Návrh a údržba zahrady

Jedná se o odrůdy hosta, které mohou odolat slunci

Hostas je známý tím, že rozjasňuje stinná místa a dodává texturu a barvu choulostivým místům v zahradě. Zatímco hosta jsou obvykle označovány jako rostliny „tolerantní ke stínu“, což znamená, že rostou ve stínu nebo částečném stínu, některé odrůdy mohou tolerovat i určité slunce. Některé odrůdy dokonce těží z vystavení slunci, aby jejich listy byly živé a barevné. Slunce má také pozitivní vliv na tvorbu květů. Nedoporučuje se však nechávat hosta stále na planoucím slunci, protože jinak mohou listy spálit a hnědnout. Příliš mnoho slunce může také způsobit vyblednutí barevných listů. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, kteří hosta zvládnou plné slunce!

Hostas pro plné slunce

bílá a zelená hosta pro plné slunce

Hosta se žlutozlatými listy nebo vonnými květy často snáší více slunce než hosta se zelenými, modrými nebo bílými listy.

Samozřejmě vždy existují výjimky a možná dokonce máte hosta, který je na plném slunci a skvěle se mu daří – takže neexistuje žádné tvrdé a rychlé pravidlo. Sledujte nově vysazené hostasy a umístěte je na stinné místo, pokud listy kolem okrajů zhnědnou.

Zkombinujte hosta s různými barvami

Obecně platí, že žlutí hosta zvládnou trochu více slunce, aniž by ztratili jasně žlutou barvu. Asi dvě hodiny slunce denně nechají tyto žlutozelené krásky vypadat co nejlépe. Ideální by bylo místo s ranním sluncem a odpoledním stínem.

Vonné hosty druhu Hosta plantaginea také potřebují slunce, aby mohly rozvíjet své květiny. Hosta z čeledi Plantaginea snese 4 až 6 hodin slunce.

Hostas dává přednost slunci nebo stínu?

Mějte na paměti, že plné slunce se bude lišit oblast od oblasti a dokonce i v různých denních dobách. Plné slunce v ranních hodinách není tak intenzivní jako plné slunce v poledne a sluneční záření v jižních oblastech Německa může být mnohem silnější ve srovnání se severním podnebím. Žluté a voňavé hostasy potřebují určité množství slunečního světla, ale nerady jsou na pražícím slunci. Pokud je tedy vaše slunné místo extrémně horké nebo suché, měli byste svým hostům poskytnout kapkovou závlahu, aby byly dobře zavlažovány.

Hostas pro částečný stín

Hosta Halcyon pro částečný stín

Ačkoli jsou známé svou tolerancí ke stínu, většině odrůd hosta se daří, pokud jim ráno dopřeje slunce a odpoledne stín. Příliš mnoho slunce způsobí spálené listy, počínaje od okrajů dovnitř. Listy pak vypadají hnědé, suché a jako papír. Příliš mnoho slunce také způsobí vyblednutí barev okrasných listů.

Hostitelé modrých listů potřebují největší ochranu před sluncem. Listy modrých hostas nejsou ve skutečnosti modré. Místo toho vosková vrstva na zelených listech dává rostlině namodralý vzhled. V planoucím horkém slunci se tato vrstva vosku roztaví a odhalí zelený list pod ním, což změní barvu rostliny z modré na zelenou. Déšť může také vyblednout voskový povlak v průběhu vegetačního období.

Bílí hosta

Funkia Hosta s bílým listím s bílým peřím

Existuje několik typů hosta s bílými listy nebo pestrobarevností. Bohužel jediný způsob, jak zjistit, které typy bílých hostitelů zvládnou plné slunce, aniž by se spálily, je pokus a omyl. Čím jsou listy silnější, tím je hosta odolnější vůči slunci. Hostitelé s tenkými listy, jako „Bílé Vánoce“ na obrázku níže, by měli být v částečném stínu, aby vypadali co nejlépe.

Bílo-zelená odrůda hosta Bílé Vánoce

Jeden problém s bledě listnatými nebo bíle pestrými hostiteli je, že listy jsou bílé, protože obsahují málo chlorofylu. Na plném slunci se může obsah chlorofylu v rostlině zvýšit, takže listy jsou zelené a méně barevné. Nejlepších výsledků dosáhnete s bílými pestrobarevnými hostiteli, pokud je vysadíte na místo s pouze ranním sluncem. Obecně platí, že čím jsou listy tenčí, tím méně slunce rostlina snáší.

Dostává vaše hosta příliš mnoho slunce??

Hosta se spálením od slunce

Jediným skutečným měřítkem toho, jak dobře se vaše rostlina vyrovnává se sluncem, je to, jak se jí daří. Existují dva jasné signály, že se na vaši hostu dostává příliš mnoho slunce:

  • Všimnete si zhnědnutí špiček listů nebo vnějších okrajů listů.
  • Listy vaší rostliny zblednou nebo budou mít vybledlá místa.

Pokud si vaše hosta nevede tak dobře, jak byste si přáli, zvažte její transplantaci. Hosta jsou robustní rostliny a až příliš dobře snáší transplantace.

Hostas, který může mít plné slunce

Funkie Hosta pro Sum Sun a Substance

Na základě předchozích zkušeností American Hosta Society a amatérští zahradníci doporučují některé odrůdy a hybridy, které mohou snášet slunce. Tyto návrhy se budou lišit a závisí na vaší poloze, přesném množství slunečního světla a samozřejmě na dalších podmínkách umístění.

Hostitelé žlutolisté: ‘Sum and Substance’, August Moon ‘,’ Gold Regal ‘

Žlutí pestrobarevní hosta: ‘Gold Standard’, ‘Inniswood’, ‘Regal Splendor’, ‘Rainforest Sunrise’

Voňaví hosta: Rodina Hosta plantaginea, včetně „Aphrodite“, „Ming Treasure“ a „Venus“; ‘Fragrant Bouquet’, ‘Guacamole’, ‘Honeybells’, ‘Invincible’, ‘Royal Standard’, ‘Summer Fragrance’, ‘So Sweet’, ‘Sugar & Krém ‘

Hosta s bílým okrajem: ‘Patriot’, ‘Albomarginata’, ‘Francee’, ‘Minuteman’

Zeleno-listí hosta: ‘Invincible’, ‘Pearl Lake’

Tyto kmeny zvládají určité sluneční světlo, nikoli plné slunce

hosta halcyon slunce

Jak již bylo zmíněno dříve, modré hosty by neměly být vysazovány na plném slunci. Můžete však zkusit vysadit tyto druhy šedomodrých hostasů na slunná stanoviště, ale ne na plné slunce.

Hostitelé modrých listů pro slunce: ‘Blue Angel’, ‘Elegans’, ‘Halcyon’, ‘Krossa Regal’