Padání vlasů

Příčiny a léčba vypadávání vlasů seboroické dermatitidy!

Domácí prostředky pro seboroickou dermatitidu

Máte obavy z šupinatých, mastných a červených skvrn na pokožce hlavy nebo obličeje? Věděli jste, že to mohou být příznaky chronického kožního onemocnění zvaného seboroická dermatitida? Ano! Spolu se všemi výše uvedenými příznaky může seboroická dermatitida způsobit vypadávání vlasů.

Nadměrná produkce oleje mazovými žlázami může vést k tvorbě šupin na pokožce hlavy a někdy i na částech obličeje. Neustálé svědění a škrábání těchto šupinatých částí pokožky hlavy má za následek vypadávání vlasů u mnoha lidí trpících tímto stavem.

Pojďme se dozvědět více o spojení mezi seboroickou dermatitidou, vypadáváním vlasů a o tom, jak ji můžete efektivně léčit.

Obsah:

 1. Co je seboroická dermatitida & jeho příčiny?
 2. Může to způsobit vypadávání vlasů a jak?
 3. Je ztráta vlasů způsobená seboroickou dermatitidou trvalá?
 4. Jak se léčí seboroická dermatitida?
 5. Vyrostou mi vlasy??

1. Co je to seboroická dermatitida & Jeho příčiny?

Běžný chronický zánětlivý stav kůže se nazývá seboroická dermatitida, která má za následek zarudnutí a svědění spolu se šupinatými skvrnami. Nejsou však známy žádné konkrétní důvody, které by mohly určit příčinu tohoto kožního onemocnění. Lékaři se domnívají, že výsledkem seboroické dermatitidy jsou tyto důvody:

 • Nadprodukce kožního mazu ve vaší pokožce hlavy je jedním z hlavních důvodů příznaků tohoto kožního onemocnění.
 • Svou roli hraje také genetika.
 • Poruchy imunitního systému.
 • Abnormální hormonální změny.
 • Lidé se zdravotním stavem, jako je HIV a Parkinsonova choroba, jsou velmi vnímaví k získání tohoto kožního onemocnění.
 • Teplo, nadměrné vystavení slunečním paprskům a agresivní lokální terapie mohou vzplanout příznaky seboroické dermatitidy.

2. Může to způsobit vypadávání vlasů a jak?

Ačkoli to není trvalý vedlejší účinek, seboroická dermatitida může způsobit dočasné vypadávání vlasů. Malassezia jsou kvasinky, kterým se daří nadbytečnou produkcí kožního mazu, což má za následek zánět na pokožce hlavy. Stává se náročným pro růst vlasů, když se tyto kvasinky nekontrolovatelně množí.

Jako projev tohoto zánětu se objevuje odlupování, svědění a zarudnutí kůže. Neustálé svědění zanícené pokožky hlavy, které vede k poškrábání, může poškodit vaše vlasové folikuly, což má za následek vypadávání vlasů (1).

3. Je vypadávání vlasů způsobeno trvalou seboroickou dermatitidou?

 • Pokud vám vypadávají vlasy a myslíte si, že důvodem je seboroická dermatitida, nemusíte si dělat starosti. Vypadávání vlasů v tomto stavu není trvalé a při správné léčbě vám vlasy nakonec dorostou.
 • Vzhledem k tomu, že zánět je základní příčinou seboroické dermatitidy, jakmile ji budete léčit a ovládat nutkání škrábat, váš růst vlasů se vrátí do normálu.
 • Někdy je androgenní alopecie onemocněním pokožky hlavy, které existuje současně se seboroickou dermatitidou, která může způsobit vypadávání vlasů spolu s výrazným jizvením.
 • Vzplanutí způsobené tímto stavem kůže postihuje dospělé po celý život. Přesto se od něj kojenci někdy odrazí i bez léčby.

4. Jak se léčí seboroická dermatitida?

Zde je seznam léčebných postupů, které nejlépe fungují k léčbě symptomů způsobených seboroickou dermatitidou během vzplanutí. Jedna nebo kombinace těchto možností léčby vám může nejlépe fungovat. Pojďme se podívat:

 1. OTC léčby
 2. Léčba na předpis

OTC léčby:

Na trhu je k dispozici několik léčivých šamponů, které jsou navrženy speciálně pro léčbu seboroické dermatitidy.

