osvětlení

Atmosférické venkovní osvětlení staví dům a zahradu na výsluní

 Stylové osvětlení není důležité pouze v obývacím prostoru. Venkovní světla připevněná k domu a zahradě osvětlují cestu a mají nejen dekorativní funkci. Zde je bezpečnost na prvním místě, protože cesty, příjezdová cesta a vstupní prostor by měly zůstat jasně viditelné. Tímto způsobem se lze vyhnout nebezpečí zakopnutí a parkování na pozemku je také snazší. Jaká venkovní světla ale existují a k jakému účelu jsou vhodná? Dáme vám užitečné tipy, jak vytvořit atmosférické venkovní osvětlení.

Atmosférické venkovní osvětlení: předem definujte oblast použití

Venkovní osvětlení na terasu a zahradu nápady na léto

Oblast použití hraje důležitou roli při výběru svítidel. Měl by být například osvětlen vchod do dvora nebo do prostoru garáže, aby již neexistovala žádná temná zákoutí? Nebo záhon potřebuje jemné světlo pro lepší atmosféru za teplých letních nocí? V zásadě lze účel rozdělit do tří oblastí:

• Zabezpečení a orientace

• Představení zahrady

• Nastavte světelné akcenty

Obvykle se jedná o koncept osvětlení, který pokrývá všechny tyto oblasti. K tomu se používají různé typy lamp, které vytvářejí harmonický celkový obraz. Od nástěnných svítidel přes světla na cesty až po jasné venkovní reflektory – možnosti jsou rozmanité.

Různé typy venkovních světel

Venkovní osvětlení-na-terasu-se-svíčkami-a-nástěnnými světly a nepřímé osvětlení za dřevěnou zástěnou

• Vnější nástěnné světlo

Osvětlení na zdi domu slouží na jedné straně k bezpečnosti a na druhé straně ke stylovému světelnému efektu. Otázkou zde je, zda by mělo být světlo vyzařováno na obě strany, aby došlo k úplnému osvětlení nemovitosti. Některé modely se používají k prevenci nehod a jsou vhodné pro přístupová schodiště nebo vchod do domu. Mezi ně patří např Venkovní světla s detektory pohybu od frabox. Nabízejí vysoký pocit bezpečí a lze jim také poskytnout číslo domu pro orientaci. Světlo se rozsvítí, jen když je to opravdu potřeba.

Osvětlete zahradní cestu solárními světly Nápady pro venkovní osvětlení

• Osvětlení cesty

Díky svému přirozenému designu zahradní cesty často představují riziko nehody ve tmě. Světla na cestě jsou správnou cestou, jak se vyhnout nebezpečí zakopnutí a jak vizuálně ohraničit záhony. Světlo se obvykle nastavuje z nízkých podstavců nebo podél zdi. Čím vyšší je základna, tím více světla je v zahradě distribuováno. Pokud jde o design světel, existují různé styly – ať už klasické nebo moderní.

• Skvrny

Jednotlivé zvýraznění v domě a na zahradě nebo cílené osvětlení lze nejlépe regulovat pomocí bodových světel. Zinscenují konkrétní oblast na zdi nebo zespodu osvětlí krásný strom. Osvětlené listy odrážejí světlo a vytvářejí útulnou atmosféru. V popředí je zde hra světla a stínu. Samotný světelný zdroj by proto měl být na zahradě nenápadně integrován. Osvětlený předmět je mnohem více ohniskem.

Atmosférické venkovní osvětlení s dekorativními světly na terasu

• Dekorativní světla

Skutečná designová světla se používají spíše k dekoraci a rádi na sebe upozorňují. To je méně o světelném výkonu, ale více a hře světel prvků. Dekorativní světla sahají od útulných čajových svíček po větší postavy, koule nebo jiné tvary na zahradě. I vánoční osvětlení v zimě lze nazvat dekorativními světly a jsou na některých nemovitostech trvale instalována.

Vytvořte pro záhon atmosférické venkovní osvětlení

• Solární světla

Osvětlení je samozřejmě spojeno s vyššími náklady na elektřinu a vyžaduje elektrické napájecí vedení. Pokud nechcete kopat polovinu zahrady pro napájecí kabel, měli byste hledat alternativu. Zde se solární světla hodí. Možnosti použití jsou velmi rozmanité a výběr designů je obrovský. Solární světla jsou k dispozici jako ozdobné zemní hroty, které se jednoduše zapíchnou do záhonu. Dráhová světla ale fungují také se solárními a dokonce na tomto základě již byly vyvinuty systémy světlometů. Energii k provozu poskytuje pouze sluneční záření.

Venkovní osvětlení s lampou kolem záhonu Nápady na osvětlení zahrady a fasády

• Osvětlení jezírka

Zahradní jezírko lze také osvětlit různými způsoby. Světelné efekty mají díky vodě úplně jiný efekt a působí zasněně. Zvláštním upozorněním je změna barvy LED u těchto světel. Současně platí bezpečnostní komponenta, takže zahradní jezírko již nepředstavuje riziko nehody.

Atmosférické venkovní osvětlení: dodržujte světelný zdroj a bezpečnostní třídu

Dekorativní venkovní osvětlení na fasádu domu navodí večer dobrou náladu

Každý, kdo se rozhodne pro atmosférické venkovní osvětlení, by se měl blíže podívat na třídu bezpečnosti a zdroj světla. Koneckonců, lampa je venku za deště, větru a počasí. Žádná kapalina nesmí proniknout do pouzdra a napnout elektrické vedení. Volba světelného zdroje navíc zajišťuje správnou náladu. Používáte -li LED žárovky, získáte pro světlo různé teploty barev. Kromě toho je třeba předem určit, zda se jedná o častý a dlouhý provoz, efektové světlo nebo pouze krátkodobý provoz s automatickým ovládáním světla. Pokud je zde zvolen správný světelný zdroj, je delší životnost jistá.