Návrh a údržba zahrady

Zahánějte hraboše: vhodné rostliny, domácí prostředky atd.

Kdo by si pomyslel, že se do vaší zahrady může nastěhovat jeden z nejmenších, ale přesto ohrožujících tvorů? Hraboši o velikosti myši prořezali cesty ničení, které připomínají mnohem větší a hrůzostrašný hlodavec. Vytvářejí rozsáhlý systém potrubí v zemi a ohlodávají kořeny keřů, trvalek a dokonce i zeleninu a ovocné stromy. Zvláště hosta (okvětní lístky) a cibule tulipánů jsou pro hraboše opravdovou lahůdkou. Otravní hlodavci proto mohou v zahradě napáchat velké škody a někdy i vyprázdnit celé záhony. Zahradníci hlásí, že během jedné zimy ztratili přes 300 cibulek tulipánů. Aby vaše pečlivě osázená zahrada nezmizela tak rychle, jak jste ji vytvořili, měli byste podniknout kroky. Zjistěte zde, které rostliny pomáhají proti hrabošům a jak je zahnat bez jedu a pastí.

Bod jedna: Poznejte nepřítele

Hraboše odpuzujte rostlinami

Zjistěte co nejvíce o chování hraboše, abyste zjistili, jak je zahnat. Pokračujte v učení a experimentování s metodami, které ostatní zahradníci s úspěchem vyzkoušeli.

Hraboš je malý hlodavec, který připomíná myš. Někdy je označován jako hraboš polní nebo luční. Mladí hraboši dosahují pohlavní dospělosti do jednoho měsíce věku a mohou mít až 10 vrhů za rok s pěti až deseti dětmi na jeden vrh. Dokážou se velmi rychle rozmnožovat, pokud najdou oblast, kde je dostatek potravy. Hraboši lesní hnízdí pod zemí a hraboši luční hnízdí nad zemí. Hraboši mohou žít dva až 16 měsíců.

Aby se hraboši vyhnuli predátorům, omezují svůj čas nad zemí tím, že se zavrtávají poblíž základny rostliny a jedí u kořenů, dokud nic nezůstane.

Přínosy pro životní prostředí

Hraboši odjíždějí v zahradě bez jedu

Přestože hraboši mohou být noční můrou zahradníka, v přírodě hrají důležitou roli. Jejich zvyky a chování zajišťují distribuci živin a jejich integraci do horních vrstev půdy. Mykorhizní houby, živina v půdě, jsou například přenášeny z rostliny na rostlinu hrabošem. Hraboši jsou také zdrojem potravy pro mnoho dravých ptáků, hadů, lišek a koček.

Návyky a chování

Návyky a chování hrabošů

Hraboši jedí trávu, semena, kořeny, listy, kůru, cibuli, hlízy, ořechy, bobule a houby. Vykopávají tunely hluboké od pěti centimetrů do jednoho metru. Někdy používají potrubní systémy vytvořené krtky. U vchodů tvoří malé hromádky Země s myší dírou v boku. Hraboši jsou primárně noční, ale někdy se objeví i během dne. Mezi lovce voly patří: sokoli, sovy, poštolky, kočky, rysi, lišky, kojoti, hadi, jezevci, lasičky, skunky a norci.

Hraboše tak můžete zahnat bez jedu

Do kterých rostlin hraboši nechodí??

Které rostliny nechodí na hraboše arménské hroznové hyacinty Muscari armeniacum

Nějaké cibulovinové květiny

Zatímco mnoho cibulovin je pro hraboše lahůdkou, u některých druhů hlodavci znechuceně ohrnují nos. Vědci z Cornell University zjistili, že některé druhy allium, italská rodina arum (Arum italicum), narcisy (Narcissus) a arménské hroznové hyacinty (Muscari armeniacum) drží hraboše mimo zahradu. Ne všechny zmíněné cibule jsou vůči hrabošům zcela odolné, ale nabízejí mnohem lepší ochranu před hlodavci než jiné rostliny.

