Návrh a údržba zahrady, VIDEO

Zahradní design – 107 obrázků, krásné nápady a styly zahrady

the krásný design zahrady vyžaduje pečlivé plánování a online průzkum. Chcete spíše uspořádanou zahradu se silnými liniemi a jasnou strukturou než libovolnou sbírku rostlin?

zahradní design-moderní-osvětlení-sádrokarton-přírodní kameny-vodní nádrž

Pak se podívejte na 107 obrázků a návrhů zahradního designu, které jsme dali dohromady.

20 nápadů na zahradu, které slibují krásné chvíle venku

Nápady na zahradní design a terénní úpravy – 12 skvělých příkladů

Moderní zahradní design s kameny – 28 trendových nápadů

Moderní plánování a zahradní design

zahradní design-pás postel-corten ocel-lemování-štěrk-vodní prvek

Nejprve se rozhodněte, zda chcete v zahradě vytvořit formální nebo neformální atmosféru. Neformální návrhy sledují přírodní terén a používají pro záhony dlouhé, zakřivené, plynulé linie. Formální návrhy používají přímé, geometrické linie a symetrii. Styl zahrady by měl také odpovídat stylu domu.

Design terasy a zahrady

zahradní design terasa akcent palmový květináč graeser moderní

Pomocí softwaru nakreslete nebo naplánujte umístění záhonů na zahradě. Nakreslete také dům a další plochy, které budou v kontaktu s vysazenými plochami. Vyhněte se komplikovaným tvarům a těsným křivkám, protože jsou náročné na údržbu. Vytvořte si záhony široké alespoň 1 metr. Postele širší než 3 metry by měly mít nějaký typ chodníku, cesty nebo neosazené oblasti, která umožňuje přístup. Naplánujte si chodníky, terasy, posezení a všechny druhy zahrad.

Krásně si vytvořte zahradu – 10 praktických nápadů pro vlastní terénní úpravy

Zahradní design – 19 užitečných tipů pro perfektní zahradní design

41 nápadů pro malou zahradu – design, když je prostor omezený

Šachovnicový nápad do zahrady

zahradní design originální šachovnicový vzor květiny trávník živé ploty

Obvyklý tvar okraje je obdélníkový a je rozložen podél trávníku nebo zahradního plotu. Ostrovní postel nabízí pěknou alternativu k obdélníkovému okraji. Zatímco v klasickém pomezí zůstávají vysoké rostliny vzadu a nízké – zůstaňte vpředu, ostrovní záhon je viditelný ze všech stran. Jako ostrov. Uprostřed vysaďte vysoké květiny a na okraj nízké. Vyberte si ty druhy květin, které by okamžitě padly do očí.

zahradní design moderní design terasy květinové záhony soukromí obrazovka kovový vzhled

Pásová postel je dobrým řešením, i když není dostatek místa. Skvěle se hodí vedle terasy, před živý plot nebo mezi chodník a zeď domu. Pásy rostlin mohou také působit jako rozdělovače místností pro různé zahradní plochy. Podívejte se na potenciál v každém rohu zahrady.

Předzahrádkový design

zahradní design předzahrádka nápad plot buxus veranda dům romantický

Také se rozhodujete, zda bude váš zahradní design sledovat jednotné téma a styl. To je určeno typem rostlin, rozpoznatelnými konstrukčními prvky a materiály. Mezi neformální zahradní styly patří zahradní domky, skalky a motýlí zahrady. Anglická, středomořská, řecká, římská a japonská zahrada mají formální strukturu. Níže se ponoříme do typických charakteristik každého zahradního stylu.

Přehled článku:

nápady na zahradní design

1. Zenové a japonské zahrady 5. Moderní zahradní design

2. Formální zahrada 6. Útulné posezení na zahradě

3. Tropická palmová zahrada 7. Dekorace a krásné zvýraznění

 4. Malá zahrada 8. Předzahrádka

ZÁHRADA ZEN A JAPONSKO

obrázky zahradního designu zen zahrada pískovcový kámen buddha

Asijské zahrady vycházejí z japonského a čínského zahradního designu a také z učení zenu a feng šuej. Celkově by tento zahradní styl měl mít uklidňující charisma. Typickými prvky stylu jsou plynulé tvary, zakřivené cesty a mosty. Zvláštní roli hraje element voda.

ozdobné sochy ptáků

zahradní design asijský rybník kameny sochy ptáků

V japonské zahradě by neměly chybět rybníky, malé vodopády, potoky, pramenité kameny a fontány. Vlnění vody má příjemný uklidňující účinek. Bambusové trubice jako dávkovače vody jsou také stále více v módě.

Skleněná kuličková fontána

Nápad na terénní malá skleněná koule fontána dřevěná pergola

Při vytváření rybníků je hlavní důraz kladen na soulad s přírodou. Kameny se používají nezpracované, jako by byly vytvořeny přírodou.

malý rybník a bonsai strom

japonská zahrada představuje rybník kameny bonsai strom

Výsadba rybníka je poměrně ekonomická. Na okraji rybníka je však několik rostlin, které milují vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu. Japonský listový a štípaný javor (Acer palmatum a Acer japonicum) jsou perfektní. Zahradu okouzlí svým jasně červeným nebo žlutým podzimním listím.

malý kamenný most

Japonská zahrada Bächle kamenný most oblázky nápady

Mostům je také přiřazena zvláštní symbolika v asijské vodní zahradě. Pokud mosty vedou po přímce, můžou přes most přijít duchové. Proto jsou dřevěné mosty často umístěny šikmo nad vodou. Mostní zábradlí natřené červenou barvou je symbolem štěstí.

malý koi rybník

Japonská zahrada vytváří nášlapné kameny kolem štěrkových cest stromů koi rybníků

Pokud je rybník trochu větší, lze tam použít japonské ryby Koi. Ryby jsou v asijských zemích symbolem bohatství a štěstí.

velké zelené skály

japonská zahrada mechové kameny bílý štěrkový rybník

Mini bludiště s kameny

Mini bludiště skalní zahrady Zen vytváří zahradní bránu

Na rozdíl od japonské zahrady se zenová zahrada skládá převážně ze štěrkového povrchu. Hrabaný štěrk symbolizuje vodu. Z tohoto důvodu se zenové zahradě stále říká suchá zahrada.

bílé štěrkové kameny

zen japonská zahrada oblázky japonská borovice cihlová zeď

Zenový styl funguje prostřednictvím stylových tvarů, ozdobných prvků a hrabaných vzorů ve štěrku. Asijské stromy v topiary nebo velké kameny (balvany) téměř vždy tvoří přirozený styl.

Bambusový baldachýn

zenová zahradní bambusová krytina písková štěrková podlaha

Pokud je k dispozici více prostoru, mohla by být zahrnuta také krytá terasa, pavilon nebo malá chatka pro japonský čajový obřad. Malá čajovna může také sloužit jako střed zahradního prostoru. Bambus hraje důležitou roli jako stavební materiál.

velké kameny porostlé mechem

zenová zahrada rozložila kameny mechem pokryté tvary písečných vln

Brány Torii jsou typické pro japonskou kulturu. Nejsou to jen vstupní a výstupní brány, ale obvykle také nabízejí divákovi zarámovaný výhled do zahrady. Vyjadřují bohatství.

Vlajkový kámen a vistárie

japonské zahradní kamenné desky bílé oblázky

Kameny také hrají důležitou roli jako stylistické prvky v japonské zahradě. Můžete ležet nebo stát vzpřímeně. Jejich uspořádání také dodržuje přísná pravidla.

Bambusové rostliny v květináčích

japonská zahrada malé bambusové rostliny socha Buddhy

Bambusy jsou v japonské zahradě nepostradatelné. Zvláště vhodné jsou druhy Fargesia. Je však třeba poznamenat, že se rychle šíří silnými kořenovými systémy, a proto potřebují oddenkovou bariéru. Bambusové rostliny lze také umístit do květináčů nebo vyvýšených záhonů.

