření, abyste mohli začít. Provedeme vás také základními kroky pro uvaření pilsneru. V první řadě můžeme domácí vaření rozdělit na dva druhy: vaření ječmene nebo extraktu ze sladu. Pivo se vyrábí z cukru sladových, částečně naklíčených zrn. Během celého procesu vaření vaří hlavní sládek sám tento cukr z mletých zrn v řadě kroků.

vychutnejte si sklenici plzeňského piva s tortilla chipsy

Pokud chcete ve výluhu použít extrakty, mohou to být předem připravené sladové extrakty. Proces extrakce cukru však můžete také zcela přeskočit. Vaření extraktu je dobrým výchozím bodem pro většinu nových domácích pivovarů, protože tento proces vyžaduje minimální vybavení a postupy pro výrobu piva a přitom stále vyrábět kvalitní pivo. Je to však typ vaření, na který se zde zaměříme. Možná znáte někoho, kdo proměnil celý svůj sklep nebo garáž na profesionální pivovar. To může být plné lesklých tanků a sudů, svařovaných trubek, mycích stanic a ledniček s kohoutky a vždy poskytovat pěkné pěnivé pivo. Ale buďte si jisti, že pokud chcete vařit vlastní pivo, nemusíte investovat majlant. Nejjednodušší je koupit si jednoduchou sadu. Poté, co jste chvíli vařili a rozhodli se, že to stojí za to, můžete kdykoli přidat oblíbenější zařízení pro vaření piva.

Ingredience a zařízení pro výrobu piva

Ingredience potřebné k výrobě piva, jako je chmelový extrakt z obilného sladu

Nyní, když jste se postarali o vybavení, pojďme se podívat na hlavní ingredience piva. Existují pouze čtyři: chmel, ječmen (a / nebo sladový extrakt), kvasnice a voda. Nejprve sestavte svůj varný systém. Potřebujete varnou konvici, kvasnou vanu + vzduchový zámek, trychtýř (volitelně), dezinfekční prostředek, sací trubici, lžíci na míchání nebo „uvařte si vlastní pivní soupravu“. Jakmile budete mít veškeré potřebné vybavení, prvním krokem bude čištění a dezinfekce.

Po kvašení piva změřte obsah alkoholu hustoměrem ve sklenici

Nejprve musíte uvést všechna zařízení do příslušného stavu. Tento krok je kritický. Naprosto vše, co přijde do styku s vaším pivem během procesu vaření, by mělo být řádně vyčištěno čisticím prostředkem a poté dezinfikováno roztokem schváleným pro hygienu. Doporučujeme odrůdy bez oplachování, protože zjednodušují proces a zůstávají účinné. Jakmile řádně vyčistíte a dezinfikujete své zařízení, je čas začít vařit.

Uvařte si vlastní pivo – recept

Uvařte si různé druhy piva, vařte pivo a červené pivo sami

Takže jste zkontrolovali vybavení a hlavní ingredience, které potřebujete k vaření svého domova. Nyní můžete níže objevit klasický recept na bock pivo. Pravděpodobně vás také zajímá, o jaký typ piva se jedná. Vybrali jsme alternativní variantu, která je hybridní odrůdou. Ječmen nebo výtažek i chmel si můžete vybrat sami, jak chcete.

čerstvé chmelové šišky ze sáčku s listem na dřevnatém povrchu

Pokud používáte sadu na vaření vlastního piva, měla by obsahovat alespoň tekutý slad, zrna v obilném pytli a chmel. S 5,5% obj. Alkoholu nepřehání obsah alkoholu sladovou chuť, zatímco aroma chmele si přijde na své. Tento konkrétní recept je ideální pro začátečníky a hobby pivovary, ale díky své vyváženosti je vhodný i pro zkušené sládky.

