Návrh a údržba zahrady

Seznam pro oranžově kvetoucí trvalky s tipy a informacemi o péči

Oranžově kvetoucí trvalky pro zahradní design v teplých barvách

Nyní je čas hledat chybějící rostliny pro zahradní design. Pokud chcete zkrášlit svoji zahradu ještě několika trvalkami, můžete se rozhodnout pro odolné trvalky v oranžové barvě. Obvykle velmi snadno ošetřovatelné druhy rostlin jsou ideální pro různé oblasti, takže s nimi můžete ozdobit stinné i slunné místo. Možná už máte na zahradě nějaké pěkně kvetoucí keře v růžových, modrých, žlutých nebo bílých barvách, ale chtěli byste jim dodat akcentní barvu? Pak jsou oranžové kvetoucí trvalky to pravé! Seznam různých trvalek v oranžové barvě vám usnadní výběr, protože tam zjistíte nejen ideální polohu a podmínky péče, ale také jejich velikost.

Oranžově kvetoucí trvalky s kořenem hřebíčku (Geum)

Hřebíčkový kořen (Geum) zbarvuje záhon oranžově a roste nízko

Stálezelený avens je krásný, což platí nejen pro květiny, ale také pro načervenalé stonky, které v zimě zdobí zahradu. Se svými 40 cm může snadno ozdobit přední části postele za předpokladu, že jsou v částečném stínu nebo na slunci. Květina nemá na půdu žádné zvláštní nároky. Kvetení probíhá mezi dubnem a červnem a zaujme jemnou meruňkovou barvou. Pokud chcete, můžete tyto oranžově kvetoucí trvalky zasadit do vany a ozdobit jimi terasu.

Cibule mléčné (Asclepias tuberosa ssp. Interiér)

Krásná hlíza mléčná (Asclepias tuberosa ssp. Interiér) má ráda slunce a je jedovatá

Tato vytrvalá trvalka preferuje písčito-hlinitou půdu, která je velmi propustná a spíše suchá. Půda je nádherně suchá, zejména na plném slunci. Pokud tam tedy máte volné místo, je to perfektní. Jedná se o středně vysoké oranžově kvetoucí trvalky s výškou asi 60 cm, ale i to se může lišit. Atraktivní a jasně oranžové květy se objevují mezi červnem a srpnem.

Varování: jedovatá rostlina!

Zahradní sluneční nevěsta (helenium)

Zahradní sluneční nevěsta (Helenium) v oranžové a žluté barvě pro loukovitou postel

Se zahradní sluneční nevěstou získáte trvalky v oranžově žluté barvě, protože tato rostlina kombinuje obě barvy ve svém květu, který se objevuje mezi červencem a zářím. Za tímto účelem byste měli najít slunné místo pro letní keř s normálními půdními podmínkami a normální zálivkou. Zahradní opalovače jsou oranžově kvetoucí trvalky vysoké 80 cm a lze je báječně využít i jako řezané květiny.

Pro oranžové kvetoucí trvalky vyberte obří montbretie (Crocosmia paniculata)

Obří montbretia (Crocosmia paniculata) má zajímavé oranžovo-červené květy

Oranžově červené květy obří montbretie jsou opravdu velmi neobvyklé a atraktivní a rychle se v zahradě promění v opravdový poutač. Doba květu je mezi červencem a srpnem. Se svými až 150 cm vysokými stonky se oranžově kvetoucí trvalky, jako jsou tyto, dobře hodí do zadních partií záhonu. Připravte písčito-hlinitou a dobře odvodněnou půdu, která je spíše suchá než vlhká. Zajistěte rostlině také dostatek živin.

Jestřábník (Hieracium aurantiacum)

Jestřábník obecný (Hieracium aurantiacum) kvete v létě a je nádhernou půdní pokrývkou

Květy jestřába jsou také oranžovočervené a lahodí oku mezi červnem a srpnem. Trvalka miluje slunné stanoviště a tam se jí dobře daří v suché a dobře odvodněné půdě. Tam to pak kouzelně přitahuje hmyz. Jestřábník se po vysazení rychle a ve velkém rozšíří. Tímto způsobem výška 30 cm rychle vytvoří velký koberec květin.

Himálajský pryšec (Euphorbia griffithii)

Do zahrady vysaďte oranžové kvetoucí trvalky s pryšcem himálajským (Euphorbia griffithii)

Trvalky, které kvetou oranžově, jsou také tyto atraktivní exempláře, které dosahují výšky mezi 60 a 80 cm. Oranžové až načervenalé květy zdobí zahradu od května do června, zatímco červené stonky a zajímavě zbarvené stonky také vypadají dobře po zbytek roku. Mírně vlhká, ale také dobře propustná a na živiny bohatá půda na plném slunci nebo alespoň částečném stínu je pro rostlinu ideální. Jsou to vlastně vytrvalé, oranžově kvetoucí trvalky, ale v první zimě se pro jistotu doporučuje zimní ochrana.