Idea chodníku v japonské zahradě

japonský zahradní chodník nápad dlažební kameny mezi nimi

růžové okrasné keře

japonská zahradní zahradní cesta dlažební kameny keře

FORMÁLNÍ ZAHRADA

formální zahradní nápady ples střední květiny ostrov postel

Formální zahradní styl neodmyslitelně patří k barokním pozemkům ve Francii a Itálii. Symetrie zde má velký význam. Nejdůležitějším zahradním prvkem jsou striktně řezané živé ploty, u nichž jsou definovány hranice místností.

symetrické květináče

formální anglická zahrada symetrické linie box živé ploty

Topiary stromy se používají k lemování cest a květinových záhonů a nastavení akcentů. Nejznámější je zde všestranný zimostráz. Mnoho dalších stálezelených stromů je také vhodných pro topiary prořezávání, například tis, buk, habr, firethorn, zobák a mišpule. Sloupce, kostky, koule, pyramidy a spirály jsou základními tvary.

formální zahrada v Anglii

Anglická zahradní truhla pro chodníky cihlová lavička

Charakteristickými rysy tohoto zahradního stylu jsou klasické materiály, jako je přírodní kámen a slínek na stěny a chodníky. Trasa je často přísná a přímá. Čáry viditelnosti mohou být přerušeny chytře umístěnými poutači, ale poté pokračujte k hranici majetku.

geometrických tvarů a čar

moderní zahrada obrázky formální trávník hortenzie bazén štěrk

Moderní, minimalistický styl vzešel z formálního zahradního stylu. Geometrické tvary a lineární struktury vytvářejí ve vaší zahradě pocit jasnosti a harmonie. Existuje více experimentování s kombinací různých materiálů.

malá ptačí fontána jako vrchol

zahradní design formální zahradní obrázky vodní fontána nízké trvalky

Dalšími důležitými prvky designu ve formální zahradě jsou fontány, vodní nádrže a vodní prvky. Fontána v kulaté betonové nádrži nebo malém jezírku vytváří příjemnou atmosféru. Zvláště atraktivní jsou jezírkové rostliny, jako jsou lekníny a bažinaté kosatce.

bílé a modré hortenzie

obrázky zahradního designu formální anglická zahrada

Sochy a květinové sloupy také dodají formální zahradě šmrnc. K celkovému atraktivnímu efektu zahrady navíc mohou přispět architektonické prvky jako pavilony, arkády nebo chytře umístěné lavičky.

oblast obklopují vysoké tenké stromy

posezení zahradní lavičky soukromí obrazovka vysoké stromy dlažební kostky

Anglická zahrada může být přeměněna na tajemné a chráněné útočiště pomocí živých plotů a zdí vyšších než člověk. Pohledy zvenčí nejsou možné.

Krabicové živé ploty definují oblasti

formální zahradní nápady box živé ploty centrum zahradní lavice

Po vzoru barokních francouzských zahrad 18. století vznikl v Anglii trend s novými nápady designu, které se zaměřovaly na měkké, organické tvary. Anglická zahrada si hraje s přírodními formami: zahradní cesty jsou rozmístěny s mírným zakřivením, závažnost struktur je změkčena popínavými rostlinami nebo převislými polštářovými rostlinami.

Altánky a buxusové koule

formální zahradní altány sekačky velikosti buxusu

Formální anglická zahrada je obzvláště živá díky svým kontrastním účinkům. Na jedné straně tmavé, stálezelené živé ploty vypadají konzervativně a tajemně. Na druhé straně je pozorována romantická hojnost krve. Voňavé růže a kvetoucí keře promění zahradu v pohádkovou zahradu.

Štěrková zahradní cesta a ostrůvky

symetrické zahradní plánování ostrovní záhony trvalky štěrkové cesty kruhové

Pokud jste se rozhodli pro formální zahradní styl, použijte při plánování záhonů, cest a trávníků geometrické tvary, jako jsou obdélníky, čtverce a kruhy. To dává zahradě kreativní rámec s klidným vzhledem.

Klinkerové dlažební kostky

ostrov postel červené cihly podlahy buxus hrnce

Prostředkem, jak se vyhnout přeplněnosti malých zahradních prostor, je použití monochromatických vzorů. Vybíráte květiny rostlin v jedné barvě nebo jen kombinujete různé stálezelené listnaté stromy.

nízký a velký boxový živý plot

zahrada design soukromí obrazovka vysoký box živé ploty dřevěný vozík lavice

Pokud chcete dosáhnout svěžího efektu prostřednictvím smíšených okrajů, měli byste naplánovat šířku postele jeden až dva metry. Získáte tak dostatek prostoru k umístění jednotlivých odrůd keřů a různě vysokých květin za sebou. Voňavé růže by v anglické zahradě neměly chybět. Používají se téměř ve všech formách. Kromě záhonů růží jsou růžové oblouky také jedním z nejromantičtějších designových prvků na zahradě.

Anglická zahrada se symetrickým designem

anglické zahradní obrázky malé jezírko buxusové koule

Charakteristické rostliny pro anglickou zahradu jsou:

Živé ploty: tis, habr, červený buk, buxus

Trvalky: Monkshood, speedwell, phlox, catnip, delphinium, mullein, odrůdy levandule (Lavandula angustifolia Elizabeth)

Cibulovité květiny: okrasná cibule, jiřiny, mečíky

Okrasné keře: hortenzie, šeřík, letní šeřík, kalina, nosník, posvátné květiny

Popínavé rostliny: plamének, vistárie

TROPICAL PALM GARDEN na vašem vlastním dvorku

tropická zahrada vodní prvek fontána kameny betonový chodník

Když myslíte na letní dovolenou, hned se vám vybaví jižní země jako Španělsko. Relaxovat pod palmou s nealkoholickým nápojem v ruce je pro mnohé snem. Palmy je ale možné dovézt i do Německa. Existují odrůdy mrazuvzdorné, které vydrží teploty až minus 23 stupňů Celsia a bez problémů rostou venku. Některé olivovníky jsou také mrazuvzdorné do minus 20 stupňů.

Zahrada s bazény a tropickými rostlinami

bazény tropické zahrady lehátka palmy kamenný chodník

Pro německou zahradu se dobře hodí například následující druhy palem:

 • Konopná palma (Trachycarpus fortunei)
 • Date Palm (Phoenix)
 • Medová palma (Jubaea chilensis)
 • Dwarf palmetto (Sabal minor)
 • Kokosová palma (Cocos nucifera)
 • Palma Mazari (Nannorrhopy)
 • Jehla dlaň (Rhapidophyllum)
 • Fire Palm (Archontophoenix)

Ekologizace stěn a střech

lehátka na terase palmy trvalky střešní rostliny zelená stěna

Mimochodem, alternativou k palmám pro exotickou zahradu jsou středomořské rostliny, jako jsou olivovníky, citroníky nebo pomerančovníky. Vše, co musíte udělat, je zjistit, které odrůdy jsou odolné. Další možností by bylo dát citrusové stromy do květináčů na zahradu. Můžete také vyzkoušet kiwi a banány.

osvětlené palmy v zahradě

obrázky palmové zahrady rozsvítí efekty kmene stromu

Správné osvětlení nejen nastavuje ve večerních hodinách krásné akcenty. Rostliny pocházející z tropických nebo subtropických oblastí, které nepotřebují hibernaci, mohou během zimních měsíců se slabým osvětlením těžit z dalších umělých světelných zdrojů..

dynamická směs materiálů

terénní úpravy vody štěrková palma zahradní přístřešek vana

Pokud chcete mít ve vlastní zahradě skutečnou malou džungli, měli byste kromě exotické vegetace zvážit i další designové prvky. Například malý rybník s vodními rostlinami nebo pavilon ve stylu Bali. Pohodlná postel s nebesy nebo dvě lehátka se slunečníkem slibují relaxační hodiny ve vašem vlastním zahradním ráji.

svěží palmová zahrada

palmová zahrada tropická atmosféra trávník chodník nášlapné kameny

Pokud zvolíte neočekávané barevné varianty a jasné barvy, získáte speciální poutač. Růžová, oranžová, levandulová a žlutá okamžitě vytvoří pozitivní náladu a vytvoří nádherný kontrast k zeleni palem. Myslíme tím nejen barevný nábytek nebo barevné podsedáky, ale také květiny různých typů. Lezecká trubka (Campsis radicans) například boduje květy ve tvaru trumpety ve světle oranžové až narůžovělé oranžové barvě a tvoří harmonický celek s čerstvými zelenými rostlinami.

Nášlapné kameny v trávníku

palmová zahrada nápad chodník kamenné desky čtvercový trávník forma

zahradní design trávník dlaždice zahradní lavice palmy kamenná zeď

MALÁ ZAHRADA

malá zahradní trávníková lavička zahradní plot ochrana soukromí

Krásná zahrada není otázkou velikosti, ale úspěšného designu. Mnoho kreativních nápadů lze také realizovat na malém pozemku. Jen musíte prostor optimálně využít. Vše funguje se správným plánováním a několika designovými triky.

