Pánský svět, novinky celebrit

Nejbohatší lidé na světě – 10 nejlepších miliardářů pro rok 2019, podle Forbes

Kapitalismus líčen jako americké město s mrakodrapy v ruce vyrobené z peněz

Kapitalismus vyžaduje zasloužený trest, a to nejen v titulcích. Teprve ve druhém roce desetiletí klesl počet miliardářů i celé jejich jmění. To tedy ukazuje, že ani ti nejbohatší lidé světa nestojí v cestě ekonomické síle a slabým akciovým trhům. Podle nedávného sčítání lidu je v roce 2019 kolem 2 153 miliardářů, o 55 méně než před rokem. Z toho 994 nebo 46% držitelů rekordů má nižší bohatství nebo je „chudší“ než loni. Celkově například ultraboháči mají hodnotu 8,7 bilionu dolarů, což je pokles o 400 miliard dolarů ve srovnání s rokem 2018. Celkem z řad vypadlo 11% loňských členů, tedy 247 lidí. Většina z nich byla zahrnuta od roku 2009 na vrcholu světové finanční krize.

Kteří nejbohatší lidé světa vedou žebříček

elon musk kylie jenner a jeff bezos v koláži se žlutým pozadím

Asijsko-pacifický region byl zasažen nejhůře se 60 méně než desetimístným majetkem. Tento propad vedla Čína, která má o 49 miliard méně miliardářů než před rokem. Evropa, Blízký východ a Afrika také ztratily půdu pod nohama. Amerika poháněná znovu se rozvíjející Brazílií a Spojené státy jsou jedinými regiony s nejbohatšími lidmi na světě než před rokem. V USA je nyní rekord 607, což zahrnuje 14 z 20 nejbohatších na světě. Jeff Bezos je opět světovou jedničkou, na druhém místě je Bill Gates.

podle žebříčku nejbohatších lidí na světě s mapou světa a regiony s největším počtem miliardářů pro rok 2019

I přes silný protivítr našli neúprosní podnikatelé nové způsoby, jak zbohatnout: do řad se přidalo 195 nováčků. Nejbohatším nováčkem je Colin Huang, zakladatel čínského slevového online prodejce Pinduoduo, který se v červenci dostal na veřejnost v USA. Mezi další pozoruhodné přírůstky patří Daniel Ek a Martin Lorentzon od Spotify; James Monsees a Adam Bowen z Juul Labs, Daniel Lubetzky z Kind Bar a kosmetická kouzelnice Kylie Jenner, která je v 21 letech nejmladším miliardářem na světě.

Seznam Forbes

zakazuje globální konferenci v roce 2018 s předsedou Steve Forbesem

Seznam světových miliardářů Forbes je především momentem bohatství na základě cen akcií a směnných kurzů k 8. únoru 2019. Někteří lidé také bohatnou nebo chudnou do několika dní od zveřejnění. Tsuyoshi Matsushita z Japonska (1,3 miliardy $ na tomto seznamu) ztratil téměř 600 milionů $ do 18. února, kdy akcie jeho společnosti pro fitness a kosmetické výrobky, MTG, klesly.

forrest li jako mladý podnikatel se sportovním oblečením v detailu

O něco více než týden později Forrest Li ze Singapuru skočil do desetimístného klubu, když během několika dnů vzrostl inventář jeho online herní společnosti Sea o 45%. Forbes uvádí spíše jednotlivce než vícegenerační rodiny, které sdílejí jmění, přestože zahrnují také bohatství manžela a dětí miliardáře, pokud je tato osoba zakladatelem jmění. V některých případech uvádí anglický časopis sourozence nebo páry společně, pokud rozdělení majetku mezi nimi není jasné.

zakazuje časopis s leštěným zapalováním

K tomu je však zapotřebí odhadovaná čistá hodnota 1 miliardy dolarů na osobu. Forbes oceňuje širokou škálu aktiv, včetně soukromých podniků, nemovitostí, umění a dalších. Nepředstírají, že znají soukromé rozvahy každého miliardáře, ačkoli někteří tato čísla také uvádějí. Pokud tedy informace nejsou poskytnuty nebo nejsou k dispozici, aktiva nebudou zohledněna. Zde je tedy seznam nejbohatších lidí na světě od 1 do 10.