Uvařte si vlastní pivo – návod

plná pivní láhev v centru domácího pivovaru, kde si můžete doma připravit vlastní pivní nápoj

 • Než začnete vařit, vždy si přečtěte všechny pokyny, abyste si byli jisti, že máte vše po ruce (vybavení, přísady) a také plně porozuměli procesu.
 • Začněte tím, že ve varné konvici zahřejete 600 ml vody.
 • Poté rozdrcená speciální zrna vložte do sáčku na obilí.
 • Uvážte uzel na jednom konci pytle na obilí a ponechte prostor, aby se zrna v pytli uvolnila.
 • Vložte pytel obilí do vody.
 • Poté pomalu zvyšte teplotu na 60 ° C až 80 ° C.
 • Nechte zrna při této teplotě louhovat 20 minut.
 • Vyndejte pytel zrna z hrnce.
 • Nestlačujte sáček. Jednoduše nechte tekutinu vytéct ze sáčku do hrnce.
 • Nyní máte oficiálně chuť nefermentovaného piva. Existuje však několik dalších kroků, jak vaši mladinu plně připravit na kvašení.

Začněte vařit

Proces vaření homebrewing fermentační nádrž s teploměrem a vzduchovým uzávěrem

 • Mladinu nejprve přiveďte k varu a ujistěte se, že se nerozvaří. Jakmile tekutina vře, hrnec vyjměte ze zdroje tepla.
 • Mladinu míchejte, dokud se sladový extrakt zcela nerozpustí. Jakýkoli nerozpuštěný extrakt, který zůstane na dně hrnce, může shořet.
 • Z tohoto důvodu před uvedením mladiny zpět do varu důkladně promíchejte.
 • Nechte mladinu vařit 55 minut a poté přidejte aromatický chmel. Protože to vaříte jen pět minut, chmel nepřidává hořkou chuť, ale dodává vůni a vůni hotového piva.
 • Mladinu ochlaďte. Po téměř 60 minutovém varu je třeba mladinu co nejrychleji dostat pod 37 ° C. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout, a jedním z nich je ledová lázeň. Chcete -li to provést, naplňte dřez do poloviny studenou vodou z vodovodu a poté ledem a vložte do něj hrnec.
 • Pokud jste to ještě neučinili, nyní je vhodný čas na dezinfekci vzduchové komory, hadice a hustoměru. V tomto okamžiku je vaše mladina citlivá na mikroby. Vše, co s ním může přijít do styku, by mělo být dezinfikováno.

kvašení

Dokončete fermentační nádrž pro kvašení. Uvařte si vlastní pivo

 • Následuje nasátí ochlazené mladiny do vaší primární nádoby pro fermentaci.
 • Poté ji naplňte dostatečným množstvím studené vody, abyste měli asi 1,4 litru. Mladinu byste měli také provzdušnit buď difuzním kamenem, nebo jednoduše pohoupat kvasnou vanou tam a zpět, když je víko nasazené.
 • Nyní můžete pomocí hydrometru měřit původní gravitaci mladiny, která v podstatě indikuje řadu přítomných fermentovatelných cukrů. Číslo byste si měli zapsat, protože toto později použijete spolu s konečným měřením gravitace pro výpočet objemu alkoholu vašeho piva.
 • Je čas dát kvasinky do mladiny. Během kvašení kvasnice konzumují sladový cukr a produkují alkohol s CO2. Teplota mladiny by se měla před šleháním kvasinek pohybovat kolem 30 ° C. Nejlepší je však dodržovat pokyny na obalu.
 • Poté, co droždí vyšleháte, kvasnou kádě pevně uzavřete, upevněte renovovaný vzduchový zámek a naplňte vodou.
 • Nejprve umístěte fermentační vanu na vzdálené, teplotně stabilní místo. Aktivitu byste měli vidět do 24–48 hodin, když začne CO2 unikat ze vzduchové komory. Dokončení kvašení trvá jeden až dva týdny. Během této doby byste neměli dělat nic, co by mohlo zasahovat do procesu.
 • Někteří pivovarníci dělají sekundární krok kvašení asi po týdnu. Pivo se nasaje do sudu na sekundární kvašení jako skleněný balónek a kondicionuje se další týden nebo dva. Tento krok je volitelný. Některé z výhod však zahrnují to, že pivo bude jasnější, což bude mít za následek méně usazenin, jakmile pivo stočíte do lahví..