Definujte zóny

malý zahradní trávník dřevěný plot cihlová zeď hrany

Nemusí to být vždy velká zahrada s trávníkem a bazénem. Na malé ploše lze realizovat i záhony, sedačky a jezírka. Nejvyšší prioritou by mělo být jasné a jednoduché uspořádání místnosti. Zkuste rozdělit zahradu na různé funkční zóny. Geometrické tvary přinášejí do zahrady pořádek a klid. Jednotlivé zóny by měly být navzájem opticky odděleny.

různé rostliny a zóny

naplánujte malou zahradní trávník palmy bambusové rostliny ostrovní postele

Jasné cesty jsou v malé zahradě velmi důležité. Místo zbytečně mnoha zahradních cestiček si naplánujte souvislou cestu. Pokud jde o dlažbu, nepoužíváte dlažbu malého rozsahu a je lepší použít velké desky nebo homogenní štěrkovou dlažbu.

Dřevěné lavice a kamenné desky

zahradní dynamický design kamenné desky dřevěná lavička vodní jezírko

Různé úrovně v malé zahradě vždy vytvářejí dojem velkorysosti. Například záhony mohou být vyšší než terasa. Dobrým řešením jsou zděné vyvýšené postele.

úzký bazén se dvěma lehátky

zahradní bazén obrázky malý bazén lehátka trávník

Výběr rostlin je třeba také pečlivě zvážit, jinak bude malá zahrada rychle vypadat přetížená. Omezte se na několik druhů s velkým dopadem, například odrůdy s nápadnými květinami, dekorativními listy nebo podzimními barvami. Keře se světle zelenými nebo žlutými listy, jako je vřetenový keř „Emerald n Gold“, otevírají tmavé rohy.

MODERNÍ ZAHRADNÍ DESIGN

zahradní nápady design vertikální stěna řadové schody

V zásadě platí následující: charakter zahrady by měl odpovídat stylu domu. A k modernímu domu se samozřejmě hodí zahrada se stejným designovým jazykem. Při navrhování moderní zahrady je kladen důraz na její redukci na jasné tvary a barvy.

Venkovní krb jako centrální bod

zahradní design obrázky terasa nápady dlažba venkovní krb

Prvním krokem při navrhování zahrady je rozdělení nemovitosti na záhony, cesty a trávníky. K tomu jsou ideální geometrické tvary, jako jsou obdélníky a kruhy. Zahrada je vnímána jako pokračování obytného prostoru. Mělo by být dobře viditelné, kde cesta vede a kde začíná postel.

moderní osvětlení a zahradní nábytek

terasa design nábytek venkovní krb dřevěné palubky stojací světla

Mezi materiály, které se používají v moderních zahradách, patří klasické stavební materiály jako přírodní kámen, kov a dřevo, dále beton, sklo, WPC, Cortenová ocel, polyratan a polyetylen. Například beton je velmi módní a může mít různé tvary. Díky své odolnosti vůči povětrnostním vlivům a mrazu je dokonalým materiálem pro venkovní použití.

Secí stroj s rezavým vzhledem

obrázky-zahrada-design zahrady-inspirace

Cortenová ocel přináší zvláštní nádech do moderní zahrady jako zástěna pro ochranu soukromí, vyvýšená postel, květináč nebo jednoduše jako dekorativní socha. Zajímavá rez patina vyzařuje přirozený nádech a vytváří teplé, světelné akcenty.

Ochrana soukromí v městské zahradě

Obrazovka ochrany soukromí terasa bambusové lehátka lehátka posezení palmy

Neměly by samozřejmě chybět ani obrazovky ochrany soukromí, ale lépe v moderním stylu. Ale ne nutně v šedé barvě. Do celkového konceptu by zapadal i moderní soukromý plot ze dřeva.

geometrické tvary

moderní zahradní formální trávník hortenzie bazén štěrk

V moderní zahradě najdete také vodní prvky, potoky nebo vodní nádrže. Ty by však neměly vypadat příliš hravě, ale spíše jednoduše.

Lazara.bg

Mezi kamennými deskami definujte plochy s trávou

moderní zahradní design kamenné desky podlahový box živý plot

Trávníky nejsou v moderní zahradě vždy nutné. Alternativou jsou zde štěrkové oblasti. Zajímavou možností by bylo použít čalouněné trvalky jako spoje dlaždic. Lineární forma je tedy opět převzata. Většina odrůd tymiánu, hvězdného mechu (Sagina subulata), korsické máty a Isotoma fluviatilis se k tomu skvěle hodí. Některé odrůdy půdopokryvů také dělají majitelům zahrad velkou radost díky jejich jemným květinám.

ohraničit trávník

moderní zahradní design trávník trvalky kamenné desky dřevěná paluba

Rostliny zde také hrají sekundární roli. Místo vytváření svěžích bylinných záhonů se jako akcenty, které působí proti přísným tvarům, používají volné skupiny rostlin nebo trav.

Zářit pod stromy

terénní úpravy trávník zimostráz keře trvalky keře

Abyste mohli dokonale zinscenovat záhony, stromy, cesty a další designové prvky, potřebujete také vhodné zahradní osvětlení. Možnosti v oblasti venkovního osvětlení se zdají téměř neomezené. Patníky, lucerny, LED pásy, podvodní světla, reflektory v postelích jsou jen jeho malou částí. Obzvláště poutavé jsou všestranné použití, jako jsou LED secí stroje.

Hliníková krytina pokrytá popínavými rostlinami

zahradní terasa design kovová krytina zelené popínavé rostliny

Vyvýšené postele a dřevěný plot

zahrada moderní dřevěný plot soukromí obrazovka symetrické tvary

různé úrovně a vyvýšené postele

zahradní design různé úrovně oblázky dřevěné květináče

Terasový design na dvou úrovních

zahradní design symetrie trávník schody koule nápady

polouzavřené posezení

zahradní design moderní obrázky nápady posezení soukromí obrazovka dřevo

zelená zeď v malé zahradě

zahradní nápady nápady vertikální zeleň box živý plot lavička

Vyvýšené záhony a trvalky

zahradní design dřevěné lavičky vodní prvky štěrkové trvalky

ÚZKÉ SEDÍCÍ OBLASTI V ZAHRADĚ

terasa kamenná podlaha posezení krb pergola ptačí domky

Vaše vlastní zahrada by měla nejen poskytovat práci, ale také sloužit k rekreaci a relaxaci pod širým nebem. Každý majitel zahrady potřebuje útulné posezení, kde by si mohl vychutnat kávu nebo si přečíst knihu. Pokud si chcete vytvořit takový letní obývací pokoj, měli byste při plánování zvážit pár věcí.

Dřevěná střešní krytina na zahradě

terasa design zahrada dřevěná střešní krytina plastová zahradní židle

Nejprve byste si měli vybrat nejlepší místo. Mělo by být chráněno před větrem, nevystavováno hořícímu slunci a co nejblíže domu. Pokud si chcete užít odloučení, nastavíte posezení přesně v rohu zahrady. Posezení v blízkosti domu nebo u zahradní zdi působí tepleji a nevědomě zajišťuje klid.

Mini zahrada na stole

zahrada soukromí obrazovka trvalky mini zahrada na stole

Měli byste také zvážit, zda chcete navrhnout pohyblivé nebo pevné posezení. Nábytek pro pohyblivé posezení se obvykle skládá ze stolu, židlí, zahradních lavic a zahradních lehátek. S trvale instalovaným posezením byste se měli ujistit, že materiál musí odolávat různým druhům počasí.

pod stínem stromu

zahradní terasa dlaždice box živé ploty strom

Možností, jak zastínit terasu nebo posezení na zahradě, je nepřeberné množství. Pokud máte na zahradě obrovský strom, můžete samozřejmě použít tohoto poskytovatele přirozeného stínu. Dalšími variantami jsou pergola, stínící plachta, zahradní markýza nebo slunečník.

zahradní relaxační design posezení pergola

Jako podlaha sedací plochy se obvykle používají dlažební kostky, desky z betonu nebo přírodního kamene. Ale také impregnované dřevo nebo WPC desky poskytují určitou útulnost. Zajistěte, aby voda mohla rychle odtékat i po několika deštivých dnech.

zahradní nábytek z kovaného železa v bílé barvě

zahradní posezení nábytek bílý kované železné trvalky altán

Zajistěte, aby se všechny prvky vašeho posezení navzájem shodovaly. Pokud je vaše zahrada navržena romanticky, zahradní nábytek z tepaného železa bude obzvláště dobře ladit s celkovým obrazem. Velmi oblíbený je zahradní nábytek z proutí z polyratanu odolného proti povětrnostním vlivům, obvykle s robustním hliníkovým rámem. Teplý vzhled odolného materiálu přesvědčí každého, kdo chce v zahradě vytvořit útulnou atmosféru.

nábytek z černého železa

zahradní nábytek železná dlažba podlahy chodník soukromí obrazovka

Hliník je také ideální pro venkovní použití. Je lehký, odolný proti povětrnostním vlivům a stabilní. Ve srovnání s jinými kovy, jako je ocel, je také relativně mnohem levnější.

