osvětlení

Integrace přirozeného osvětlení do místností – praktické tipy a nápady pro váš domov

přirozené osvětlení návrh interiéru návrh okenního skla integrovat ložnici okenního skla

Není nic rozumnějšího, než využívat přirozené osvětlení ke zlepšení prostorové kvality a energetické účinnosti budov. Skutečnost, že přírodní zdroje nejsou nekonečné a požadavky na snížení spotřeby energie stále více snižují význam systémů umělého osvětlení. Z tohoto důvodu jsou architekti nuceni hledat efektivnější konstrukční řešení. Za tímto účelem byla přijata různá opatření k lepšímu zachycení přirozeného osvětlení v návrhu místnosti.

Expozice přirozenému světlu má řadu výhod. Ty je třeba brát v úvahu jak z psychologického hlediska s ohledem na náladu, tak obecně za účelem snížení nákladů na elektřinu. Okna a dveře můžete naplánovat tak, aby do vašeho domu vpouštěly dostatek energie a přirozené osvětlení.

Co je to vlastně přirozené osvětlení?

přirozené osvětlení design interiéru okenní sklo světlo integrovat pracoviště bytový dům budova obývací pokoj zahrada

Denní světlo je strategické umístění oken, které do domu propustí co nejvíce přirozeného světla. Přirozeného osvětlení lze dosáhnout také instalací střešních oken nebo jiných otvorů ve vašem domě. Zavádění vnějšího světla do interiéru se stává prioritou pro většinu majitelů domů, protože hledají nebo staví nový domov kvůli mnoha výhodám. Systémy pro přirozené osvětlení mohou také zaručit vynikající prostorové vlastnosti, pokud je správně navrhnete. V následujícím průvodci jsme dali dohromady několik zásadních nápadů a užitečných tipů pro vaše budoucí stavební projekty. Zahrňte do svých stavebních plánů přirozené osvětlení, abyste ve svém obývacím prostoru dosáhli optimálních prostorových podmínek.

přirozené osvětlení design interiéru návrh okenního skla integrovat obytný prostor okenního skla

Okna jsou spojením mezi zastavěným prostředím a vnějším světem. Propouštějí přirozené světlo, nabízejí venkovní pohledy, zlepšují energetickou účinnost a mohou skutečně proměnit vnitřní zážitek. S velkým množstvím oken je však spojena řada problémů. Většina z vás bude souhlasit, že v budově nikdy nemůžete mít příliš mnoho oken. Musíme ale také připustit, že ochrana před sluncem může být ovlivněna. Konvenční sklo zcela nekontroluje vývoj tepla nebo oslnění a vytváří tak pro obyvatele nepříjemnou atmosféru. Společným řešením tohoto problému jsou obvykle robustní žaluzie a rolety, které vytvářejí bariéru vůči vnějšímu světu a ovlivňují estetiku místnosti. Jak tedy můžete začlenit více přirozeného světla a vytvořit pohodlné, zdravé prostředí a krásné interiéry?

Použití přirozeného osvětlení při plánování místnosti – výhody

přirozené osvětlení design interiéru návrh okenní sklo světlo integrovat pracoviště bytový dům budova fasáda obývací pokoj

Mnoho bylo řečeno o výhodách přirozeného slunečního světla nebo denního světla. Je důležitý pro náš imunitní systém, zvyšuje příjem vitaminu D a zajišťuje zdravé kosti. Správné používání denního světla může vytvořit zdravější a pohodlnější podmínky pro život a práci. Snižuje také poptávku po umělém osvětlení, což může snížit provozní náklady. Nemusíte být odborníkem, abyste viděli, že denní světlo nevyužíváme plně a správně, zvláště ve velkých městech.

přirozené osvětlení design interiéru návrh okenní sklo světlo integrovat pracoviště bytový dům budova pracoviště

Přirozené světlo vám umožní osvětlit váš dům nebo byt během dne bez použití umělých světelných zdrojů. Přirozené osvětlení navíc pomáhá chránit životní prostředí. Denní světlo je tedy vhodnější pro celkový fyzický stav a zdraví. Podle studie Northwestern Medicine a University of Illinois jsou lidé, kteří jsou pravidelně vystaveni slunečnímu záření, optimističtější, v noci lépe spí a během dne se cítí pohodlněji než ostatní. Použití venkovního světla může také pomoci ušetřit náklady na energii. Pozici slunce můžete využít k přirozenému ohřátí domova v zimě nebo k udržení domova v chladu a pohodlí v létě.

