osvětlení

Plánování osvětlení zahrady: mělo by být funkční, dekorativní a bezpečné!

zahradní osvětlení-led-trávník-dům-moderní

Plánování venkovního osvětlení je zásadní. A nejen proto, že si chcete večer pohodlně posedět na terase. Světlo přináší pocit bezpečí, zdůrazňuje zvýraznění a je funkční. V neposlední řadě zvyšuje bezpečnost také světlo. Instalací vhodných světel vidíme cestu k předním dveřím, osvětlujeme schody a hrany na nádvoří a vyhýbáme se tak nebezpečí zakopnutí. Zahradní osvětlení navíc ovlivňuje náladu venku a samozřejmě ovlivňuje vzhled celého domu. V tomto článku podrobně zjistíte, které aspekty jsou zvláště důležité při plánování venkovního osvětlení.

Zahradní osvětlení musí být odolné proti povětrnostním vlivům

zahradní osvětlení-LED-plánování-koncepce-oblasti-účel

Venkovní osvětlení musí být odolné proti povětrnostním vlivům. To může být na první pohled zřejmé, ale je to zásadní, protože bezpečnost by měla být prvořadá. Na rozdíl od jiných typů lamp by venkovní světla měla být chráněna před vniknutím vlhkosti, prachu a nečistot. Vodotěsná světla jsou označena IP44, IP54, IP65, IP67. Číslice označují třídu ochrany. Svítidla IP65 a IP67 jsou ideální pro zahradu (bodová světla na zemi) a bez problémů odolávají větru i počasí. Pro nástěnná světla na terasách lze použít také třídu krytí IP44. IP54 na druhé straně znamená omezenou ochranu proti prachu a stříkající vodě.

Aby se předešlo zkratům a podobně, musí být také správně nainstalována světla. Pokud si nejste jisti, zda jsou vaše znalosti pro instalaci dostatečné, měli byste kontaktovat odborníka.

12 V nebo 230 V zahradní osvětlení?

zahradní osvětlení-led-schody-zapuštěná-světla-venkovní-kuchyň

Venkovní osvětlení je nabízeno ve dvou verzích s 12 volty nebo 230 volty. Nízkonapěťové osvětlení založené na 12 voltech stačí k vkusnému osvětlení zahrady. Na rozdíl od systémů založených na 230 voltech lze nízkonapěťové kabely pokládat přímo pod chodník nebo pod tenkou vrstvu zeminy. To ušetří spoustu zemních prací! 12voltové osvětlení je navíc naprosto bezpečné a neškodné, i když je poškozené.

K instalaci 12voltového zahradního osvětlení doporučujeme následující:

  1. Vyberte si osvětlení.
  2. Pro provoz 12V LED žárovek je a transformátor nutné. Můžete jednoduše sečíst spotřebu všech lamp a zjistit, který transformátor potřebujete. Pokud je například spotřeba energie 45 wattů, potřebujete 60 wattový transformátor. Doporučujeme zvolit transformátor přibližně o 30 – 40 procent větší, než je celková spotřeba energie připojených lamp.
  3. Každé svítidlo je pak vybaveno šroubovým spojením Hlavní kabel připojen. Zjistěte, kolik prodlužovacích kabelů a kabelových distributorů potřebujete. Ujistěte se, že pro transformátor s nízkým výkonem, například 60 W, postačují kabely s typovým označením SPT-1W. S výkonem 150 a 300 W je nutné použít kabely typu SPT-3.
  4. Vaše 12voltové osvětlení můžete připojit kabelovým konektorem snadno upravit kdykoli.

LED zahradní osvětlení – nejudržitelnější a nejúspornější možnost

zahradní osvětlení-led-patník-světla-chodník-orientace

Halogenové žárovky se používají stále méně a za pár let budou zahrady osvětleny výhradně LED diodami. Termín „světlo emitující dioda“ stojí za zkratkou LED. LED zahradní světla jsou mnohem efektivnější než konvenční světelné zdroje a mají nízkou spotřebu energie. Mají také extrémně dlouhou životnost, od 25 000 do více než 100 000 hodin osvětlení. LED diody také generují méně tepla než žárovky a nepřitahují tolik hmyz.