Venkovní jídelní kout

zahradní nápady design pergola kytice box živý plot

Pokud se chcete venku příjemně najíst, můžete si navrhnout posezení s jídelním koutem. Stůl by měl být také v pohodlné výšce. Pergola nebo pevný kryt terasy by zajistily, aby byl jídelní kout odolný proti dešti. Pokud není posezení blízko domu, je lepší zřídit malou venkovní kuchyň s dostatkem úložného prostoru. Ať už talíře, příbory nebo sklenice, vše je tam připraveno.

romantické zahradní osvětlení s pohádkovými světly

altán dřevo zahradní nábytek osvětlení víla světla

Pokud si chcete večer užít krásné chvilky venku, je nezbytné správné osvětlení terasy a zahrady. Světelné řetězy na pergole nebo mezi stromy vytvářejí atmosféru, zatímco sloupková světla nebo skvrny podél zahradní cesty jsou velmi praktické.

bílé trvalky vytvářejí krásné kontrasty

zahradní nápady bílé květiny altán dřevo

Vzhled místa k sezení určují nejen sedací a dekorativní předměty, ale také rostliny. Obohaťte místo k sezení například o různé vonné rostliny nebo bylinky, které budou hýčkat vaše oči a nos zároveň. Pokud chcete vařit venku, můžete mít čerstvé bylinky vždy po ruce.

rustikální lavice pod altánem

zahradní nápady pergola ozelenění rustikální lavička romantická

Chcete si užít dokonalý výhled na záhony ve vaší zahradě? Nic není tak idylické jako okouzlující houpačka pod stromem nebo lavička se zeleným altánem. Tam si můžete jednou užít klid a pohodu.

velká dřevěná pergola se závěsy

zahradní dřevěná pergola sezení trávník záclony soukromí obrazovka

Posezení obklopuje svěží výsadba

zahradní nápady nápady trvalky malé jezírkové kameny posezení

Nášlapné kameny v trávníku

zahradní chodník nápad posezení nábytek železo soukromí obrazovka

DEKORACE A KRÁSNÉ VÝZNAMY

vytvořit chodník zahradní malba vlny trvalky

Zahrada dostane jen konečnou úpravu se správnou dekorací. Ať už velká nebo malá, moderní nebo blízká přírodě, dekorace dodá každé zahradě osobní nádech. Zahradní figurky z hlíny, kamene nebo dřeva jsou zvláště účinné v přírodních zahradách. Pro moderní nebo formální zahrady jsou vhodnější jednoduché dekorativní předměty. Ani ty nesmí být příliš barevné. Ať už postavíte své postavy na trávník, v posteli nebo na terase, je na vašem vkusu.

malý rybník s lekníny

zahradní nápady rybník lekníny kostkovaný trávník

Dávejte pozor, aby příliš mnoho zahradních dekorací zaplnilo zahradu a zmenšilo ji. Těžké sochy, kašny, květináče a další větší objekty lze plánovat předem. Například kašna na konci chodníku.

malé zahradní jezírko s dřevěným mostem

zahradní nápady vytvářejí malou jezírkovou křížovou terasu

Zahradní dekorace zahrnují nejen figurky a květináče, ale také zahradní zátky, sluneční hodiny, ptačí domky a ptačí lázně. Ty mohou mít také praktické využití. Materiál musí být samozřejmě odolný proti povětrnostním vlivům.

malovaná kamenná koule na záhonu

zahradní nápady barevně malované kamenné koule záhony truhlíky

Beton je opravdu robustní materiál pro zahradní dekorace. Mnozí již objevili legraci lití betonu hotovými licími formami. Ať už misky na rostliny, nášlapné kameny, držáky na čajové svíčky, malé i velké postavy – beton je báječně vhodný na zkrášlení terasy nebo zahrady podle vašich vlastních představ.

Skalka a rybník

nápad na zahradu malý rybník lekníny květiny přírodní kameny

Pokud máte romantickou, zasněnou zahradu, lze to podtrhnout například vílami a anděly. Pokud vlastníte japonskou zahradu, bylo by dobré použít sochy Buddhy a kamenné lucerny. Ty v zahradě vytvářejí tajemnou atmosféru.

staré kolo jako ozdoba

zahradní nápady staré kolo deco hliněné hrnce muž

Zahradní dekorace nemusíte nutně kupovat. Staré předměty denní potřeby lze s malým úsilím proměnit v krásné dekorace. Ideální jsou k tomu nálezy z blešího trhu, staré zahradní nářadí, kuchyňské náčiní a příbory, zinkové plechovky, stará kola, pneumatiky do auta a mnoho dalšího..

suchá kamenná řeka

terénní kameny říční nízké trvalky

Jednotlivé přírodní kameny nebo balvany jsou vhodné i jako zahradní dekorace. Velmi oblíbené jsou také mozaiky vyrobené z oblázků. Můžete s ním nejen navrhovat zahradní cesty a terasy, ale také proměnit zdi, nášlapné kameny a fontány na velmi zvláštní šperky.

Zahradní kašna s oblázkovou mozaikou

zahradní design nápady fontána štěrková mozaika trvalky

DESIGN PŘEDNÍ ZAHRADY

přední zahradní design kameny pštrosi veranda dřevěná střešní krytina

Předzahrádka dává návštěvníkům první pohled na váš dům, takže byste neměli její účinek podceňovat. Předzahrádka je individuálně odlišná a rozhodně by měla být přizpůsobena stylu domu.

Mřížový plot a klasická zahradní brána

nádvoří design boxwood hrnce mříž zahradní plot

Doporučujeme, aby péče o přední dvůr byla co nejjednodušší. Stále oblíbené rostliny a dekorativní keře, jako je zimostráz a rododendron, jsou oblíbenými rostlinami na předzahrádce. S vysokými živými ploty a dřevěnými ploty můžete omezit předzahrádku na ulici a vytvořit více soukromí.

Design na svahu

Přední dvorní keře obklopují svahy velkých kamenů

Při plánování výsadby je třeba vzít v úvahu také směr a výskyt slunečního světla. Některé rostliny nesnesou plné slunce, jiným se lépe daří v polostínu. Obzvláště krásně vypadají balvany jako osamělé kameny.

Okenní rostliny

předzahrádka nápady okno květiny truhlíky stromy

Popínavé rostliny a nízké bílé květy

malé zahradní popínavé rostliny stavba zdi nízké bílé trvalky poutač očí

A NĚKTERÉ ZÁHRADNÍ NÁPADY       moderní zahradní design nádvoří trvalky dřevěné palubky chodník

Můžete prohlédnout naše nápady pro zahradní design a zjistit, zda by vaše zahrada měla být symetrická nebo blízká přírodě, jaké rostliny se vám líbí nebo jaký zahradní nábytek by se nejlépe hodil do vašeho posezení. Nechte se inspirovat těmito krásnými příklady. Bavte se!

zajímavý tvar z chodníku  

chodník terasa design nápad zasadil plot cihly

bílé nášlapné kameny v zelené trávě

vytvořit chodník zahradní dlažební kostky altán na dřevo

Různé zóny a úrovně  přestavba zahrady plot mřížka trvalky různé úrovně

Bazén a terasa

zahradní terasa bazén symetricky ohraničující chodníky

zahradní terasy trávník schody kašna trvalky

Trvalky a kamenné obklady

terasa design dlaždice čtvercové trvalky ostrov postel

Dřevěné lamely s mezerami pro rostliny  

zahradní nápad dřevěné lamely podlahové prostory rostliny

Rostlinné keře podél zahradního plotu

zahradní stráň plotem bílé trvalky

zajímavá poloha na úbočí

zahradní svah vytvářejí štěrkové kameny okrajové keře stromy

Rozložení zahrady s živými ploty   

obrázky zahradního designu rozdělení chodníků na živé ploty

Mistrovská díla v moderním zahradním designu

  Popínavé rostliny na zahradní zdi

zazelenáná zahradní zeď lezení rostlin cihla soukromí obrazovka zahradní lavice

Zelená zeď s mechem

japonská zahradní dřevěná podlaha ve tvaru mechu ozeleněné stěny

Zajímavá dekorace před zelenou zahradní zdí

zahradní design obrázky plot řezané trubky svěží výsadba

krásná zahrada nápady chodník trávník altán záhony

zahradní nábytek terasa bazén soukromí obrazovka šplhání rostliny plot

103 obrázků a nápadů na moderní terénní úpravy a zahradní úpravy

Středomořské zahradnictví posezení fontánové keře kamenné gabiony

zahradní design květiny postele fontána idea rybník

Návrh a údržba zahrady, VIDEO

Zahradní design – 107 obrázků, krásné nápady a styly zahrady

the krásný design zahrady vyžaduje pečlivé plánování a online průzkum. Chcete spíše uspořádanou zahradu se silnými liniemi a jasnou strukturou než libovolnou sbírku rostlin?

zahradní design-moderní-osvětlení-sádrokarton-přírodní kameny-vodní nádrž

Pak se podívejte na 107 obrázků a návrhů zahradního designu, které jsme dali dohromady.

