Návrh a údržba zahrady

Pokládka kamenných koberců: Návod a možné využití na terasu, balkon, zahradní cestu a příjezdovou cestu

Přírodní kámen dodává venkovnímu prostoru nezaměnitelné kouzlo. Terasa nebo balkon s kamennými dlaždicemi vypadá vznešeně a přirozeně. Pokud se k tomu ale rozhodnete, musíte počítat s velkou námahou při jeho pokládce a údržbě. Levnou a praktickou alternativou je kamenný koberec – podlahová krytina z mramorových oblázků a polyuretanové pryskyřice. Vysvětlíme vám, jak pokládáte kamenný koberec a jaké jsou možnosti jeho použití venku.

1. Kupte si kamenný koberec nebo si ho vyrobte sami?

Kamenný koberec kolem bazénu a terasy nevýhody

Kamenný koberec je vyroben z malých zrn přírodního kamene (většinou mramoru a křemene) s uměle zaoblenými hranami a polyuretanovou pryskyřicí, která slouží jako pojivo. V železářství najdete prefabrikované desky, ale skutečný kamenný koberec je položen podobným způsobem jako potěr. Ve prospěch bezproblémové instalace hovoří nejen vzhled, ale také dlouhá životnost krytiny.

Pokládání kamenných koberců nápady na krytiny teras a bazénů

Kamenný koberec je nabízen ve třech velikostech zrna. Jemné zrno má tloušťku vrstvy 8 mm a hmotnost na jednotku plochy 14 kg / m². Velké zrno má tloušťku vrstvy 10 mm a hmotnost na jednotku plochy 26 kg / m². Tloušťka vrstvy a hmotnost na jednotku plochy střední velikosti zrna se liší v závislosti na výrobci.

V minulosti se kamenný koberec používal pouze venku, v současné době se používá také v interiéru jako podlahová krytina pro silně využívané místnosti. V dnešním příspěvku se podíváme blíže na venkovní použití.

1.1. Na jaký povrch můžete dát kamenný koberec??

Moderní nápady pokládky kamenných koberců na zahradní cestu a příjezdovou cestu

Ve venkovním prostoru se kamenný koberec používá mimo jiné jako krytina terasy, balkonu, vstupního prostoru, příjezdové cesty a jako ohraničení bazénu. Aby konečný výsledek trval opravdu dlouho, má podzemí velký význam. V den instalace by měl být suchý, předem utěsněný, nosný a čistý. Mezi vhodné podklady patří beton a betonové desky, šikmá stěrka a některé dlažby z porcelánového kameniny nebo přírodního kamene. Pokud chcete položit venkovní schodiště s kamenným kobercem, pak je možné také dřevo, přírodní kámen a kov.

Nápady na pokládku kamenného koberce pro zahradní design

Prvním krokem při pokládce kamenného koberce je příprava. Absorpční povrch je třeba nejprve ošetřit speciálním základním nátěrem na kamenné koberce a nesavý povrch nejprve utěsnit speciálním prostředkem na kamenné koberce. Teploty venku by se měly pohybovat mezi 15 a 30 stupni Celsia.

1.2. Pokládka kamenného koberce vlastními silami: návod

Pokládka kamenného koberce Pokyny krok za krokem

Pokládka kamenných koberců není příliš obtížný úkol. Pokud jste již položili potěr, určitě se vám to podaří. Pro pokládku potřebujete následující materiály: speciální základní nátěr na kamenné koberce (v závislosti na typu povrchu), směs kamenných koberců z mramoru a / nebo křemene, pojivo (polyuretanová pryskyřice) a zpevnění povrchu přírodního kamene. Materiály skladujte na suchém místě po dobu 2–3 dnů (zejména kameny se nesmí ukládat mokré). Potřebujete také následující příslušenství: bezpečnost práce (rukavice, ochranné brýle, vhodný ochranný oděv, gumové holínky), maltový mixér, odlupovací talíř nebo stěrka, malířský váleček.

