Pánský svět

Průvodce doutníkem pro začátečníky: Nejdůležitější tipy a pravidla

Doutníky kouří v kombinaci s whisky

Kouření doutníků není pro každého. Víme to. Ale stále si myslíme, že každý moderní gentleman by měl o tomto umění něco vědět. Za touto staletou tradicí je spousta historie a celá kultura. Zde je náš podrobný průvodce doutníky pro začátečníky, který vám řekne vše o výrobě, struktuře a historii doutníků a také znalosti o různých typech doutníků a kultuře kouření. Především doutníky je třeba si vědomě užívat a ne je jednoduše rychle konzumovat.

Historie doutníků

Výroba doutníků Sbírejte tabákové listy na Kubě

S objevením Ameriky se tabáková rostlina rozšířila po Evropě a zbytku světa. Kryštof Kolumbus a jeho námořníci viděli, jak místní obyvatelé v Karibiku sušili tabák a kouřili, což bylo tehdejším průzkumníkům cizí. Kouření těchto primitivních doutníků je bavilo natolik, že tento druh rostliny zavedli do Španělska. Techniky válcování doutníků byly brzy zdokonaleny a kouření doutníků se rozšířilo do celého světa.

Na začátku 20. století se kouření doutníků stalo velmi oblíbenou aktivitou mezi muži. Celebrity jako Babe Ruth a John Wayne byli neustále zobrazováni v médiích s doutníky v ruce. Říká se, že Mark Twain vykouřil denně přes 30 doutníků. Údajně byl také citován slovy: „Pokud nesmím v nebi kouřit, nejdu!“

Časem se doutníky staly hlavním exportním produktem Kuby a jsou považovány za nejlepší na světě. Kvůli Fidelovi Castrovi a kubánské raketové krizi schválil John F. Kennedy v roce 1962 obchodní embargo vůči Kubě, díky kterému byly kubánské doutníky v USA nezákonné. Ale Kennedy, chytrý milovník doutníků, měl jen několik hodin před podepsáním embarga svůj tiskový mluvčí objednaný 1 200 ručně kutánských kubánských doutníků. Kubánské doutníky jsou v Americe i dnes nelegální a embargo stále platí. Naštěstí jsou v Německu legálně dostupné v každém dobře zásobeném obchodě s tabákem.

Ručně válcované vs. strojově vyráběné doutníky

Průvodce doutníky pro výrobu začátečníků Tabákové listy jsou ručně válcovány

V závislosti na výrobním postupu se rozlišují ručně válcované a strojně vyráběné doutníky.

Ručně válcované doutníky jsou preferovanou volbou pro začátečníky i znalce. Strojně vyráběné doutníky mohou obsahovat konzervační látky a chemikálie, zatímco ručně doutované doutníky jsou vyrobeny ze 100% tabákových listů.

Tabák doutníků se navíc pěstuje na několika místech po celém světě, ale tabákové listy z Brazílie, Kuby, Dominikánské republiky a Hondurasu mají nejvyšší kvalitu. Obecně platí, že tabák v ručně válcovaných doutnících chutná lépe než ve strojově vyráběných doutnících.

Strojově vyráběné doutníky

Ručně válcované doutníky mají také větší pravděpodobnost správného vložení plnícího tabáku, což umožňuje správné proudění vzduchu doutníkem. Stroje mohou naopak plnit váleček příliš pevně nebo příliš volně. Pokud je doutník stočený příliš těsně, mezi listy uvnitř doutníku nebude dostatek místa, což znamená, že doutník bude hořet nerovnoměrně a bude obtížné jej nafouknout.

Existuje mnoho dalších faktorů, které ovlivňují kvalitu a chuť doutníků. Typ obalu, plniva a pojiva, stejně jako velikost a tvar doutníku ovlivňují jeho sílu a chuť, což má přímý dopad na požitek.

Struktura doutníku

Průvodce doutníkem pro začátečníky Struktura vložte krycí list pojiva

krycí list

Samotný obal doutníku je místo papíru použitého v cigaretách tabákový list. Sílu a chuť jakéhokoli doutníku do značné míry určují obalové listy a jejich chuť závisí na podmínkách, ve kterých jsou listy tabáku pěstovány, stárnuty nebo fermentovány. Obvykle to poznáte podle barvy listů. Nejběžnější typy krycích listů jsou uvedeny níže.