Lumeny místo wattů?

zahradní osvětlení-schody-led-pásy-zapuštěná-světla-skvrny-strom

V případě žárovek poskytoval příkon informace o jasu žárovky. S LED, energeticky úspornými žárovkami a podobně můžete pomocí lumenů odhadnout, jak jasná je lampa. Například 60 wattová žárovka svítí přibližně 700 lumeny. Samozřejmě nelze obecně říci, jaký jas je vhodný pro venkovní osvětlení. Abyste optimálně osvětlili kuchyň, koupelnu a pracovnu, měli byste například počítat s přibližně 280 lumeny na metr čtvereční. V závislosti na velikosti zahrady může být zapotřebí několik tisíc lumenů.

Teplé nebo studené světlo

zahradní osvětlení-led-studená-bílá-barevná teplota-terasa

Dalším důležitým aspektem, který je třeba při výběru zahradního osvětlení zohlednit, je teplota barev. Zatímco v obývacích pokojích je zvoleno teplé bílé světlo, ve venkovních prostorách se osvědčilo neutrální bílé a denní bílé světlo. Teplota barev se měří v Kelvinech. Hodnota 3 300 Kelvinů slouží jako horní hranice teplého bílého světla. Vyšší hodnoty se velmi blíží dennímu světlu, když je obloha jasná. Ranní nebo večerní slunce má například teplotu 5 000 Kelvinů. V tomto případě by byla pro osvětlení zahrady ideální teplota barev mezi 4000 a 8000 Kelviny.

Spropitné: Upozorňujeme však, že by bylo lepší, kdyby všechna světla měla stejnou nebo alespoň podobnou barevnou teplotu. Díky tomu je celkový dojem mnohem harmoničtější. Při nákupu zahradních světel se stačí podívat na informace o teplotě barev na obalu LED.

Solární zahradní světla

slevy na zahradní osvětlení-led-patník-světla-solární-květiny

Solární zahradní světla jsou v posledních letech stále oblíbenější, protože k provozu není potřeba žádná elektřina. Během dne solární článek přeměňuje sluneční energii na elektrickou energii a ukládá ji do dobíjecí baterie. Když začne soumrak, lampa se automaticky zapne. V dnešních moderních solárních světlech jsou instalovány převážně LED světelné zdroje. Vyžadují velmi malý výkon (mezi 0,1 a max. 5 W) a mají extrémně dlouhou životnost.

Jak dlouho sluneční světlo zůstane, závisí na umístění a množství slunečního světla. Pozice s Přímé sluneční světlo. Pokud je lampa ve stínu, baterie se nebude moci správně nabít. Velký význam má také světelný zdroj a kvalita baterie.

Většina solárních lamp jednu má Doba hoření maximálně 12 hodin. Některé modely mohou teoreticky svítit až 50 hodin. Rozhodující je pro to výkon solárního článku a dobíjecí baterie.

zahradní světla-solární-led-žárovky-studená bílá

Většina dnešních Solární články sestává z oxidu křemičitého, který se zpracovává na monokrystalický, polykrystalický nebo amorfní křemík. Rozdíly spočívají v příslušné účinnosti.

Zpracování a kvalita Baterie jsou neustále vyvíjeny. Lithium-iontové baterie se používají stále častěji. Nabízejí vyšší výstupní výkon než levnější modely, jako jsou nikl-kadmiové nebo nikl-metalhydridové baterie. U levnějších modelů jsou baterie instalovány napevno, u dražších jsou použity vyměnitelné baterie.

zahradní osvětlení-různé-oblasti-různé-účely

Také Instalace solárních světel je velmi snadné. Žádné pokládání elektřiny, žádné zamotané kabely a žádné přípravné práce. A umístění si můžete vybrat zcela svobodně. Solární lampy však nelze použít k osvětlení větších ploch, protože mají relativně nízkou svítivost. Proto jsou obzvláště vhodné jako akcentová, cestní nebo obrysová světla. V květináčích také nastaví nádherně stylové světelné akcenty. Pokud ale chcete svoji zahradu zcela osvětlit, měli byste se rozhodnout pro výkonná hlavní světla.