20 nápadů na zahradu, které slibují krásné chvíle venku

Nápady na zahradní design a terénní úpravy – 12 skvělých příkladů

Moderní zahradní design s kameny – 28 trendových nápadů

Moderní plánování a zahradní design

zahradní design-pás postel-corten ocel-lemování-štěrk-vodní prvek

Nejprve se rozhodněte, zda chcete v zahradě vytvořit formální nebo neformální atmosféru. Neformální návrhy sledují přírodní terén a používají pro záhony dlouhé, zakřivené, plynulé linie. Formální návrhy používají přímé, geometrické linie a symetrii. Styl zahrady by měl také odpovídat stylu domu.

Design terasy a zahrady

zahradní design terasa akcent palmový květináč graeser moderní

Pomocí softwaru nakreslete nebo naplánujte umístění záhonů na zahradě. Nakreslete také dům a další plochy, které budou v kontaktu s vysazenými plochami. Vyhněte se komplikovaným tvarům a těsným křivkám, protože jsou náročné na údržbu. Vytvořte si záhony široké alespoň 1 metr. Postele širší než 3 metry by měly mít nějaký typ chodníku, cesty nebo neosazené oblasti, která umožňuje přístup. Naplánujte si chodníky, terasy, posezení a všechny druhy zahrad.

Krásně si vytvořte zahradu – 10 praktických nápadů pro vlastní terénní úpravy

Zahradní design – 19 užitečných tipů pro perfektní zahradní design

41 nápadů pro malou zahradu – design, když je prostor omezený

Šachovnicový nápad do zahrady

zahradní design originální šachovnicový vzor květiny trávník živé ploty

Obvyklý tvar okraje je obdélníkový a je rozložen podél trávníku nebo zahradního plotu. Ostrovní postel nabízí pěknou alternativu k obdélníkovému okraji. Zatímco v klasickém pomezí zůstávají vysoké rostliny vzadu a nízké – zůstaňte vpředu, ostrovní záhon je viditelný ze všech stran. Jako ostrov. Uprostřed vysaďte vysoké květiny a na okraj nízké. Vyberte si ty druhy květin, které by okamžitě padly do očí.

zahradní design moderní design terasy květinové záhony soukromí obrazovka kovový vzhled

Pásová postel je dobrým řešením, i když není dostatek místa. Skvěle se hodí vedle terasy, před živý plot nebo mezi chodník a zeď domu. Pásy rostlin mohou také působit jako rozdělovače místností pro různé zahradní plochy. Podívejte se na potenciál v každém rohu zahrady.

Předzahrádkový design

zahradní design předzahrádka nápad plot buxus veranda dům romantický

Také se rozhodujete, zda bude váš zahradní design sledovat jednotné téma a styl. To je určeno typem rostlin, rozpoznatelnými konstrukčními prvky a materiály. Mezi neformální zahradní styly patří zahradní domky, skalky a motýlí zahrady. Anglická, středomořská, řecká, římská a japonská zahrada mají formální strukturu. Níže se ponoříme do typických charakteristik každého zahradního stylu.

Přehled článku:

nápady na zahradní design

1. Zenové a japonské zahrady 5. Moderní zahradní design

2. Formální zahrada 6. Útulné posezení na zahradě

3. Tropická palmová zahrada 7. Dekorace a krásné zvýraznění

 4. Malá zahrada 8. Předzahrádka

ZÁHRADA ZEN A JAPONSKO

obrázky zahradního designu zen zahrada pískovcový kámen buddha

Asijské zahrady vycházejí z japonského a čínského zahradního designu a také z učení zenu a feng šuej. Celkově by tento zahradní styl měl mít uklidňující charisma. Typickými prvky stylu jsou plynulé tvary, zakřivené cesty a mosty. Zvláštní roli hraje element voda.

ozdobné sochy ptáků

zahradní design asijský rybník kameny sochy ptáků

V japonské zahradě by neměly chybět rybníky, malé vodopády, potoky, pramenité kameny a fontány. Vlnění vody má příjemný uklidňující účinek. Bambusové trubice jako dávkovače vody jsou také stále více v módě.

Skleněná kuličková fontána

Nápad na terénní malá skleněná koule fontána dřevěná pergola

Při vytváření rybníků je hlavní důraz kladen na soulad s přírodou. Kameny se používají nezpracované, jako by byly vytvořeny přírodou.

malý rybník a bonsai strom

japonská zahrada představuje rybník kameny bonsai strom

Výsadba rybníka je poměrně ekonomická. Na okraji rybníka je však několik rostlin, které milují vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu. Japonský listový a štípaný javor (Acer palmatum a Acer japonicum) jsou perfektní. Zahradu okouzlí svým jasně červeným nebo žlutým podzimním listím.

malý kamenný most

Japonská zahrada Bächle kamenný most oblázky nápady

Mostům je také přiřazena zvláštní symbolika v asijské vodní zahradě. Pokud mosty vedou po přímce, můžou přes most přijít duchové. Proto jsou dřevěné mosty často umístěny šikmo nad vodou. Mostní zábradlí natřené červenou barvou je symbolem štěstí.

malý koi rybník

Japonská zahrada vytváří nášlapné kameny kolem štěrkových cest stromů koi rybníků

Pokud je rybník trochu větší, lze tam použít japonské ryby Koi. Ryby jsou v asijských zemích symbolem bohatství a štěstí.

velké zelené skály

japonská zahrada mechové kameny bílý štěrkový rybník

Mini bludiště s kameny

Mini bludiště skalní zahrady Zen vytváří zahradní bránu

Na rozdíl od japonské zahrady se zenová zahrada skládá převážně ze štěrkového povrchu. Hrabaný štěrk symbolizuje vodu. Z tohoto důvodu se zenové zahradě stále říká suchá zahrada.

bílé štěrkové kameny

zen japonská zahrada oblázky japonská borovice cihlová zeď

Zenový styl funguje prostřednictvím stylových tvarů, ozdobných prvků a hrabaných vzorů ve štěrku. Asijské stromy v topiary nebo velké kameny (balvany) téměř vždy tvoří přirozený styl.

Bambusový baldachýn

zenová zahradní bambusová krytina písková štěrková podlaha

Pokud je k dispozici více prostoru, mohla by být zahrnuta také krytá terasa, pavilon nebo malá chatka pro japonský čajový obřad. Malá čajovna může také sloužit jako střed zahradního prostoru. Bambus hraje důležitou roli jako stavební materiál.

velké kameny porostlé mechem

zenová zahrada rozložila kameny mechem pokryté tvary písečných vln

Brány Torii jsou typické pro japonskou kulturu. Nejsou to jen vstupní a výstupní brány, ale obvykle také nabízejí divákovi zarámovaný výhled do zahrady. Vyjadřují bohatství.

Vlajkový kámen a vistárie

japonské zahradní kamenné desky bílé oblázky

Kameny také hrají důležitou roli jako stylistické prvky v japonské zahradě. Můžete ležet nebo stát vzpřímeně. Jejich uspořádání také dodržuje přísná pravidla.

Bambusové rostliny v květináčích

japonská zahrada malé bambusové rostliny socha Buddhy

Bambusy jsou v japonské zahradě nepostradatelné. Zvláště vhodné jsou druhy Fargesia. Je však třeba poznamenat, že se rychle šíří silnými kořenovými systémy, a proto potřebují oddenkovou bariéru. Bambusové rostliny lze také umístit do květináčů nebo vyvýšených záhonů.