Průvodce doutníky pro začátečníky obaly Barvy Rozdíly Chuť vůně

Sedm kategorií se rozlišuje od světlých po tmavé:

Candela nebo Double Claro má rozpoznatelnou světle zelenou barvu a velmi svěží listovou vůni. Listy Candely typicky chutnají jako tráva, cedr a pepř s trochou sladkosti.

Claro je světle hnědá, nažloutlá a má jemnou chuť. Sladké dřevo, zemina a bylinné tóny se odhalí, když kouříte.

Colorado Claro má červenohnědou barvu, protože tabákové rostliny jsou vysazeny na slunci. Chuť je střední.

Colorado Doutníky jsou načervenalé až středně hnědé barvy a mají výraznou, jemně kořeněnou chuť.

Colorado Maduro je tmavě hnědý a často se nachází na doutnících z Hondurasu.

Maduro je někdy známý jako Double Maduro. Delší doba zrání v průběhu několika let dává těmto listům tmavě hnědou barvu a charakteristickou sladkost. Čím déle listy stárnou, tím jsou přírodní cukry v listech silnější.

Oscuro jsou nejtmavší listy, téměř černé, se silnou, intenzivní chutí.

Průvodce doutníkovými barvami pro začátečníky

vložka

Zatímco obalový tabák je obecně jediným největším faktorem chuti doutníku, směs tabáku používaného jako plnivo je také klíčová, zejména u doutníků, které používají mnohem mírnější obaly, jako je Claro. Větší doutníky s kruhovým rozchodem obecně obsahují více plniva, což se odráží v chuťovém profilu doutníku. Extra množství, stejně jako prostor mezi jednotlivými listy, umožňuje mimořádnou komplexnost chutí.

V závislosti na způsobu zpracování tabákových listů se rozlišuje dlouhé plnivo, střední plnivo a krátké plnivo. U doutníků s dlouhou náplní se celé tabákové listy skládají podélně a svinují do doutníku, což je také prodražuje.

Typy doutníků barevný tabák zanechává plynový zapalovač

Na konečném těle chuti se kromě země, podnebí a druhu tabáku podílejí i části tabákové rostliny, ze které se vytrhávaly listy. Listy, které byly nasbírány z nejnižší části rostliny, se španělsky říká „Volado“, snadno se připalují a mají velmi jemnou chuť. Listy z centrální části rostliny, známé jako „seco“, mají o něco silnější chuť. Listy sklizené z horní části rostliny, které byly nejvíce vystaveny slunci, se nazývají „Ligero“ a jsou to nejsilnější a nejžhavější tabákové listy. Ligero listy jsou obvykle vždy stočeny do středu doutníku, protože hoří pomaleji než listy seco nebo volado.

Tabákové listy na doutníky vyráběné ručně

Pořadač

Pojivo drží vložku pohromadě a dává doutníku jeho velikost a tvar. Pojiva jsou obvykle mnohem silnější než listy obalu a obecně mají malou nebo žádnou příchuť, což umožňuje chuti tabákové směsi lépe proniknout do vložky a obalu. Listy Seco jsou obzvláště oblíbené jako pojivová složka.

Přehled typů a velikostí doutníků

Velikost a formát doutníků

Tvar a velikost doutníku určují jeho „vitola“, odborný termín pro formáty doutníků. Formáty doutníků jsou zhruba rozděleny do dvou kategorií: Parejo a Figurado. Formáty doutníků se rozlišují podle jejich názvů. Mezi nejoblíbenější formáty patří například Cigarillo, Corona, Churchill, Robusto, Presidente, Toro a Double Corona.

Parejo označuje standardní tvar válcových doutníků s rovnými stranami, bez ohledu na jejich délku nebo prstencový rozchod. Všechny ostatní, různě tvarované doutníky jsou figurády, které se také mohou lišit délkou a velikostí prstenu. Figurados přicházejí v mnoha odrůdách. Nějaké příklady:

– Torpédo (špičatý konec hlavy)

– Perfecto (špičaté konce, hlava i doutník)

– Pyramida (špičatý doutník se širokou základnou a špičatou hlavou)

– Culebras (tři krátké, tenké doutníky spletené a sepnuté dohromady).

Velikost a tvar druhů doutníků

Jakou roli hraje tvar doutníku z hlediska chuti? Odpovědí je mnoho. Tvar ovlivňuje plnost vůně, teplo kouře a dobu, po kterou doutník hoří. Obecně se uznává, že parejos hoří déle než většina figurád. U kuželových formátů, zejména torpéd a pyramid, funguje hlava jako trychtýř, který zaměřuje kouř na vdechování a poskytuje intenzivnější a plnější chuť. Doutníky, které se válí dlouho a široko, jako výše zmíněný Churchill, budou hořet mnohem déle než kratší, tenčí doutníky.