Varování: jedovatá rostlina!

Orientální slon (Inula orientalis)

Orientální slon (Inula orientalis) má žlutou a oranžovou barvu

U tohoto exempláře by také mělo být slunečno. Rostlina milující sucho je jinak velmi nenáročná a nenáročná na péči. Jedná se o žlutě a oranžově kvetoucí trvalky, které kvetou mezi červnem a červencem a poté je lze použít i jako řezané květiny. Jsou vysoké 80 cm, a proto jsou vhodné do středních oblastí v posteli, ale samozřejmě mohou také ozdobit jakoukoli jinou oblast, pokud tam splníte všechna svá přání.

Kokardový květ (Gaillardia x grandiflora)

Kokardový květ (Gaillardia x grandiflora) v červené, žluté a oranžové barvě jako poutač kolem záhonu

Kokardový květ představuje kombinaci teplých barev. Přitom na záhonu nezávislým výsevem a rozmnožováním vznikají znovu a znovu různé barevné směsi. Trvalky vysoké 70 cm jsou ideální jako řezané květiny a potřebují na živiny bohatou a propustnou půdu na slunci, která je pravidelně zalévána. Květy se objevují mezi červencem a zářím.

Lily pochodně (Kniphofia uvaria)

Oranžově kvetoucí trvalky jako pochodeň lilie (Kniphofia uvaria) dělají zahradu letní

Obecně platí, že pochodeňová lilie se vždy skládá alespoň ze dvou květových barev, které se do sebe atraktivním způsobem rovnoměrně slévají. Může to být od červené po oranžovou nebo od oranžové po žlutou. Někdy jsou ale vidět všechny tři barvy najednou. Tato trvalka vděčí za své jméno této hře barev a tvaru květů. Stonky a listy připomínají rákos. Lily pochodeň je teplomilná rostlina, která dává přednost slunnému stanovišti a suché půdě. V zimě potřebuje zimní ochranu například z křoví nebo listí, aby přežil chladné týdny. Kvete relativně pozdě mezi červencem a říjnem, dosahuje výšky 90 cm a lze jej použít jako řezanou květinu.

Sluneční růže ‘bronzový koberec’ (Helianthemum) pro trvalky a oranžové květy

Sluneční růže „bronzový koberec“ (Helianthemum) jako oranžová pokrývka země a pro skalku

Tato sluneční růže je dokonalá jako půdní kryt, protože je vysoká pouze 30 cm. Trvalku můžete využít i ve skalce nebo na štěrkovém loži, protože slunné stanoviště vám velmi prospívá. Půda by tam měla být propustná a suchá až normální, aby se rostlině dařilo a její pěkné květy se mohly volně rozvíjet. Doba květu je mezi květnem a červencem. Je to tedy letní bloomer. Je také dobré vědět, že je to stálezelená odrůda.

Zlatý snop vysoký zahradní (Achillea x filipendulina)

Vysoký zahradní zlatý snop (Achillea x filipendulina) v červené, žluté nebo oranžové barvě

Ačkoli tyto rostliny s větší pravděpodobností přicházejí ve žlutých nebo červených tónech, existují i ​​odrůdy, které lze použít jako oranžově kvetoucí trvalky. Opět je to rostlina milující slunce, která dává přednost suché a normální půdě. Oranžově červené květy se objevují ve výšce 60 cm mezi červnem a zářím. Trvalka vhodná jako řezaná květina je také pohodlně odolná vůči hlemýžďům.

Vysoký zlatý hrášek (Lathyrus aureus) pro oranžově kvetoucí trvalky

Vysoký zlatý hrášek (Lathyrus aureus) je světle oranžový a žlutý

Ideální půda pro plochý hrášek by měla být vápenatá, humózní a bohatá na živiny a také suchá až mírně vlhká. Vyberte si také místo, které je v částečném stínu nebo, ještě lépe, na plném slunci. Tento druh plochého hrachu je oranžově kvetoucí keř, který může dorůst až 80 cm výšky. Kvete mezi červnem a srpnem nebo zářím.

Varování – jedovatá rostlina!

Lesní mák (Meconopsis cambrica)

Mák lesní (Meconopsis cambrica) připomíná červený mák, ale je oranžový

Barva květů máku je spíše ve směru oranžově žluté. Existují ale i velmi žluté odrůdy. Květy lze očekávat od června do září a silně připomínají nádherný silný červený mák (odtud název). Půda by měla být normální až humózně-hlinitá a propustná. Penumbra je nejlepší umístění. S výškou 25 až 40 cm jsou to velmi nízko rostoucí, oranžově kvetoucí trvalky, které vylepší každou zahradu a učiní ji atraktivnější.

