Návrh a údržba zahrady

Vytvoření bylinkové zahrádky – tipy na zahradnické práce v interiéru při pěstování kuchyňských bylin

<Terakotové hrnce tácky na vodu odvodňovací otvory bylinky zahradnické tipy

Každé jídlo chutná mnohem lépe s čerstvými bylinkami! Byliny jsou nejen přísadou pro vaření, ale také silným lékem. Mnoho druhů lze pěstovat na zahradě nebo v květináči na parapetu. Kdo by si nechtěl užít své květiny a vůně ve svém vlastním domě! Tak budete mít vždy po ruce kopr, koriandr, petržel, rozmarýn a tymián! Chtěli byste vlastní? Vytvořte bylinkovou zahradu, musíte však dodržovat několik pravidel!

Vytvořte si bylinkovou zahradu v kuchyních

aromatické kulinářské bylinky koření výsadba zalévacích květináčů plast

Byliny jsou velmi dekorativní jako pokojová rostlina a dodávají kuchyni středomořský nádech. Většina z nich není příliš náročná na údržbu. Musí však být na slunném místě a pravidelně zalévat. Středomořským bylinkám, jako je tymián, oregano nebo rozmarýn, se také daří s menším množstvím vody než meduňkou, pažitkou nebo estragonem. Některé druhy jsou velmi citlivé na příliš mnoho vody. Aromatické bylinky je také nutné sklízet podle určitých pravidel, aby rostliny mohly znovu růst.

Vytvořte si bylinkovou zahrádku – což jsou ty správné bylinné směsi?

 

Směs zalévání koření Bylinky Vytvoření balkonové zahrady Tipy Nápady

Stejně jako ostatní pokojové rostliny jsou bylinky obzvláště náchylné k určitým chorobám přenášeným půdou. Příslušnou zalévací směs lze zakoupit v každém obchodě. Směs musí být lehká a poté dobře stékat. Aby koření vzkvétalo, je třeba si ho uvědomit Vytvořte bylinkovou zahradu Je lepší nechat si poradit ohledně správné směsi půdy. Hrnkové bylinky je třeba hnojit poměrně střídmě, aby nebyla ovlivněna chuť – stačí jednou za měsíc. Jižní byliny jsou na chudé půdy zvyklé.

Hrnce na kulinářské bylinky

Rašelinové hrnce kultivační tipy Pěstování kuchyňských bylin Hobby zahradník

Terakotové a hliněné nádoby jsou klasikou pro kuchyňské bylinky a obvykle se nabízejí s otvory pro odvod vody. Rašelinové hrnce s drenážními otvory se také těší stále větší oblibě a jsou proto další variantou, kterou můžete použít, pokud si chcete vytvořit vlastní bylinkovou zahradu. Vhodné jsou také malé květinové boxy.

Některým bylinným rostlinám se také velmi dobře daří ve vaší zahradě, takže i pro ně najdete místo. Zda přežijí zimu, nebo se alespoň musí zakrýt ochranou, závisí zcela na druhu rostliny. Jednoletým rostlinám obvykle zabrání odumření řezáním rostliny před kvetením. Ale to také závisí na typu.

Pěstujte bazalku

Vlastnosti péče o pěstování bazalky-zalévání půdy-kuchyňské bylinky

O bazalku je poměrně snadná péče, takže je dobrou volbou, pokud chcete zasadit bylinkovou zahradu, ale rostlina potřebuje hodně světla a vysokou pokojovou teplotu. Je třeba se vyhnout přemokření, protože tím se rostlina nedostane a vede k uschlým listům a tvorbě plísní. V létě doporučujeme umístit rostlinu ven, přičemž by měl být zvolen částečný stín, protože přímé slunce může vést k hořké chuti listů.

Bazalku sypeme hojně (cca každé 2 až 3 dny) a nejlépe zespodu. Pokud má rostlina žízeň, nechá listy viset. Pak byste jim měli nejpozději zajistit vodu. Sklízejte spodní listy nebo odřízněte stonek nad první osou listu. Rostlina pak může v klidu dále růst. Je důležité, abyste pravidelným sběrem zabránili tvorbě květů, protože to zajistí, že rostlina přestane růst a po nějaké době uhyne.

Tipy pro pěstování pažitky

Pažítka bylinky zahradní tipy kuchyňské bylinky

Aromatická bylina je v kuchyni nepostradatelná, protože poskytuje listy, které jsou připraveny ke sklizni téměř po celý rok. Při plánování bylinkové zahrádky tedy určitě zvažte pažitku. Lze ji snadno zasadit jak na zahradu, tak do květináče. Aby se rostlině dařilo, je nutná vlhká, volná půda. Vybrané místo musí být slunečné nebo částečně zastíněné. Rostlina poskytuje pórek téměř po celý rok, který by měl být jednoduše řezán v pravidelných intervalech. Můžete také sklidit větší množství a zmrazit ho.