Doutník příslušenství

Existuje několik základních doplňků, které jsou nutné pro správné doutník. Některé splňují okamžité potřeby, jako např B. osvětlení, zatímco jiné jsou nezbytné pro řádné skladování.

Správně řezané příslušenství doutníků

Řezačka doutníků

Před kouřením doutníku je třeba nejprve odříznout hlavu doutníku a odstranit konec, aby bylo možné kouř protáhnout. Existuje mnoho různých typů řezaček doutníků, protože řez může jemně ovlivnit chuť i fyzický pocit vdechnutí z doutníku. Dvouramenné řezačky jsou nejspolehlivější a nejoblíbenější řezačky doutníků, i když lze použít i vrtačky a nůžky. Ať už si vyberete cokoli, ujistěte se, že najdete dobrou frézu s velmi ostrými čepelemi.

Lehký zapalovač na doutník

Plynový zapalovač

Po useknutí hlavy z doutníku zapalte doutník. Standardní zapalovač nerozsvítí konec doutníku rovnoměrně a efektivně, zvláště s větším prstencem. Plynové zapalovače jsou žhavějšími společníky kuřáka doutníků. Lze je znovu naplnit a jsou k dispozici v mnoha provedeních. Ideální jsou také dlouhé zápasy.

Krystal doutníkového popelníku

Popelník

Nikdo nechce házet doutník na oblečení a nábytek, takže kuřáci doutníků potřebují dobrý popelník. Popelníky s širšími úložnými prostory jsou speciálně navrženy pro větší formáty doutníků. Vezměte to v úvahu při hledání správného doutníku.

Nádoba na humidor doutníku Vlhkost cedrového dřeva

Humidor

Humidor je pro doutníky nezbytný. Humidor je nádoba, která je většinou vyrobena ze dřeva a ve které jsou doutníky uchovávány v původní kvalitě po dlouhou dobu. Humidor chrání doutníky před vysycháním nebo napadením tabákovými brouky a jejich larvami. Správné zvlhčování a dobré utěsnění jsou nejdůležitějšími požadavky humidoru, přestože v dražších modelech je zahrnut vlhkoměr a vestavěný zvlhčovač.

Řezání doutníků Pravidla Knigge pro začátečníky

Tipy pro začátečníky pro kouření doutníků

1. Odřízněte doutník

Proveďte rovný řez na předním konci doutníku řezačkou na gilotinu. Vložte hlavu doutníku – uzavřený konec – do řezačky. Poté stačí odříznout víčko, asi 15-30 mm od vrcholu.

Zapalte doutník dlouhou zápalkou

2. Zapalte si doutník

K zapálení doutníku použijte plynový zapalovač nebo dlouhou zápalku. Zatímco držíte plamen těsně pod druhým koncem doutníku, neinhalujte, nenafoukněte a nepotáčejte doutníkem. Dávejte pozor, aby se váš doutník nedotkl plamene.

Pokračujte v tomto postupu, dokud tabák kolem vnějšího okraje vašeho doutníku nezačne z tepla žhnout. V tomto místě by měl být kouř dobře viditelný.

Jak nafouknout doutník Tipy pro začátečníky

3. Jak nafouknout doutník?

Nedýcháte kouř doutníku hluboko do plic. Nechte kouř naplnit ústa, abyste mohli „ochutnat“ jemné tabákové vůně a vyfouknout je. Vezměte asi jedno nafouknutí za minutu a nechte chutě působit přes chuťové receptory v ústní sliznici. Pokud kouříte příliš rychle nebo příliš tvrdě, kouř se příliš zahřeje a zničí chuť doutníku.

Můžete si také vybrat nápoj, který se bude hodit k vašemu doutníku. Přestože znalci opakovaně doporučují whisky, kávové nápoje, martini a rum, stejně dobře se hodí k plné chuti doutníku.

Jakmile si vyberete preferovaný doutník, nalijte si svůj oblíbený nápoj a zapněte relaxační hudbu. Možná zjistíte, že kromě zdravotních problémů může být kouření doutníků příjemným trávením času.

Tento průvodce doutníky má poskytnout pouze základní informace o obrovských znalostech o doutnících a usnadnit začátečníkům začít ve světě kouření doutníků.

