Obklady stěn

Vnitřní a venkovní obklady stěn – vše, co byste měli vědět

tipy na obklady stěn-nápady-materiály-dřevěné panely-šestiúhelník-obývací pokoj

Pokud se vám klasické tapety, barvy na stěny nebo obklady začaly příliš zdát, můžete se vrátit ke zcela zvláštnímu typu designu stěn. Co je myšleno, je obklad stěn, který je vhodný nejen pro návrh fasád, ale také pro interiéry. Množství materiálů a variant umožňuje individuální a neobvyklý typ vybavení, se kterým lze vytvořit jedinečný poutač a příjemnou atmosféru. V souladu s tímto tématem bychom vám chtěli představit různé možnosti obložení stěn a poskytnout vám přehled, který by vám měl výběr usnadnit.

I když jste vybrali typ obložení stěn, měli byste mít na paměti, že u většiny variant se může rychle stát příliš dobrou věcí. Zvláště pokud jsou materiál a design tmavé barvy, velké obklady stěn mohou být zdrcující a cokoli jiného než útulné. V takových případech jsou přízvučné stěny lepší volbou. Existují však také jasné a jemné možnosti, které nepadnou do očí a mohou okořenit místnost hezkými vzory a motivy.

Takové riziko je pro vnější oblast méně pravděpodobné, protože obklad fasády se nepoužívá v uzavřené místnosti. Opatrně můžete opět postupovat pouze s krytými terasami a balkony. Zde byste měli myslet také na správný materiál, protože ne vše, co je dobré uvnitř, je vhodné i pro exteriér. Materiál by měl být vodotěsný a také se přizpůsobit stylu domu.

obklady stěn stěnové panely-půlkruhy-šedo-bílo-modro-přízvuk stěnový design

Když přemýšlíte o panelech, můžete si představit obdélníkové nebo čtvercové panely z různých materiálů. Dnešní možnosti ale daleko přesahují tyto klasické formy. Panely a obklady lze proto nalézt také v celé řadě dalších forem. K dispozici jsou šestihranné nebo kulaté modely, ty ve tvaru slzy a mnoho dalších. Existují i ​​jiné nepravidelné tvary, které mohou být vyrobeny nejen z plastu, ale i z jiných materiálů. Jsou zde tedy také možné individuální návrhy stěn, díky nimž bude místnost vypadat živěji a bude z ní něco opravdu zvláštního.

Obložení stěn ze dřeva

obložení stěn obložení-black-art-deco-vintage-kovová postel-nábytek do ložnice

Dřevěné obklady stěn lze realizovat různými způsoby. Na jedné straně je zde klasické obložení stěn, které se vyskytuje hlavně ve venkovském domě, skandinávském, vintage nebo rustikálním stylu, ale může také vypadat velmi zajímavě v moderních zařízeních, pokud je navrženo v jednoduché formě nebo s moderním vzorem. U obložení je obvykle pouze spodní část stěny navržena s deskami nebo panely, zatímco horní část zůstává volná pro další možnosti designu, jako jsou tapety, barvy na stěny nebo omítky. Celá stěna ale může být také vyzdobena klasickým designem a vylepšit tak jakýkoli typ stylu.

Obklad stěn dřevo-diamant-vzor-kuchyň-design-moderní

Další variantou jsou dřevěné panely jako obklady stěn. Ty mohou pokrývat pouze částečnou plochu nebo celou zeď. To, co bývalo v 60. a 70. letech populární, totiž pokrýt jimi všechny čtyři stěny místnosti, dnes už není ideální. Místo toho vyberte přízvučnou zeď, kterou zvýrazněte panely, a vytvořte skvělé zvýraznění. A pak se dřevo jako materiál stane vším, jen ne dusným, staromódním nebo nudným. Panely mohou mít nejen jednoduchý povrch, ale mohou být také vybaveny 3D efekty, děrovanými vzory nebo jinými vzory.

