Návrh a údržba zahrady

20 zajímavých způsobů, jak navrhnout zahradu pomocí kamenů

zahradní design-kameny-přírodní kamenné desky-říční-kameny-mezery

Dnešní článek je o věčně oblíbeném materiálu pro navrhování venkovních ploch. Je krásná a stabilní, starodávná a přesto stále aktuální, vypadá tak rozmanitě a plná energie. Kámen je oblíbeným předmětem, který svým kouzlem naplňuje každou venkovní oblast. Od dob Stonehenge to nevyšlo z módy. Je to pravděpodobně kvůli jeho chladné nehybnosti nebo kvůli jeho nepřekonatelnému kouzlu? Ať tak či onak, hodí se ke každému zahradnímu stylu. Jeho funkce mohou být většinou praktické nebo zcela estetické. Někdy kámen přitahuje pozornost jako magnet, někdy je jeho přítomnost docela nenápadná, ale přesto dává smysl. Mezi mnoha nápady pro Zahradní design s kameny existují klasické, moderní a neobvyklé způsoby, jak toho dosáhnout. Můžete se sami rozhodnout, na co kámen ve své zahradě použijete. To závisí na vašich vlastních preferencích a finančních možnostech. Zde vám chceme ukázat několik pěkných designových návrhů.

1. Zahradní design s kameny – pěšiny v zahradě

zahradní design-kámen-chodník-přírodní kámen-desky-trávník

Kamenné pěšiny vypadají skvěle! Nejsou ani nejlevnějším, ani nejsnadnějším způsobem jejich instalace a údržby. Ale za tu námahu to rozhodně stojí! V jejich kamenné stezce je spousta kouzla! Velké kamenné desky v trávě nebo suti, upevněné cementem, oblázky uspořádané v připraveném loži jsou nejoblíbenějšími možnostmi. Jsou vyžadovány vhodné materiály a řemeslné zpracování a konečný výsledek bude vyhovovat jakémukoli zahradnímu stylu. Při aranžování kamenů se zpravidla nesnaží o správný tvar, čím přirozenější pěšina vypadá, tím lépe.

zahradní design-kameny-nášlapné desky-zemní kryt z přírodního kamene

zahradní design-kameny-šedá-desky z přírodního kamene

zahradní design-kameny-chodník-přírodní kámen-desky-štěrk

chodník kamenné části obdélníkové dekorativní

chodník zahradní nášlapné kameny vypadají přirozeně

terénní úpravy chodníku s kamennými deskami hrana sloupku ze štěrkového dřeva

2. Zahradní design s kameny – zahradní schody

zahradní design s kameny zahradní schody kolem vysazeny

Kamenné schody v zahradě jsou efektivní a udržitelné. Nejen, že vypadají krásně, ale také mohou být vystaveni všem druhům povětrnostních podmínek. Instalace není jednoduchá, zejména u větších kamenných bloků, ale konečný výsledek dodá vaší zahradě zvláštní nádech.

zahradní schody kamenná stabilní mulčovací les

zahradní schody kamenné lomové kameny rostlina

zahradní design s kameny zahradní schody květiny

4. Skalka

skalní zahradní jezírko dekorace vodní rostliny

Již jsme publikovali několik článků o tvorbě a designu skalniček. Zde chci znovu zmínit, že tyto jsou v poslední době velmi trendy. Můžu si to vysvětlit jen prostým faktem, že na malém kousku krajiny můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit něco opravdu atraktivního. Při navrhování skalky můžete kombinovat zajímavé druhy rostlin a krásné kameny a vytvářet tak nespočet velkolepých kompozic. Skalka vypadá hezky v úzkém prostoru v přední části domu, poblíž bazénu, nedaleko od plotu. Je důležité, aby stanoviště bylo otevřené a slunečné, pak se horským rostlinám lépe daří. Vzhled dobře upravené skalky je opravdu úžasný.

5. Vodní systém na zahradě

rybník dekorace kameny hrana vodní prvek

Kameny jsou přirozeným doplňkem ve většině případů pouze jako dekorace kolem bazénu. Několik velkých skal na břehu rybníka také dodá vaší zahradní krajině přirozený vzhled.

skalní jezírko gravel design nápad

6. Mozaika

mozaika nášlapné kameny zahrada kulatá dekorativní

Kameny naaranžované jako obrázek jsou bezesporu působivou dekorací. Kamenné mozaiky byly vynalezeny starověkými národy před staletími, dnes se můžeme jen naučit něco z jejich zkušeností. Kamenné mistrovské dílo si samozřejmě můžete vytvořit i ve své zahradě, záleží na vaší kreativitě, čase a množství peněz, které do něj můžete investovat. Při tom musíte vzít v úvahu styl vaší zahrady.

nášlapné kameny pěšina mozaika oblázky náměstí

zahradní design nášlapné kameny mozaika štěrkovny

7. Kamenné figury

zahradní figurky kamenný deco mech malý králíček

Kamenné sochy jsou také oblíbenými zahradními dekoracemi. Kamenné sochy obvykle zdobí veřejné zelené plochy, ale to neznamená, že jsou pro ně vůbec vyhrazeny. Velikost kamenné figury není příliš důležitá, větší pozornost je věnována umělecké hodnotě sochy, zvláště pokud se vám líbí. Zamyslete se tedy nad tím, zda by krásná kamenná postava nemohla vaši zahradu ozdobit a ještě více zatraktivnit?

    mini zahradní sukulentní nádobí půdopokryvná    zahradní design kamenný trpaslík zahradní figurka deco

zahradní design s kamennou opěrnou zdí květiny vyvýšené postele

pěšina zahrada kamenná zahrada myšlenka designu

rybník zahradní design s kameny vodní rostliny maceška hrábě