Hlavní OTC ošetření seboroické dermatitidy na pokožce hlavy jsou léčivé šampony určené k léčbě lupů. Doporučuje se používat tyto šampony několik týdnů, protože nepřetržité používání může způsobit více škody než užitku.

1. Pyrithionový zinek:

Antibakteriální, antifungální a antimikrobiální vlastnosti pyrinthionzinku, běžně známého jako pyrithion zinečnatý, účinně léčí mnoho kožních onemocnění spolu se seboroickou dermatitidou.

Odvozen z chemického prvku zinku, je oblíbeně používán v mnoha kosmetických výrobcích. Řídí růst lupů snížením růstu kvasinek na pokožce hlavy (2).

 • Mytí obličeje touto přísadou snižuje příznaky seboroické dermatitidy, jako je svědění a zarudnutí. Vaše pokožka je také bez mastnoty.
 • Nanesení tenké vrstvy krému na postižené místo pyrithionem zinečnatým pomáhá ošetřit hrubé, šupinaté skvrny na pokožce hlavy.
2. Kyselina salicylová:

I když je zapotřebí více studií, které by prokázaly účinnost kyseliny salicylové při léčbě seboroické dermatitidy ve srovnání s mnoha dalšími složkami. Kyselina salicylová má vlastnosti, které pomáhají jemně odlupovat pokožku hlavy a odstraňovat odumřelé kožní buňky.

Eliminace odumřelých kožních buněk pomáhá redukovat šupiny způsobené tímto stavem kůže. Mnoho produktů na trhu obsahuje hlavní složku jako kyselinu salicylovou, která pomáhá vyčistit a zklidnit vaši pokožku hlavy (3).

3. Ketokonazol:

Ketoconazole je lék používaný v mnoha krémech, který vám účinně poskytne úlevu od vzplanutí způsobených seboroickou dermatitidou na těle a obličeji. Antifungální činidla v tomto léku pomáhají bojovat proti kvasinkám přítomným na kůži, které jsou hlavní příčinou tohoto kožního onemocnění.

Spolu s poskytnutím úlevy od symptomů seboroické dermatitidy také zlepšuje opětovný růst vlasů podle neoficiálních důkazů (4). Bylo prokázáno, že použití šamponu s 2 % ketokonazolu předchází relapsu mnoha příznaků seboroické dermatitidy (5).

Ačkoli mohou být užitečné lokální kortikosteroidy a inhibitory kalcineurinu s protizánětlivými vlastnostmi, měly by být používány pouze krátkodobě, což by jinak mohlo způsobit závažné vedlejší účinky.

4. Sulfid seleničitý:

Selid sulfid se často používá v léčivých šamponech ke snížení infekce pokožky hlavy způsobené stavy, jako je seboroická dermatitida. Pomáhá omezit odlupování a podráždění a kontrolovat lupy díky svému účinku proti malassezii, což jsou kvasinky, které byly shledány příčinou tohoto kožního onemocnění (6). Působí jako protiinfekční lék na stav vaší pokožky. Jedním z vedlejších účinků používání tohoto prostředku je nadměrná olejnatost.

Léčba na předpis:

Léčba na předpis je správnou cestou, pokud vám přírodní prostředky a šampony neposkytnou potřebnou úlevu. Převládající léky na předpis dostupné pro seboroickou dermatitidu jsou:

1. Antifungální léky:

Antifungální orální léčba je možností, kterou by váš lékař mohl navrhnout pro léčbu pokožky hlavy seboroickou dermatitidou s vypadáváním vlasů, pokud žádná z topických léčebných postupů nezabírá. Tyto léky mívají mnoho vedlejších účinků, proto jsou obvykle předepisovány jako poslední možnost. Některé z předepsaných orálních terapií jsou:

 • Itrakonazol.
 • Terbinafin.
 • Flukonazol.
 • Ketoconazole.
 • Pramiconazole.
 • Prednison.
 • Isotretinoin.
 • Homeopatická minerální terapie.
2. Antifungální krémy, gely a šampony:

Lékař vám může předepsat přípravek s přípravkem Ciclopirox, Ketoconazole, pro závažný případ seboroické dermatitidy, podle toho, co vám nejvíce vyhovuje. Tyto přísady jsou k dispozici ve formě antifungálního krému, gelu a šamponu. Pokud ale chcete vidět zlepšení stavu pokožky, ujistěte se, že přípravek používáte po celou předepsanou dobu.