Určete obsah alkoholu a naplňte pivo

tři druhy piva ve sklenicích na pivo a vzorek s hustoměrem určují gravitaci a obsah alkoholu

Pomocí hydrometru odečtěte konečnou gravitaci piva. Přibližný obsah alkoholu v pivu můžete vypočítat podle následujícího vzorce: Obsah alkoholu = (OG-FG) × 131,25 Pokud tedy použijete své cíle pro toto pivo, získáte: (1,057-1,014) x 131,25 = 5,64 % alkoholu obsah. Všimněte si však, že tento výpočet je pouze přibližný, ale je nejjednodušší metodou a je obecně dost dobrý, pokud si vaříte vlastní pivo.

Plnění lahví piva strojem v továrně při vaření piva sami

Nyní nalijte hotové pivo do plnícího kbelíku. Pokud recept vyžaduje, aby do plnicí nádoby byly přidány přísady do náplně, jako je základní cukr, přidejte je hned. Toto jsou tedy základní kroky, které můžete dodržet při výrobě vlastního piva. Poté, co celou věc podmíníte, je na čase se o ni podělit s přáteli a rodinou a pochlubit se tím, že jste ji vyrobili sami.

skupina přátel s úsměvem a opékáním při pití piva venku

Nyní znáte základní postup vaření vlastního piva doma. Když získáte zkušenosti a sebevědomí, můžete pracovat s více druhy piva a zlepšit tak své pivovarnické schopnosti. Do nápoje můžete dokonce přidat irský mech, abyste zlepšili čirost piva. Homebrewing má však mnoho dalších aspektů, které můžete časem zvládnout.

Pánský svět

Uvařte si vlastní pivo – Jak si vyrobit vlastní oblíbený nápoj s příchutí chmele

Pokud si chcete vařit vlastní pivo sami, mělo by to být součástí vědy i umění. Proces vyžaduje přesný a vypočítaný aspekt, ale zároveň lze pravidla a možné hranice rozmazat. To může být důvodem pro osobní interpretaci a vytvoření skutečně jedinečného piva. Může to však znít tak, že vaření piva může být obtížné, že? No není. Vaření piva je jednoduchý proces, který se datuje 12 000 let. V podstatě vše, co musíte udělat, je ohřát vodu a ječmen, směs vařit s chmelem a vychladnout a poté nechat kvasit a karbonizovat kvasinkami. Pokud se vám to zdá dost snadné, v tomto příspěvku se podrobněji podíváme na každý krok.

Jak můžete sami vařit pivo??

Pšeničné pivo s lahví a přísadami, jako je chmel a obilí, vaří vaše vlastní pivo

Rozhodli jste se tedy, že si vlastní pivní nápoj vyrobíte doma. Nyní se chystáte převzít podivuhodný a obohacující úkol, který je téměř tak starý jako lidstvo samo. Není však důvod se tím zastrašit. Přestože si lidé vaří pivo sami po tisíce let, základní postup zůstal po staletí do značné míry stejný. V tomto článku se tedy pokusíme vysvětlit, jaké vybavení potřebujete k vaření, abyste mohli začít. Provedeme vás také základními kroky pro uvaření pilsneru. V první řadě můžeme domácí vaření rozdělit na dva druhy: vaření ječmene nebo extraktu ze sladu. Pivo se vyrábí z cukru sladových, částečně naklíčených zrn. Během celého procesu vaření vaří hlavní sládek sám tento cukr z mletých zrn v řadě kroků.

vychutnejte si sklenici plzeňského piva s tortilla chipsy

Pokud chcete ve výluhu použít extrakty, mohou to být předem připravené sladové extrakty. Proces extrakce cukru však můžete také zcela přeskočit. Vaření extraktu je dobrým výchozím bodem pro většinu nových domácích pivovarů, protože tento proces vyžaduje minimální vybavení a postupy pro výrobu piva a přitom stále vyrábět kvalitní pivo. Je to však typ vaření, na který se zde zaměříme. Možná znáte někoho, kdo proměnil celý svůj sklep nebo garáž na profesionální pivovar. To může být plné lesklých tanků a sudů, svařovaných trubek, mycích stanic a ledniček s kohoutky a vždy poskytovat pěkné pěnivé pivo. Ale buďte si jisti, že pokud chcete vařit vlastní pivo, nemusíte investovat majlant. Nejjednodušší je koupit si jednoduchou sadu. Poté, co jste chvíli vařili a rozhodli se, že to stojí za to, můžete kdykoli přidat oblíbenější zařízení pro vaření piva.