Číslo 1 – Jeff Bezos & rodina

nejbohatší lidé na světě zakladatel amazon jeff bezos miliardář s největším majetkem na světě

Jeff Bezos založil v roce 1994 ve své garáži v Seattlu gigant elektronického obchodování Amazon. Stále zůstává generálním ředitelem a drží 16% podíl. V lednu ale s manželkou MacKenzie oznámili, že se po 25 letech manželství rozvedou. Podmínky rozdělení nebyly zveřejněny. MacKenzie byla také první účetní Amazonky. Podle státního práva Washingtonu by mohla vydělat polovinu Jeffova čistého jmění, což by z ní udělalo nejbohatší ženu na světě.

jeff bezos a jeho manželka MacKenzie se rozvedli v roce 2016 za 136 bilionů dolarů

V roce 2018 měl Amazon tržby 230 miliard USD a čistý příjem 10 miliard USD, ve srovnání s 3 miliardami USD v předchozím roce. V únoru online gigant oznámil, že ruší plány na druhé sídlo v Long Island City v New Yorku poté, co se proti tomuto zákonu postavili místní zákonodárci. Bezos vlastní The Washington Post a Blue Origin, leteckou společnost vyvíjející raketu pro komerční využití.

Číslo 2 – Bill Gates

Bill Gates jako jeden z nejbohatších lidí na světě a zakladatel společnosti Microsoft

Bill Gates provozuje Bill se svou manželkou Melindou & Melinda Gates Foundation, největší soukromá nezisková nadace na světě. Především jde o záchranu životů a zlepšení globálního zdraví. Nadace také spolupracuje s Rotary International na boji proti obrně (obrně). Gates prodal nebo rozdal velkou část svého podílu v Microsoftu. Vlastní tedy jen něco málo přes 1% akcií a investuje do mixu akcií a dalších aktiv. Zůstává také v představenstvu společnosti Microsoft, softwarové společnosti, kterou založil v roce 1975 s Paulem Allenem. Na konci roku 2016 Gates oznámil vytvoření podílového fondu ve výši 1 miliardy dolarů s přibližně 20 dalšími lidmi. K dnešnímu dni Gates daroval akcie společnosti Microsoft v hodnotě 35,8 miliardy dolarů nadaci Gates Foundation.

Číslo 3 – Warren Buffett

zakazuje titulní stránku s Warrenem Buffettem jako jedním z nejbohatších lidí v americkém americkém vydání

Warren Buffett, známý jako Oracle of Omaha, je jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob. Buffett provozuje společnost Berkshire Hathaway, která vlastní více než 60 společností, včetně pojišťovny Geico, výrobce baterií Duracell a řetězce restaurací Dairy Queen. Syn amerického kongresmana poprvé koupil akcie ve věku 11 let a ve 13 letech vrátil daně. Buffett také slíbil, že rozdá více než 99% svého majetku. V roce 2018 věnoval 3,4 miliardy dolarů, z nichž velkou část založil nadace svých přátel Billa a Melindy Gatesových. V roce 2010 zahájil s Gatesem Giving Pledge a požádal miliardáře, aby se zavázali darovat polovinu svého majetku na charitativní účely.

Číslo 4 – Bernard Arnault & rodina

Bernard Arnault a Delphine Arnault s Karlem Lagerfeldem

Bernard Arnault je jedním z nejstylovějších lidí na světě a má 70 značek, včetně Louis Vuitton a Sephora. Jeho společnost s luxusním zbožím LVMH také dosáhla v roce 2018 rekordních prodejů a zisků, částečně díky zvýšeným výdajům čínských zákazníků. Patronem umění je vizionář za muzeem Louise Vuittona navrženým Frankem Gehrym a 135 miliony dolarů, které bylo otevřeno v roce 2014. Jeho dcera Delphine je viceprezidentkou společnosti Louis Vuitton a členkou výkonného výboru LVMH. Jeho otec také na stavbě vydělal „malé“ jmění. Arnault přispěl 15 milionů dolarů z této dohody na koupi Christian Dior v roce 1985.

Číslo 5 – Carlos Slim Helu & rodina

titulní strana forbes s carlosem slim helu jako miliardář a jeden z nejbohatších lidí na světě

Nejbohatší muž Mexika Carlos Slim Helu a jeho rodina ovládají společnost America Movil, největší latinskoamerickou bezdrátovou společnost. Se zahraničními telekomunikačními partnery koupil Slim v roce 1990 také podíl ve společnosti Telmex, jediné mexické telefonní společnosti. Telmex je nyní součástí America Movil. Vlastní také podíly v mexickém stavebnictví, spotřebním zboží, těžebních a realitních společnostech a 17% v New York Times. Jeho zeť Fernando Romero navrhl muzeum Soumaya v Mexico City, kde se nachází Slimova rozsáhlá eklektická sbírka umění.