Volba osvětlení podle účelu

zahradní osvětlení-led-ball světelné akcentové osvětlení

Abyste mohli svoji zahradu optimálně osvětlit, musíte kombinovat funkční a dekorativní světla. Dobře si rozmyslete, které oblasti by měly být osvětleny. Poté se můžete rozhodnout, jaký typ lampy by se tam nejlépe hodil. Kromě svých osobních preferencí zohledňujete také další aspekty, které mohou výběr lamp ovlivnit. Nenápadná podlahová světla v oblasti příjezdových a přístupových komunikací by například mohla být v zimě často pokryta sněhem a ledem. Pokud se tomu chcete vyhnout, 30 nebo 60 cm vysoká patní světla by pro vás byla lepším řešením.

zahradní osvětlení-led-patník-světla-chodník-orientační-osvětlení

V závislosti na aplikaci se rozlišuje mezi následujícími typy osvětlení:

Funkční zahradní osvětlení: Tento typ osvětlení krajiny má praktické využití a používá se všude tam, kde je vyžadováno funkční světlo. Základní osvětlení umožňuje světlo vidět a představuje kombinaci přímého a nepřímého osvětlení. V popředí je funkční osvětlení, bezpečnost a technologie. Automaticky zapnuté světlo je velmi praktické, bezpečné a energeticky úsporné. Světla s detektorem pohybu jsou ideální pro vchod do domu, příjezdové cesty a chodníky.

zahradní osvětlení-vodní prvek-vodopád-nepřímé-přímé-světlo-

Orientační osvětlení: Orientace v zahradě se zlepšuje vytvářením bodů a linií světla. To zahrnuje osvětlení chodníku, aby se každý mohl bezpečně dostat do požadovaného cíle. Orientačními světly jsou označeny také schody, zakázaná místa, vchody a architektonické linie.

Akcentní osvětlení: Toto osvětlení přitahuje pozornost a vizuálně přivádí objekty do popředí. Struktury a povrchy jsou zdůrazněny směrovaným světlem. K tomuto účelu se většinou používají bodová světla, směrová bodová světla do země, směrová bodová světla pro uplight a downlight.

zahradní osvětlení-led-dekorace-víla světla-stromy-slavnostní

Dekorativní osvětlení vytváří sváteční náladu a zajišťuje útulnost. Pomocí pohádkových světel a LED pásků můžete dosáhnout krásných světelných efektů.

Architektonické osvětlení: Toto osvětlení zdůrazňuje architektonické formy, jako jsou fasády domů, sloupy atd..

LED zahradní světla jsou k dispozici v mnoha provedeních 

zahradní osvětlení-led-patník-světla-chodník-kov

Široká škála venkovních světel umožňuje najít perfektní model v závislosti na požadované aplikaci. Výběr je ale tak velký, že z něj téměř ztrácíte přehled. Pokusili jsme se však shrnout nejdůležitější typy venkovních světel.

the Patní světlo je venkovní lampa ve tvaru malého sloupku. Světelný zdroj je mezi půl metrem a jedním a půl metrem. Patní světla zajišťují dobrou orientaci na chodnících, na příjezdové cestě nebo kolem schodů a schodů. Aby byla cesta dobře viditelná, patní světlo málokdy přichází samo, ale obvykle je jich několik postavených za sebou. Při instalaci byste měli dbát na správnou vzdálenost. Obecně platí, že čím nižší je světelný bod, tím blíže musí být umístěna patní světla.

the Světlo na podstavci je nižší než patník, jinak má stejné vlastnosti a slouží ke stejnému účelu.

zahradní osvětlení-led-reflektory-updlights-stromy-zeď

Bodová světla mají otočné nebo otočné hlavy lamp a umožňují individuální zarovnání světla. Díky tomu lze do scény zapojit objekty v zahradě, jako jsou sochy, postavy, kašny, keře nebo rostliny. Jsou také ideální pro osvětlení budov, fasád domů a zahradních domků.

