Obklady stěn

Tmavá barva stěny jako design místnosti – tipy pro dokonalé prostředí

tmavá barva stěny šedo-zelená-barevná-koberec-orientální-koberec-okenice

Je možné, že jste již přemýšleli o tmavé barvě stěny, ale pak jste se neodvážili. Mnozí vnímají tmavé barvy jako riziko pro návrh interiéru a raději neexperimentují, aby toho později nelitovali. Určitě jste však již viděli mnoho atraktivních zařízení, která díky temným zdím vypadají tak zvláštně.

tmavá barva stěny interiér-bobule-boční-stůl-ozdobit-vinobraní-zrcadlo-ozdoby

Ale jak tam bylo dosaženo dokonalého prostředí? Rádi bychom vám to v tomto článku vysvětlili pomocí pár tipů. Zjistěte, jak se můžete vyhnout depresivnímu pocitu z bydlení a místo toho vytvořit elegantní a stylový interiér. A záleží na detailech. Pomocí několika triků můžete zajistit, aby i malé místnosti vypadaly útulně a útulně.

obklad tmavý-stěna-barva-obývací pokoj-modrá-stěna-dřevěná stěna-krb

Trendy jsou tmavé barvy stěn. A je jedno, kde v domě. Nepoužívají se pouze v obývacím pokoji, ale také v ložnici, kuchyni, koupelně a chodbě. Barevné nuance se pohybují od tmavě šedé, fialové a modré po černou. Obzvláště populární je také benzín a ametyst.

Tmavá barva stěny a její nevýhody

tmavá barva stěny benzín-černá-parkety-kilim-židle

Jakkoli je tento typ designu stěn odvážný, nepochybně se také může vyplatit. Nechceme však před vámi zatajovat nevýhody, které s tím mohou být spojeny. Na jedné straně často zajišťují, aby místnost vypadala menší, užší a takříkajíc jeskynní, přestože samotná tmavá barva stěny je spíše teplá a útulná.

tmavá barva stěny, kulatý jídelní stůl, zelené stěny, jídelna, hovězí kůže

Navíc stěny, které jsou přímo osvětleny sluncem, se také rychleji zahřívají. To může být velmi nepříjemné, zejména v horkém létě, a způsobí rychlejší vyblednutí laku nebo tapety. Proto je v mnoha případech nutné zvážit vhodnou ochranu před sluncem.

tmavá barva stěny zelená stěna design-deco-hodiny-stříbrná police

Dokonalé provedení je také nejen žádoucí, ale přímo povinné, a to je další bod, který mnoha lidem v tomto designu stěny brání. Každá malá boule, každá vada na stěnách je viditelná pomocí tmavých barev stěn. A pokud se jednoho dne rozhodnete znovu namalovat nástěnné světlo, tyto hrboly zůstanou viditelné.

Tipy na úspěšnou přestavbu

tmavý stěnový khaki-zelený-nábytek-stůl-stůl s nápadem

Nyní byste však tyto věci neměli hned odkládat. Protože s designem souvisí i spousta výhod. Nakonec je to jen barva na zeď, která je obecně spojena s relativně malým rizikem a lze ji také kdykoli obrátit. Pokud však budete dodržovat následující tipy, je nepravděpodobné, že byste k tomu dospěli.

Na velikosti místnosti nezáleží

tmavá stěna-barva-bobule-šeřík-purpurová-vinobraní-komoda-nástěnná-obrázky-dekorace

Velikost místnosti by v žádném případě neměla být důvodem, proč se vyhýbat výrazným barvám stěn. Protože tmavá barva stěny rozostří rohy a hrany místnosti, protože již nejsou vidět žádné stíny. Výsledkem je, že místnost vypadá nekonečná, a proto dokonce prostorná.

tmavá stěna-barva-vinobraní-obývací pokoj-bílý-nábytek-modrá stěna

Aby se ale pocit bydlení mohl v malé místnosti zdát také útulný, je třeba vytvořit rovnováhu. Nejlepšího způsobu, jak toho dosáhnout, je nábytek a textil světlých barev. Kusy nábytku si také přijdou na své na novém, tmavším pozadí. Pak už si nemusíte dělat starosti s nepříjemnou atmosférou.

Akcenty vytvářejí kóty

tmavá barva stěny benzín-retro-komoda-žlutá-židle-kontrast

Vytvořte optický klam, který podpoří tmavé stěny. Kromě nábytku světlých barev můžete k tomuto účelu použít také další akcenty světlých barev. Jako poutač očí dejte do místnosti například barevnou lakovanou židli. K tomuto tipu se také hodí speciální polštář nebo deka, koberec nebo jiné dekorace.

dark-wall-color-hallway-idea-dark-blue-white-accents-light-floor

Takové akcenty pak přitahují pozornost a promění se takříkajíc do středu místnosti. Tmavá barva stěny padá do pozadí nejen metaforicky, ale doslova a už není příliš velkým poutačem. Právě to přebírají akcenty. Stěny a nábytek nebo dekorace se navzájem dokonale doplňují!