Pěstování kopru

Koření Bylinka Zahradní kopr Pěstování léčivých účinků Živiny Tipy pro kuchyňskou zahradu

Většina domácích zahradníků pěstuje rostlinu a používá ji jako koření v kuchyni. Ale bylina je velmi dobře známá pro své léčivé vlastnosti a živiny. Jeho plody obsahují silice. Kopr po sklizni neroste a musí být každý rok znovu vyset. Pokud je to tedy nutné, stačí odříznout potřebné množství větviček a použít je na svůj pokrm.

Pěstování a péče o meduňku

Zahradní péče o koření Rostlina meduňky Tipy Zahrada s balkonem

Meduňka se používá jako koření a léčivý přípravek a má uklidňující účinek. I když jsou jeho listy usušené, léčivé látky zůstanou zachovány. Rostlina vyžaduje relativně malou údržbu. S dobrou péčí může meduňka vyrůst až metr vysoko a sklízet ji několikrát za rok. Musíte dávat pozor, aby se bylinky příliš neroztékaly.

Zalévá se pravidelně, ale je třeba se vyvarovat zamokření. Krátká období sucha nejsou problém. Doporučuje se však konstantní vlhkost. Sklízejte tak často, jak chcete. Rostlina může klíčit až čtyřikrát ročně, za předpokladu, že je řez proveden před květem.

Aromatické oregano

Pěstování tipů pro péči o zahradní bylinu Oregano Spice

Koření má mnohem vyšší a intenzivnější antioxidační účinek než jablka, brambory a dokonce i borůvky. Aby se dobře dařilo, mělo by být zajištěno teplo a dostatek slunce, protože ty také zajišťují, že listy získají obzvláště silnou vůni. Půda může být suchá nebo by alespoň neměla tvořit podmáčení. Nalije se, jakmile vrchní vrstva zaschne.

V zásadě můžete oregano nakrájet kdykoli. Začíná prudce růst, zejména od druhého roku po zimní přestávce, a lze jej radikálně snížit až na 10 cm. Řez lze však provést i později během sezóny. Nejlepší je vysušit velké množství listů, které s ním získáte, pak je nejlepší ho okořenit. Pokud tedy hledáte obzvláště výživné koření, měli byste si vytvořit bylinkovou zahradu s organo.

Bylinková zahrada s rozmarýnem

Rosemary Care Běžné kulinářské bylinky Pěstování květináčů Terracotta

Středomořskou bylinku rozmarýn lze v kuchyni využít na mnoho způsobů. Rostlině se daří na slunných, horkých místech. Rozmarýn je nejlepší zasadit do dobré zalévací půdy. Vzhledem k tomu, že rozmarýn je také jednou ze středomořských rostlin, slunce je pro něj ideálním místem, které je kombinováno se suchou zemí. Hodně vláhy je tedy nejen zbytečné, ale také škodlivé. Pokud je talíř při nalévání naplněn vodou, měl by být okamžitě vylit.

Doporučuje se každoroční prořezávání v zimě nebo po odkvětu. Poté je rostlina stimulována, aby znovu vyklíčila. Vzrůstají nové rostliny, které si také zachovávají svou příjemnou vůni. Řezané listy mohou být také sušeny nebo dokonce zmrazeny, pokud jsou příliš velké na to, aby se mohly okamžitě spotřebovat.

tymián

Vytvořte tymiánovou bylinkovou zahradu a pěstujte léčivé vlastnosti vytrvalých bylin

Tymián je důležitá a vytrvalá léčivá rostlina a hodí se do kuchyně, na balkon i na terasu. Koření se stává zvláště aromatickým, pokud je umístěno nebo zasazeno na slunné místo. Dále by měla být půda chudá na živiny a především propustná pro vodu. Z tohoto důvodu můžete užitečnou aromatickou rostlinu sami použít k návrhu vaší zahrady a zejména pro skalku. Je důležité vědět, že tymián se nesmí míchat s majoránkou, protože tyto dvě rostliny spolu vůbec nevycházejí.

Koření pravidelně krájejte po celý rok. Odstranění špiček výhonků má omlazující účinek. Takže se nejen pravidelně zásobujete lahodným kořením, ale také se o rostlinu tímto způsobem staráte. Větve se poté křoví. Nejlepší je sklízet za teplého a slunečného dne. Pokud chcete koření sušit, doporučuje se období těsně před květem.