Návrh a údržba zahrady

Jaké typy krabic existují? Různé robustní odrůdy buxusu pro každou zahradní situaci

Ať už jako přízvuk v klasické zahradě nebo jako živý plot: truhlíky se staly nepostradatelnou součástí německé zahrady. Malý keř se také etabloval jako celosvětově oblíbený prvek zahradního designu. Pro hobby zahradníka vyvstává otázka: „Jaké typy truhlíků existují?“ Uvádíme seznam různých typů truhlíků, které lze použít různými způsoby v závislosti na situaci na zahradě.

Jaké typy krabic existují??

Různé druhy zimostrázu, obvyklý zimostráz jako živý plot, robustní odrůdy

Ačkoli na celém světě existuje celá řada druhů zimostrázu, v Evropě jsou běžné tři hlavní druhy: zimostráz malolistý, zimostráz obecný a zimostráz japonský. Každý z těchto tří typů zimostrázu má své výhody a nevýhody a lze jej použít na domácí zahradě různými způsoby, podle toho, co je žádoucí a odrůdy. Dáváme vám přehled a seznam zvláště odolných odrůd buxusu.

Stručný přehled různých druhů zimostrázu: buxus obecný (Buxus sempervirens)

Zahrada s živým plotem z buxusu ve tvaru střihu

Společný zimostráz patří do rodu Buxus. Je to původní rostlina, která je rozšířená v jižní a střední Evropě. Společný zimostráz je stálezelený a odolný a dosahuje maximální výšky až 4 metry. Vzhledem k tomu, že obyčejný zimostráz roste velmi pomalu a lze jej řezat, je ideální jako živý plot a pro výsadbu na pozemku..

Robustní odrůdy zimostrázu do zahrady, odolné a odolné vůči plísním

Použití: Rostlinu lze využít i jinak na domácí zahradě. Topiary může rozdělit nemovitost na několik oblastí, sloužit jako ohraničení, rámovat zahradní cesty a terasy a jednoduše použít jako dekoraci na zahradě. Od krabicových koulí po čtverce a kužely: pomocí zahradnických nůžek můžete běžný truhlík dostat do požadovaného tvaru bez velkého úsilí.

Nároky na polohu a půdu, údržba: Rostlině se nejlépe daří na slunných, stinných a částečně zastíněných stanovištích. Pokud jde o půdu, obyčejný buxus je nenáročný: kyprá, humózní zahradní půda nabízí nejlepší podmínky pro rychlý růst. Vzhledem k tomu, že rostlina potřebuje hodně vody, je nezbytná dobrá drenáž.

Výhody: Odolný, stálezelený, přátelský ke včelám

Nevýhoda: Roste velmi pomalu, trvá několik let, než se vytvoří neprůhledná ochrana.

Společný zimostráz: odolné odrůdy

Odrůdy obyčejného zimostrázu odolné vůči rostlinám

Existuje mnoho druhů zimostrázu, které jsou odolné vůči škůdcům a plísním. Níže uvádíme několik odrůd, které jsou obzvláště oblíbené u hobby zahradníků.

  • Odrůda „Graham Blandy“ je také odolný vůči plísním. Keř je vysoký, má sloupcovitý tvar, a je proto vhodný jako akcent do záhonu i jako kontejnerová rostlina.

Běžná odrůda North Star odolná vůči zimostrázu

  • „North Star“ je odrůda odolná vůči houbám. Je velmi zřídka napadena houbou “Fusarium buxicola”. Tato houba způsobuje zimostráz, onemocnění, při kterém odumírají jednotlivé větve. Odrůda „Severní hvězda“ má kompaktní sférický zvyk a je perfektní rostlina pro okraj terasy.
  • Odrůda truhlíků „Dee Runk“ má vzpřímený, kompaktní návyk a dá se rychle a snadno krájet do požadovaného tvaru. Tato odrůda je ideální pro živé ploty. Jako kontejnerový závod se používá hlavně jako ochranná clona na terasu a balkon.

Malolistý zimostráz (Buxus Microphylla): Perfektní kontejnerová rostlina

Malolistý zimostráz jako vanovitá rostlina na terase

Malolistý zimostráz boduje kompaktním, ale hustým porostem a lesklými sytě zelenými listy. Stálezelená rostlina má přirozeně kulovitý tvar, který může mít různé tvary. Truhlík roste velmi pomalu. Trvá přibližně 10 let, než se stane 75 cm vysokým a 75 cm širokým.

Použití: Trvalku lze použít jako solitérní rostlinu na okraji trávníku, v koutech zahrady nebo na terase. Jako kontejnerová rostlina může vytvářet krásné soubory s okrasnými trávami, cypřiši a květinami. Používá se také v květinářství.