Idea chodníku v japonské zahradě

japonský zahradní chodník nápad dlažební kameny mezi nimi

růžové okrasné keře

japonská zahradní zahradní cesta dlažební kameny keře

FORMÁLNÍ ZAHRADA

formální zahradní nápady ples střední květiny ostrov postel

Formální zahradní styl neodmyslitelně patří k barokním pozemkům ve Francii a Itálii. Symetrie zde má velký význam. Nejdůležitějším zahradním prvkem jsou striktně řezané živé ploty, u nichž jsou definovány hranice místností.

symetrické květináče

formální anglická zahrada symetrické linie box živé ploty

Topiary stromy se používají k lemování cest a květinových záhonů a nastavení akcentů. Nejznámější je zde všestranný zimostráz. Mnoho dalších stálezelených stromů je také vhodných pro topiary prořezávání, například tis, buk, habr, firethorn, zobák a mišpule. Sloupce, kostky, koule, pyramidy a spirály jsou základními tvary.

formální zahrada v Anglii

Anglická zahradní truhla pro chodníky cihlová lavička

Charakteristickými rysy tohoto zahradního stylu jsou klasické materiály, jako je přírodní kámen a slínek na stěny a chodníky. Trasa je často přísná a přímá. Čáry viditelnosti mohou být přerušeny chytře umístěnými poutači, ale poté pokračujte k hranici majetku.

geometrických tvarů a čar

moderní zahrada obrázky formální trávník hortenzie bazén štěrk

Moderní, minimalistický styl vzešel z formálního zahradního stylu. Geometrické tvary a lineární struktury vytvářejí ve vaší zahradě pocit jasnosti a harmonie. Existuje více experimentování s kombinací různých materiálů.

malá ptačí fontána jako vrchol

zahradní design formální zahradní obrázky vodní fontána nízké trvalky

Dalšími důležitými prvky designu ve formální zahradě jsou fontány, vodní nádrže a vodní prvky. Fontána v kulaté betonové nádrži nebo malém jezírku vytváří příjemnou atmosféru. Zvláště atraktivní jsou jezírkové rostliny, jako jsou lekníny a bažinaté kosatce.

bílé a modré hortenzie

obrázky zahradního designu formální anglická zahrada

Sochy a květinové sloupy také dodají formální zahradě šmrnc. K celkovému atraktivnímu efektu zahrady navíc mohou přispět architektonické prvky jako pavilony, arkády nebo chytře umístěné lavičky.

oblast obklopují vysoké tenké stromy

posezení zahradní lavičky soukromí obrazovka vysoké stromy dlažební kostky

Anglická zahrada může být přeměněna na tajemné a chráněné útočiště pomocí živých plotů a zdí vyšších než člověk. Pohledy zvenčí nejsou možné.

Krabicové živé ploty definují oblasti

formální zahradní nápady box živé ploty centrum zahradní lavice

Po vzoru barokních francouzských zahrad 18. století vznikl v Anglii trend s novými nápady designu, které se zaměřovaly na měkké, organické tvary. Anglická zahrada si hraje s přírodními formami: zahradní cesty jsou rozmístěny s mírným zakřivením, závažnost struktur je změkčena popínavými rostlinami nebo převislými polštářovými rostlinami.

Altánky a buxusové koule

formální zahradní altány sekačky velikosti buxusu

Formální anglická zahrada je obzvláště živá díky svým kontrastním účinkům. Na jedné straně tmavé, stálezelené živé ploty vypadají konzervativně a tajemně. Na druhé straně je pozorována romantická hojnost krve. Voňavé růže a kvetoucí keře promění zahradu v pohádkovou zahradu.

Štěrková zahradní cesta a ostrůvky

symetrické zahradní plánování ostrovní záhony trvalky štěrkové cesty kruhové

Pokud jste se rozhodli pro formální zahradní styl, použijte při plánování záhonů, cest a trávníků geometrické tvary, jako jsou obdélníky, čtverce a kruhy. To dává zahradě kreativní rámec s klidným vzhledem.

Klinkerové dlažební kostky

ostrov postel červené cihly podlahy buxus hrnce

Prostředkem, jak se vyhnout přeplněnosti malých zahradních prostor, je použití monochromatických vzorů. Vybíráte květiny rostlin v jedné barvě nebo jen kombinujete různé stálezelené listnaté stromy.

nízký a velký boxový živý plot

zahrada design soukromí obrazovka vysoký box živé ploty dřevěný vozík lavice

Pokud chcete dosáhnout svěžího efektu prostřednictvím smíšených okrajů, měli byste naplánovat šířku postele jeden až dva metry. Získáte tak dostatek prostoru k umístění jednotlivých odrůd keřů a různě vysokých květin za sebou. Voňavé růže by v anglické zahradě neměly chybět. Používají se téměř ve všech formách. Kromě záhonů růží jsou růžové oblouky také jedním z nejromantičtějších designových prvků na zahradě.

Anglická zahrada se symetrickým designem

anglické zahradní obrázky malé jezírko buxusové koule

Charakteristické rostliny pro anglickou zahradu jsou:

Živé ploty: tis, habr, červený buk, buxus

Trvalky: Monkshood, speedwell, phlox, catnip, delphinium, mullein, odrůdy levandule (Lavandula angustifolia Elizabeth)

Cibulovité květiny: okrasná cibule, jiřiny, mečíky

Okrasné keře: hortenzie, šeřík, letní šeřík, kalina, nosník, posvátné květiny

Popínavé rostliny: plamének, vistárie

TROPICAL PALM GARDEN na vašem vlastním dvorku

tropická zahrada vodní prvek fontána kameny betonový chodník

Když myslíte na letní dovolenou, hned se vám vybaví jižní země jako Španělsko. Relaxovat pod palmou s nealkoholickým nápojem v ruce je pro mnohé snem. Palmy je ale možné dovézt i do Německa. Existují odrůdy mrazuvzdorné, které vydrží teploty až minus 23 stupňů Celsia a bez problémů rostou venku. Některé olivovníky jsou také mrazuvzdorné do minus 20 stupňů.

Zahrada s bazény a tropickými rostlinami

bazény tropické zahrady lehátka palmy kamenný chodník

Pro německou zahradu se dobře hodí například následující druhy palem:

 • Konopná palma (Trachycarpus fortunei)
 • Date Palm (Phoenix)
 • Medová palma (Jubaea chilensis)
 • Dwarf palmetto (Sabal minor)
 • Kokosová palma (Cocos nucifera)
 • Palma Mazari (Nannorrhopy)
 • Jehla dlaň (Rhapidophyllum)
 • Fire Palm (Archontophoenix)

Ekologizace stěn a střech

lehátka na terase palmy trvalky střešní rostliny zelená stěna

Mimochodem, alternativou k palmám pro exotickou zahradu jsou středomořské rostliny, jako jsou olivovníky, citroníky nebo pomerančovníky. Vše, co musíte udělat, je zjistit, které odrůdy jsou odolné. Další možností by bylo dát citrusové stromy do květináčů na zahradu. Můžete také vyzkoušet kiwi a banány.

osvětlené palmy v zahradě

obrázky palmové zahrady rozsvítí efekty kmene stromu

Správné osvětlení nejen nastavuje ve večerních hodinách krásné akcenty. Rostliny pocházející z tropických nebo subtropických oblastí, které nepotřebují hibernaci, mohou během zimních měsíců se slabým osvětlením těžit z dalších umělých světelných zdrojů..

dynamická směs materiálů

terénní úpravy vody štěrková palma zahradní přístřešek vana

Pokud chcete mít ve vlastní zahradě skutečnou malou džungli, měli byste kromě exotické vegetace zvážit i další designové prvky. Například malý rybník s vodními rostlinami nebo pavilon ve stylu Bali. Pohodlná postel s nebesy nebo dvě lehátka se slunečníkem slibují relaxační hodiny ve vašem vlastním zahradním ráji.

svěží palmová zahrada

palmová zahrada tropická atmosféra trávník chodník nášlapné kameny

Pokud zvolíte neočekávané barevné varianty a jasné barvy, získáte speciální poutač. Růžová, oranžová, levandulová a žlutá okamžitě vytvoří pozitivní náladu a vytvoří nádherný kontrast k zeleni palem. Myslíme tím nejen barevný nábytek nebo barevné podsedáky, ale také květiny různých typů. Lezecká trubka (Campsis radicans) například boduje květy ve tvaru trumpety ve světle oranžové až narůžovělé oranžové barvě a tvoří harmonický celek s čerstvými zelenými rostlinami.

Nášlapné kameny v trávníku

palmová zahrada nápad chodník kamenné desky čtvercový trávník forma

zahradní design trávník dlaždice zahradní lavice palmy kamenná zeď

MALÁ ZAHRADA

malá zahradní trávníková lavička zahradní plot ochrana soukromí

Krásná zahrada není otázkou velikosti, ale úspěšného designu. Mnoho kreativních nápadů lze také realizovat na malém pozemku. Jen musíte prostor optimálně využít. Vše funguje se správným plánováním a několika designovými triky.

