Návrh a údržba zahrady

Hibernace olivovníku: Jak chránit středomořskou kontejnerovou rostlinu před mrazem!

Olivovník přináší středomořskou atmosféru do zahrady a na balkon a celé léto nás těší svými zelenými listy. Středomořská krása však není stvořena pro chladnou německou zimu a potřebuje pomoc hobby zahradníka, aby se dostal přes chladné období. Dáme vám mnoho tipů, jak můžete olivu přezimovat, bez ohledu na to, zda zůstává venku nebo se stěhuje do zimoviště.

Zimování olivovníku: Jaké teploty exotická rostlina snese a kolik mrazů vydrží?

Zasaďte olivovník do zahrady a přezimujte bez prořezávání

Překvapivě je olivovník na středomořskou rostlinu docela robustní a odolný. Exotik bez problémů odolá teplotám až do -5 stupňů Celsia. V jižním Německu je nyní mnoho olivovníků, které jsou vysazeny na zahradě a v říjnu se jednoduše vyrobí odolné proti zimě pomocí rouna nebo geotextilie. Přezimování venku se však ukazuje jako velká výzva pro většinu hobby zahradníků, protože i pěstované olivovníky jsou přizpůsobeny povětrnostním podmínkám ve středomořské oblasti. Například mohou tolerovat mráz jen krátkodobě, a to pouze tehdy, když neprší. Ale protože zimy v Německu jsou velmi mokré, strom potřebuje ochranu. Pokud se chcete ujistit, že vaše exotika přežije období mrazů, můžete ji zasadit do vany na chráněné místo v zahradě, na balkon nebo na terasu.

Olivovník na zahradě přezimuje, jak často zalévat

Jak již bylo zmíněno, nemůže tolerovat permafrost, a proto se pěstuje pouze jako kontejnerová rostlina ve středním a severním Německu a v chladném období se přivádí do zimoviště. Odborníci doporučují ponechat olivovník venku tak dlouho, jak je to možné, a přivést jej do domu pouze tehdy, když je permafrost (garáž, zahradní přístřešek atd.).

Hibernujte olivovník: jaký druh ochrany rostlin používá k přežití zimy venku?

Olivovník přezimuje na zahradě Tipy na zimu

Pokud je ve vaší oblasti mírné klima, můžete zahradní rostlinu přezimovat venku. Důležitým požadavkem je, že se jedná o starší strom. V tomto případě ale potřebuje ochranu rostlin, aby venku přečkal zimu. Pokud chcete zazimovat exotiku na vlastní zahradě, měli byste si také najít vhodné místo.

Hibernujte olivovník venku: najděte správné místo

Zazimování olivovníků v kbelíku Tipy na zimu

Rostlinu můžete umístit na místo chráněné před deštěm a větrem již od poloviny do konce října. Ideální je jižní strana domu, krytá terasa, pergola nebo zahradní zeď. Místo by mělo být co nejsvětlejší a nemělo by být ve stínu. Pokud dáte svůj olivovník na stinné místo, rychle ztratí listy. Rostlina je zpravidla stálezelená a mění své listy bez ohledu na roční období. Pokud ale všechny listy najednou zežloutnou a najednou opadají, je to známka toho, že rostlina trpí nedostatkem světla.

Od kdy a jak přezimovat olivovník?

V zimě nechte olivovník na balkoně

V polovině října můžete rostlinu přesunout na nové místo, aby si na ni během následujících dvou týdnů zvykla. Začátkem listopadu ji můžete zazimovat na zahradě. Za tímto účelem byste měli kufr a korunu stromu chránit rounem. K tomuto účelu můžete použít plevelové rouno a geotextilii, protože tyto dva materiály jsou propustné pro vzduch.

  • Plevelný roun s tloušťkou materiálu 50 g / m² propouští vodu a tekutá hnojiva, je prodyšný a boduje vysokou odolností proti roztržení. Vybírejte však variantu bez UV ochrany.
  • Geotextilie je také propustná pro vodu a má vysokou pevnost v tahu.
  • Zahradní fólie nejsou vhodné jako ochrana proti mrazu, protože jsou nepropustné pro vzduch. 

Hibernujte olivovník: balkon a terasa jako zimní ubikace

Zazimujte olivovník jako kontejnerovou rostlinu na zahradě

Balkon a terasa nabízejí nejlepší možné podmínky pro rostlinu citlivou na chlad. Ochraňují olivovník před sněhem, deštěm a větrem. Jako ideální se ukázaly venkovní plochy orientované na jih a západ, kde si kontejnerová rostlina může užívat zimního slunce. Hrnec jednoduše zabalte do bublinkové fólie, aby nezmrzl při teplotách pod nulou. Poté hrnec umístěte do vysoké dřevěné bedny a mezery a rohy vyplňte směsí mulče a slámy. Rostlina tak může přežít zimu venku i s permafrostem.

Hibernujte olivovník: Jak často zkušení hobby zahradníci zalévají své rostliny?

Hibernovat a řezat olivovník v zahradě

Pokud chcete zazimovat olivovník na zahradě, můžete si položit otázku: Mám v zimních měsících zalévat a hnojit rostlinu? Jako u většiny středomořských rostlin i zde platí pravidlo: Pokud teploty v místnosti nebo venku klesnou pod 5 stupňů Celsia, pak byste strom už neměli hnojit. Zalévání je povoleno také v zimních měsících, ale ve většině případů není nutné. Citlivý exot nemůže tolerovat zamokření, takže byste se ho měli naučit rozpoznávat a vyhýbat se mu.