Jaké druhy zimostrázu existují jako příkladná rostlina a ve skupinách zimostráz malolistý

Požadavky na umístění, půdu a údržbu: Rostlina je odolná a stálezelená a snese i teploty pod -10 stupňů Celsia. Trvalka preferuje stanoviště na plném slunci nebo v polostínu. Může se mu také dařit ve stinných oblastech, pokud je pravidelně napojena. Jako optimální se ukazuje středně vlhká, na živiny bohatá a vápenatá půda.

Výhody: Četná možná použití: jako solitérní rostlina nebo pro nízké živé ploty

Nevýhoda: Roste v průměru 10 cm ročně

Malolistý zimostráz: Nízké odrůdy

Malolistý zimostráz nízké odrůdy na živé ploty a v květináčích

  • Odrůda „Zlatý sen“ má žlutozelené listy, které pěkně kontrastují s ostatními stálezelenými rostlinami v zahradě. Tento malolistý zimostráz dosahuje maximální výšky 1 metr a není široký více než 60 cm. Zpravidla však většina rostlin zůstává kolem 60 cm na výšku a 40 cm na šířku.

Malolistý zimostráz nízké odrůdy Sprinter

  • Také odrůda „Sprinter“ dorůstá výšky kolem 60 až 80 cm. Maximální výška je 1 metr, ale rostlina roste velmi pomalu. Je to nízký kultivar, který řeže jemnou postavu jak v květináči, tak na záhonu.
  • Další nízkou odrůdou je „John Baldwin“. Tento zimostráz se vyznačuje tvarem kužele a zelenomodrým olistěním.

Různé druhy zimostrázu: Japonský zimostráz (Buxus microphylla japonica)

Japonský zimostráz jako živý plot na předzahrádku

Japonský zimostráz ve skutečnosti pochází z Koreje, ale byl dovezen do Japonska a kultivován tam před stovkami let. Proto se „Buxus microphylla japonica“ v Evropě a USA nazývá japonský zimostráz. Vizuálně je lze jen stěží odlišit od ostatních dvou typů zimostrázu, ale jedná se o rychle rostoucí rostlinu, která může dorůst až 2,5 metru do výšky. Pro rod je typický jejich šířící se růst (truhlík je široký až 3,5 metru).

Japonské odrůdy zimostrázu odolné vůči plísním a odolné

Většina druhů zimostrázu je odolná vůči plísním, odolná a jen zřídka trpí zimním ohněm. „Zimní požár“ popisuje poškození stálezelených rostlin způsobené mrazem. Pokud země zmrzne při teplotách pod nulou, rostliny již nemohou absorbovat vodu v půdě a vyschnout. Postižené části rostliny hnědnou, větve a listy odumírají. Japonský zimostráz je však hluboce zakořeněný a časem si na teploty pod nulou zvykl. Nevadí mu ani zmrzlá půda.

Japonský snubní prsten s nízkými odrůdami zimostrázu

Použití: Stejně jako všechny druhy zimostrázu lze i japonský zimostráz nařezat do požadovaného tvaru. Roste vzpřímeně, a proto se používá hlavně jako živý plot. Dokáže ale mnohem více, například rozdělit velkou zahradu na různé oblasti a poskytnout terase ochranu soukromí.

Požadavky na umístění, půdu a tipy pro péči: Listnatému dřevu se daří na slunných, částečně zastíněných a stinných místech, pokud je pravidelně zaléváno. Jako optimální se ukazuje propustná a humózní půda. V případě potřeby lze mladým rostlinám dodat dlouhodobá hnojiva. Dobrá drenáž je nutná, protože trvalka nesnáší podmáčení.

Výhody: Rychle roste, je velmi vysoký, nabízí ochranu soukromí a větru

Nevýhoda: Daří se mu dobře v částečném stínu, ale běžný buxus se lépe hodí do stinných míst.

Japonský zimostráz: Nové robustní odrůdy buxusu

zimostráz malolistý zimostráz nízké odrůdy

V zahradních centrech v USA se nabízí velký výběr japonských stromků. Neustále se chovají nové, robustní druhy buxusu. Také v Evropě se do srdcí hobby zahradníků vplížily dvě odrůdy.

  • Odrůda „Winter Gem“ je mrazuvzdorný a odolný vůči plísním. Roste rychle a lze ji snadno přivést do požadovaného tvaru.
  • Odrůda „Zelená kráska“ se vyznačuje tmavě zelenými listy. Tento druh zimostrázu je velmi robustní a snadno odolává horku, dešti, mrazu, vysoké vlhkosti a suchu.