Návrh a údržba zahrady

Vonné květiny pro vaši zahradu – 10 nejlepších s obrázky

strom vistárie modré květy vůně letní rostlina

Krásná vůně je bezpochyby dalším klíčovým aspektem zahrady. Okouzlující vůně dokážou opravdu proměnit místo, udělat z něj malou oázu, kde se rádi zdržujete, rozmazlujete své smysly a nechcete se hnát ven předními dveřmi nebo zahradní branou. Dnes bychom se chtěli podělit o několik velmi užitečných tipů, jak se o své tělo správně starat Voňavé květiny umět si užívat. Abyste si venku opravdu vytvořili vysněné místo, můžete zasadit takové květiny, které kvetou v různých ročních obdobích. To z vaší zahrady udělá voňavý ráj po celý rok. Vysaďte ke stěnám obráceným k severu teplomilné keře a květiny s vůní, jako je levandule, a obklopte je oblázky, abyste si jejich vůni uchovali déle. A umístěte rostliny vonící v noci poblíž vašeho venkovního obytného prostoru nebo okna, abyste si mohli vychutnat jejich vůni, zatímco večer odpočíváte.

Voňavé květiny – vistárie

wisteria blossom květiny vonící zahrada nápad

Velkolepé voňavé květy vistárie se na jaře objevují na holých révách, krátce poté je následují listy. Je to krásně vonící popínavá rostlina, proto je zvláště vhodná k výsadbě podél pergol a plotů. Vistárie jako květiny s vůní lze také opečovávat jako keř a pravidelně ořezávat. Vistárie snáší mrazy, rostlina však preferuje slunné stanoviště.

Vonné květiny – voskové květiny nebo chrámové stromy (plumeria)

voskový květ chrámový květ květ bílá žlutá zahradní květinová vůně

Jak si přesně představujete ráj? Možná jako sluncem zalitá, zlatožlutá pláž na Fidži? Báječné! S vonnými voskovými květy jako vonnými květinami ve vaší zahradě se můžete této myšlence velmi přiblížit. Vynikající vůně tohoto tropického keře vás potěší v létě a v zimě zapomenete na nedostatek listů. Pro voskové květiny potřebujete teplé a slunné místo; Hrnce jsou nejlepší pro ty, kteří žijí v chladnějších oblastech. To znamená, že rostliny lze přivést dovnitř, aby přezimovaly před prvním nachlazením.

Květina Daphne s vůní

hedvábné odstíny růžové květy s vůní trávy

Zimně kvetoucí dafna má výraznou staromódní vůni. Pro tyto keře je nejlepší částečný odstín s dobrou drenáží. Daphne potřebuje chladnou a mírně kyselou půdu. Květy mohou být zbarveny velmi odlišně od bílé po růžově červenou a purpurovou.

Citrusové stromy s voňavými květy

pomerančové květy citrusových stromů s vonnými bílými květy

Citrusové rostliny na zahradě tak sladce voní a navíc máte bonus lahodného ovoce. Citrusové rostliny potřebují hodně vláhy a výživy půdy, zejména od jara do podzimu. Většina těchto vonných květů je náchylná na mráz, proto je vysaďte do květináčů v chladnějších oblastech. Hlavní doba květu je v létě, ale některé odrůdy kvetou a přinášejí ovoce po většinu roku.

Vonné květiny – hvězdný jasmín

Pergola s vůní jasmínového kvítí na terase

Odolný, nízko rostoucí horolezec jasmín má nádhernou vůni. Hvězdný jasmín má lesklé tmavě zelené listy a pokryje vaši zahradu nádherně voňavými, bílými květy od jara do konce léta. Hvězdný jasmín snáší lehké až střední mrazy.

Gardenias (Gardenia) jako květiny s vůní

gardénie bílé květy vůně péče o zahradní rostliny

Tento květinový keř má svou božskou vůni, která vás okouzlí na dlouhou dobu. Gardénie jako květiny s vůní dávají přednost úrodné, kyselé půdě, spoustě vláhy a polostínu. Důležitá je také spousta kompostu nebo jiné organické hmoty v půdě. Myslete ale také na ochranu před mrazem v zimě.

Šeřík – klasika mezi květinami s vůní

šeřík růžové květy jarní keř vonné květy

Sladká, staromódní vůně šeříku se v moderních zahradách, zejména v teplejších oblastech, vyskytuje jen zřídka. Šeříkové stromy však stále najdete v tradičních zahradách v chladnějších oblastech. Tyto mrazuvzdorné stromy se mohou lišit svou vůní, ale ty nejkrásnější vůně si můžete vychutnat, zatímco rostlina kvete. Šeřík jako voňavý květ upřednostňuje vlhkou půdu a vykvete i po silném mrazu.

Voňavé jarní květiny

hyacint jarní květina vůně modré rostliny zahrada

První květy jarní cibulky jako frézie, narcis a hyacint mají sladkou, svěží vůni, připomínají nám, že brzy přijde jaro, i když stromy jsou stále holé. Frézie rostou nejlépe v teplejších oblastech, zatímco narcisy a hyacinty jsou mrazuvzdorné. V malých zahradách tyto vonné květiny rostou nejlépe v květináčích, takže je lze odstranit, když listy odumírají. To je zásadní proces pro zajištění dobrého rozkvětu příští sezóny.

Růže jsou voňavé květiny

posezení růže červený hrnec lavice dřevěné květiny vonící

Vůně růže je čistá radost pro smysly. Ne všem odrůdám růží se však v teplejších oblastech daří a mnoha moderním hybridům chybí vůně, proto si tu správnou odrůdu růží pro svou zahradu vybírejte opravdu pečlivě. Staré anglické růže nebo růže Davida Austina jsou obvykle vonící květiny, které jsou krásné, stejně jako staromódní damašské růže.

Voňavé květiny – lilie

Lily bílé květy vonící zahradní pupen

Z mnoha, mnoha vonných lilií, které můžete pěstovat na své zahradě, vás hybridy rozmazlí těmi nejkrásnějšími vůněmi. Některé z novějších hybridů jsou méně voňavé, ale snadněji se pěstují a pečují o ně na zahradě. Potřebují dobře propustnou půdu a dostatek vláhy. Lilie jsou nejlepší v chladném stínu, aby kořeny nezahřívalo slunce. Pěstujte je v květináčích, pokud vaše zahrada nevyhovuje jejich potřebám.

květy růžového oblouku voní růžovým středomořským domem

pergola wisteria zahradní rostliny vonné květiny nápad