Pánský svět

Průvodce doutníkem pro začátečníky: Nejdůležitější tipy a pravidla

Doutníky kouří v kombinaci s whisky

Kouření doutníků není pro každého. Víme to. Ale stále si myslíme, že každý moderní gentleman by měl o tomto umění něco vědět. Za touto staletou tradicí je spousta historie a celá kultura. Zde je náš podrobný průvodce doutníky pro začátečníky, který vám řekne vše o výrobě, struktuře a historii doutníků a také znalosti o různých typech doutníků a kultuře kouření. Především doutníky je třeba si vědomě užívat a ne je jednoduše rychle konzumovat.

Historie doutníků

Výroba doutníků Sbírejte tabákové listy na Kubě

S objevením Ameriky se tabáková rostlina rozšířila po Evropě a zbytku světa. Kryštof Kolumbus a jeho námořníci viděli, jak místní obyvatelé v Karibiku sušili tabák a kouřili, což bylo tehdejším průzkumníkům cizí. Kouření těchto primitivních doutníků je bavilo natolik, že tento druh rostliny zavedli do Španělska. Techniky válcování doutníků byly brzy zdokonaleny a kouření doutníků se rozšířilo do celého světa.

Na začátku 20. století se kouření doutníků stalo velmi oblíbenou aktivitou mezi muži. Celebrity jako Babe Ruth a John Wayne byli neustále zobrazováni v médiích s doutníky v ruce. Říká se, že Mark Twain vykouřil denně přes 30 doutníků. Údajně byl také citován slovy: „Pokud nesmím v nebi kouřit, nejdu!“

Časem se doutníky staly hlavním exportním produktem Kuby a jsou považovány za nejlepší na světě. Kvůli Fidelovi Castrovi a kubánské raketové krizi schválil John F. Kennedy v roce 1962 obchodní embargo vůči Kubě, díky kterému byly kubánské doutníky v USA nezákonné. Ale Kennedy, chytrý milovník doutníků, měl jen několik hodin před podepsáním embarga svůj tiskový mluvčí objednaný 1 200 ručně kutánských kubánských doutníků. Kubánské doutníky jsou v Americe i dnes nelegální a embargo stále platí. Naštěstí jsou v Německu legálně dostupné v každém dobře zásobeném obchodě s tabákem.

Ručně válcované vs. strojově vyráběné doutníky

Průvodce doutníky pro výrobu začátečníků Tabákové listy jsou ručně válcovány

V závislosti na výrobním postupu se rozlišují ručně válcované a strojně vyráběné doutníky.

Ručně válcované doutníky jsou preferovanou volbou pro začátečníky i znalce. Strojně vyráběné doutníky mohou obsahovat konzervační látky a chemikálie, zatímco ručně doutované doutníky jsou vyrobeny ze 100% tabákových listů.

Tabák doutníků se navíc pěstuje na několika místech po celém světě, ale tabákové listy z Brazílie, Kuby, Dominikánské republiky a Hondurasu mají nejvyšší kvalitu. Obecně platí, že tabák v ručně válcovaných doutnících chutná lépe než ve strojově vyráběných doutnících.

Strojově vyráběné doutníky

Ručně válcované doutníky mají také větší pravděpodobnost správného vložení plnícího tabáku, což umožňuje správné proudění vzduchu doutníkem. Stroje mohou naopak plnit váleček příliš pevně nebo příliš volně. Pokud je doutník stočený příliš těsně, mezi listy uvnitř doutníku nebude dostatek místa, což znamená, že doutník bude hořet nerovnoměrně a bude obtížné jej nafouknout.

Existuje mnoho dalších faktorů, které ovlivňují kvalitu a chuť doutníků. Typ obalu, plniva a pojiva, stejně jako velikost a tvar doutníku ovlivňují jeho sílu a chuť, což má přímý dopad na požitek.

Struktura doutníku

Průvodce doutníkem pro začátečníky Struktura vložte krycí list pojiva

krycí list

Samotný obal doutníku je místo papíru použitého v cigaretách tabákový list. Sílu a chuť jakéhokoli doutníku do značné míry určují obalové listy a jejich chuť závisí na podmínkách, ve kterých jsou listy tabáku pěstovány, stárnuty nebo fermentovány. Obvykle to poznáte podle barvy listů. Nejběžnější typy krycích listů jsou uvedeny níže.