Vnější nástěnná světla jsou skuteční univerzálové. Obvykle se instalují do zdi domu nebo na ni. Zapuštěná světla se často používají jako osvětlení schodiště a bezpečně ukazují obyvatelům a hostům cestu. Dekorativní venkovní nástěnná světla, která vrhají své světlo nahoru a dolů, vytvářejí skvělé akcenty na fasádách domů.

zahradní osvětlení-led-podvodní osvětlení-stromy-uplights

Podvodní osvětlení staví vaše idylické zahradní jezírko nebo bazén na výsluní. Podvodní světla jsou připevněna ke dnu rybníka nebo bazénu a osvětlují vodu zespodu. Můžete si tak užít nádhernou souhru světla a vody.

Jsou oblíbené zejména pro současné zahrady Globe světla. Slouží spíše k dekorativním účelům a vytvářejí vzrušující efekty se světlem a stínem. Nejkrásněji to vypadá, když jsou sférické stojací lampy uspořádány do malých skupin. Světelný zdroj je obvykle vyroben z neprůhledného akrylového skla nebo polyetylenu, a proto tato světla vyzařují rozptýlené světlo.

Pro osvětlení detailů na zahradě zespodu Vylepšení, reflektory nebo reflektory použitý. Vzpřímené světlomety pod stromem například zdůrazňují korunu stromu a kmen stromu jako lineární prvek. Tvarovanou sochu lze také nastudovat připravenou na jeviště s uplights.

zahradní osvětlení-led-pásy-nepřímý chodník-břidlicový štěrk

LED pásky přesvědčí efektními světelnými akcenty, různými možnostmi instalace, dlouhou dobou svícení a nízkou spotřebou energie. LED pásky nabízí metr na rolích nebo jako variantu s pevnými hliníkovými lištami.

Pozemní světla Většinou se používají k značení cest, ale lze je také použít ke zvýraznění dřevěných teras. Takzvané podlahové body lze také snadno instalovat na schody. Pokud je však světlo příliš silné a vyzařuje přímo nahoru, může dojít k oslnění.

zahradní osvětlení-led-pergola-jídelní kout-závěsné světlo

S odolností proti povětrnostním vlivům Stojací lampy pro venkovní použití proměňte svoji terasu ve svůj útulný venkovní obývací pokoj. Mnoho známých výrobců, jako jsou Artemide, Foscarini a Luceplan, také nabízí některé ze svých nejslavnějších modelů stojacích lamp ve venkovní verzi. Věnujte pozornost správné třídě ochrany IP. Většinu venkovních podlahových lamp lze nastavit kdekoli, kde je k dispozici elektřina, a přinést spoustu atmosféry a pohodlí.

Pro kryté plochy na zahradě, jako je pergola, venkovní kuchyně nebo altán Stropní a závěsná světla ideální řešení. Venku uřízli dobrou postavu nad jídelním stolem a navodili domácí atmosféru. V této oblasti se můžete rozhodnout pro jasné teplé bílé světlo (3 000 Kelvinů). Moderní závěsná světla také vypadají velmi dobře za denního světla.

zahradní osvětlení-led-stěna-světla-plot-plot-teplé-světlo

Mezi nejdůležitější Rozhodovací kritéria pro zahradní světla zahrnují: zamýšlené použití, napájení, třídu krytí IP, jas a barvu světla. Design by měl samozřejmě také odpovídat stylu domu.

