Nápady na tetování

Péče o tetování po piercingu – tipy na následnou péči o nové tetování

Správná péče o tetování je velmi důležitá a ošetřená správnými prostředky

Nakonec se tetování, které jste měli na mysli měsíce, nyní stalo realitou. Aby se vaše pokožka rychle uzdravila, potřebuje k tomu, aby vypadala ještě chladněji, odpovídající péči o tetování. Jak ale funguje následná péče? Jak se můžete starat o čerstvé tetování a přitom se ujistit, že se dobře hojí a nakonec vypadá přesně tak, jak se vám líbí? Zde je vše, co o tom potřebujete vědět.

Správná péče o tetování

žena s dlouhými vlasy se žlutým svetrem a tetováním Buddhy jako tetování na paži na rameni

Tetování je osobní a trvalé umělecké dílo. Je to však také druh rány, protože tetovací pistole pomocí rychle se pohybující jehly vstřikuje inkoust hluboko do kůže. Stejně jako správná péče zajišťuje, že obraz může viset nepoškozený v galerii po celá léta, péče o tetování je důležitou součástí dlouhodobého udržování tetování. Následná péče může být pro některé z vás matoucí, zvláště pokud jde o vaše první tetování nebo novou péči o tetování poté. Z tohoto důvodu tato příručka obsahuje podrobné pokyny k péči o tetování po bodnutí. Poskytuje také tipy, jak udržet tetovanou kůži mladou a zdravou.

Pokyny krok za krokem pro následnou péči

péče o tetování od umělce tetování zabalí paži zákazníka do potravinové fólie pro rychlý proces hojení

Správná následná péče v prvních týdnech po tetování může pomoci zabránit infekci a udržet tetování v nejlepším stavu. Následná péče o tetování by proto měla začít v tetovacím studiu. Jakmile je tetování hotové, tetovací umělec nanese tenkou vrstvu tetovacího gelu nebo zvlhčovače na celou tetovanou oblast. Pro správnou ochranu byste pak měli oblast obvykle zcela zakrýt potravinářskou fólií nebo obvazem.

žena se slunečními brýlemi a modrým tričkem ukazuje svou paži s barevným tetováním

Jakkoli lákavé je sejmout ochranný kryt a podívat se na tetování, obvaz nebo strečový film by měl zůstat zapnutý ještě několik hodin po zákroku. Doba trvání závisí také na velikosti a oblasti těla, na které se tetování nachází. Tento kryt chrání otevřenou pokožku před bakteriemi, slunečním zářením a před třením o oděv.

První praní

Pečlivě používejte houbu do koupele na mytí tetování v oblasti bodnutí

Neměli byste odstranit obvaz a tetování umýt, dokud neuplyne 5 hodin. Po důkladném umytí rukou můžete tetování jemně umýt prsty hypoalergenním mýdlem a teplou vodou. Krém na péči o tetování může být Bepanthen nebo z drogerie. To se rozpustí na kůži a tetování může vypadat, jako by z něj vytékal inkoust nebo hustá lepkavá hmota. Tato reakce obvykle není důvodem k obavám, protože jde pouze o přebytečnou tekutinu a inkoust z procesu tetování.

balzám pro péči o tetování vyrobený z bepanthenolu s uklidňujícím účinkem proti svědění

Po sprchování byste si měli potetovanou oblast na kůži otřít čistou papírovou utěrkou a nechat ji hodinu uschnout na vzduchu. Když je oblast zcela suchá, můžete na tetování nanést tenkou vrstvu zvlhčovače. Nechte to však volně, aby pokožka mohla dýchat. Prvních pár dní může být potetovaná kůže teplá a vypadat načervenalě. Barvy mohou vypadat velmi světlé i na zbytku pokožky. Jak bude proces hojení pokračovat, tetování bude méně živé.

