Návrh a údržba zahrady

Řezání keřů bobulí: užitečné zahradnické tipy pro 9 druhů bobulí

Většina bobulových stromů potřebuje prořezávat, aby byly zdravé a vytvářely dobré výnosy. V článku jsme shrnuli několik krátkých pokynů na toto téma. Zjistěte, jak řezat různé bobulovité keře a na co je třeba myslet.

1. To je důvod, proč musíte snížit své bobule keře

Berry keře řezané maliny a ostružiny

Většina keřů bobulí potřebuje prořezávání alespoň jednou ročně. Podporuje růst a tvorbu ovoce. Nejmladší výhonky obvykle přinášejí nejsladší a největší plody. Proto se odstraní zejména staré, nemocné a mrtvé větve a zbytek se pouze zkrátí.

Většina druhů bobulí se sklízí na konci léta po sklizni. Existují však výjimky, kdy je prořezávání možné nebo nutné i v chladném období (únor – březen).

2. Takto můžete stříhat různé keře bobulí

Kdy snížit keře bobulí užitečné zahradnické tipy

Se správnou technikou prořezávání může řezat i nezkušený hobby zahradník. Většinu druhů bobulí lze nakrájet bez velkého úsilí, pokud dodržíte několik základních pravidel.

2.1 Nakrájejte maliny

Berry keře řezané maliny v létě a na podzim

V případě malin se rozlišuje mezi stromy, které nesou léto a podzim. První dozrávají v červenci, druhé – v srpnu. Existují také odrůdy, které produkují ovoce po celé léto. Poslední se stříhají až na jaře.

Letní maliny plodí pouze na výhonech z předchozího roku. Prořezávání probíhá v červenci – srpnu. Odstraňují se pouze staré dřevnaté výhonky, které již přinesly ovoce. Lze je snadno rozpoznat podle nahnědlé barvy.

Na rozdíl od toho můžete podzimní odrůdy také plodí na nových výhonech. Po sklizni v pozdním létě jsou proto odříznuty blízko země.

Tyto dvě malinové odrůdy potřebují druhý, výživný řez na jaře, když se čerstvé větve ztenčí.

2.2. Angrešt nakrájíme

Berry keře jako angrešt řezané kdy a jak

Mladému keři angreštu na začátku stačí jedno prořezávání na jaře. Zbývá pouze 5 nejsilnějších prutů a všechny ostatní jsou odříznuty na úrovni země.

Od čtvrtého roku lze rostlinu snížit. Správný čas je koncem léta. Dodržujte základní pravidlo: staré dřevo odřízněte, nové ponechte. Jednoleté a dvouleté postranní výhonky přinášejí největší a nejsladší plody- proto by neměly být za žádných okolností odstraňovány. Zdravý keř angreštu má také mezi 5 a 7 hlavními výhonky. Obnovte hlavní výhonky každé 4 roky odříznutím starých a nechte na jejich místě vyrůst nové hlavní výhonky. Ostatní tyče by měly být odříznuty na úrovni země.

2.3. Nakrájejte černý rybíz

Jak a kdy krájet černý rybíz

V prvním roce jsou všechny výhonky rostlin kromě nejsilnějších čtyř prutů odříznuty blízko země. Jsou zkráceny na 25 cm.

Příští rok, poté, co koncem léta sklidíte černý rybíz, mu můžete dát konzervativní řez. Odstraňují se pouze nemocné a staré větve. Prořezávání probíhá na jaře. Na úrovni země odřízněte všechny výhonky čtyři roky nebo starší. V případě potřeby můžete mladé výhonky vymazat.

2.4 Nakrájejte bobule josta

Kdy a jak bobule josta řezají keře bobulí na první pohled

Na rozdíl od ostatních druhů bobulí není třeba bobule Josta každoročně prořezávat a poradí si pouze s udržovacím řezem. Výhonky se v červenci po skončení sklizňové sezóny trochu ztenčí.

2.5. Nakrájejte ostružiny

Ostružiny jako berry keře řezané na jaře

Jelikož ostružiny přinášejí ovoce až do září, není na podzim na prořezávání čas. Aby se zabránilo poškození mrazem, je nejlepší ostružiny oříznout koncem února – začátkem března. Stačí, když řídce rostoucí odrůdy řídnete. Silně rostoucí odrůdy vyžadují tréninkové prořezávání, při kterém jsou všechny plodotvorné boční výhonky z předchozího roku výrazně omezeny.

2.6. Nakrájejte bobule goji

Jak ořezat tipy pro péči o bobule Goji

Plody goji se na podzim obvykle sklízejí. Pokud jste zmeškali správný čas na rodičovské prořezávání, můžete keř také prořezat na jaře. Postupujte následovně:

V prvním roce zkraťte všechny výhonky mladé rostliny na 25 cm. Ve druhém roce nechte jen pět nejsilnějších výhonků. Zkraťte jej však na výšku 50 cm. Od třetího roku přichází v úvahu rodičovský příspěvek. Odstraňte všechny nemocné, staré a nadměrně dlouhé větve. Po čtvrtém roce odřízněte pět hlavních výhonků a nechte na jejich místě vyrůst dva nové výhonky.

2.7. Choke chokeberry

Prořezávání arónie je nutné nebo ne

Keř arónie nepotřebuje pravidelné prořezávání. Rostlinu pravidelně kontrolujte, zda neobsahuje choroby a škůdce, a vyřezávejte pouze protínající se výhonky.

2.8. Nakrájejte brusinky

Jak správně řezat velkoplodé brusinky Zahradnické rady

Brusnice velkoplodá, stále známá jako brusinka, je rychle rostoucí rostlina. Každé dva až tři roky proto potřebuje rodičovský řez. Odstraňte staré, nemocné a překrývající se výhonky. V případě potřeby můžete navíc rostlinu ztenčit.

2.9. Nakrájejte černý bez

Berry keře jako nápady černého bezu

Černý bez potřebuje pravidelné prořezávání. Jednoduše odřízněte všechny výhonky kromě jedenácti nových prutů.

Téměř všechny bobulovité keře potřebují pečlivé prořezávání. Když k tomu dojde a které výhonky musí být odstraněny, je to druhově specifické.