Zahradní osvětlení by v ideálním případě mělo být součástí plánování nadcházejících stavebních prací od začátku. Nejprve si vytvořte náčrt vaší zahrady a přemýšlejte o tom, co chcete osvětlit a k jakému účelu by osvětlení mělo sloužit. Pokud jde o osvětlení zahrady, vaší fantazii se meze téměř nekladou!

zahradní osvětlení-led-podstavec-světla-bodová světla-stromy-rostliny

osvětlení

Plánování osvětlení zahrady: mělo by být funkční, dekorativní a bezpečné!

zahradní osvětlení-led-trávník-dům-moderní

Plánování venkovního osvětlení je zásadní. A nejen proto, že si chcete večer pohodlně posedět na terase. Světlo přináší pocit bezpečí, zdůrazňuje zvýraznění a je funkční. V neposlední řadě zvyšuje bezpečnost také světlo. Instalací vhodných světel vidíme cestu k předním dveřím, osvětlujeme schody a hrany na nádvoří a vyhýbáme se tak nebezpečí zakopnutí. Zahradní osvětlení navíc ovlivňuje náladu venku a samozřejmě ovlivňuje vzhled celého domu. V tomto článku podrobně zjistíte, které aspekty jsou zvláště důležité při plánování venkovního osvětlení.

Zahradní osvětlení musí být odolné proti povětrnostním vlivům

zahradní osvětlení-LED-plánování-koncepce-oblasti-účel

Venkovní osvětlení musí být odolné proti povětrnostním vlivům. To může být na první pohled zřejmé, ale je to zásadní, protože bezpečnost by měla být prvořadá. Na rozdíl od jiných typů lamp by venkovní světla měla být chráněna před vniknutím vlhkosti, prachu a nečistot. Vodotěsná světla jsou označena IP44, IP54, IP65, IP67. Číslice označují třídu ochrany. Svítidla IP65 a IP67 jsou ideální pro zahradu (bodová světla na zemi) a bez problémů odolávají větru i počasí. Pro nástěnná světla na terasách lze použít také třídu krytí IP44. IP54 na druhé straně znamená omezenou ochranu proti prachu a stříkající vodě.

Aby se předešlo zkratům a podobně, musí být také správně nainstalována světla. Pokud si nejste jisti, zda jsou vaše znalosti pro instalaci dostatečné, měli byste kontaktovat odborníka.

12 V nebo 230 V zahradní osvětlení?

zahradní osvětlení-led-schody-zapuštěná-světla-venkovní-kuchyň

Venkovní osvětlení je nabízeno ve dvou verzích s 12 volty nebo 230 volty. Nízkonapěťové osvětlení založené na 12 voltech stačí k vkusnému osvětlení zahrady. Na rozdíl od systémů založených na 230 voltech lze nízkonapěťové kabely pokládat přímo pod chodník nebo pod tenkou vrstvu zeminy. To ušetří spoustu zemních prací! 12voltové osvětlení je navíc naprosto bezpečné a neškodné, i když je poškozené.

K instalaci 12voltového zahradního osvětlení doporučujeme následující:

  1. Vyberte si osvětlení.
  2. Pro provoz 12V LED žárovek je a transformátor nutné. Můžete jednoduše sečíst spotřebu všech lamp a zjistit, který transformátor potřebujete. Pokud je například spotřeba energie 45 wattů, potřebujete 60 wattový transformátor. Doporučujeme zvolit transformátor přibližně o 30 – 40 procent větší, než je celková spotřeba energie připojených lamp.
  3. Každé svítidlo je pak vybaveno šroubovým spojením Hlavní kabel připojen. Zjistěte, kolik prodlužovacích kabelů a kabelových distributorů potřebujete. Ujistěte se, že pro transformátor s nízkým výkonem, například 60 W, postačují kabely s typovým označením SPT-1W. S výkonem 150 a 300 W je nutné použít kabely typu SPT-3.
  4. Vaše 12voltové osvětlení můžete připojit kabelovým konektorem snadno upravit kdykoli.

LED zahradní osvětlení – nejudržitelnější a nejúspornější možnost

zahradní osvětlení-led-patník-světla-chodník-orientace

Halogenové žárovky se používají stále méně a za pár let budou zahrady osvětleny výhradně LED diodami. Termín „světlo emitující dioda“ stojí za zkratkou LED. LED zahradní světla jsou mnohem efektivnější než konvenční světelné zdroje a mají nízkou spotřebu energie. Mají také extrémně dlouhou životnost, od 25 000 do více než 100 000 hodin osvětlení. LED diody také generují méně tepla než žárovky a nepřitahují tolik hmyz.