Pokyny krok za krokem:

1. Očistěte povrch během dne, nechte jej zaschnout a utěsněte speciálním prostředkem na kamenné koberce.

2. Pojivo se skládá z pryskyřice a tužidla. Poté, co jsou tyto dva materiály smíchány, musíte je okamžitě použít.

3. Vložte mramorové oblázky do maltového kbelíku a přidejte pojivo. Vše dobře promíchejte maltovým mixérem.

4. Hotovou směs pojiva na kámen rovnoměrně rozdělte na podlahu a vyhlaďte hladítkem.

Ztvrdnutí kamenného koberce trvá 1–2 dny. Během tohoto období nesmí být navlhčeno ani na něj šlapáno. Teploty by se měly pohybovat mezi 15 ° a 30 ° Celsia.

 1.3. Těsnění kamenného koberce

Zahrada a terasa s kamennými koberci položily nápady

Pokud chcete, aby byl kamenný koberec odolný proti povětrnostním vlivům, měli byste jej utěsnit. Naneste povrchové ztuhnutí malířským válečkem a nechte týden zaschnout. Mimochodem, můžete také utěsnit kamenné koberce, které již byly položeny, ale ochranný prostředek musíte nechat několik dní zaschnout. Teprve poté lze po oblasti chodit a znovu se po ní jezdit. Vyberte si tedy slunečný den a tmel naneste brzy ráno.

1.4. Barvy a vzory kamenných koberců

Terasa s kamenným kobercem s motivy spirálových motivů

Kamenný koberec je mnohem více než funkční krytina na terasu a balkon. V železářství je na výběr mnoho barev. Vybírejte však pouze přírodní barvy – barevné oblázky časem vyblednou nebo zažloutnou.

Kombinace dvou nebo více barev může vytvořit zajímavé vzory. Existují také výrobci, kteří prodávají prefabrikované prvky, jako je kompas nebo hvězda. Můžete ale také realizovat individuální projekt. U terasy, balkonu nebo zahradní cesty je možnost začlenit do povrchu LED pásky.

1.5. Vyčistěte kamenný koberec

Kamenný koberec pro venkovní schody ležel nápady a barvy

Kamenný koberec lze rychle a snadno vyčistit. Silně využívané plochy, jako jsou zahradní chodníky a venkovní schody, byste měli důkladně vyčistit alespoň třikrát ročně. Na začátku a na konci zahradnické sezóny byste měli vyčistit balkon a terasu. Můžete vysát prach a špínu (s výjimkou mastnoty a skvrn) nebo smést smetákem. Mastnotu a skvrny můžete vyčistit měkkým kartáčkem a jemným mýdlem. Odolné usazeniny lze odstranit čističem kamenných koberců. Poté místo opláchněte zahradní hadicí. Nepoužívejte tlakové myčky a stroje na čištění podlah. Mohly by poškodit kamenný koberec. Dokonce i parní vysavač by měl být používán pouze tehdy, pokud to výrobce dovolí.

2. Pokládka kamenného koberce venku: možná použití

Kamenný koberec pro venkovní schody Nápady pro moderní rodinný dům

Kamenný koberec není pro mnohé první volbou, pokud jde o povrch pro venkovní použití. V jakých případech má smysl položit kamenný koberec?

1. Je nutná renovace terasy. Zvětralá dřevěná podlaha, dlaždice s prasklinami, volné betonové desky a děravé spáry: Pokud je stará podlahová krytina nevzhledná nebo dokonce rozbitá, pak je potřeba terasu renovovat. Kamenný koberec je variantou, která šetří čas i námahu. Kamenný koberec lze aplikovat přímo na starý povrch.

2. Chcete na zahradě vytvořit pohodlné posezení a potřebujete krytinu nepravidelného tvaru. Místo řezání dřevěných palubek a dlaždic můžete jednoduše zhutnit podpovrch, nalít beton a poté položit kamenný koberec.

3. Pokud chcete postavit terasu, ale úroveň terénu je příliš vysoká. Podlahová krytina by měla mít nízkou instalační výšku, aby se dvířka terasy mohly otevřít.

2. 1. Kamenný koberec na terasu

Terasa s nápady na pokládku kamenných koberců do venkovních prostor

Mokrost, mráz a teplo: krytina terasy musí hodně vydržet. Kamenný koberec je odolný vůči povětrnostním vlivům a je vhodný také jako ohraničení bazénu. Neměl by však být instalován v blízkosti otevřeného krbu. Miska na oheň a zahradní gril proto nejsou na kamenném koberci na svém místě.

