Návrh a údržba zahrady

Budování bylinných spirál – rychlý průvodce a nápady na materiály

postavit zahradní záhon-vytvořit-bylinky-koření

Rádi pěstujete na své zahradě užitečné rostliny, chtěli byste také bylinné rostliny, ale nemáte dostatek místa na další záhon? Pak je bylinková spirála pravděpodobně dokonalým řešením. S vaší pomocí budete potřebovat menší plochu a prostor využijete směrem nahoru. Pokud čtete o tomto praktickém zahradním prvku poprvé, nejpozději do teď si jej zamilujete. Kořenového šneka si doma vyrobíte velmi snadno. V následujících pokynech zjistíte, jak si můžete sami postavit bylinkovou spirálu a zasadit požadované bylinky tak, aby čerstvé bylinky byly vždy po ruce pro vaření.

Stavba jednoduché bylinkové spirály – jaké materiály?

bylina-spirála-stavba-zahrada-design-malé-zahrady-bylinné-rostliny-výsadba-plán

Tento bod je dalším, díky kterému je hlemýžď ​​koření tak oblíbený a skvělý. Můžete použít širokou škálu materiálů a dokonce použít staré a dříve nepoužitelné nebo zbylé materiály na něco praktického. Vhodné jsou staré střešní tašky i cihly, říční kameny, gabiony se štěrkem a dřevěné kolíčky. Použijte něco, co již máte po ruce, kdykoli chcete postavit bylinkovou spirálu. Alternativně můžete samozřejmě také koupit nové materiály. Sami rozhodněte, který materiál vás nejvíce osloví, nebo který se nejlépe hodí ke zbytku vašeho venkovního prostoru. Jinak potřebujete jen dostatek zalévací zeminy a samozřejmě vybrané rostliny, na které máme pár tipů na závěr.

Stavba bylinkové spirály – návod s říčními kameny

bylinková spirála stavět balvan-návody-nápady-snadné-kutilství

Říční kameny vytvářejí obzvláště přírodní atmosféru a skládají se poměrně rychle a snadno. Vzhledem k tomu, že kameny mají nepravidelný tvar a nemohou stát na sobě, vždy byste měli střídat nejprve zemi a poté řadu kamenů. Kameny jsou nakloněny mírně dovnitř, aby se opěrná zeď později nerozpadla, ale byla podepřena zemí. Pokud znovu použijete kamenné desky, můžete nejprve postavit konstrukci pro bylinkovou spirálu, vložením desek do země a jejich vyplněním zeminou.

stavba bylinné spirály koření šnek-jednoduché-stavební-návod-kameny

Nejprve byste měli označit vybranou oblast pro šneka koření. Pomocí hůlky nakreslete do písku nebo země spirálovitý tvar požadované velikosti. Začněte vnějším koncem spirály. Poté, jak již bylo vysvětleno, postupujte směrem nahoru a dolů, současně navrhujte křivky a pečlivě se propracujte nahoru.

postavit bylinkovou spirálu bylinkový šnek-zalévání-kompost-místo šetřící postel

Pokud si bylinkovou spirálu stavíte sami, dbejte na to, aby nebyla příliš strmá, protože pak by voda při zalévání odtékala příliš rychle, rostliny nahoře by nedostávaly dostatek vláhy a půda v květináčích bude s největší pravděpodobností odstraněna. Když jste na konci, můžete začít sázet bylinky.

Vytvořte bylinkového šneka z cihel nebo dlažebních kostek

bylina-spirála-budova-cihla-cihla-myšlenka-pokládka-zahradní záhon

Ještě jednodušší je pracovat s cihlami nebo dlažebními kostkami, protože se díky rovným povrchům snáze skládají. Otvory, které se vytvoří při stavbě bylinkové spirály, také slouží jako dokonalé větrání pro Zemi a tím lépe zásobují kořeny kyslíkem. U této varianty začínáte s opěrnými stěnami, které následně vyplníte zeminou. Pokud chcete vytvořit obzvláště stabilní bylinkovou spirálu, můžete ji jednoduše zazdít a trvale postavit opěrné zdi.

Za zvážení stojí i použití dřevěných kolíčků, protože opět je nejprve postavena konstrukce, což je výhodné zejména pro ty, kteří si spirálovitý tvar nedovedou snadno představit jiným způsobem. Při používání dřeva byste měli mít na paměti, že v průběhu let bude zvětrávat a kvůli konstantní vlhkosti je nutné ho vyměnit. Pokud tedy hledáte trvalé řešení, dřevo je méně vhodné.