Definujte zóny

malý zahradní trávník dřevěný plot cihlová zeď hrany

Nemusí to být vždy velká zahrada s trávníkem a bazénem. Na malé ploše lze realizovat i záhony, sedačky a jezírka. Nejvyšší prioritou by mělo být jasné a jednoduché uspořádání místnosti. Zkuste rozdělit zahradu na různé funkční zóny. Geometrické tvary přinášejí do zahrady pořádek a klid. Jednotlivé zóny by měly být navzájem opticky odděleny.

různé rostliny a zóny

naplánujte malou zahradní trávník palmy bambusové rostliny ostrovní postele

Jasné cesty jsou v malé zahradě velmi důležité. Místo zbytečně mnoha zahradních cestiček si naplánujte souvislou cestu. Pokud jde o dlažbu, nepoužíváte dlažbu malého rozsahu a je lepší použít velké desky nebo homogenní štěrkovou dlažbu.

Dřevěné lavice a kamenné desky

zahradní dynamický design kamenné desky dřevěná lavička vodní jezírko

Různé úrovně v malé zahradě vždy vytvářejí dojem velkorysosti. Například záhony mohou být vyšší než terasa. Dobrým řešením jsou zděné vyvýšené postele.

úzký bazén se dvěma lehátky

zahradní bazén obrázky malý bazén lehátka trávník

Výběr rostlin je třeba také pečlivě zvážit, jinak bude malá zahrada rychle vypadat přetížená. Omezte se na několik druhů s velkým dopadem, například odrůdy s nápadnými květinami, dekorativními listy nebo podzimními barvami. Keře se světle zelenými nebo žlutými listy, jako je vřetenový keř „Emerald n Gold“, otevírají tmavé rohy.

MODERNÍ ZAHRADNÍ DESIGN

zahradní nápady design vertikální stěna řadové schody

V zásadě platí následující: charakter zahrady by měl odpovídat stylu domu. A k modernímu domu se samozřejmě hodí zahrada se stejným designovým jazykem. Při navrhování moderní zahrady je kladen důraz na její redukci na jasné tvary a barvy.

Venkovní krb jako centrální bod

zahradní design obrázky terasa nápady dlažba venkovní krb

Prvním krokem při navrhování zahrady je rozdělení nemovitosti na záhony, cesty a trávníky. K tomu jsou ideální geometrické tvary, jako jsou obdélníky a kruhy. Zahrada je vnímána jako pokračování obytného prostoru. Mělo by být dobře viditelné, kde cesta vede a kde začíná postel.

moderní osvětlení a zahradní nábytek

terasa design nábytek venkovní krb dřevěné palubky stojací světla

Mezi materiály, které se používají v moderních zahradách, patří klasické stavební materiály jako přírodní kámen, kov a dřevo, dále beton, sklo, WPC, Cortenová ocel, polyratan a polyetylen. Například beton je velmi módní a může mít různé tvary. Díky své odolnosti vůči povětrnostním vlivům a mrazu je dokonalým materiálem pro venkovní použití.

Secí stroj s rezavým vzhledem

obrázky-zahrada-design zahrady-inspirace

Cortenová ocel přináší zvláštní nádech do moderní zahrady jako zástěna pro ochranu soukromí, vyvýšená postel, květináč nebo jednoduše jako dekorativní socha. Zajímavá rez patina vyzařuje přirozený nádech a vytváří teplé, světelné akcenty.

Ochrana soukromí v městské zahradě

Obrazovka ochrany soukromí terasa bambusové lehátka lehátka posezení palmy

Neměly by samozřejmě chybět ani obrazovky ochrany soukromí, ale lépe v moderním stylu. Ale ne nutně v šedé barvě. Do celkového konceptu by zapadal i moderní soukromý plot ze dřeva.

geometrické tvary

moderní zahradní formální trávník hortenzie bazén štěrk

V moderní zahradě najdete také vodní prvky, potoky nebo vodní nádrže. Ty by však neměly vypadat příliš hravě, ale spíše jednoduše.

Lazara.bg

Mezi kamennými deskami definujte plochy s trávou

moderní zahradní design kamenné desky podlahový box živý plot

Trávníky nejsou v moderní zahradě vždy nutné. Alternativou jsou zde štěrkové oblasti. Zajímavou možností by bylo použít čalouněné trvalky jako spoje dlaždic. Lineární forma je tedy opět převzata. Většina odrůd tymiánu, hvězdného mechu (Sagina subulata), korsické máty a Isotoma fluviatilis se k tomu skvěle hodí. Některé odrůdy půdopokryvů také dělají majitelům zahrad velkou radost díky jejich jemným květinám.

ohraničit trávník

moderní zahradní design trávník trvalky kamenné desky dřevěná paluba

Rostliny zde také hrají sekundární roli. Místo vytváření svěžích bylinných záhonů se jako akcenty, které působí proti přísným tvarům, používají volné skupiny rostlin nebo trav.

Zářit pod stromy

terénní úpravy trávník zimostráz keře trvalky keře

Abyste mohli dokonale zinscenovat záhony, stromy, cesty a další designové prvky, potřebujete také vhodné zahradní osvětlení. Možnosti v oblasti venkovního osvětlení se zdají téměř neomezené. Patníky, lucerny, LED pásy, podvodní světla, reflektory v postelích jsou jen jeho malou částí. Obzvláště poutavé jsou všestranné použití, jako jsou LED secí stroje.

Hliníková krytina pokrytá popínavými rostlinami

zahradní terasa design kovová krytina zelené popínavé rostliny

Vyvýšené postele a dřevěný plot

zahrada moderní dřevěný plot soukromí obrazovka symetrické tvary

různé úrovně a vyvýšené postele

zahradní design různé úrovně oblázky dřevěné květináče

Terasový design na dvou úrovních

zahradní design symetrie trávník schody koule nápady

polouzavřené posezení

zahradní design moderní obrázky nápady posezení soukromí obrazovka dřevo

zelená zeď v malé zahradě

zahradní nápady nápady vertikální zeleň box živý plot lavička

Vyvýšené záhony a trvalky

zahradní design dřevěné lavičky vodní prvky štěrkové trvalky

ÚZKÉ SEDÍCÍ OBLASTI V ZAHRADĚ

terasa kamenná podlaha posezení krb pergola ptačí domky

Vaše vlastní zahrada by měla nejen poskytovat práci, ale také sloužit k rekreaci a relaxaci pod širým nebem. Každý majitel zahrady potřebuje útulné posezení, kde by si mohl vychutnat kávu nebo si přečíst knihu. Pokud si chcete vytvořit takový letní obývací pokoj, měli byste při plánování zvážit pár věcí.

Dřevěná střešní krytina na zahradě

terasa design zahrada dřevěná střešní krytina plastová zahradní židle

Nejprve byste si měli vybrat nejlepší místo. Mělo by být chráněno před větrem, nevystavováno hořícímu slunci a co nejblíže domu. Pokud si chcete užít odloučení, nastavíte posezení přesně v rohu zahrady. Posezení v blízkosti domu nebo u zahradní zdi působí tepleji a nevědomě zajišťuje klid.

Mini zahrada na stole

zahrada soukromí obrazovka trvalky mini zahrada na stole

Měli byste také zvážit, zda chcete navrhnout pohyblivé nebo pevné posezení. Nábytek pro pohyblivé posezení se obvykle skládá ze stolu, židlí, zahradních lavic a zahradních lehátek. S trvale instalovaným posezením byste se měli ujistit, že materiál musí odolávat různým druhům počasí.

pod stínem stromu

zahradní terasa dlaždice box živé ploty strom

Možností, jak zastínit terasu nebo posezení na zahradě, je nepřeberné množství. Pokud máte na zahradě obrovský strom, můžete samozřejmě použít tohoto poskytovatele přirozeného stínu. Dalšími variantami jsou pergola, stínící plachta, zahradní markýza nebo slunečník.

zahradní relaxační design posezení pergola

Jako podlaha sedací plochy se obvykle používají dlažební kostky, desky z betonu nebo přírodního kamene. Ale také impregnované dřevo nebo WPC desky poskytují určitou útulnost. Zajistěte, aby voda mohla rychle odtékat i po několika deštivých dnech.

zahradní nábytek z kovaného železa v bílé barvě

zahradní posezení nábytek bílý kované železné trvalky altán

Zajistěte, aby se všechny prvky vašeho posezení navzájem shodovaly. Pokud je vaše zahrada navržena romanticky, zahradní nábytek z tepaného železa bude obzvláště dobře ladit s celkovým obrazem. Velmi oblíbený je zahradní nábytek z proutí z polyratanu odolného proti povětrnostním vlivům, obvykle s robustním hliníkovým rámem. Teplý vzhled odolného materiálu přesvědčí každého, kdo chce v zahradě vytvořit útulnou atmosféru.

nábytek z černého železa

zahradní nábytek železná dlažba podlahy chodník soukromí obrazovka

Hliník je také ideální pro venkovní použití. Je lehký, odolný proti povětrnostním vlivům a stabilní. Ve srovnání s jinými kovy, jako je ocel, je také relativně mnohem levnější.