Narcisy jako nejlepší lék na hraboše na zahradě

Narcisy jsou velmi účinné proti hrabošům. Obsahují různé alkaloidy, které jsou pro většinu savců jedovaté. Pokud tedy vysadíte narcisy na celé záhony a kolem ovocných stromů, učiníte svou zahradu pro hraboše méně atraktivní. Zejména narcis „La Riante“ je chválen jako nejlepší lék na hraboše.

Tymián a další aromatické bylinky pomáhají proti hrabošům v zahradě

Voňavé bylinky

Hraboš vnímá vůni bylin jako nepříjemnou. Není přesně známo, která vůně je zodpovědná za vylučující účinek, aby bylo možné ji použít v hotových výrobcích pro obranu myší. Zahradníci mají dobré zkušenosti s rozmarýnem, mátou, tymiánem a bazalkou.

Hraboši odjíždějí s rostlinami a vonnými bylinkami, jako je rozmarýn a šalvěj

rozmarýn odrazovat hraboše. Jednou jsem zasadil pár cibulek tulipánů kolem rostliny rozmarýnu. Hraboši snědli veškerou cibuli na záhoně s výjimkou cibule poblíž rozmarýnové rostliny.

Skutečný mudrc (Salvia officinalis) má také dobrou pověst vyhánění hraboše ze zahrady. Kromě toho, že se používá jako bylina a léčivá rostlina, může být také použita jako okrasná rostlina. Rodina Salvia officinalis zahrnuje různé odrůdy jako ‘Purpurascens’, ‘Rosacea’, ‘Tricolor’ a ‘Icterina’, které překvapují svou rozmanitostí.

Hraboši odjíždějí v zahradě s okrasnou cibulí

Vzhledem k jejich cibulové chuti existují různé druhy Okrasná cibule (Allium) vynikající rostliny proti hrabošům a také krásně vypadají. Velké purpurově fialové květinové koule odrůd „Globemaster“ nebo „Gladiator“ například působivě přitahují pozornost všech. Mimořádně dekorativní je také Schubertův okrasný pórek (Allium schubertii), jehož květy vypadají jako růžový ohňostroj. Většině druhů allium se daří dobře v zónách 4 až 9.

* Lavender údajně nepomáhá, protože „Lockwood Lavender Farm“ z USA hlásit na svém blogu, že v roce 2011 měli také velké problémy s hraboši na levandulovém poli.

* Nepomáhá ani česnek.

Spurge rostlina proti hraboši Euphorbia lathyris

the Mléčná rostlina (Křižák, Euphorbia lathyris) je často popisován jako zvláště účinný proti hrabošům. Je však důležité mít několik rostlin, aby mléčnice dosáhla svého účinku v květinové nebo zeleninové skvrně. Jen si uvědomte, že šťáva z rostlin mléčných řas může také způsobit podráždění pokožky u lidí. Pokud máte děti, které si rády hrají na zahradě, bylo by lepší se takovým jedovatým druhům rostlin vyhnout.

Čipy s ostrými hranami

Ostré hrany štěpků proti hrabošům

Kolem rostlin a cibulí použijte drť s ostrými hranami, hraboši neradi kopají kolem ostrých hran. Kolem dna a kořenů rostlin rozprostřete žulovou drť nebo drcenou skořápku škeble a ústřice, aby se hraboši nedostali ven.

Pro stávající závody: Vykopejte půdu kolem rostliny asi 25 až 30 cm hlubokou a asi 8 cm širokou a vyplňte díru štěrkem.

Pro mladé rostliny a cibuloviny: Po přípravě otvoru pro rostlinu zasypte půdu 5 cm vrstvou štěrku. Poté vložte rostlinu a poté znovu zasypte drtí kolem kořene rostliny. Vytvořený „ochranný kanál“ ze štěrku by měl mít šířku kolem 8 až 10 cm. Poté vyplňte výsadbovou díru zeminou.

Koš na hraboš z drátěného pletiva

Hrachový koš z drátěného pletiva na ochranu cibulovin

Své čerstvě zasazené květinové cibulky můžete perfektně ochránit pomocí drátěného koše na hraboš. Ujistěte se, že otvory v drátěném pletivu jsou dostatečně malé, aby hraboši nemohli projít. Jedině tak lze zabránit tomu, aby se z nových tulipánů stala potrava pro myši. Další možností by bylo vytvořit vyvýšený záhon pro tulipány, jehož celý vnitřek je pro ochranu před hraboši lemován jemným drátěným pletivem. Na stěnách byste měli vytáhnout drátěnou síť nahoru o 10 až 20 cm.