Číslo 6 – Amancio Ortega

nejbohatší lidé na světě amancio ortega majitel módních značek

Amancio Ortega je jedním z nejbohatších mužů v Evropě a nejbohatším maloobchodníkem na světě. Jako průkopník v oblasti rychlé módy založil v roce 1975 se svou bývalou manželkou Rosalií Mera († 2013) společnost Inditex, známou pro svůj módní řetězec Zara. Například vlastní přibližně 60% madridského Inditexu, který také zahrnuje osm značek, včetně Massimo Dutti a Pull & Bear, stejně jako 7 500 obchodů po celém světě. Ortega obvykle vydělává na dividendách více než 400 milionů dolarů ročně. Svou dividendu investoval především do nemovitostí v Madridu, Barceloně, Londýně, Chicagu, Miami a New Yorku.

Číslo 7 – Larry Ellison

larry ellison jako zelený vynálezce softwarové značky Oracle v současnosti

Larry Ellison spoluzaložil v roce 1977 softwarovou společnost Oracle, aby uspokojil rostoucí potřebu databází pro řízení vztahů se zákazníky. V roce 2014 odešel z funkce generálního ředitele společnosti Oracle, ale nadále slouží jako předseda představenstva a technologický ředitel. V rámci vpádu společnosti Oracle do cloudových počítačů získal v roce 2016 také společnost Netsuite za 9,3 miliardy dolarů. V květnu 2016 Ellison přislíbil 200 milionů dolarů na University of Southern California na centrum pro léčbu rakoviny. V březnu 2018 Ellison také založil wellness startup s názvem Sensei, jehož prvním projektem je hydroponické zemědělství na havajském ostrově Lanai. Ellison se také připojil k představenstvu společnosti Tesla v prosinci 2018 poté, co na začátku tohoto roku koupil 3 miliony akcií společnosti Tesla.

Číslo 8 – Mark Zuckerberg

Mark-Zuckerberg je jedním z nejbohatších lidí na světě a vynálezcem největší sociální sítě

Po dalším roce kritiky falešných zpráv a zneužívání na Facebooku generální ředitel Mark Zuckerberg uvedl, že jeho prioritou pro rok 2019 bude řešení sociálních problémů. Vypovídal také před Kongresem v dubnu 2018, kdy vyšlo najevo, že Facebook sdílel uživatelská data s politickou poradní firmou Cambridge Analytica. Zuckerberg zahájil sociální sítě na Harvardu v roce 2004 ve věku 19 let, aby odpovídal studentům podle jmen a tváří ve třídě. Facebook zveřejnil v květnu 2012 a stále vlastní asi 15% akcií. V prosinci 2015 se Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan zavázali, že během svého života rozdají 99% svého podílu na Facebooku..

Číslo 9 – Michael Bloomberg

Michael Bloomberg je jedním z nejbohatších lidí v Americe a na celém světě

Michael Bloomberg spoluzaložil v roce 1981 finanční a mediální společnost Bloomberg LP. Poskytl také počáteční financování společnosti a nyní vlastní 88% společnosti, která má příjmy severně od 9 miliard dolarů. Bloomberg začal na Wall Street v roce 1966 prací na základní úrovni v investiční bance Salomon Brothers. O 15 let později byl ale propuštěn. Jako aktivní filantrop také daroval více než 5 miliard dolarů na kontrolu zbraní, změnu klimatu a další příčiny. Plánuje i nadále vynakládat nejméně 500 milionů dolarů na porážku Donalda Trumpa v roce 2020.

Číslo 10 – Larry Page

Larry Page je vynálezcem abecedy a Googlu a jedním z miliardářů na celém světě

Larry Page je vedoucím společnosti Alphabet, mateřské společnosti Google. Je také předsedou zdravotního oddělení Calico, divize Nest Home Appliance Division a dalších. V roce 1998 spoluzaložil společnost Google se svým stanfordským kolegou – doktorandem Sergejem Brinem. Page Brin vyvinul Page algoritmus Google PageRank, který pohání vyhledávač. Page byl do roku 2001 prvním generálním ředitelem společnosti Google. Poté, co sloužil jako prezident produktů, se v roce 2011 vrátil na pozici generálního ředitele.