Dřevěné obklady v různých provedeních vytvářejí na zdi atraktivní strukturu a jsou hřejivou alternativou kamene, který můžete použít jako dřevěný obklad uvnitř. Jsou nabízeny ve formě dřevěných panelů, protože jejich pokládka je snazší a rychlejší. Jednotlivé prvky lícové cihly mohou mít jiný tvar. Možné jsou panely vyrobené z obdélníkových a čtvercových kusů dřeva, ale také panely z dřevěných disků.

obklad stěn laminát-dřevo-koupelna-nápady-tipy-vana-moderní

Napadlo by vás použít laminát jako obklad na zeď? Jedná se o levnou alternativu ke skutečnému dřevu, ale vypadá minimálně stejně dobře. Laminát je navíc k dispozici v široké škále barev a se skvělými vzory nebo dokonce potisky, takže nebudete mít problém najít přesně to pravé pro svůj vkus a styl interiéru. 

obklady stěn fasáda-dřevěné pásy-venkovní-design-moderní dům

Samozřejmě můžete také zvenčí připevnit dřevěný obklad na zeď. Zde však musíte počítat s větší potřebou péče. V tomto případě musí být materiál pravidelně natírán, aby byl schopen odolat povětrnostním vlivům, jako je vlhkost, teplo a chlad. I přes tuto péči je po letech stále nutná renovace. Poté se vymění obklady stěn. Kromě klasických desek se často používají dřevěné pásy, které jsou rozmístěny podél zdi domu v určité vzdálenosti od sebe. Jsou moderní a stylovou alternativou klasických dřevěných desek a vytvářejí atraktivní a přirozeně vypadající fasádu. Dřevěný šindel také není neobvyklý a vytváří hezký vzhled.

Obklady stěn z kamene

Obklad stěn přírodní kámen-stěna design-koupelna-vana-štěrk-bílá

Obklady kamenných zdí také nejsou žádnou novinkou, ale zůstávají nebo jsou zpět v trendu. Rustikální i moderní interiérový design je s takovým obložením dokončen a připomíná příjemné prostředí horské chaty. Nástěnné cihly z kamene jsou také k dispozici v různých verzích. Kromě barvy se může lišit i tvar jednotlivých kamenů. Například u moderních domů se často používá přímý a jednodušší design z kamenů obdélníkového nebo čtvercového tvaru, zatímco rustikální zařízení s nepravidelnými kamennými deskami vypadá velmi atraktivně.

Obklady stěn kámen-vzhled-čelí-kámen-napodobit-kamenné desky-rustikální-moderní

Obklady stěn z přírodního kamene jsou velmi atraktivní a svou přirozeností okouzlí mnoho majitelů domů a bytů. S tím jsou ale spojeny i vyšší náklady. Pokud ale takový rozpočet nemáte, můžete použít i obklady stěn v kamenném vzhledu. Jsou zde použity plastové panely, které se opticky velmi blíží skutečným kamenům. Existují také porcelánové kameniny, které napodobují přírodní kámen, stejně jako slínky a betonové desky. Všechny tyto materiály se perfektně hodí pro obklady stěn z umělého kamene a jako lícové cihly s kamenným vzhledem a nabízejí širokou škálu barev a tvarů. Relativně nové jsou takzvané štípané druhy dřeva, které mohou mít trojrozměrný povrch a nádherně napodobovat kámen.

obklad stěn-venkovní-kamenná fasáda-terasa

Kamenné lícové cihly nejsou vhodné pouze pro vnitřní obklady kamenných zdí. Stěna z přírodního kamene je dokonce obzvláště oblíbená a vhodná pro venkovní použití, protože materiál je odolný proti povětrnostním vlivům a vydrží po celý život. Ať už navrhujete celou fasádu nebo jen přidáte několik akcentů, není to jen otázka vkusu, ale také rozpočtu. Alternativně lze také znovu použít panely z umělého kamene, které jsou také velmi vhodné, pokud chcete obnovit a pokrýt starou zeď.

