Návrh a údržba zahrady

Jarní prořezávání – prořezávání keřů, keřů a živých plotů na jaře

Hortenzie z živých plotů na jaře řezané květiny keři buxusu

Většina rostlin vyžaduje pravidelné prořezávání a údržbu. Jde o to vědět, co a kdy řezat. Pokud si nejste jisti, které keře, keře a Živé ploty na jaře je třeba to zkrátit a pak číst dál.

Stříhání živých plotů na jaře – které?

Řezané živé ploty na jaře topiary řezané šišky stříhají stromy

U některých keřů stačí na jaře odstranit poškozené větve. Jarní prořezávání, zejména na stálezelených keřích, pomáhá keři vytvořit krásnou zelenou korunu díky odstranění slabých větví. U kvetoucích keřů se doporučuje koncem března nebo začátkem dubna seříznout staré kmeny zhruba 20-30 cm nad zemí. To stimuluje růst nových stonků, což vede k tvorbě většího počtu a větších květů. Tyto keře jsou Motýlí šeříky, hortenzie a šeříkové vrabce. S keři jako bílý svída nebo Paruka keř Doporučuje se také radikálně řezat větve až 15-25 cm nad zemí. Řezání se provádí ostrými zahradnickými nůžkami. Na silnější větve a větvičky můžete použít akumulátorové nůžky na živý plot nebo pilu s jemnými zuby. Řez se provádí vždy pod úhlem nad pupenem, obvykle na vnější straně nebo tam, kde chcete vytvořit novou větev.

Na jaře stříhejte živé ploty pomocí zahradnických nůžek

Stříhané živé ploty tvoří na jaře vavřínovou živou kamennou zeď

Nejlepší čas pro rané kvetení jako Lila, forsythia a rododendron je na konci jara – bezprostředně poté, co vybledly. Pokud je prořezáte později v období květu nebo v zimě, odstraníte poupata a snížíte množství jarního kvetení.

Topiary z buxusu

Dřevořezané jarní zahradnické nůžky tvarují kužely

Živé ploty na jaře lze tvarovat geometricky. Mohou definovat hranice nádvoří nebo poskytovat dobrou obrazovku ochrany osobních údajů. Obývací stěny nabízejí stín, zvukovou izolaci a jsou velmi dekorativní. Pokud je živý plot stříhán jako lichoběžník nebo má zaoblený tvar, je odolnější vůči větru a sněhu. Jsou vhodné do živého plotu Tisové stromy, cypřiše, zimolez, svaté byliny. Mohou projít velkolepé živé ploty Skalník, dřišťál, zlatice, keřové růže, firethorn, líska. Prořezávání je důležitou součástí návrhu keřů jako živých plotů. Ke vzniku hustého živého plotu musí mít keř dobře vyvinuté, silné větve od kořenů ke špičkám. To znamená, že všechny větve podél výšky keře musí být stimulovány prořezáváním. Rostliny živého plotu mohou být také podobné Koule, kostky, šišky, spirály nebo ve složitějších tvarech design. Rostliny, které po řezání opět rychle rostou, jsou vhodné pro topiary. Ve většině případů tyto stálezelené keřové rostliny s malými listy – Tis, zimostráz, cesmína, vavřín, zobák oválný, břečťan. K tvarovému řezání se většinou používají lamely nebo kovové rámy. Prořezávání se provádí z horní části rostliny dolů a ze středu ven.

Řezané hortenzie

živé ploty keře keře řezané bílé hortenzie

Topiary na zahradě

Živé ploty na jaře řezané topiary buxusové koule

Akumulátorové nůžky na živý plot  živé ploty nůžky na živé ploty na baterie

Vytvářejte geometrické tvary

živé ploty keře keře řezané tvary

řezat zahradnickými nůžkami

jarní řez zahradní nůžky stálezelené stromy

rododendron

rododendron jarní keře řezané tvary

Forsythia

Forsythia keř žlutý jarní řez

šeřík  lila keř jarní řez zahrada

Šeříkový nosník

zpeřený keř bílý řez jaro

buxus keř řez jarní koule kameny zahrada

Krabicové živé ploty stříhají koule na předzahrádce

Tvary truhlíků stříhají jarní zahradní koule

Topolární spirální koule z bukového dřeva

Akumulátorové nůžky na živý plot stříhají živé ploty do tvaru

Topiary zahradní jaro