Co dělat s nízkým stropem?

dark-wall-color-living-nápady-velké-okenní-kůže-červeno-hnědé-rustikální

Pokud chcete vymalovat místnost s poměrně nízkým stropem, nemusí vás to od tmavé barvy odradit. Zde byste měli mít na paměti pouze to, že byste neměli malovat lištu stejnou barvou jako strop, jako obvykle. Místo toho použijte stejnou barvu, jakou jste použili na stěny. Namalujte je tedy například v odstínu hnědé, poté proveďte totéž s lištami.

tmavá stěna-barva-tmavě zelená-tipy-nápady-elegance

Tento trik pro tmavé stěny a nízké stropy zajišťuje, že stěny vizuálně prodloužíte víceméně skrytím lišt. Strop pak už nevypadá tak nízko. Tento efekt můžete zvýšit umístěním zrcadla naproti zdi. Díky zrcadlovému obrazu místnost působí prostorněji.

Začněte malými mezerami

tmavá barva stěny fialová-schody-světlo-schody-chodba-inspirace

Malé místnosti nejsou ideální pouze pro tmavou barvu stěn. Ve skutečnosti jsou pro začátek nejlepší, zvláště pokud si stále nejste jisti. Navrhněte malou místnost se zvolenou barvou, ať už jde o koupelnu nebo jinou malou místnost. Samozřejmě můžete také vymalovat chodbu. Tato místnost se pak stane klenotem vašeho domova.

tmavá stěna-barva-hnědá-teplá-atmosféra-nábytek-gauč-bílá-barva-lustr

Tmavé barvy stěn mohou být zajímavým barevným akcentem nebo hlubokým neutrálním pozadím. To závisí hlavně na množství světla, které je v místnosti k dispozici. Případně můžete akcentní stěnu navrhnout v tmavším odstínu. Pokud se vám to zalíbí, stále máte možnost rozšířit to na ostatní stěny.

Více nápadů na barvy stěn a návrhy interiérů

nápady na temné stěny-barvy-moderní-parkety-dekorace na zeď-jídelní kout

V této jídelně byla navržena modrošedá zeď. Námořní zařízení je kombinací světlého a tmavého nábytku a vytváří harmonické prostředí. Tmavá barva stěny je také nádherným pozadím pro dekoraci stěny z naplaveného dřeva. Výsledek je stylový, elegantní a zároveň domácí.

tmavá barva stěny kuchyně-zelená-skříně-šikmé stropy-mramor

Tmavě zelená byla v této kuchyni použita originálním způsobem. Ozdobí oblast nad chráničem špiček, kde se obvykle nacházejí horní skříňky. Místo toho barva slouží jako pozadí pro obrázky. Kuchyňské skříně byly navrženy ve stejné barvě. Zelený tón byl kombinován s bílým mramorem pro pracovní desku a zadní stěnu kuchyně.

závěsy na stěnu s tmavou stěnou-nábytek-světlý-koberec-přízvuk

Pokud chcete nastavit místnost černobíle, můžete to udělat jako v příkladu výše. Obývací pokoj je také skvělým příkladem toho, jak pro akcentní zeď můžete použít tmavší odstíny. Nábytek a doplňky a dekorace, jako jsou lampy, koberce nebo závěsy, jsou naopak vybrány v bílé barvě.

tmavá stěna-barva-ložnice-tyrkysová-postel s nebesy-zlatá-akcenty-dekorace

Bez ohledu na to, jaké barvy stěn si vyberete, nemusí nutně dosáhnout stropu. Zejména v místnostech s vysokým stropem lze zeď vybarvit pouze do určité výšky, zatímco zbytek prostě zůstane bílý. Díky tomu bude místnost vypadat nižší a pohodlnější. To se dělo v ložnici nahoře.

tmavá stěna-barva-černá-barevná-design-béžová-postel-čalounění-čelo postele

V této ložnici zase paprsek odděluje strop od stěny a takříkajíc přebírá roli ozdobného pásu. Černá zde slouží jako pozadí pro světlý nábytek v béžové a bílé barvě. Všechny barvy se skvěle doplňují a vytvářejí útulnou ložnici, která také zaujme svou elegancí. Tmavší stěny můžete skvěle kombinovat s neutrálními barvami.

