Návrh a údržba zahrady

Rostliny mezi kamennými deskami – zelené spáry místo plevelů

Rostliny mezi kamennými deskami, betonové desky-terasa-korsické-máta-krb

Mezi deskami na chodníku nebo terase roste nejprve plevel a podle všeho nic jiného. Skvělý nápad pro ty, kteří se chtějí vyhnout otravnému škrábání z plevele, je nahradit ho vhodnou výsadbou. Rostliny mezi kamennými deskami, Jinými slovy, díky zeleným spojům vypadají terasy a zahradní cesty přirozeně a živě a jsou skvělým designovým prvkem pro každou zahradu. Dnes vám představíme několik atraktivních kombinací a rostlin s plochým polštářem, které jsou vhodné pro ozelenění kloubů a dokážou si poradit i s neúrodnými podmínkami, jako je sucho, nedostatek živin, teplo a šlapání.

Rostliny mezi kamennými deskami pro terasy

Zelené společné rostliny mezi terasovým efektem kamenných desek

Čím větší jsou kameny, tím větší mohou být klouby a tím lépe rostou společné rostliny. V případě vysázených spár dlažby je vzhled trochu neklidnější, zatímco efekt je plně rozvinutý u větších nášlapných kamenů a betonových desek s hranou o délce 15 cm a více.

Proč polštářovat rostliny místo trávníku?

zelené spoje-rostliny mezi kamennými deskami-terasa-asymetrický-moderní design

Trávníkové spáry jsou stejné jako trávníky vyžadující péči, proto by měly být řezány, zalévány a hnojeny. Oproti tomu půdopokryvná a nejtrvalejší trvalky se obzvláště snadno ošetřují a mohou také sloužit jako ideální náhrada trávníků. Alternativně můžete také zvážit použití umělého trávníku, ale to by sotva poskytlo stejný pocit.

Které rostliny dát mezi kamenné desky?

Rostliny mezi kamennými deskami betonové desky-koberec-tymián-odrůda-okrasný štěrk

Pokud jsou spáry mezi kamennými deskami dostatečně široké, lze rostliny umístit přímo do nich. Pro užší klouby lze semena zamést. Bez ohledu na to, zda jde o terasy nebo chodníky, je důležité, aby bylo srdce rostlin dobře chráněno. Níže je uveden krátký seznam vhodných rostlin mezi kamennými deskami.

Většina odrůd tymiánu roste na způsob hrudky a je dokonalá jako rostlina mezi kamennými deskami. Oblíbený je pro svou nízkou výšku například tymián písečný (Thymus serphyllum) „Albus“, tymián kmínový (Thymus herba-barona) a tymián polní „Coccineus“. Všechny tymián milují slunné místo v suché půdě s pouze několika živinami.

Hvězdný mech mezi terasovými deskami

Rostliny mezi kamennými deskami hvězda mech-jídelna-beton-krb

Hvězdný mech (Sagina subulata „Aurea“) ve skutečnosti není mech, ale nízko rostoucí vykrmující bylina, která od června do srpna tvoří malé bílé hvězdné květy. Půdní kryt není vyšší než 5 cm, a proto je ideální jako stálezelený přírodní spoj mezi nášlapnými kameny nebo terasovými deskami.

Hvězdný mech kvete od června do srpna

Rostliny mezi kamennými deskami Pfriemen-Mastkraut-sagina-subulata-sternmoos

Hvězdný mech má rád slunná až částečně zastíněná místa a při odpovídající péči zaujme hustým porostem podobným trávě. I když se na čalouněný keř čas od času šlápne, není mu to nepříjemné.

Odrůda japonských hadích vousů

zelené malty-betonové desky-japonské-hadí vousy-nana-terasa-jídelna-místo-stín-stromy

Ophiopogon japonicus „Nana Dwarf Mondo“ je trpasličí odrůda japonského hadího vousy a na výšku stěží přesahuje 5-8 cm. Rostlina je obzvláště odolná a vytváří krásný tmavě zelený koberec. Ophiopogon se často používá jako designový prvek v asijských zahradách, ale hodí se také téměř ke každému jinému stylu.

Ophiopogon Japonicus Nana

rostliny-mezi-kamennými deskami-chodník-Ophiopogon-japonicus-nana-japonský-hadí vous

Trvalá půdopokryvná trvalka nabízí různé využití – podél cest nebo jako lemování hranic. Protože rostliny rostou velmi pomalu a kompaktně, prořezávání bude stěží nutné.