Ingredience a zařízení pro výrobu piva

Ingredience potřebné k výrobě piva, jako je chmelový extrakt z obilného sladu

Nyní, když jste se postarali o vybavení, pojďme se podívat na hlavní ingredience piva. Existují pouze čtyři: chmel, ječmen (a / nebo sladový extrakt), kvasnice a voda. Nejprve sestavte svůj varný systém. Potřebujete varnou konvici, kvasnou vanu + vzduchový zámek, trychtýř (volitelně), dezinfekční prostředek, sací trubici, lžíci na míchání nebo „uvařte si vlastní pivní soupravu“. Jakmile budete mít veškeré potřebné vybavení, prvním krokem bude čištění a dezinfekce.

Po kvašení piva změřte obsah alkoholu hustoměrem ve sklenici

Nejprve musíte uvést všechna zařízení do příslušného stavu. Tento krok je kritický. Naprosto vše, co přijde do styku s vaším pivem během procesu vaření, by mělo být řádně vyčištěno čisticím prostředkem a poté dezinfikováno roztokem schváleným pro hygienu. Doporučujeme odrůdy bez oplachování, protože zjednodušují proces a zůstávají účinné. Jakmile řádně vyčistíte a dezinfikujete své zařízení, je čas začít vařit.

Uvařte si vlastní pivo – recept

Uvařte si různé druhy piva, vařte pivo a červené pivo sami

Takže jste zkontrolovali vybavení a hlavní ingredience, které potřebujete k vaření svého domova. Nyní můžete níže objevit klasický recept na bock pivo. Pravděpodobně vás také zajímá, o jaký typ piva se jedná. Vybrali jsme alternativní variantu, která je hybridní odrůdou. Ječmen nebo výtažek i chmel si můžete vybrat sami, jak chcete.

čerstvé chmelové šišky ze sáčku s listem na dřevnatém povrchu

Pokud používáte sadu na vaření vlastního piva, měla by obsahovat alespoň tekutý slad, zrna v obilném pytli a chmel. S 5,5% obj. Alkoholu nepřehání obsah alkoholu sladovou chuť, zatímco aroma chmele si přijde na své. Tento konkrétní recept je ideální pro začátečníky a hobby pivovary, ale díky své vyváženosti je vhodný i pro zkušené sládky.

Uvařte si vlastní pivo – návod

plná pivní láhev v centru domácího pivovaru, kde si můžete doma připravit vlastní pivní nápoj

 • Než začnete vařit, vždy si přečtěte všechny pokyny, abyste si byli jisti, že máte vše po ruce (vybavení, přísady) a také plně porozuměli procesu.
 • Začněte tím, že ve varné konvici zahřejete 600 ml vody.
 • Poté rozdrcená speciální zrna vložte do sáčku na obilí.
 • Uvážte uzel na jednom konci pytle na obilí a ponechte prostor, aby se zrna v pytli uvolnila.
 • Vložte pytel obilí do vody.
 • Poté pomalu zvyšte teplotu na 60 ° C až 80 ° C.
 • Nechte zrna při této teplotě louhovat 20 minut.
 • Vyndejte pytel zrna z hrnce.
 • Nestlačujte sáček. Jednoduše nechte tekutinu vytéct ze sáčku do hrnce.
 • Nyní máte oficiálně chuť nefermentovaného piva. Existuje však několik dalších kroků, jak vaši mladinu plně připravit na kvašení.