Lumeny místo wattů?

zahradní osvětlení-schody-led-pásy-zapuštěná-světla-skvrny-strom

V případě žárovek poskytoval příkon informace o jasu žárovky. S LED, energeticky úspornými žárovkami a podobně můžete pomocí lumenů odhadnout, jak jasná je lampa. Například 60 wattová žárovka svítí přibližně 700 lumeny. Samozřejmě nelze obecně říci, jaký jas je vhodný pro venkovní osvětlení. Abyste optimálně osvětlili kuchyň, koupelnu a pracovnu, měli byste například počítat s přibližně 280 lumeny na metr čtvereční. V závislosti na velikosti zahrady může být zapotřebí několik tisíc lumenů.

Teplé nebo studené světlo

zahradní osvětlení-led-studená-bílá-barevná teplota-terasa

Dalším důležitým aspektem, který je třeba při výběru zahradního osvětlení zohlednit, je teplota barev. Zatímco v obývacích pokojích je zvoleno teplé bílé světlo, ve venkovních prostorách se osvědčilo neutrální bílé a denní bílé světlo. Teplota barev se měří v Kelvinech. Hodnota 3 300 Kelvinů slouží jako horní hranice teplého bílého světla. Vyšší hodnoty se velmi blíží dennímu světlu, když je obloha jasná. Ranní nebo večerní slunce má například teplotu 5 000 Kelvinů. V tomto případě by byla pro osvětlení zahrady ideální teplota barev mezi 4000 a 8000 Kelviny.

Spropitné: Upozorňujeme však, že by bylo lepší, kdyby všechna světla měla stejnou nebo alespoň podobnou barevnou teplotu. Díky tomu je celkový dojem mnohem harmoničtější. Při nákupu zahradních světel se stačí podívat na informace o teplotě barev na obalu LED.

Solární zahradní světla

slevy na zahradní osvětlení-led-patník-světla-solární-květiny

Solární zahradní světla jsou v posledních letech stále oblíbenější, protože k provozu není potřeba žádná elektřina. Během dne solární článek přeměňuje sluneční energii na elektrickou energii a ukládá ji do dobíjecí baterie. Když začne soumrak, lampa se automaticky zapne. V dnešních moderních solárních světlech jsou instalovány převážně LED světelné zdroje. Vyžadují velmi malý výkon (mezi 0,1 a max. 5 W) a mají extrémně dlouhou životnost.

Jak dlouho sluneční světlo zůstane, závisí na umístění a množství slunečního světla. Pozice s Přímé sluneční světlo. Pokud je lampa ve stínu, baterie se nebude moci správně nabít. Velký význam má také světelný zdroj a kvalita baterie.

Většina solárních lamp jednu má Doba hoření maximálně 12 hodin. Některé modely mohou teoreticky svítit až 50 hodin. Rozhodující je pro to výkon solárního článku a dobíjecí baterie.

zahradní světla-solární-led-žárovky-studená bílá

Většina dnešních Solární články sestává z oxidu křemičitého, který se zpracovává na monokrystalický, polykrystalický nebo amorfní křemík. Rozdíly spočívají v příslušné účinnosti.

Zpracování a kvalita Baterie jsou neustále vyvíjeny. Lithium-iontové baterie se používají stále častěji. Nabízejí vyšší výstupní výkon než levnější modely, jako jsou nikl-kadmiové nebo nikl-metalhydridové baterie. U levnějších modelů jsou baterie instalovány napevno, u dražších jsou použity vyměnitelné baterie.

zahradní osvětlení-různé-oblasti-různé-účely

Také Instalace solárních světel je velmi snadné. Žádné pokládání elektřiny, žádné zamotané kabely a žádné přípravné práce. A umístění si můžete vybrat zcela svobodně. Solární lampy však nelze použít k osvětlení větších ploch, protože mají relativně nízkou svítivost. Proto jsou obzvláště vhodné jako akcentová, cestní nebo obrysová světla. V květináčích také nastaví nádherně stylové světelné akcenty. Pokud ale chcete svoji zahradu zcela osvětlit, měli byste se rozhodnout pro výkonná hlavní světla.