příborník tmavá barva stěny černá křeslo sametová stojací lampa

Velká okna v této místnosti umožňují zcela tmavý interiér, přičemž pro stěny a nábytek byla zvolena černá a tmavě modrá. Ušlechtilá zlatá barva, která je zastoupena na klikách dveří komody, stojanu na lampu a na závěsech, slouží jako akcenty. Pouze základna pod oknem je bílá. Podlaha je ze světlého dřeva.

tmavá stěna-barva-obývací-nápady-koupelna-dřevo-šedá-vana-umyvadlová skříňka

Pokud vás zajímá, jak by v koupelně mohla vypadat tmavá barva stěny, můžete tento příklad použít jako vodítko. Stěny jsou dřevěné a natřené tmavě šedou barvou. Doplňuje je vana a umyvadlo ve stejné barvě. Na rozdíl od toho jsou bílý mramor a dekorace a ručníky v bílé barvě.

dark-wall-color-apartment-colors-design-stěny-zdobit-stylové

Tento obývací pokoj byl také navržen v černé a bílé. Pokud použijete na zeď lesklý povrch, můžete náš tip použít i na nízkou zeď nebo malé místnosti, kde je k vytvoření prostoru opticky použit odraz zrcadla, pouze v tomto případě zrcadlo k tomuto účelu nepoužíváte potřeba, ale zeď dělá svou práci.

obývací pokoj s tmavou stěnou-modrá-bílá-námořní-atmosféra-elegantní-elegantní

V tomto obývacím pokoji byla také navržena pěkná kombinace modré a bílé. Modré stěny jsou všude doplněny a zdobeny bílými akcenty. Kromě toho je zde bílé posezení, které nejen skvěle vytyčuje tmavá zeď, ale také černá parketová podlaha, což dokonce podtrhuje eleganci.

sedací souprava tmavá stěna-barva-obývací pokoj-nápad-dřevěný-strop-nástěnná-šedá-kůže

Tmavě šedý design v tomto obývacím pokoji slouží jako pozadí pro moderní interiér. Doplňuje ji sedačka z šedé kůže, taburet z kůže a různých kovů, které najdete v židlích, lampách a některých ozdobách. Zeď slouží také k zdůraznění světelné nástěnné malby.

konferenční stolek s tmavou barvou stěny a bílou černou stěnou-dřevěná podlaha-posezení

Kombinujte studené a tmavší odstíny s teplými zemitými tóny, jak si přejete. Obývací pokoj výše ukazuje, jak to lze provést. Světle hnědé kožené židle a různé dřevěné tóny nábytku činí místnost ještě útulnější. Přechod je vytvořen bílou pohovkou s tmavými polštáři, které ladí s podlahou a stěnou, a hnědým sedákem, který se zase přizpůsobuje jinému nábytku.

tmavá stěna-barva-modro-bílá-dřevěná dekorace-kontrastní-barvy-bydlení

Tato zeď byla také jen do určité výšky ztemnělá. Závěr tvoří pěkně dekorativní proužek v bílé barvě. Další je pod stropem. Vidíte tedy, že několik proužků lze bez problémů báječně kombinovat. Krby ze dřeva nebo v bílé barvě velmi dobře vyniknou na tmavé zdi.

tmavá stěna-barva-barevný-nábytek-červená-modrá-tyrkysová-žlutá-zelená

Pokud chcete obzvlášť extravagantní zařizování, pak použijte různé barvy na zařízení a design místnosti a vytvořte zajímavé aranžérské uspořádání. Tyrkysová stěna byla navržena pro obývací pokoj a kombinována s červeným křeslem, tmavě modrou pohovkou, různými žlutými akcenty a zeleným a modrým kobercem.

tmavá stěna-barva-tmavě-červená-nábytek do ložnice-postel s nebesy-romantický-kov-dřevo

Pokud to chcete tmavé, ale zároveň teplé, pak zvolte tmavě červenou barvu. To lze kombinovat s různými barvami dřeva, ale také s kovem v jakékoli barvě, a je proto vhodné pro širokou škálu stylů zařizování. I dveře mohou být zajímavou ozdobou uprostřed zdi.

tmavá barva stěny jídelna-modro-šedá-židle-bílá-zrcadlo-krb

Můžete zde vidět stylovou a elegantní jídelnu. Benzínová zeleň slouží jako barevné pozadí židlí v bílé a šedé barvě. K dispozici jsou také zrcadlové povrchy a sklo kombinované s kovem. Pomocí barev nábytku můžete kdykoli vytvořit individuální atmosféru a pro tento účel zvolit jakýkoli styl. Stěna a podlaha nemusí mít nutně podobnou barvu, aby odpovídaly.