Obklady stěn

Malování dlaždic – důležité rady pro dokonalý výsledek

Koupelnové obklady-lakování-s-jasnými barvami

Pokud chcete svou koupelnu osvěžit, aniž byste museli vynaložit majlant na odstraňování starých obkladů a nákup a instalaci nových, pak je tu další praktická možnost. Jednoduše můžete namalovat nežádoucí dlaždice v jakékoli barvě a dát koupelně svěží a moderní vzhled. To eliminuje otravnou manuální práci, stejně jako stavební prach a suť a požadovaný čas je mnohem kratší. Nikdy jste o tom neslyšeli? No, pak je na čase. Aby však bylo okořenění vaší koupelny skutečným úspěchem, můžete s tím udělat několik věcí Malování dlaždic by měl věnovat pozornost. Zjistěte, které to jsou.

Malování dlaždic vyžaduje plánování předem

Malování obkladů do koupelny

Výsledek malování dlaždic je trvalý. Pokud si tedy pronajímáte dům, měli byste to, stejně jako další renovační práce, předem probrat se svým pronajímatelem a získat jeho souhlas. Na malování dlaždic počkejte asi tři dny. Zpočátku to zní hodně, ale většinou to vyžaduje zaschnutí jednotlivých vrstev, nikoli samotný obraz.

Malování dlaždic a co potřebujete

Osvěžte dlažbu barvou na podlahu

  • Při malování obkladů nezapomeňte použít rukavice. Rozpouštědla obsažená v barvách a lacích útočí na kůži.
  • Při malování dlaždic použijte pěnový váleček. S ním se i malování velmi dobře daří i začátečníkům. Nejlepší je také mít připraveno několik, protože rozpouštědla je mohou napadnout a poškodit.
  • Jako u všech malířských a natěračských prací je důležité především to, aby povrch, který má být ošetřen pro natírání dlaždic, byl čistý, bez mastnoty a suchý. V tomto případě toho nejlépe dosáhnete čisticím prostředkem na mýdlo nebo ocet, nebo můžete použít speciální čistič na dlaždice.
  •  Pokud je v dilatačních spárách silikon, měli byste jej před lakováním odstranit. K tomu použijte ostrý nůž nebo odstraňovač silikonu. Tyto spáry se poté znovu vyplní. Pokud jsou silikonové spoje stále v dobrém stavu, není tento postup nutný.

Použijte spárovací bílou

dlaždice na cestu k malování

 Protože se v ostatních spojích mohou časem objevit praskliny, měli byste je všechny zkontrolovat. Pokud je najdete, je důležité, abyste se jich dotkli, než začnete malovat. K tomu použijte maltu bílou. Mimochodem, laky můžete současně natřít přes spoje. Ale můžete dosáhnout pěkného efektu tím, že je zvýrazníte jinou barvou. Ale to se stává poté, co byly dlaždice namalovány.

Vykliďte nábytek

Dlaždice-lakování-barevné-akcenty

V ostatních místnostech máte obvykle možnost odstranit z místnosti veškerý nebo alespoň velkou část nábytku, aby byl chráněn před stříkající barvou. V koupelně tomu tak není, protože vana, sprcha a toaleta jsou instalovány napevno a nelze s nimi pohybovat. Chcete -li chránit tyto a podlahu před kapkami při malování dlaždic, rozetřete ochranný film. Se stejným nátěrem máte také možnost současně natřít sociální zařízení. Pokud to chcete, stačí samozřejmě jen zakrýt armatury, jako jsou vodovodní kohoutky.

Na co si dát ještě pozor

Lakujte dlaždice se skvělým vzhledem

  • Kromě skutečného nátěru potřebujete také základní nátěr na malování dlaždic. U obou jsou výhodnější barvy z epoxidové pryskyřice. Základní nátěr se nanáší před barvou. Poté je nechte dobře uschnout. V závislosti na základním nátěru to může trvat nejméně 16 hodin. Buďte si ale jisti a pečlivě si přečtěte pokyny výrobce.
  • Před penetrací zkontrolujte spoje! To provedete s těsnicím lakem. Pokud zjistíte, že se jedná o korálkování, znamená to, že spoje nejsou vhodné k malování. V tomto případě máte na výběr ze dvou možností. Buď je odlepíte páskou a při malování dlaždic je vynecháte. Pokud však chcete spoje natřít, můžete je jednoduše nahradit vhodnou spárovací hmotou.
  • Epoxidové pryskyřičné laky pro lakování obkladů se skládají ze dvou složek – laku a tužidla. Ty jsou dobře promíchány. Poté směs nechte odpočinout a pracovat asi 15 minut, poté ji znovu dobře promíchejte. (Předtím si to ověřte u informací výrobce. Mezi různými značkami mohou být rozdíly.)
  •  Pro všechny malířské práce platí: Práce zleva doprava (jako při psaní) a shora dolů. Pokud začnete malovat dlaždice ve spodní části, může se stát, že šplouchání spadne z horní oblasti na již namalovanou spodní oblast a vytvoří nevzhledné kapky, které mohou zničit celou vaši práci.

Rovnoměrně naneste několik vrstev

se stříbrným efektem

Dobrého krytí při malování obkladů dosáhnete, pokud v případě velmi tmavých obkladů nanesete druhou nebo dokonce třetí vrstvu. Mezi jednotlivými vrstvami je nutná alespoň 12hodinová fáze sušení. Pokud se vám ale líbí efekt, který se vytvoří, když se stará barva třpytí novou, můžete to samozřejmě nechat tak. Když dokončíte malování dlaždic, neznamená to, že koupelnu lze okamžitě znovu použít. Barva musí nejprve řádně vytvrdnout a to trvá až tři dny. Silikon se obnoví a spáry lze vyplnit spárovací bílou nebo jinou barvou.

Následná péče

ručně malované designové keramické obklady

Lak, který jste nanesli, je samozřejmě choulostivější než původní barva dlaždic. Z tohoto důvodu jsou nyní k čištění zapotřebí mírnější prostředky, které nepoškozují lak. Vyhněte se abrazivům.

 Osvěžte koupelnu a další místnosti lakem

Malování obkladů do koupelny

Dlažbu můžete samozřejmě natřít i v jiných místnostech. Je to skvělý způsob, jak osvěžit kuchyň nebo prádelnu. I když je malování dlaždic v zásadě nejedná se o složitý proces, doporučujeme při nákupu poradit se s odborníkem, protože u různých barev mohou existovat odchylky a doby schnutí se také mohou lišit..

Dlaždice-zrcadlo-v-kuchyni