Korsická máta mezi nášlapnými kameny

rostliny-mezi-kamennými deskami-korsická-máta-koi-rybník

Korsická máta (Mentha requienii) je vysoká jen 2 cm a vyžaduje vlhké a teplé stanoviště. Miniaturní máta může uvíznout ve spárách mezi kameny a mezi kameny a vyzařuje silné mátové aroma. A přestože je mrazuvzdorný jen mírně, může přežít s trochou zimní ochrany nebo zajistit potomstvo samosetím.

Izotomový zemní kryt

rostliny-mezi-kamennými deskami-gaudich-zemní kryt-bílý

Isotoma fluviatilis (Star Creeper) je otužilý půdní pokryv, který dosahuje výšky 5 až 10 cm. Kvete celé léto a snadno se odpouští, když po něm kráčíte. K dispozici jsou bíle a modře kvetoucí odrůdy, například „White Star“ a „Blue Foot“.

Pennywort půdopokryvná

rostliny-mezi-kamennými deskami-Lysimachia-Nummularia-Aurea-Penny-bylina

Pennywort (Lysimachia nummularia) září žlutozeleně a přináší barvu a svěžest do každého koutu zahrady. Rostlina dorůstá maximální výšky 5 cm a rychle se šíří. Nejlépe se cítí v mírně vlhké půdě a má rád slunná a částečně zastíněná stanoviště.

žluté akcenty na rozdíl od šedých betonových desek

zelený-spoj-chodník-beton-desky-žlutý-zemní kryt

Chcete -li přidat pěkný akcent na přední dvůr, pak vyberte žlutě kvetoucí půdní kryt jako rozchodník žlutý (Sedum acre). Obzvláště dobře snáší sucho a má kobercovitý, plíživý zvyk. Žluté květy si můžete vychutnat od května do července.

Zelené přírodní klouby ve středomořské zahradě

rostliny-mezi-kamennými deskami-fontána-středomořský design

A poté, co jsme uvedli některé z nejlepších typů rostlin pro zelené přirozené spáry mezi nášlapnými kameny, bychom vám také chtěli ukázat několik skvělých vzorů pokládky, které můžete použít jako inspiraci pro vaši terasu nebo chodník.

Zelené spáry spojují trávníky a záhony

rostliny-mezi-kamennými deskami-příjezdová cesta-dlažební kameny-čalounění-máta

Zelené spáry mezi dlažebními kostkami mohou krásně propojit cesty s záhony a trávníky, jak ukazuje tato příjezdová cesta. Atraktivní kombinace mezi rostlinou a kamenem je také zdůrazněna zajímavou orientací. Pro průjezdné spoje lze využít parkoviště nebo hrací trávníky.

paralelní zelené spáry

rostliny-mezi-kamennými deskami-paralelní běh

Jasné tvary a přímé linie jsou typickými rysy moderního architektonického stylu a lze je také snadno integrovat do terénních úprav. Svůj pochůzný zemní kryt tedy můžete použít v paralelních terasových spárách.

Vizuálně rozšířit terasu

zelený-spoj-beton-desky-paralelně běžící-tymián

K této myšlence se nejlépe hodí obdélníkové kamenné dlaždice, které jsou položeny v přímé vazbě. Pokud chcete na své terase vytvořit optický prostor, pak můžete vyzkoušet tuto variantu.

Položte dlaždice diagonálně

zelená-přírodní spáry-trávník-terasa-kachle-pavilon-závěsy-venkovní-krb

Diagonálně položené terasové dlaždice (tj. V diagonální vazbě) opticky vytvářejí diamantový vzor a mohou i na malé terase působit větší. Nejlepší je dosáhnout tohoto efektu čtvercovými dlaždicemi.

Nášlapné kameny asymetrického tvaru

zelená-přírodní-klouby-trávník-mezi-kamennými deskami-chodník-vyvýšené záhony-zeleninová zahrada-rajčata

Nepravidelné desky z přírodního kamene jsou volbou každého, kdo chce terasu nebo zahradní cestu s přírodním nebo rustikálním vzhledem. Mezi polygonálními deskami, které jsou obvykle vyplněny trasscementem, však zůstávají velké mezery. Prostory široké 3–5 cm však mohou vypadat mnohem zajímavěji, když jsou ozeleněny trávníkem nebo půdním pokryvem.

Červené kameny a zelená spárovací hmota

rostliny-mezi-kamennými deskami-venkovský styl-dřevěný-jídelní nábytek

Pokud chcete zdůraznit kontrast, můžete také zvolit kamenné desky v kontrastní barvě, například cihlově červené nebo antracitové.

pevné spoje trávníku

zelený-přírodní-spoj-trávník-asymetrický-přírodní-kámen-deskový-rybník

Chcete-li zabránit růstu nežádoucích plevelů mezi klouby, vizuálně vylepšete polohu odolným zemním krytem!