Začněte vařit

Proces vaření homebrewing fermentační nádrž s teploměrem a vzduchovým uzávěrem

 • Mladinu nejprve přiveďte k varu a ujistěte se, že se nerozvaří. Jakmile tekutina vře, hrnec vyjměte ze zdroje tepla.
 • Mladinu míchejte, dokud se sladový extrakt zcela nerozpustí. Jakýkoli nerozpuštěný extrakt, který zůstane na dně hrnce, může shořet.
 • Z tohoto důvodu před uvedením mladiny zpět do varu důkladně promíchejte.
 • Nechte mladinu vařit 55 minut a poté přidejte aromatický chmel. Protože to vaříte jen pět minut, chmel nepřidává hořkou chuť, ale dodává vůni a vůni hotového piva.
 • Mladinu ochlaďte. Po téměř 60 minutovém varu je třeba mladinu co nejrychleji dostat pod 37 ° C. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout, a jedním z nich je ledová lázeň. Chcete -li to provést, naplňte dřez do poloviny studenou vodou z vodovodu a poté ledem a vložte do něj hrnec.
 • Pokud jste to ještě neučinili, nyní je vhodný čas na dezinfekci vzduchové komory, hadice a hustoměru. V tomto okamžiku je vaše mladina citlivá na mikroby. Vše, co s ním může přijít do styku, by mělo být dezinfikováno.

kvašení

Dokončete fermentační nádrž pro kvašení. Uvařte si vlastní pivo

 • Následuje nasátí ochlazené mladiny do vaší primární nádoby pro fermentaci.
 • Poté ji naplňte dostatečným množstvím studené vody, abyste měli asi 1,4 litru. Mladinu byste měli také provzdušnit buď difuzním kamenem, nebo jednoduše pohoupat kvasnou vanou tam a zpět, když je víko nasazené.
 • Nyní můžete pomocí hydrometru měřit původní gravitaci mladiny, která v podstatě indikuje řadu přítomných fermentovatelných cukrů. Číslo byste si měli zapsat, protože toto později použijete spolu s konečným měřením gravitace pro výpočet objemu alkoholu vašeho piva.
 • Je čas dát kvasinky do mladiny. Během kvašení kvasnice konzumují sladový cukr a produkují alkohol s CO2. Teplota mladiny by se měla před šleháním kvasinek pohybovat kolem 30 ° C. Nejlepší je však dodržovat pokyny na obalu.
 • Poté, co droždí vyšleháte, kvasnou kádě pevně uzavřete, upevněte renovovaný vzduchový zámek a naplňte vodou.
 • Nejprve umístěte fermentační vanu na vzdálené, teplotně stabilní místo. Aktivitu byste měli vidět do 24–48 hodin, když začne CO2 unikat ze vzduchové komory. Dokončení kvašení trvá jeden až dva týdny. Během této doby byste neměli dělat nic, co by mohlo zasahovat do procesu.
 • Někteří pivovarníci dělají sekundární krok kvašení asi po týdnu. Pivo se nasaje do sudu na sekundární kvašení jako skleněný balónek a kondicionuje se další týden nebo dva. Tento krok je volitelný. Některé z výhod však zahrnují to, že pivo bude jasnější, což bude mít za následek méně usazenin, jakmile pivo stočíte do lahví..

Určete obsah alkoholu a naplňte pivo

tři druhy piva ve sklenicích na pivo a vzorek s hustoměrem určují gravitaci a obsah alkoholu

Pomocí hydrometru odečtěte konečnou gravitaci piva. Přibližný obsah alkoholu v pivu můžete vypočítat podle následujícího vzorce: Obsah alkoholu = (OG-FG) × 131,25 Pokud tedy použijete své cíle pro toto pivo, získáte: (1,057-1,014) x 131,25 = 5,64 % alkoholu obsah. Všimněte si však, že tento výpočet je pouze přibližný, ale je nejjednodušší metodou a je obecně dost dobrý, pokud si vaříte vlastní pivo.

Plnění lahví piva strojem v továrně při vaření piva sami

Nyní nalijte hotové pivo do plnícího kbelíku. Pokud recept vyžaduje, aby do plnicí nádoby byly přidány přísady do náplně, jako je základní cukr, přidejte je hned. Toto jsou tedy základní kroky, které můžete dodržet při výrobě vlastního piva. Poté, co celou věc podmíníte, je na čase se o ni podělit s přáteli a rodinou a pochlubit se tím, že jste ji vyrobili sami.

skupina přátel s úsměvem a opékáním při pití piva venku

Nyní znáte základní postup vaření vlastního piva doma. Když získáte zkušenosti a sebevědomí, můžete pracovat s více druhy piva a zlepšit tak své pivovarnické schopnosti. Do nápoje můžete dokonce přidat irský mech, abyste zlepšili čirost piva. Homebrewing má však mnoho dalších aspektů, které můžete časem zvládnout.