obklady stěn-přírodní kámen-mramor-ušlechtilá-ložnice-obklady stěn

Kamennou zeď můžete obložit různými druhy kamene. Pískovec, jemný mramor, žula nebo břidlice jako obklad stěn jsou jen malým výběrem. Měli byste se předem zeptat, jaké typy jsou vhodné pro vnitřní a které venkovní, protože ne všechny jsou optimálně vhodné pro měnící se počasí. Některé kameny na zeď by měly být používány spíše pro vnitřní použití. Především jsou to ty, které mají mnoho pórů, ve kterých se vlhkost může shromažďovat a rozbít kámen v případě mrazu. Nástěnné kameny uvnitř lze zase zvolit podle potřeby. Více děravých struktur však nahromadí více nečistot, což byste měli také zvážit.

Plastové obklady stěn

obklad na zeď-modrá-nápad-ložnice-plast-obklad-lepidlo

Pokud jde o plastové obklady stěn, výběr návrhů je obzvláště velký, protože nejste omezeni přirozeným vzhledem z přírody, ale všechny možné designy a vzory lze vyrobit umělým způsobem. Pokud zvolíte plast, máte na výběr mezi různými druhy. Na jedné straně je zde možnost imitace kamenného obložení stěn zvenčí nebo zevnitř, což jsme již zmínili. Výběr ale zdaleka není vyčerpaný. Protože moderní panely umožňují jedinečný vysoce lesklý vzhled, ale také 3D obložení stěn, přičemž barvám se meze nekladou. Pokud se vám líbí trochu jemnější, můžete se rozhodnout pro bílou nebo jinou neutrální barvu, bez ohledu na to, zda je to vysoký lesk nebo trojrozměrný vzhled. V moderním nábytku lze extravagance dosáhnout použitím jakýchkoli jasných barev.

obklady stěn-vinyl-tapety-stěny-design-desky-optika-iluze

Vinylovým obkladem na zeď můžete napodobit jakýkoli vzor a materiál. Tento typ tapety je stejně umělý, ale zajišťuje, že můžete napodobit nejen kámen, ale i dřevo nebo dokonce kov a dostanete se pryč levněji, než když si vyberete skutečné materiály. Přestože se jedná o tapety, nejsou nic jiného než nudné, protože lze vyrobit extrémně realistické motivy a vzory, jako u fototapet.

Vnitřní a vnější stěny obložte kovem

obklady stěn-stěnové panely-kov-mosaz-nábytek-kostkovaný

Kov je oblíbený zejména pro venkovní použití. Ocelový obklad Corten zdobí stále více moderních domů a není divu. Nejen, že jsou nabízeny zajímavé panely s perforací, ale typická oranžovo-hnědá barva také vypadá velmi atraktivně a dělá jednoduchou fasádu mnohem zajímavější. Navíc je to odolný materiál, který nevyžaduje žádnou zvláštní péči venku, aby dlouho vydržel. Obklady stěn z Cortenu jsou vždy zajímavé a lze je dokonce navrhnout a vyrobit individuálně a zcela podle přání zákazníka. Můžete si tedy být jisti, že vaše fasáda je jedinečná.

obklady stěn-kov-rez-vzhled-corten-plech-kov-nápady-pokoj-design-deco

Co je ale venku elegantní, nemusí být uvnitř méně atraktivní. Ale naopak! Zvláště průmyslový styl je skvělý pro použití kovu, pokud chcete pokrýt zeď. Corten není výjimkou. Můžete si dokonce vybrat ze široké škály kovových barev. Černá ocel, stříbrné hliníkové panely, lesklá měď a další jsou snadno udržovatelné dekorativní prvky, které vylepšují stěny a dělají místnost zajímavější.

obklad stěn-corten ocel-zvětralá-optika-minimalistický-dům-zahrada-bazén-přední okno

Nerezové kovy jsou také skvělé pro venkovní použití. Hliníkový obklad stěn je zvenčí velmi elegantní a může zdobit zejména moderní domy. Pokud však máte rádi zvětralý vzhled, můžete si také vybrat kov, který se bude časem měnit. Rezavý vzhled železa je velmi populární. Měď má zase zajímavý, nazelenalý vzhled. Tyto kovy lze také zajímavým způsobem perforovat. Jednoduché rytiny ale také vytvářejí originální vzhled.