Průvodce doutníky pro začátečníky obaly Barvy Rozdíly Chuť vůně

Sedm kategorií se rozlišuje od světlých po tmavé:

Candela nebo Double Claro má rozpoznatelnou světle zelenou barvu a velmi svěží listovou vůni. Listy Candely typicky chutnají jako tráva, cedr a pepř s trochou sladkosti.

Claro je světle hnědá, nažloutlá a má jemnou chuť. Sladké dřevo, zemina a bylinné tóny se odhalí, když kouříte.

Colorado Claro má červenohnědou barvu, protože tabákové rostliny jsou vysazeny na slunci. Chuť je střední.

Colorado Doutníky jsou načervenalé až středně hnědé barvy a mají výraznou, jemně kořeněnou chuť.

Colorado Maduro je tmavě hnědý a často se nachází na doutnících z Hondurasu.

Maduro je někdy známý jako Double Maduro. Delší doba zrání v průběhu několika let dává těmto listům tmavě hnědou barvu a charakteristickou sladkost. Čím déle listy stárnou, tím jsou přírodní cukry v listech silnější.

Oscuro jsou nejtmavší listy, téměř černé, se silnou, intenzivní chutí.

Průvodce doutníkovými barvami pro začátečníky

vložka

Zatímco obalový tabák je obecně jediným největším faktorem chuti doutníku, směs tabáku používaného jako plnivo je také klíčová, zejména u doutníků, které používají mnohem mírnější obaly, jako je Claro. Větší doutníky s kruhovým rozchodem obecně obsahují více plniva, což se odráží v chuťovém profilu doutníku. Extra množství, stejně jako prostor mezi jednotlivými listy, umožňuje mimořádnou komplexnost chutí.

V závislosti na způsobu zpracování tabákových listů se rozlišuje dlouhé plnivo, střední plnivo a krátké plnivo. U doutníků s dlouhou náplní se celé tabákové listy skládají podélně a svinují do doutníku, což je také prodražuje.

Typy doutníků barevný tabák zanechává plynový zapalovač

Na konečném těle chuti se kromě země, podnebí a druhu tabáku podílejí i části tabákové rostliny, ze které se vytrhávaly listy. Listy, které byly nasbírány z nejnižší části rostliny, se španělsky říká „Volado“, snadno se připalují a mají velmi jemnou chuť. Listy z centrální části rostliny, známé jako „seco“, mají o něco silnější chuť. Listy sklizené z horní části rostliny, které byly nejvíce vystaveny slunci, se nazývají „Ligero“ a jsou to nejsilnější a nejžhavější tabákové listy. Ligero listy jsou obvykle vždy stočeny do středu doutníku, protože hoří pomaleji než listy seco nebo volado.

Tabákové listy na doutníky vyráběné ručně

Pořadač

Pojivo drží vložku pohromadě a dává doutníku jeho velikost a tvar. Pojiva jsou obvykle mnohem silnější než listy obalu a obecně mají malou nebo žádnou příchuť, což umožňuje chuti tabákové směsi lépe proniknout do vložky a obalu. Listy Seco jsou obzvláště oblíbené jako pojivová složka.

Přehled typů a velikostí doutníků

Velikost a formát doutníků

Tvar a velikost doutníku určují jeho „vitola“, odborný termín pro formáty doutníků. Formáty doutníků jsou zhruba rozděleny do dvou kategorií: Parejo a Figurado. Formáty doutníků se rozlišují podle jejich názvů. Mezi nejoblíbenější formáty patří například Cigarillo, Corona, Churchill, Robusto, Presidente, Toro a Double Corona.

Parejo označuje standardní tvar válcových doutníků s rovnými stranami, bez ohledu na jejich délku nebo prstencový rozchod. Všechny ostatní, různě tvarované doutníky jsou figurády, které se také mohou lišit délkou a velikostí prstenu. Figurados přicházejí v mnoha odrůdách. Nějaké příklady:

– Torpédo (špičatý konec hlavy)

– Perfecto (špičaté konce, hlava i doutník)

– Pyramida (špičatý doutník se širokou základnou a špičatou hlavou)

– Culebras (tři krátké, tenké doutníky spletené a sepnuté dohromady).

Velikost a tvar druhů doutníků

Jakou roli hraje tvar doutníku z hlediska chuti? Odpovědí je mnoho. Tvar ovlivňuje plnost vůně, teplo kouře a dobu, po kterou doutník hoří. Obecně se uznává, že parejos hoří déle než většina figurád. U kuželových formátů, zejména torpéd a pyramid, funguje hlava jako trychtýř, který zaměřuje kouř na vdechování a poskytuje intenzivnější a plnější chuť. Doutníky, které se válí dlouho a široko, jako výše zmíněný Churchill, budou hořet mnohem déle než kratší, tenčí doutníky.