Pokud máte bolest, zarudnutí, podráždění nebo silné pálení v aplikovaných oblastech, určitě zavolejte svého lékaře. Zabraňte vniknutí produktu do úst, nosu nebo očí.

3. Kortikosteroidní krémy, masti nebo šampony:

Svědění a otoky jsou způsob, jakým vaše tělo reaguje, když produkuje určité chemikálie zvané prostaglandiny a leukotrieny. Lékaři předepisují kortikosteroidy, které pomáhají snižovat produkci těchto chemikálií. Tyto výrobky jsou k dispozici ve formě pěny, gelu, masti, krému, lotionu.

Snížení zánětu je klíčem k léčbě kožních onemocnění, jako je seboroická dermatitida, a na záchranu přicházejí kortikosteroidy předepsané lékařem v jakékoli formě.

Pomáhá také vaší postižené oblasti dobře se uzdravit, což dává šanci vašim vlasům znovu růst. Přestože jsou tyto produkty účinné, mohou způsobit ztenčení pokožky, pokud ho používáte více než týden nebo dva najednou.

5. Vyrostou mi vlasy??

Zažili jste vypadávání vlasů se seboroickou dermatitidou? Bojíte se, zda znovu vyroste? Ať už jde o přemnožení hub nebo nadměrné škrábání; tento stav kůže může u některých lidí způsobit vypadávání vlasů. Dobrou zprávou ale je, že je to jen dočasné.

Stres, chladné a suché počasí, hormonální nerovnováha jsou některé z důvodů, které mohou zvýšit šanci na vzplanutí seboroické dermatitidy.

Jakmile vyléčíte zánět, který způsobuje seboroickou dermatitidu, a nebudete mít nutkání škrábat svědění. A proto vám vlasy nakonec dorostou.

Vypadávání vlasů u seboroické dermatitidy se vyskytuje pouze ve sporadických a závažných případech a je reverzibilní s možnostmi léčby uvedenými v tomto článku. Léčivé šampony a možnosti OTC léčby jsou nejúčinnější při snižování příznaků tohoto stavu pokožky. Pokud je však situace stále trvalá, je lepší prodiskutovat další možnosti léčby se svým lékařem.

Časté dotazy:

1. Zvyšuje škrábání infekci seboroické dermatitidy?

Antifungální šampon pomáhá zmírnit příznaky, pokud je vaše pokožka hlavy postižena seboroickou dermatitidou. Mezitím se ujistěte, že nepoškrábete a nevyberete zasaženou oblast, protože to může zvýšit infekci a zintenzivnit situaci.

2. Jak dlouho trvá obnova vypadávání vlasů seboroickou dermatitidou?

Vypadávání vlasů ze seboroické dermatitidy může být reverzibilní, jakmile dokončíte proces léčby ke snížení zánětu, který je hlavní příčinou. Pomocí léčby na předpis nebo OTC a kontroly nutkání svědění bude léčit základní příčinu seboroické dermatitidy, která obnoví růst vlasů.

3. Jaká opatření je třeba učinit, aby se seboroická dermatitida urychlila opětovný růst vlasů?

Pokud máte silnou vrstvu vloček, doporučuje se předem aplikovat oleje a masti. Ty mohou omezit ošetření tak, aby se dostalo na pokožku hlavy, a tudíž i aplikace olejů. Pamatujte, seboroická dermatitida způsobuje vypadávání vlasů pouze v závažných případech; proto je léčba tohoto kožního onemocnění co nejdříve klíčem k prevenci vypadávání vlasů.