Návrh a údržba zahrady

Oblouky pro popínavé rostliny – 6 typů, které zajišťují krásné květiny v zahradě

úponkový oblouk pro popínavé rostliny druhy nápady zahradní design

Zahradní oblouky nejen dodávají zahradě strukturu, ale také ji přeměňují na kvetoucí oázu. Zvláště v létě, kdy rádi trávíte svůj volný čas na zahradě, se vyplatí instalovat krásný popínavý oblouk pro popínavé rostliny. Vysazené růžové oblouky okouzlí například nádhernými květy a jsou skutečným vrcholem okrasné zahrady. Dekorativní struktura přispívá k celkové atmosféře ve venkovním prostoru a poskytuje dokonalé podmínky pro růst popínavých rostlin.

vinný oblouk vyrobený ze dřeva bílý zahradní plot růžový oblouk

Každý, kdo již navštívil několik okrasných zahrad nebo si je vybral na internetu, jistě ví, že neexistuje jediný druh lezecké klenby. Zahradní oblouky jsou nabízeny z různých materiálů a v různých stylech. Tímto způsobem si můžete vybrat přesně model, který se nejlépe hodí do vaší vlastní zahrady. Dnes shrneme nejoblíbenější typy zahradních oblouků a odhalíme, kterému zahradnímu stylu by nejvíce slušely.

Klasika – mřížový oblouk vyrobený z kovu

růžový oblouk kovový klasický okrasný zahradní úponkový oblouk

Popínavým rostlinám se nejlépe daří na popínavém oblouku. Klasický zahradní oblouk vyrobený z kovu je velmi oblíbený, protože je elegantní a zároveň velmi stabilní. Poměrně velký je také výběr velikostí a stylů. Otevřené rámy jsou ideální například pro pěstování růží, protože trnité stonky lze snadno vycvičit a uvázat na místě. Verze se stranami mříží jsou naopak ideální pro horolezce, jako je plamének – „královna popínavých rostlin“.

réva arch kovová růže arch zahrada

Mřížový oblouk vyrobený ze dřeva s mřížemi

zahradní oblouk dřevěná chata ve stylu zahrady

Sníte o krásné chatové zahradě na vlastním pozemku? S takovým dřevěným zahradním obloukem s mřížemi můžete dát svému venkovnímu prostoru oblíbené anglické kouzlo. Tyto úponky okouzlují svým romantickým vzhledem a mají bohaté barevné květy. Ti, kteří mají obzvláště rádi staromódní, vintage vzhled, se mohou rozhodnout pro tento obloukový design. Voňavé popínavé rostliny jako zimolez, jasmín a růže se skvěle hodí do zahradního oblouku, protože květiny šíří svou příjemnou vůni přesně ve správné výšce.

dřevěný oblouk se zahradní chatkou se mřížemi

Oblouky mřížoviny jsou nabízeny také s vestavěnými lavičkami, které nabízejí romantické posezení na zahradě. Tento obloukový model vypadá obzvlášť krásně v bílé barvě a je ozdoben nádhernými barevnými květy.

Moderní dřevěná mašle

úponkový oblouk pro popínavé rostliny dřevo moderní

Není překvapením, že dřevo se hodí k řadě různých stylů oblouků. Kromě harmonického přizpůsobení se romantické povaze stylu anglické chatové zahrady si dřevěná lezecká klenba najde své místo také v moderním zahradním designu. Moderní dřevěný oblouk se obvykle skládá ze zakřivené konstrukce a několika rovnoběžných dřevěných pásů.

Při výběru zahradního oblouku byste měli zvolit velikost, která se do vaší zahrady dokonale hodí. Široké a vysoké oblouky například vypadají nejlépe ve velkých místnostech. Do úzké zahrady se naopak vejdou menší oblouky úponků, které nepůsobí příliš dominantně.

zahradní oblouk moderní dřevo bílá popínavé rostliny dotvarování

Moderní zahradní oblouk lze skvěle kombinovat s odvážnými horolezci, jako je vistárie. Jejich velké listy a visící shluky květin styl nejlépe doplňují. Skvělým příkladem je takzvaná vistárie, které velmi dobře prospívá vhodná lezecká pomůcka a promění zahradu v kvetoucí oázu.

Mřížový oblouk pro popínavé rostliny v rustikálním stylu

úponkový oblouk pro popínavé rostliny rustikální design

Ručně vyrobená mašle vyrobená z přírodních materiálů je krásná i stylová. Nejlepší ze všeho je, že instalace trvá jen několik minut! Chcete -li dát své zahradě venkovské kouzlo, spolehněte se na rustikální zahradní oblouk z proutí a lískových oříšků. Vzhledem ke své lehčí konstrukci však tento typ oblouku může podporovat pouze jemné, popínavé rostliny jako např. B. voňavý hrášek. Růže jsou také v pořádku, pokud nejsou vysazeny příliš hustě.

úponkový oblouk růže arch rustikální cop bílé růže

Stěnový oblouk jako prostorově úsporná varianta

stěna polovina oblouku úponkový oblouk druhy popínavé rostliny

Každý ví, že malá zahrada je velkou výzvou. Pokud není k dispozici dostatek místa pro klasický lezecký oblouk, můžete tuto alternativu zvážit. Stěnou nebo poloobloukem můžete získat výšku a tím svisle orientovat pomoc při lezení. Toto chytré řešení zabírá výrazně méně místa a nástěnný oblouk lze snadno připevnit k domu, zdi nebo plotu.

nápady zahradní design poloklenuté popínavé rostliny

Tyto oblouky, zabalené do květin a listů, přeměňují holá místa na okouzlující zahradní oblasti. Jsou také skvělým místem, kde si můžete užít stín a soukromí ve vlastní zahradě. Můžete umístit zahradní lavičku pod ni nebo dokonce zřídit malou venkovní jídelnu.

Oblouk mřížoviny s vestavěnými sazeči

typy vinných oblouků zahradní oblouk s integrovanými secími stroji

Tento typ oblouku nabízí dokonalé řešení pro vytvoření výšky, struktury a prostoru pro výsadbu tam, kde je půdy málo nebo kde je špatná kvalita půdy. Zahradní oblouky s vestavěnými truhlíky na květiny nebo květináče lze zasadit podle potřeby a ve venkovním prostoru vytvořit skutečný poutač. V květináčích lze vytvořit dokonalé růstové podmínky pro vybrané rostliny, které jsou v tomto případě nezávislé na místní kvalitě půdy. Proč nevyužít tento typ oblouku k pěstování kombinace živé zeleniny a jedlých květin? Umístěte mřížoví poblíž vašeho domova a můžete vytvořit pastvu pro oči i jídelní stůl.

vinný oblouk pro popínavé rostliny integrované květináče

Zasazené oblouky vypadají na zahradě krásně, ale které rostliny jsou pro to nejlepší? Protože je výběr popínavých rostlin opravdu velký, uvedli jsme níže některé vhodné druhy. Můžete je také kombinovat, pokud se rozhodnete pro zahradní oblouk s květináči.

  • Stálezelené popínavé rostliny – Clemantis, břečťan (Hedera helix), jasmín hvězdný (Trachelospermum jasminoides)
  • Letničky – nasturtiums (Tropaeolum), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), čeleď svlačcovitých (Convolvulaceae)
  • Voňavé popínavé rostliny – zimolez (Lonicera caprifolium), růže (Rosa), vistárie (Wisteria)
  • Jedlé druhy – dýně (Cucurbita), fazole (Phaseolus coccineus), ostružina (Rubus sectio Rubus)

* Obrázky zahradního oblouku z Husqvarna