Některé nevýhody nočního osvětlení

přirozené osvětlení interiérový design integrovat světlo do okenního skla

I když má denní světlo mnoho výhod, může docházet k nevýhodám, pokud se do vašeho domova nedostane přirozené světlo. Bez řádně izolovaných oken může přirozené osvětlení v letních měsících vést ke zvýšenému teplu a oslnění a v zimě k tepelným ztrátám. Výběr dobře utěsněných a izolovaných skleněných dveří a oken může znamenat rozdíl mezi dobře osvětleným domovem snů a tmavým, špatně naplánovaným plánem místnosti.

přirozené osvětlení design interiéru okenní sklo světlo integrovat pracoviště bytový dům budova světlík

Máme dva negativní extrémní podmínky, protože některé budovy nepropouštějí dostatek denního světla do kanceláří nebo bytových jednotek. Ty mají spoustu tmavých místností a chodeb bez dostatku denního světla a přirozeného větrání. Ve veřejných chodbách je dokonce několik soukromých a vládních budov s klimatizací pro odvádění horkých výfukových plynů. Na druhé straně některé fasády propouštějí do budov tolik přímého slunečního světla běžnými širokými skleněnými otvory, že jsou pro obyvatele problémy s teplem. Obyvatelé města nevyhnutelně zakrývají okna improvizovanou ochranou proti slunci, jako jsou závěsy, velké plakáty atd., Aby se minimalizovalo hromadění tepla.

přirozené osvětlení design interiéru okenní sklo světlo integrovat pracoviště bytový dům budova obývací pokoj gauč

Integrace denního světla do budovy nebo bytu není tak obtížná, jak se na první pohled zdá, když se vezme v úvahu v rané fázi návrhu projektu. Dnes existují různé návrhové strategie a zařízení pro zachycení přirozeného osvětlení a jeho nasměrování hluboko do budov s cílem minimalizovat nebo dokonce eliminovat elektrické světlo během dne. Jednou z možností je integrovat atria nebo vnitřní nádvoří a útesová okna, aby se do domu nebo budovy dostalo denní světlo. Nádvoří, která jsou centrálně umístěna v budově, rozptylují přirozené světlo s potenciálem ochlazovat sousední místnosti.

Jak začlenit přirozené osvětlení?

přirozené osvětlení design interiéru návrh okenní sklo integrovat pracoviště bytový dům budova obývák oblázky

Namísto změny umístění oken doporučujeme vyladit vaši aktuální konfiguraci, aby do vašeho domova přinesla co nejvíce přirozeného světla a energie ve vhodných ročních obdobích. Při plánování přirozeného osvětlení mějte na paměti následující tipy:

  • Pokud jsou vaše okna nebo skleněné dveře otočeny na východ a západ, mohou zajistit dobré denní světlo ráno a večer.
  • Okna orientovaná na jih zajišťují v zimě více slunečního světla ve vašich obývacích pokojích, ale v létě málo přímého slunce, zvláště když jsou správně zastíněna.
  • Skleněná okna umístěná na sever propouštějí relativně rovnoměrné, přirozené světlo, což vytváří malé oslnění a v létě téměř žádný nežádoucí vývoj tepla.

Pokud vezmete v úvahu tyto praktické rady na začátku plánování místnosti, můžete do svého domova správně začlenit přirozené osvětlení. To vám umožní dosáhnout optimálního budoucího osvětlení místnosti.

Podívejte se za tradiční horizont

přirozené osvětlení design interiéru okenní sklo integrovat pracoviště bytový dům budova světlík modulární

Tradiční sklo nemůže kompenzovat tepelný zisk nebo oslnění spojené s denním světlem a nekontrolované množství přirozeného světla může mít negativní dopad na obyvatele. Budovy, které nejsou schopny zohlednit maximální intenzitu denního světla, nemusí být schopny získat potřebnou certifikaci. V současné architektonické krajině je to spíše požadavek než jen praktické doplnění.

přirozené osvětlení design interiéru okenní sklo světlo integrovat pracoviště bytový dům budova žaluzie

Dynamické sklo, které nechává sluneční paprsky zabarvit kdykoli během dne nebo v noci, umožňuje uživatelům budov zažít přirozené efekty vnějšího prostoru. Můžete jej také použít k dosažení energeticky účinných cílů omezením potřeby energeticky náročných systémů vytápění, větrání a klimatizace. Schopnost dynamického skla přizpůsobit se slunci navíc pomáhá v boji proti negativním účinkům slunečního záření.

Ovládejte umělé světlo v reálném čase

přirozené osvětlení design interiéru návrh oken skleněné světlo integrující zatemňovací válečky senzory obytného prostoru

Díky moderním senzorům snímajícím denní světlo můžete ve svém domě využívat i přirozené osvětlení. Pokud je k dispozici správné množství světla, tyto senzory tlumí elektrická světla, takže místnosti lze osvětlit pouze tehdy, když je to opravdu nutné. Tímto způsobem zajistíte, že se nebudete příliš spoléhat na elektrické světelné zdroje. Světelné senzory navíc díky optimalizaci a přirozenému osvětlení budovy pomáhají minimalizovat oslnění a tím zvyšovat celkovou produktivitu na pracovišti nebo doma a zvyšovat pohodu obyvatel.