Hibernace a prořezávání olivovníku: kdy má smysl prořezávat?

Tipy na prořezávání zimních olivovníků nebo neřezávání

Olivovník se na podzim neseká. Rostlina se v zimních měsících uzdraví. Jakmile však již nehrozí žádné nebezpečí mrazu, můžete provést mírný udržovací řez a odstranit pouze nemocné části rostliny. Je proto mnohem smysluplnější dát stromu na jaře poněkud silnější prořezávání. Než se ledoví svatí a než začne doba květu, je ten správný čas vyříznout mrtvé výhonky. Dávejte pozor, abyste nevyřízli hlavní větve, protože dodají kořenům potřebné živiny.

Hibernujte olivovník uvnitř: v bytě, v garáži nebo třeba ve sklepě?

V Německu jsou bohužel velmi zřídka mírné zimy. Většina hobby zahradníků je proto nucena přestěhovat své olivovníky do zimoviště. Na výběr je několik možností:

1. Olivovník můžete dát do chladné místnosti v domácnosti. Ideální je prosklený balkon, zimní zahrada, podkrovní pokoj a garáž s okny. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 5 stupni až 10 stupni Celsia, vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.

2. Na druhou stranu sklep není příliš vhodný, zejména proto, že je tam tma. Nevhodné jsou také vytápěné obytné prostory.

3. Máte zahradu nebo skleník? Pak tam můžete také uložit olivovník.

Olivy jako kontejnerová rostlina v obývacím pokoji přezimují, kdy a jak

Zde je také několik tipů pro péči:

  • Nechte strom venku, dokud nebude permafrost. Může přežít noc se slabým mrazem, ale poté byste ho měli přivést do jeho zimoviště.
  • Dvakrát týdně větrejte a pokud je to možné, změřte vlhkost v místnosti.
  • Zalévejte olivovník podle potřeby. Pokud je přezimováno v interiéru, můžete rostlinu zalévat střídmě každé tři týdny. Můžete však také naplnit stříkací láhev vodou a každé 4 dny postříkat listy stromu.
  • V zimních měsících strom nemusíte hnojit. Dlouhodobá hnojiva můžete dávat pouze na jaře.
  • Prořezávání na podzim není nutné. Nemocné výhonky však můžete odstranit i v zimních měsících.

Zimování olivovníku: když ztrácí listy

Hned poté, co olivovník přezimuje, začne ztrácet listy? Existuje několik důvodů, proč rostlina ztrácí listy:

Problém: Nedostatek slunečního světla. Řešení: Zkontrolujte, zda rouno proti větru nepropustí UV světlo. Umístěte kontejnerovou rostlinu co nejblíže k oknu.

Problém: V zimních měsících je příliš teplo. Řešení: Změřte teplotu v místnosti. Pokud překročí 10 stupňů Celsia, pak pro olivovník najdete další zimní ubikace.

Problém: Země vyschla a olivovník chřadne. Pokud je pokojová teplota 10 stupňů Celsia, měli byste pravidelně kontrolovat, zda je substrát vlhký. Řešení: Repotujte rostlinu.

Problém: Zamokření. Mnoho hobby zahradníků nedokáže správně posoudit potřebné množství vody na podzim a v zimě a zalít rostlinu. Silný déšť může také vést k hnilobě a poškození jemných kořenových balů rostliny. Řešení: Umístěte rostlinu na kryté místo a nechte půdu vyschnout. Volitelně můžete strom také repotovat.

Mimochodem: nedělejte si starosti, pokud strom najednou ztratí listy. Na jaře opět vytvoří nové výhonky, nové listy a poupata. Nejdůležitější je najít důvod a problém vyřešit. Olivovníky mimochodem reagují na problémy se zpožděním několika dní nebo dokonce týdnů. Pokud vás tedy nenapadá, čím by mohla rostlina trpět, položte si otázku, co se za poslední měsíc stalo.

Olivovník je jednou z nejoblíbenějších středomořských rostlin. Je to však mnohem více než užitečná rostlina; má také dekorativní hodnotu. Olivovník přináší na terasu a zahradu středomořský nádech, je velmi nenáročný na péči a robustní. Proto je v Německu velmi populární. Jelikož je však jen částečně mrazuvzdorný a nesnáší mráz, je zimní ochrana nezbytná. V jižních oblastech Německa lze kontejnerovou rostlinu vyrobit na zahradě jako zimní. Za tímto účelem je pokrytý rounem a umístěn na chráněném místě. Ve středním a severním Německu rostlina nemůže přežít krutou zimu a teploty pod nulou venku a musí být umístěna do zimoviště. Skvělé a světlé místnosti, jako je garáž s okny, skleník nebo podkrovní místnost, jsou perfektní. Bez ohledu na to, kde strom stráví zimní měsíce – rozhodně byste se měli vyhnout podmáčení. V chladném období si rostlina vystačí s velmi malým množstvím vody, ani nepotřebuje hnojivo. Prořezávání také není nutné, v případě potřeby můžete jednotlivé výhonky zastřihnout. Dávejte si také pozor na teplotu v zimovišti. Pokud je tam příliš horko, příliš vlhko nebo příliš tma, strom může přijít o listy.