Nápad s gabiony

bylina-spirála-stavba-gabiony-moderní-oblázky-rychlá montáž-návod

Vaše původní postel získá moderní vzhled, pokud při stavbě bylinkové spirály použijete gabiony. Měkký drát se nádherně snadno ohýbá a poté se naplní oblázky v jakékoli barvě. Můžete dokonce kombinovat různé barvy štěrku a vytvářet nádherné vzory. Velikost kamenů se také může lišit. Ať tak či onak, získáte obzvláště stabilní lešení, které můžete používat mnoho let.

bylina-spirála-stavět-drát-rám-gabiony-udělej si sám-zahradní prvek

Najděte na zahradě rovné místo. Poté na něj položte a vytvarujte drátěný rám. Můžete také nakreslit spirálovitý tvar na zem, vykopat malé prohlubně a umístit do nich lešení. Konce poté vykopejte do prohlubní. To vám poskytne tvar a stabilní rámec současně. Poté naplňte štěrkem a oblasti mezi zdmi směsí zalévací zeminy a hnojiva nebo kompostu.

DIY balkonová bylinková spirála – návod k květináči

bylina-spirála-budova-sazeč-květináč-mísa-bambus-materiál-dřevo

Nemáte zahradu a teď si myslíte, že se musíte obejít bez spirály? Pak se mýlíte. Protože i pro balkon můžete postavit bylinkovou spirálu a tímto způsobem ušetřit spoustu místa jednoduchým použitím větší vany místo mnoha menších květináčů. Takové bambusové tyčinky jsou perfektní. Ale kameny lze samozřejmě také znovu použít.

bylina-spirála-stavba-květináč-balkon-vertikální-zahrada-bazalka

Alternativně můžete také použít hrnce různých velikostí. Chcete -li to provést, nejprve nastavte největší kbelík. Umístěte do něj menší květináč dnem vzhůru. Na to pak položte další menší. Vzdálenost mezi dvěma okraji květináče by měla být dostatečně velká, aby rostlinám poskytl dostatek prostoru. Poté pokračujte se zbytkem hrnců. Nakonec vyplňte volná místa zeminou a zasaďte koření.

Je důležité, abyste nejprve vybrali správné umístění pro obě varianty, protože jakmile byla spirála koření postavena, již ji nelze přesunout kvůli její hmotnosti. Pokud nepoužíváte stabilní povrch na kolečkách. Ty jsou nabízeny hotové v železářstvích a zahradních centrech, ale lze je také snadno postavit sami podle svých potřeb. Existuje tolik různých způsobů, jak postavit bylinkovou spirálu.

Postavte bylinkové schody

bylina-spirála-budova-bylina-schody-dřevěný-roh-svah-květinové truhlíky-květiny-byliny

Dobrou alternativou spirály je také bylinkové schodiště. V závislosti na velikosti to zabere trochu více místa, ale může vyplnit zbytečné rohy na zahradě nebo na balkoně. Konstrukce je také o něco složitější, protože je vyžadováno několik krabic, které jsou vyrobeny ze dřeva. V každém případě je to také skvělý nápad, který je nejen praktický, ale také atraktivní. Lze vytvořit libovolný počet podlaží a také délka boxů se může lišit. Tímto způsobem můžete nejen pěstovat bylinky, ale také vystavovat barevné květiny, aniž by si tyto dva druhy rostlin vzájemně překážely.

Tipy na výsadbu

herb-spiral-building-stone-slabs-idea-stimulation-plant-nápady

Jakmile postavíte bylinkovou spirálu a je hotová, nemůžete se dočkat, až ji konečně zasadíte. V zásadě je jedno, jaké rostliny si vyberete, hlavní je, aby vyhovovaly vašemu vkusu. Přesto je výhodné nastavit si výsadbový plán pro bylinkovou spirálu. Umístění závisí na příslušných potřebách. Zatímco v horních oblastech by měly být vysazeny středomořské nebo suchomilné aromatické rostliny, pro vlhkomilné se lépe hodí ty nižší. Je to jednoduše proto, že půda nahoře rychleji schne, protože vlhkost prosakuje dolů. Mezi rostlinami by měla být vždy udržována dostatečně velká vzdálenost, protože každá z nich bude mít jinou velikost. Jinak neexistují žádné speciální funkce, které byste měli při výsadbě své bylinkové spirály zvážit.

Návod na bylinkové schody tady.