Návrh a údržba zahrady

Plánování zahrady – co vzít v úvahu pro dokonalý design?

dekorace zahradní růže růžové živé keře dekorace

Za prvé, budu k vám upřímný, nemám zahradu. Bydlím ve velkém paneláku na předměstí. Ale nemůžu přestat snít o útulném prázdninovém domě s krásnou zahradou, třeba se dvěma lípami vpředu. Jsem si jistý, že přijde čas, nechám tu tento velký betonový hrad a přestěhuji se, zpět do přírody! Nebo alespoň chci žít blíže zelené přírodě! Nyní trochu závidím lidem, kteří si již tento sen splnili a vlastní dům se zahradou. Hodně jsem četl o tom, jak rozložili své zahrady. Lidé o tom rádi píší na fórech. Proto jsem se rozhodl začít s tématem dnes Naplánujte si zahradu začít. Chci se s vámi podělit o několik užitečných tipů. Tak se držte, bude to zajímavé!

Plánování zahrady – romantický design s laburnem

zahradní plán pryč laburnum růžové květy romantické

Pokud jde o plánování zahrady, vyvstává otázka všech otázek! Je to naprosto důležité a musíme na to nejprve odpovědět. Zní: Proč by měla tato zahrada vzniknout? Pokud chcete, aby vaše zahrada byla dekorativní, měli byste sázet květiny, okrasné keře a trávy, ale ne zeleninu a ovocné stromy! Teprve poté, co jste odpověděli na první otázku, přejděte k další. Lze to formulovat takto: Jak velká by měla být vaše zahrada? Chcete si naplánovat malou, střední nebo opravdu velkou zahradu? K čemu ho využijete: k zábavě, relaxaci nebo jen chcete jím zapůsobit na sousedy a kolemjdoucí?

Plánování zahrady – vytvoření zeleninové zahrady

naplánujte si zahradu, vytvořte tipy na péči o zeleninový záhon

A je tu ještě jedna důležitá věc, kterou si musíte při plánování zahrady ujasnit. Ve kterém ročním období je zahrada nejpoužívanější? Na jaře, v létě, na podzim nebo v zimě? Budou si tam hrát společně děti nebo zůstanou sami jen dospělí? Budete mít často návštěvníky a slavit se svými hosty na zahradě? Jak vidíte, existuje řada důležitých otázek, které je nutné si před plánováním jakékoli zahrady promyslet. Obzvláště obtížné je rozhodnout se, zda chcete vytvořit okrasnou zahradu se spoustou květin a jiných okrasných rostlin, nebo zda raději pěstujete různé druhy zeleniny sami. A pokud pěstujete zeleninu, co se stane s ovocnými stromy? Plánování zahrady s sebou přináší tolik otázek! Na některé z nich nyní chceme najít odpověď!

Ozdobte a vysaďte terasu na zahradě

plán zahradní terasa design popínavé rostliny zahradní nábytek bílá

Zde navrhujeme kompromisní řešení: můžete naplánovat krásnou, dokonce okouzlující a zároveň praktickou a užitečnou zahradu. Ano, to by bylo možné, kdybyste navrhli okrasnou zahradu s několika záhony pro zeleninu a některé ovocné stromy. Zahradu využívá celá rodina, zejména o víkendech. Můžete také uspořádat zahradní párty a pozvat přátele. Vaši sousedé budou určitě ohromeni vašimi nápady na zahradu, ale rozhodně musíte chránit svůj osobní prostor a soukromí a vzít to v úvahu při plánování vaší zahrady. Zdá se to nemožné dosáhnout? Je to určitě obtížné, ale ne nemožné.

Naplánujte zahradní plot

plán zahradní plot bílá levandulová růže růžová deco

Při plánování a navrhování vaší zahrady zažijete největší radost a užijete si postup, když něco sami vytvoříte. Vaše zahrada postupně dostane pod ruce konkrétní vzhled. Ve fázi plánování je samozřejmě nutné požádat o radu odborníka. Poptejte se na nejmenší detaily, později se to určitě vyplatí. Je mnohem lepší získat odbornou radu včas, než být později hořce zklamán. Uvádíme pouze jeden příklad. Řekněme, že chcete ve své zahradě hojné okrasné rostliny a plánujete je vysadit na místo, kde se nemohou dobře rozvíjet. Pouze odborník vám může při plánování zahrady ukázat přesné umístění okrasných rostlin a ušetřit vám tak určité množství zklamání. Také to vyžaduje hodně úsilí a zahradničení.

Navrhněte cesty v zahradě

zahradní plán oblázková zahradní cesta romantické květiny rám

Při plánování a návrhu zahrady je třeba vzít v úvahu mnoho detailů. Nejdůležitějším krokem pro úspěšnou realizaci projektu je však příprava. Kromě toho můžete navrhnout řadovou oblast kvůli tamním přírodním svahům nebo jen pro dosažení lepšího efektu. Jaké ploty byste měli použít k ohraničení a ochraně dvora? Při plánování zahrady myslete na to, jak budou rozmístěny zahradní chodníky, obrubníky a hranice mezi cestami a záhony nebo jakou roli bude v zahradě hrát voda?

Naplánujte si vodní prvky v zahradě

plán zahradní posezení rybník nápad graeser stuehle dlažební kostka

Patří mezi ně bazén, v poslední době populární vodní hladina, vodopády, rybníky, fontány, potoky a fontány. Dekorativní prvky jsou nutností a měly by být zohledněny při plánování vaší zahrady. Mají nejen estetické, ale i praktické funkce pro naši relaxaci na zahradě. Myslete tedy na lavičky, pavilony, pergoly nebo ozdobné mříže. A nakonec přichází nejdůležitější část naší budoucí zahrady: květiny, okrasné trávy, keře a stromy, zelený trávník, koření a bylinky atd..

Zahradní terasa s vysokou ochranou soukromí

plán zahradní květinový box dřevěná terasa ozdobit slunečník

Netvrdíme, že jsme komplexní, protože existují krajinní architekti a zahradní designéři, které můžeme vždy požádat o radu a pomoc. Snažíme se však upozornit na nejdůležitější věci v zahradním designu, abyste si mohli krásnou a harmonickou zahradu vytvořit sami! Doufáme, že si užijete plánování zahrady a příjemné hodiny venku!

Zasaďte okrasnou zahradu barevnými květinami

zahradní plánování tulipány květinová zahrada nápad design

Vytvořte na zahradě relaxační zónu

plán zahradní houpací polštář romantický odkládací stolek limonáda

plánování zahradní terasa středomořská kašna květináče kovový nábytek

plán zahradní fontána nápad vodní prvek dům živý plot

plán zahradní kašna strom vnitřní nádvoří palmy

plánování zahradní zelenina strašák péče o dřevěný plot

plán zahrada hrázděný dům zimostráz květiny fialové