Jaký materiál pro které místnosti?

Obklad stěn-minimalistický-kuchyň-bílá-tmavě modrá-design stěny-laminát

Jaký materiál je pro který pokoj nejvhodnější, závisí samozřejmě především na jeho funkci. Dřevo je méně vhodné do vlhké místnosti. To samozřejmě také závisí na druhu dřeva. Protože někteří, jako teak, vycházejí s vlhkostí opravdu dobře. Jinak jsou vlastně vhodné všechny druhy obkladů.

obklady stěn-minimalistický-design-plastové-panely-bílá-koupelna-kámen-umyvadlo

Pro obklady stěn v koupelně bez obkladů je nejlepší zvolit kovové, vhodné dřevěné nebo plastové panely. Mezitím ale existují i ​​krásné tapety, které jsou voděodolné a dají se použít v koupelně. Pouze obklady stěn pro sprchu a oblast kolem vany by neměly být vyrobeny z citlivějších materiálů. Nástěnné panely z kamenné optiky, dekorativní kameny na zeď a přírodní kámen vypadají obzvláště originálně a neobvykle a v koupelně vytvářejí velmi zvláštní atmosféru. Tady na stylu nezáleží. Protože kámen, dřevo a plast pro koupelnové panely místo obkladů a jako obklady stěn do koupelny vypadají skvěle s ultramoderními doplňky i s těmi v retro nebo vintage stylu.

obklad stěn-kuchyň-sklo-moderní-modro-kachlová-zadní stěna

Pokud jde o obklady stěn do kuchyně, výběr materiálu do značné míry závisí na tom, do jaké oblasti chcete obložit. U velkých stěn to tedy vlastně nevadí, zatímco zadní stěna kuchyně není vhodná pro každý materiál. Nejlepší je obložení stěn ze skla, kovu nebo plastu, protože tyto materiály jsou vodotěsné a díky hladkému povrchu je lze snadno čistit. Kámen je také vodotěsný, ale je důležité, aby nebyl vybrán žádný drsný povrch. V opačném případě se bude hromadit stříkající tuk, který pak lze jen těžko odstranit. Pokud tedy vybíráte kámen a chcete lepit kamennou zeď, zvolte kuchyňský obklad stěny hladkým kamenem.

obklad stěn-obývací pokoj-asymetrický design-stěna-obdélníky-černá

A zatímco obklady stěn do kuchyně a koupelny by měly být vybírány pečlivěji a pokud možno omyvatelné obklady stěn, nic z toho v obývacím pokoji, jídelně, ložnici a chodbě nehraje roli. Důvodem je, že zde není nadměrná vlhkost a stěny nejsou při vaření nebo praní špinavé. Všechny varianty jsou tedy vhodné a jejich design a barva by měla odpovídat pouze stylu zařizování.

Kombinujte materiály

obklady stěn-interiér-ložnice-kombinovat-beton-dřevo

Uvedené obklady lze samozřejmě také kombinovat navzájem a s jinými materiály a povrchy. Dřevo i kov v kombinaci s betonem vypadají velmi atraktivně a činí moderní design stěn ještě zajímavějším. Původní barva oceli Corten si také přijde na své v kombinaci s betonem. Dřevo lze kombinovat s tapetami a také s kovem. V zásadě neexistují žádná konkrétní pravidla a limity pro interakci. Buďte odvážní při výběru a důvěřujte svému vlastnímu vkusu a představivosti.