Pokud chcete vysadit nové rostliny, zakryjte před výsadbou kořenový bal drátěným pletivem. Ujistěte se, že otvory v drátěném pletivu jsou dostatečně malé, aby do něj hraboši nepronikli, ale dostatečně velké, aby se kořeny z pletiva rozletěly. Tato metoda se nedoporučuje pro stromy.

Odhánějte hraboše pomocí domácích prostředků

Hraboši zahánějí černý chilli prášek pomocí domácích prostředků

Kapsaicin je látka, která dodává chilli, chilli a pepři jejich typickou pikantnost. K zahnání hraboše lze použít horký chilli prášek nebo kajenský pepř, protože je to pro ně nepříjemné. Rozdělte to v zahradních oblastech, kde jste viděli aktivitu hraboše. Posypte něco z toho do otvorů a tunelů pro hraboše a zapracujte do půdy kolem rostlin, abyste je chránili. To musíte často a hlavně po deštích opakovat.

Ricinový olej ve spreji

Strom divů (Ricinus communis) proti hrabošům

Ricinový olej byl již ve starověkém Řecku používán jako přírodní repelent proti hmyzu. Tato směs také zabrání mývalům, krtkům a hrabošům, aby se potulovali po vašem dvoře. Naplňte rozprašovač ricinovým olejem a nastříkejte do otvorů nebo oblastí zahrady, které chcete chránit před hraboši. Znovu použijte, pokud zjistíte poškození ve svém dvoře znovu nebo poté, co pršelo. Volitelně můžete také smíchat 2 polévkové lžíce ricinového oleje s 10 až 12 kapkami tymiánu, rozmarýnu nebo máty peprné.

Použité stelivo pro kočky

Hraboši prodávají domácí prostředky použité stelivo pro kočky

Vědci z Harvard Medical School v Bostonu zjistili, že pro Zloději nepřátelských lupičů hned zapáchají. Ať už lvi, kojoti, rysi nebo kočky – v moči predátorů byla izolována identická molekula zápachu, kterou krysy a myši vnímaly a reagovaly na ně velmi podobnými způsoby. Myši v testu se vyhýbaly oblastem, ve kterých rozpoznaly vůni, a u potkanů ​​se zvýšila hladina stresového hormonu v krvi.

Pokud tedy máte domácí kočku, můžete k vyplašení myší použít použité stelivo pro kočky. Můžete si také vytvořit vlastní verzi z přírodního steliva, jako jsou granule skořápky kukuřice, pšenice a vlašských ořechů, aby se časem snadno rozpadla. Vložte tyto shluky moči do hracích otvorů jako odstrašující prostředek. Nedoporučuje se však používat domácí stelivo pro kočky ve vaší zeleninové nebo bylinkové zahradě nebo s jedlými rostlinami.

Přilákejte sovy a dravé ptáky

Přilákejte sovy a dravé ptáky, abyste vyhnali hraboše ze zahrady

Pokud nemáte na dvoře mnoho stromů, které mohou draví ptáci použít jako bidýlka, umístěte bidýlka vysoká asi 3 až 4,5 metru do blízkosti oblastí, kde se věnujete činnosti hraboše. Přidat Hnízdní boxy pro sovy a jestřáby nalákat je do vaší zahrady.

Ptačí semeno láká hraboše

Nepokládejte krmítka pro ptáky na mulčovaná místa nebo poblíž nášlapných kamenů a zdí, protože zbytky ptačího krmiva, které spadlo na zem, hraboše přitahují. Když je ptačí krmítko na vrcholu mulče, hraboši budou tunelovat pod mulč, aby se dostali k ptačímu semenu. Okusují také okolní rostliny a cibuli. Také tunelují pod nášlapnými kameny nebo vedle zdí, možná dokonce vytvářejí díry v zemi. Pokud stále chcete zavěsit stanici pro krmení ptáků, strom nad travnatou oblastí by byl lepší volbou.