Volba osvětlení podle účelu

zahradní osvětlení-led-ball světelné akcentové osvětlení

Abyste mohli svoji zahradu optimálně osvětlit, musíte kombinovat funkční a dekorativní světla. Dobře si rozmyslete, které oblasti by měly být osvětleny. Poté se můžete rozhodnout, jaký typ lampy by se tam nejlépe hodil. Kromě svých osobních preferencí zohledňujete také další aspekty, které mohou výběr lamp ovlivnit. Nenápadná podlahová světla v oblasti příjezdových a přístupových komunikací by například mohla být v zimě často pokryta sněhem a ledem. Pokud se tomu chcete vyhnout, 30 nebo 60 cm vysoká patní světla by pro vás byla lepším řešením.

zahradní osvětlení-led-patník-světla-chodník-orientační-osvětlení

V závislosti na aplikaci se rozlišuje mezi následujícími typy osvětlení:

Funkční zahradní osvětlení: Tento typ osvětlení krajiny má praktické využití a používá se všude tam, kde je vyžadováno funkční světlo. Základní osvětlení umožňuje světlo vidět a představuje kombinaci přímého a nepřímého osvětlení. V popředí je funkční osvětlení, bezpečnost a technologie. Automaticky zapnuté světlo je velmi praktické, bezpečné a energeticky úsporné. Světla s detektorem pohybu jsou ideální pro vchod do domu, příjezdové cesty a chodníky.

zahradní osvětlení-vodní prvek-vodopád-nepřímé-přímé-světlo-

Orientační osvětlení: Orientace v zahradě se zlepšuje vytvářením bodů a linií světla. To zahrnuje osvětlení chodníku, aby se každý mohl bezpečně dostat do požadovaného cíle. Orientačními světly jsou označeny také schody, zakázaná místa, vchody a architektonické linie.

Akcentní osvětlení: Toto osvětlení přitahuje pozornost a vizuálně přivádí objekty do popředí. Struktury a povrchy jsou zdůrazněny směrovaným světlem. K tomuto účelu se většinou používají bodová světla, směrová bodová světla do země, směrová bodová světla pro uplight a downlight.

zahradní osvětlení-led-dekorace-víla světla-stromy-slavnostní

Dekorativní osvětlení vytváří sváteční náladu a zajišťuje útulnost. Pomocí pohádkových světel a LED pásků můžete dosáhnout krásných světelných efektů.

Architektonické osvětlení: Toto osvětlení zdůrazňuje architektonické formy, jako jsou fasády domů, sloupy atd..

LED zahradní světla jsou k dispozici v mnoha provedeních 

zahradní osvětlení-led-patník-světla-chodník-kov

Široká škála venkovních světel umožňuje najít perfektní model v závislosti na požadované aplikaci. Výběr je ale tak velký, že z něj téměř ztrácíte přehled. Pokusili jsme se však shrnout nejdůležitější typy venkovních světel.

the Patní světlo je venkovní lampa ve tvaru malého sloupku. Světelný zdroj je mezi půl metrem a jedním a půl metrem. Patní světla zajišťují dobrou orientaci na chodnících, na příjezdové cestě nebo kolem schodů a schodů. Aby byla cesta dobře viditelná, patní světlo málokdy přichází samo, ale obvykle je jich několik postavených za sebou. Při instalaci byste měli dbát na správnou vzdálenost. Obecně platí, že čím nižší je světelný bod, tím blíže musí být umístěna patní světla.

the Světlo na podstavci je nižší než patník, jinak má stejné vlastnosti a slouží ke stejnému účelu.

zahradní osvětlení-led-reflektory-updlights-stromy-zeď

Bodová světla mají otočné nebo otočné hlavy lamp a umožňují individuální zarovnání světla. Díky tomu lze do scény zapojit objekty v zahradě, jako jsou sochy, postavy, kašny, keře nebo rostliny. Jsou také ideální pro osvětlení budov, fasád domů a zahradních domků.