Doutník příslušenství

Existuje několik základních doplňků, které jsou nutné pro správné doutník. Některé splňují okamžité potřeby, jako např B. osvětlení, zatímco jiné jsou nezbytné pro řádné skladování.

Správně řezané příslušenství doutníků

Řezačka doutníků

Před kouřením doutníku je třeba nejprve odříznout hlavu doutníku a odstranit konec, aby bylo možné kouř protáhnout. Existuje mnoho různých typů řezaček doutníků, protože řez může jemně ovlivnit chuť i fyzický pocit vdechnutí z doutníku. Dvouramenné řezačky jsou nejspolehlivější a nejoblíbenější řezačky doutníků, i když lze použít i vrtačky a nůžky. Ať už si vyberete cokoli, ujistěte se, že najdete dobrou frézu s velmi ostrými čepelemi.

Lehký zapalovač na doutník

Plynový zapalovač

Po useknutí hlavy z doutníku zapalte doutník. Standardní zapalovač nerozsvítí konec doutníku rovnoměrně a efektivně, zvláště s větším prstencem. Plynové zapalovače jsou žhavějšími společníky kuřáka doutníků. Lze je znovu naplnit a jsou k dispozici v mnoha provedeních. Ideální jsou také dlouhé zápasy.

Krystal doutníkového popelníku

Popelník

Nikdo nechce házet doutník na oblečení a nábytek, takže kuřáci doutníků potřebují dobrý popelník. Popelníky s širšími úložnými prostory jsou speciálně navrženy pro větší formáty doutníků. Vezměte to v úvahu při hledání správného doutníku.

Nádoba na humidor doutníku Vlhkost cedrového dřeva

Humidor

Humidor je pro doutníky nezbytný. Humidor je nádoba, která je většinou vyrobena ze dřeva a ve které jsou doutníky uchovávány v původní kvalitě po dlouhou dobu. Humidor chrání doutníky před vysycháním nebo napadením tabákovými brouky a jejich larvami. Správné zvlhčování a dobré utěsnění jsou nejdůležitějšími požadavky humidoru, přestože v dražších modelech je zahrnut vlhkoměr a vestavěný zvlhčovač.

Řezání doutníků Pravidla Knigge pro začátečníky

Tipy pro začátečníky pro kouření doutníků

1. Odřízněte doutník

Proveďte rovný řez na předním konci doutníku řezačkou na gilotinu. Vložte hlavu doutníku – uzavřený konec – do řezačky. Poté stačí odříznout víčko, asi 15-30 mm od vrcholu.

Zapalte doutník dlouhou zápalkou

2. Zapalte si doutník

K zapálení doutníku použijte plynový zapalovač nebo dlouhou zápalku. Zatímco držíte plamen těsně pod druhým koncem doutníku, neinhalujte, nenafoukněte a nepotáčejte doutníkem. Dávejte pozor, aby se váš doutník nedotkl plamene.

Pokračujte v tomto postupu, dokud tabák kolem vnějšího okraje vašeho doutníku nezačne z tepla žhnout. V tomto místě by měl být kouř dobře viditelný.

Jak nafouknout doutník Tipy pro začátečníky

3. Jak nafouknout doutník?

Nedýcháte kouř doutníku hluboko do plic. Nechte kouř naplnit ústa, abyste mohli „ochutnat“ jemné tabákové vůně a vyfouknout je. Vezměte asi jedno nafouknutí za minutu a nechte chutě působit přes chuťové receptory v ústní sliznici. Pokud kouříte příliš rychle nebo příliš tvrdě, kouř se příliš zahřeje a zničí chuť doutníku.

Můžete si také vybrat nápoj, který se bude hodit k vašemu doutníku. Přestože znalci opakovaně doporučují whisky, kávové nápoje, martini a rum, stejně dobře se hodí k plné chuti doutníku.

Jakmile si vyberete preferovaný doutník, nalijte si svůj oblíbený nápoj a zapněte relaxační hudbu. Možná zjistíte, že kromě zdravotních problémů může být kouření doutníků příjemným trávením času.

Tento průvodce doutníky má poskytnout pouze základní informace o obrovských znalostech o doutnících a usnadnit začátečníkům začít ve světě kouření doutníků.