Venkovní jídelní kout

zahradní nápady design pergola kytice box živý plot

Pokud se chcete venku příjemně najíst, můžete si navrhnout posezení s jídelním koutem. Stůl by měl být také v pohodlné výšce. Pergola nebo pevný kryt terasy by zajistily, aby byl jídelní kout odolný proti dešti. Pokud není posezení blízko domu, je lepší zřídit malou venkovní kuchyň s dostatkem úložného prostoru. Ať už talíře, příbory nebo sklenice, vše je tam připraveno.

romantické zahradní osvětlení s pohádkovými světly

altán dřevo zahradní nábytek osvětlení víla světla

Pokud si chcete večer užít krásné chvilky venku, je nezbytné správné osvětlení terasy a zahrady. Světelné řetězy na pergole nebo mezi stromy vytvářejí atmosféru, zatímco sloupková světla nebo skvrny podél zahradní cesty jsou velmi praktické.

bílé trvalky vytvářejí krásné kontrasty

zahradní nápady bílé květiny altán dřevo

Vzhled místa k sezení určují nejen sedací a dekorativní předměty, ale také rostliny. Obohaťte místo k sezení například o různé vonné rostliny nebo bylinky, které budou hýčkat vaše oči a nos zároveň. Pokud chcete vařit venku, můžete mít čerstvé bylinky vždy po ruce.

rustikální lavice pod altánem

zahradní nápady pergola ozelenění rustikální lavička romantická

Chcete si užít dokonalý výhled na záhony ve vaší zahradě? Nic není tak idylické jako okouzlující houpačka pod stromem nebo lavička se zeleným altánem. Tam si můžete jednou užít klid a pohodu.

velká dřevěná pergola se závěsy

zahradní dřevěná pergola sezení trávník záclony soukromí obrazovka

Posezení obklopuje svěží výsadba

zahradní nápady nápady trvalky malé jezírkové kameny posezení

Nášlapné kameny v trávníku

zahradní chodník nápad posezení nábytek železo soukromí obrazovka

DEKORACE A KRÁSNÉ VÝZNAMY

vytvořit chodník zahradní malba vlny trvalky

Zahrada dostane jen konečnou úpravu se správnou dekorací. Ať už velká nebo malá, moderní nebo blízká přírodě, dekorace dodá každé zahradě osobní nádech. Zahradní figurky z hlíny, kamene nebo dřeva jsou zvláště účinné v přírodních zahradách. Pro moderní nebo formální zahrady jsou vhodnější jednoduché dekorativní předměty. Ani ty nesmí být příliš barevné. Ať už postavíte své postavy na trávník, v posteli nebo na terase, je na vašem vkusu.

malý rybník s lekníny

zahradní nápady rybník lekníny kostkovaný trávník

Dávejte pozor, aby příliš mnoho zahradních dekorací zaplnilo zahradu a zmenšilo ji. Těžké sochy, kašny, květináče a další větší objekty lze plánovat předem. Například kašna na konci chodníku.

malé zahradní jezírko s dřevěným mostem

zahradní nápady vytvářejí malou jezírkovou křížovou terasu

Zahradní dekorace zahrnují nejen figurky a květináče, ale také zahradní zátky, sluneční hodiny, ptačí domky a ptačí lázně. Ty mohou mít také praktické využití. Materiál musí být samozřejmě odolný proti povětrnostním vlivům.

malovaná kamenná koule na záhonu

zahradní nápady barevně malované kamenné koule záhony truhlíky

Beton je opravdu robustní materiál pro zahradní dekorace. Mnozí již objevili legraci lití betonu hotovými licími formami. Ať už misky na rostliny, nášlapné kameny, držáky na čajové svíčky, malé i velké postavy – beton je báječně vhodný na zkrášlení terasy nebo zahrady podle vašich vlastních představ.

Skalka a rybník

nápad na zahradu malý rybník lekníny květiny přírodní kameny

Pokud máte romantickou, zasněnou zahradu, lze to podtrhnout například vílami a anděly. Pokud vlastníte japonskou zahradu, bylo by dobré použít sochy Buddhy a kamenné lucerny. Ty v zahradě vytvářejí tajemnou atmosféru.

staré kolo jako ozdoba

zahradní nápady staré kolo deco hliněné hrnce muž

Zahradní dekorace nemusíte nutně kupovat. Staré předměty denní potřeby lze s malým úsilím proměnit v krásné dekorace. Ideální jsou k tomu nálezy z blešího trhu, staré zahradní nářadí, kuchyňské náčiní a příbory, zinkové plechovky, stará kola, pneumatiky do auta a mnoho dalšího..

suchá kamenná řeka

terénní kameny říční nízké trvalky

Jednotlivé přírodní kameny nebo balvany jsou vhodné i jako zahradní dekorace. Velmi oblíbené jsou také mozaiky vyrobené z oblázků. Můžete s ním nejen navrhovat zahradní cesty a terasy, ale také proměnit zdi, nášlapné kameny a fontány na velmi zvláštní šperky.

Zahradní kašna s oblázkovou mozaikou

zahradní design nápady fontána štěrková mozaika trvalky

DESIGN PŘEDNÍ ZAHRADY

přední zahradní design kameny pštrosi veranda dřevěná střešní krytina

Předzahrádka dává návštěvníkům první pohled na váš dům, takže byste neměli její účinek podceňovat. Předzahrádka je individuálně odlišná a rozhodně by měla být přizpůsobena stylu domu.

Mřížový plot a klasická zahradní brána

nádvoří design boxwood hrnce mříž zahradní plot

Doporučujeme, aby péče o přední dvůr byla co nejjednodušší. Stále oblíbené rostliny a dekorativní keře, jako je zimostráz a rododendron, jsou oblíbenými rostlinami na předzahrádce. S vysokými živými ploty a dřevěnými ploty můžete omezit předzahrádku na ulici a vytvořit více soukromí.

Design na svahu

Přední dvorní keře obklopují svahy velkých kamenů

Při plánování výsadby je třeba vzít v úvahu také směr a výskyt slunečního světla. Některé rostliny nesnesou plné slunce, jiným se lépe daří v polostínu. Obzvláště krásně vypadají balvany jako osamělé kameny.

Okenní rostliny

předzahrádka nápady okno květiny truhlíky stromy

Popínavé rostliny a nízké bílé květy

malé zahradní popínavé rostliny stavba zdi nízké bílé trvalky poutač očí

A NĚKTERÉ ZÁHRADNÍ NÁPADY       moderní zahradní design nádvoří trvalky dřevěné palubky chodník

Můžete prohlédnout naše nápady pro zahradní design a zjistit, zda by vaše zahrada měla být symetrická nebo blízká přírodě, jaké rostliny se vám líbí nebo jaký zahradní nábytek by se nejlépe hodil do vašeho posezení. Nechte se inspirovat těmito krásnými příklady. Bavte se!

zajímavý tvar z chodníku  

chodník terasa design nápad zasadil plot cihly

bílé nášlapné kameny v zelené trávě

vytvořit chodník zahradní dlažební kostky altán na dřevo

Různé zóny a úrovně  přestavba zahrady plot mřížka trvalky různé úrovně

Bazén a terasa

zahradní terasa bazén symetricky ohraničující chodníky

zahradní terasy trávník schody kašna trvalky

Trvalky a kamenné obklady

terasa design dlaždice čtvercové trvalky ostrov postel

Dřevěné lamely s mezerami pro rostliny  

zahradní nápad dřevěné lamely podlahové prostory rostliny

Rostlinné keře podél zahradního plotu

zahradní stráň plotem bílé trvalky

zajímavá poloha na úbočí

zahradní svah vytvářejí štěrkové kameny okrajové keře stromy

Rozložení zahrady s živými ploty   

obrázky zahradního designu rozdělení chodníků na živé ploty

Mistrovská díla v moderním zahradním designu

  Popínavé rostliny na zahradní zdi

zazelenáná zahradní zeď lezení rostlin cihla soukromí obrazovka zahradní lavice

Zelená zeď s mechem

japonská zahradní dřevěná podlaha ve tvaru mechu ozeleněné stěny

Zajímavá dekorace před zelenou zahradní zdí

zahradní design obrázky plot řezané trubky svěží výsadba

krásná zahrada nápady chodník trávník altán záhony

zahradní nábytek terasa bazén soukromí obrazovka šplhání rostliny plot

103 obrázků a nápadů na moderní terénní úpravy a zahradní úpravy

Středomořské zahradnictví posezení fontánové keře kamenné gabiony

zahradní design květiny postele fontána idea rybník