Nainstalujte světlíky pro přirozené osvětlení

přirozené osvětlení design místnosti návrh okenní sklo integrovat pracoviště bytový dům budova světlík

Jako horizontální otvory strategicky umístěné na střechách budov umožňují střešní okna přímý vstup vnějšího světla. Tyto světelné zdroje obvykle zahrnují aplikaci průsvitného skla na jejich vrchol, což umožňuje vyšší procento světla do místnosti. Střešní okna byste však měli používat opatrně, protože mají tendenci zvyšovat tepelné zatížení budovy a zvyšovat vnitřní teplotu. Proto je třeba taková okna a dveře strategicky rozmístit a projektovat z hlediska rozměrů a těsnicích materiálů.

přirozené osvětlení design interiéru návrh okna okna sklo světlo integrovat střechu

Jako alternativu k hornímu těsnění můžete na střešní okna přidat vrstvu vrstveného skla nebo polykarbonátu. To znamená, že přirozené osvětlení proniká nepřímo a množství světla lze snížit. Jako jeden z nejpoužívanějších osvětlovacích systémů se světlíky doporučují do méně obytných prostor, jako jsou dopravní plochy, haly nebo koupelny. Tyto systémy jsou navíc k dispozici ve velkém počtu modelů a liší se svým designem, rozměry a materiálem.

přirozené osvětlení design interiéru návrh okenního skla integrovat kuchyňské sklo

Tyto typy světelných zdrojů, které se opakovaně používají v průmyslových budovách a skladech s kovovými střechami, jsou konfigurovány jako zařízení založená na pilovité geometrii střech. Svahy jsou strategicky uspořádány tak, aby přijímaly určité množství světla. Obvykle jsou umístěny ve vztahu k fasádě s menším množstvím slunečního světla. To umožňuje přirozené osvětlení bez přímého slunečního světla. V některých případech uvažují i ​​s otvory pro větrání. Rozdíly v rozměrech a sklonech jsou navrženy na základě procenta světla v interiéru, které umožňuje vstup více či méně světla. Tento osvětlovací systém musí být uzavřen skleněným rámem, abyste zabránili vstupu deště.

Přirozené osvětlení střešní krytinou

přirozené osvětlení design místnosti návrh okenní sklo integrovat pracoviště bytový dům budova světlík modulární

Takovou střešní krytinu můžete použít na zakrytí zahrady například otvory, které vyčnívají ze střechy. Použijte jej k vytvoření malých sklovitých výčnělků, které umožňují přirozené světlo proniknout skrz jejich dvě strany. Kromě dopadu světla systém umožňuje nepřetržitou obnovu vzduchu, pokud používáte mobilní okenní rámy. Zajišťují konstantní přirozené osvětlení a větrání, protože horký vzduch má tendenci stoupat.

Klenutá střecha

přirozené osvětlení design interiéru návrh okenní sklo integrovat kopulovou střechu

Kopulovité střechy nabízejí oproti předchozím návrhům rozsáhlejší světelný efekt. Vzhledem k předpokládaným velkým rozměrům však tyto ve většině případů generují velké tepelné zatížení v budově. Z tohoto důvodu můžete kopulovitou střechu použít v přístupových oblastech, nádvořích nebo centrálních oblastech.

Atrium

přirozené osvětlení design místnosti návrh okenní sklo integrovat atrium

Světlíky se otevírají přímo na střechách, obvykle s pyramidovou nebo štítovou geometrií, s kovovými profily a skleněnými uzávěry. Na rozdíl od výše uvedených příkladů je tato typologie doporučena pro budovy s větším počtem podlaží. V souladu s tím také umožňují přístup k většímu světelnému výkonu bez generování vysokých tepelných zatížení.

Světelná trubice

přirozené osvětlení design místnosti návrh okenní sklo integrovat světelnou trubku

Kromě světlíků můžete do různých střech instalovat světlovody ploché nebo šikmé. S různými délkami a šířkami můžete přirozené osvětlení tohoto typu namontovat buď flexibilně, nebo bez otřesů. Rozdíl je v tom, že tyto transportují denní světlo odrazy v takových interiérech a střechách. Zvláště tam, kde není možné instalovat jiné osvětlovací systémy, jako jsou ty popsané výše.

přirozené osvětlení design interiéru okenní sklo světlo integrovat pracoviště bytový dům budova obývací pokoj gauč

Uvnitř jsou světelné trubice potaženy a vybaveny reflexními materiály. Díky svým rozměrům a materiálnosti produkují různé intenzity světla a představují optimální řešení pro průmyslové a komerční projekty.Existují také sklolaminátové modely, které jsou na trhu k dispozici jako byty nebo menší budovy, zejména pro stavební projekty s krátkými vzdálenostmi mezi oblohou a strop.