Padání vlasů

Co způsobuje vypadávání vlasů DHT a jak s ním zacházet?

Vypadávání vlasů se stalo vážnou příčinou obav mužů i žen. Může to být způsobeno různými faktory, jako je nezdravý životní styl, podvyživená strava, léčivé účinky nebo dokonce genetické faktory. Stejně jako tyto faktory je DHT také hlavní příčinou vypadávání vlasů u mužů i žen. V tomto článku se dozvíte o léčbě a příčinách vypadávání vlasů DHT.

Co způsobuje vypadávání vlasů Dht a jak s ním zacházet

Nadprodukce DHT v pokožce hlavy narušuje tok živin do vlasových folikulů, což je oslabuje a nakonec se zmenšují. Vzhledem k tomu, že DHT je mužský hormon, účinek je pozorován více u mužů než u žen. Hlavní příčinou vypadávání vlasů u mužů nebo „androgenní alopecie“ je především tato nerovnováha tohoto androgenního hormonu, DHT. Tento stav se nazývá vypadávání vlasů DHT a stav může zlepšit pouze speciální léčba vypadáváním vlasů DHT.

Co je DHT?

dht a vypadávání vlasů u žen

DHT nebo dihydrotestosteron je mužský hormon a pohlavní steroid. DHT je syntetizován hlavně z testosteronu enzymem nazývaným 5-alfa reduktáza ve varlatech, prostatách, nadledvinách a vlasových folikulech. Tato syntéza začíná, jakmile člověk dosáhne puberty a je to DHT, který je zodpovědný za vývoj sekundárních sexuálních charakteristik. Kromě DHT také hraje významnou roli v různých metabolických aktivitách, jako je tvorba krvinek, metabolismus sacharidů, funkce jater a tvorba kostí.

Co způsobuje vypadávání vlasů DHT?

Jak DHT způsobuje vypadávání vlasů

Zatímco DHT je zodpovědný za vývoj vousů v pubertě, ironicky je u některých mužů také příčinou vypadávání vlasů nebo plešatosti. Níže jsou uvedeny některé z příčin vypadávání vlasů DHT:

 • DHT způsobuje vypadávání vlasů omezením schopnosti růst vlasových folikulů.
 • Za růst vlasů je zodpovědná hlavně dermální papila, která je klíčovou součástí vlasového folikulu.
 • Tato dermální papila v sobě má největší poměr androgenních receptorů.
 • V důsledku nadprodukce DHT v pokožce hlavy se prostřednictvím dermální papily přímo dostává do vlasových folikulů.
 • Když tento DHT dosáhne folikulů, omezí tok vitamínů, minerálů a bílkovin, což je nezbytné pro celkové zdraví vlasových folikulů.
 • Bez řádné výživy se vlasové folikuly začnou zmenšovat v procesu známém jako „miniaturizace“.
 • V tomto procesu vlasy začínají růst po krátkou dobu a jsou menší, lehčí a jemnější, dokud nedosáhnou fáze vellus.
 • Vlnité vlasy jsou velmi jemné, světle zbarvené a téměř nepostřehnutelné. Bylo prokázáno, že 95% případů plešatosti mužského typu je způsobeno tímto účinkem DHT na vlasové folikuly.
 • Čím vyšší je produkce DHT, tím větší je miniaturizace, což má za následek větší ztrátu vlasů.

Léčba vypadávání vlasů DHT:

Léčba vypadávání vlasů DHT

Je známo, že hladina DHT hraje důležitou roli při vypadávání vlasů. Snížením hladiny DHT můžete účinně omezit padání vlasů. Produkce DHT v těle však zcela závisí na genetické konstituci. Podívejte se na tyto faktory, abyste věděli, jak zastavit vypadávání vlasů DHT:

 • Nejlepší způsob, jak snížit hladinu DHT, je použití inhibitorů DHT, jako je 5-alfa reduktáza.
 • Tyto léky snižují hladinu DHT v pokožce hlavy, což zase zabraňuje vypadávání vlasů.
 • Klinicky ke snížení hladiny DHT v pokožce hlavy je pacientům předepsán lék na inhibici 5-alfs reduktázy s názvem Finasterid.
 • Před užitím tohoto léku je však důležité poradit se s odborníkem na vypadávání vlasů, protože je třeba vzít v úvahu několik faktorů, jako je anamnéza, osobní životní styl a preference..
 • Tyto léky inhibující 5-alfa reduktázu mají několik vedlejších účinků, jako je erektilní dysfunkce, nižší sexuální apetit a vysoké riziko rakoviny prsu u mužů.
 • Užívání těchto léků může také znamenat vyšší riziko mozkové mlhy, ztráty paměti a deprese.
 • Některé z těchto vedlejších účinků mohou přetrvávat, i když je léčba ukončena.
 • Kromě výše uvedených léků lze hladinu DHT v těle regulovat také konzumací jídla s vysokým obsahem bílkovin a užíváním proteinových doplňků.
 • Začleněním potravin bohatých na bílkoviny do vaší stravy můžete drasticky omezit vypadávání vlasů způsobené DHT.

Pokud si všimnete příliš mnoho vlasů uvízlých ve vašem kartáči nebo ustupujících vlasových linií, můžete zaznamenat pád vlasů DHT. Ačkoli je nejčastější u mužů, vypadávání vlasů DHT je pozorováno také u žen, protože i malé množství DHT může vést k vážnému vypadávání vlasů. Používání léků ovládajících DHT přichází s minimálními vedlejšími účinky a funguje efektivně, aby se zabránilo poškození. Spolu se snížením DHT některé léčby pomáhají jemně zjizvit tkáň pokožky hlavy a dodat jí životně důležité živiny. To může pomoci regenerovat nové vlasy. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří mají okázalé, holohlavé hlavy, čas jednat podle DHT a pomoci vašim folikulům získat nové vodítko života.