Pomerančový mochna (potentilla)

Oranžový mochna (Potentilla) je nízko rostoucí a vhodná jako půdní kryt

Cinquefoil přichází v mnoha barvách a barevných kombinacích, včetně oranžové a oranžově žluté. To znamená, že ten správný exemplář pro zahradu najdete rychle. Doba květu je mezi květnem a červencem. Umístění na slunci podporuje tvorbu květů a měla by být doprovázena čerstvou a dobře odvodněnou půdou. S výškou pouhých 20 cm rostlina pokrývá zem. Existují ale i odrůdy, které mohou být až 50 cm vysoké.

Lily (lilium)

Oranžová lilie (Lilium) má působivý květ

Lilie jsou také trvalky, které nabízejí oranžové květy. Ale to je jen jedna z mnoha možných barevných variant. V závislosti na odrůdě kvetení probíhá od června do září a zaujme svou jedinečnou krásou. Slunečné místo s dobře odvodněnou půdou je vhodné pro lilie. Také potřebují hodně humusu. S výškou až 150 cm jsou to vysoké, oranžově kvetoucí trvalky, se kterými vytvoříte pozadí na záhonu.

Arum italská (Arum italicum)

Arum italská (Arum italicum) s originální květinou a nádhernými listy

Italské arum se také nazývá žilnaté arum. Zaujme nejen atraktivními, silnými oranžovými květy, ale také krásnými, vzorovanými listy. Pokud hledáte oranžové kvetoucí trvalky do stínu, děláte s tímto exemplářem správné rozhodnutí. Stálezelená rostlina se ale cítí velmi dobře i v částečném stínu. Po odkvětu mezi dubnem a květnem se tvoří červené bobule, které jsou jedovaté! Vyhraďte rostlině humózní, dobře odvodněnou a čerstvou půdu a počítejte s výškou 30 až 60 cm.

Chryzantéma (Chryzantéma)

Chryzantéma (Chryzantéma) má ráda slunné stanoviště s dostatkem živin

Chryzantémy jako zahradní klasika by v našem seznamu samozřejmě neměly chybět. Rostliny se snadnou péčí jsou k dispozici v mnoha různých barvách a se širokou škálou květin. Orange je jednou z nejoblíbenějších variant. Tito pozdní kvetouci začínají s kvetením koncem léta nebo začátkem podzimu, obvykle však na konci srpna, a poté zdobí zahradu až do prvních mrazů. Jedná se o velmi snadno udržovatelné, oranžově kvetoucí trvalky, které milují slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Vzhledem k bohatému kvetení potřebuje rostlina také dostatek živin. Trvalky, vhodné jako řezané květiny, nádherně voní, díky čemuž jsou do záhonu ještě oblíbenější. Zasazený poblíž terasy si můžete zvláště dobře užít vůni. Chryzantémy jsou obvykle 70 cm vysoké. To však závisí na odrůdě.

Oranžově kvetoucí trvalky s kosatcem (iris)

Bledě oranžová duhovka je pěstovaná rostlina, která kvete na konci jara

Oranžová duhovka má jemný a bledý odstín oranžové. Existují odrůdy, které dokonce voní, a tak nejen zapůsobí krásným vzhledem květiny. Doba květu je mezi květnem a červnem. Rostlina potřebuje slunnou a suchou až mírně vlhkou půdu. Je třeba se vyhnout období sucha. Kosatce jsou k dispozici v mnoha dalších barvách, takže lze na zahradě sestavit krásné kombinace. Kosatce jako oranžově kvetoucí trvalky mají výšku postavy až 80 cm.

Glóbus (Trollius chinensis)

Existují dva druhy glóbusu (Trollius chinensis) s oranžovými květy - Orange Globe a Golden Queen

Glóbus je ve skutečnosti žlutý květ. S odrůdami „Golden Queen“ a „Orange Globe“ však získáte působivý odstín oranžové. Obě odrůdy se cítí velmi dobře na slunci i v polostínu a vyžadují čerstvou až vlhkou půdu bohatou na živiny, hlinitou a humózní. Globeflowers kvete mezi květnem a červnem a mají mimořádně příjemné a voňavé květy. Zatímco u Golden Queen jsou zcela otevřené, u Orange Globe připomínají spíše růžičky a jsou mírně uzavřené. Obě jsou tedy oranžově kvetoucí trvalky, které si zamilují a nádherně obohatí vaši zahradu.

Pivoňka (Paeonia)

Pivoňka (Paeonia) v jemné meruňce na pomerančový záhon

Krásná pivoňka je také klasikou a najdete ji téměř v každé zahradě. Pravděpodobně už víte, že tato nádherná trvalka je k dispozici v široké škále barev a mnoha tvarů květin. Patří sem také odrůda jemné meruňky, se kterou můžete získat oranžově kvetoucí trvalky a ozdobit si zahradu v této teplé barvě. Květy se objevují mezi květnem a červnem. Není bez důvodu, že rostlina dostala toto jméno. Upřednostňuje slunné místo s čerstvou půdou a potřebuje dostatek humusu a živin. Pivoňky dorůstají 70 až 80 cm.