Jinak je podlaha docela nenáročná a dá se rychle vyčistit. Rovněž není třeba plevelovat, protože kamenný koberec nemá spáry.

2.2. Kamenný koberec na balkon

Kamenný koberec pro balkon nápady pro pokládku

Kamenný koberec je také ideální pro domácí balkon. Je zvláště vhodný pro nekryté balkony s větší plochou. Plovoucí těsnění je však pro balkon zásadní. Pokud nechcete starou podlahovou krytinu odstraňovat, měli byste se ohledně instalace rozhodně poradit s odborníkem.

Kamenný koberec do exteriéru jako podlahová krytina na balkony

2.3. Kamenný koberec pro venkovní schodiště

Kamenný koberec pro venkovní schody jako nápady na podlahy

Protiskluzový, velmi odolný a s vynikajícími izolačními vlastnostmi: kamenný koberec je dokonalým schůdkem pro venkovní schodiště. Další výhodou je fakt, že můžete pracovat v LED pásku, abyste měli večer vždy dobře osvětlené kroky.

Pokládka kamenného koberce Pokyny krok za krokem

Jednotlivé kroky vypadají obzvláště atraktivně, pokud jsou navrženy ve dvou barvách. Určité vzory a motivy lze také aplikovat před vchod do domu. Kamenný koberec může do návrhu začlenit také vázy, vodní prvky a květináče ve formátu XXL.

Pokládka půlkruhových schůdků pro venkovní schody s kamenným kobercem

Bez ohledu na tvar venkovního schodiště: Schody můžete položit kamenným kobercem a začlenit vhodná podlahová světla.

2.4. Kamenný koberec kolem bazénu

Pokládka kamenného koberce kolem bazénu Nápady pro venkovní prostory

Oblast kolem bazénu představuje z hlediska designu velkou výzvu: měla by být vodotěsná a neklouzavá, voda by měla snadno odtékat a neměly by se hromadit řasy. Kamenný koberec splňuje všechny tyto požadavky, a je proto dobrou volbou pro obklopení bazénu.

2.5. Kamenný koberec na zahradní cestu

Zahradní cesta z kamenného koberce jako nápady na podlahy

Méně obvyklý je kamenný koberec pro zahradní cestu. Je to dáno především tím, že existuje mnoho levnějších alternativ. Pokud však chcete plevel ve spárách zachránit, můžete se spolehnout na krytinu. Je také vhodný na předzahrádku nebo malou zahradu.

2.6. Kamenný koberec na příjezdové cestě

Pokládka kamenného koberce na nápady příjezdové cesty

Pokud je podloží zhutněno a kamenný koberec utěsněn, je vhodný také pro silně využívané oblasti, jako je příjezdová cesta. Svědčí o tom i fakt, že se v létě ohřívá méně než desky z betonu nebo přírodního kamene.

V předzahrádce je samozřejmě možné mnoho návrhů. Kamenný koberec může například propojit dům, příjezdovou cestu a zahradu nebo penzion.

3. Výhody a nevýhody kamenného koberce

Kamenný koberec na terasu vybírejte barvy a motivy

Jako každá podlaha má i kamenný koberec své výhody a nevýhody. Výhody:

 • trvanlivý, odolný,
 • odolná vůči mechanickému zatížení
 • tepelně odolný
 • mrazuvzdorný
 • protiskluzová
 • světlostálá
 • teplé nohy v létě
 • jednoduchá péče
 • k dispozici v mnoha barvách

Mezi nevýhody patří:

 • Instalace má svá úskalí a nezkušení kutilové by si na tuto práci měli lépe najmout profesionála.
 • Chyby instalace je obtížné opravit.
 • Odstranění krytiny je velmi časově náročné a nákladné.

Kamenný koberec je praktická, odolná a univerzální podlahová krytina pro venkovní použití. To umožňuje dokonalé položení teras, vnějších schodišť a balkonů nepravidelných tvarů. Měli byste dodržovat několik základních pravidel. Pokrytí pokládejte vždy za slunečných dnů, kameny by při pokládce měly být zcela suché. Pojivo promíchejte bezprostředně před pokládkou, protože velmi rychle tuhne. Před vstupem do oblasti nebo jízdě ji nechte dostatečně zaschnout.