Vnější nástěnná světla jsou skuteční univerzálové. Obvykle se instalují do zdi domu nebo na ni. Zapuštěná světla se často používají jako osvětlení schodiště a bezpečně ukazují obyvatelům a hostům cestu. Dekorativní venkovní nástěnná světla, která vrhají své světlo nahoru a dolů, vytvářejí skvělé akcenty na fasádách domů.

zahradní osvětlení-led-podvodní osvětlení-stromy-uplights

Podvodní osvětlení staví vaše idylické zahradní jezírko nebo bazén na výsluní. Podvodní světla jsou připevněna ke dnu rybníka nebo bazénu a osvětlují vodu zespodu. Můžete si tak užít nádhernou souhru světla a vody.

Jsou oblíbené zejména pro současné zahrady Globe světla. Slouží spíše k dekorativním účelům a vytvářejí vzrušující efekty se světlem a stínem. Nejkrásněji to vypadá, když jsou sférické stojací lampy uspořádány do malých skupin. Světelný zdroj je obvykle vyroben z neprůhledného akrylového skla nebo polyetylenu, a proto tato světla vyzařují rozptýlené světlo.

Pro osvětlení detailů na zahradě zespodu Vylepšení, reflektory nebo reflektory použitý. Vzpřímené světlomety pod stromem například zdůrazňují korunu stromu a kmen stromu jako lineární prvek. Tvarovanou sochu lze také nastudovat připravenou na jeviště s uplights.

zahradní osvětlení-led-pásy-nepřímý chodník-břidlicový štěrk

LED pásky přesvědčí efektními světelnými akcenty, různými možnostmi instalace, dlouhou dobou svícení a nízkou spotřebou energie. LED pásky nabízí metr na rolích nebo jako variantu s pevnými hliníkovými lištami.

Pozemní světla Většinou se používají k značení cest, ale lze je také použít ke zvýraznění dřevěných teras. Takzvané podlahové body lze také snadno instalovat na schody. Pokud je však světlo příliš silné a vyzařuje přímo nahoru, může dojít k oslnění.

zahradní osvětlení-led-pergola-jídelní kout-závěsné světlo

S odolností proti povětrnostním vlivům Stojací lampy pro venkovní použití proměňte svoji terasu ve svůj útulný venkovní obývací pokoj. Mnoho známých výrobců, jako jsou Artemide, Foscarini a Luceplan, také nabízí některé ze svých nejslavnějších modelů stojacích lamp ve venkovní verzi. Věnujte pozornost správné třídě ochrany IP. Většinu venkovních podlahových lamp lze nastavit kdekoli, kde je k dispozici elektřina, a přinést spoustu atmosféry a pohodlí.

Pro kryté plochy na zahradě, jako je pergola, venkovní kuchyně nebo altán Stropní a závěsná světla ideální řešení. Venku uřízli dobrou postavu nad jídelním stolem a navodili domácí atmosféru. V této oblasti se můžete rozhodnout pro jasné teplé bílé světlo (3 000 Kelvinů). Moderní závěsná světla také vypadají velmi dobře za denního světla.

zahradní osvětlení-led-stěna-světla-plot-plot-teplé-světlo

Mezi nejdůležitější Rozhodovací kritéria pro zahradní světla zahrnují: zamýšlené použití, napájení, třídu krytí IP, jas a barvu světla. Design by měl samozřejmě také odpovídat stylu domu.

Zahradní osvětlení by v ideálním případě mělo být součástí plánování nadcházejících stavebních prací od začátku. Nejprve si vytvořte náčrt vaší zahrady a přemýšlejte o tom, co chcete osvětlit a k jakému účelu by osvětlení mělo sloužit. Pokud jde o osvětlení zahrady, vaší fantazii se meze téměř nekladou!

zahradní osvětlení-led-podstavec-světla-bodová světla-stromy-rostliny