Péče o tetování – první týden

po plavání se z vody s mokrou kůží vynořila záda muže s malým tetováním

Jako potetovaný člověk byste se měli vyvarovat namáčení tetování ve vodě nebo ho jinak navlhčovat po dobu prvních 3–6 týdnů, kromě případů, kdy jej budete prát. V této technice praní můžete v případě potřeby pokračovat v prvním týdnu. Jak často se mýt, závisí na úrovni aktivity a okolí člověka. Někomu, kdo celý den sedí v klimatizované kanceláři, stačí tetování umýt jen jednou denně. Avšak ti, kteří pracují a potí se v horkém nebo špinavém prostředí, možná budou muset tetování každých pár hodin smýt.

tetování na předloktí s purpurovým inkoustem a nápisem pro profesionální následnou péči

K udržení tetování je nejlepší používat pouze čisté prsty a ne hadřík nebo ručník, protože to může dráždit pokožku a předčasně odstranit všechny strupy, které se mohly vytvořit. V prvních dnech se často tvoří strupy a inkoust může stále prosakovat kůží, kterou je třeba opláchnout. Je důležité neodstraňovat strupy a nepoškrábat kůži. Zčervenání nebo mírné otoky obvykle odezní do konce prvního týdne.

Péče o tetování – druhý týden

žena s krásným květinovým tetováním na rameni ve volném přírodním prostředí

Na začátku druhého týdne se kůry začínají uvolňovat. Během tohoto týdne je proto důležité dbát zvýšené opatrnosti při praní a zvlhčování, protože lze nechtěně odstranit strupy a poškodit tetování. Kůže v tomto období pravděpodobně svědí, ale neměla by se škrábat. Přidání extra zvlhčovače však může výrazně snížit svědění. S použitím vazelíny Tattoo Care nebo Bepanthenu uložených v chladničce lze také lépe uklidnit svědivou nebo podrážděnou pokožku. Pokud je to nutné, můžete si také vzít volně prodejný přípravek orálně, abyste pomohli zmírnit svědění.

Třetí týden a dále

blonďatá žena s barevným havraním tetováním ve sprše s mokrými vlasy

Konečná fáze hojení může být pomalá, ale vyžaduje trpělivost. Většina větších krust nyní odpadla sama. Mohou se objevit malé úlomky a odumřelá kůže, ale ty s postupem hojení zmizí. Díky strupovité a odlupující se kůži může oblast vypadat suchá a matná. Na tyto problémy pomáhá aplikace zvlhčovačů a ochrana tetování před sluncem.

mladá tmavovlasá žena s tetováním celého těla ve vaně s černou vodou

Vnější vrstvy kůže by se měly do konce třetího týdne zcela zahojit. Vnitřní vrstvy se mohou hojit déle, ale vyžadují menší údržbu tetování. Jakmile se vnější vrstvy kůže uzdraví, sníží se šance na infekci, protože již neexistují žádné otevřené rány k infekci bakterií.

Získejte barevné tetování na nohou-jako-nápad-a-pro-správnou-tetovací-péči-krém-bepanthenol-nebo-z-DM

Pokud je tetování v prvních měsících pravidelně zvlhčováno, bude vypadat zářivě a jasně. V prvních měsících je také obzvláště důležité chránit tetování před sluncem oděvem během hojení a po uzdravení vždy použít opalovací krém.

Tolerance tetování a alergie

black-tattoo-ink-test-try-as-tattoo-care-proti-alergie-na-kůži

V jakékoli fázi procesu hojení může tělo odmítnout jednu barvu inkoustu. Pokud je vaše kůže alergická na inkoust, může se na ní vyvinout silná a bolestivá vyrážka. Aby se zabránilo odpuzování inkoustu, někteří tetovací umělci provedou test alergie na příslušnou barvu nanesením malého množství na kůži. Pokud to má za následek reakci, pak není použití bezpečné.

Vyberte si dobrého a doporučeného tetovacího umělce a věnujte pozornost hygienickému studiu v tetovacím studiu

Může dojít k alergii na tetovací inkoust, protože inkousty na tetování obsahují mnoho různých látek. Například černý inkoust obsahuje uhlík, zatímco červený inkoust obsahuje sulfid rtuti. Každý, kdo má vyrážku na tetování nebo v jeho blízkosti, by měl navštívit lékaře, který dokáže vyrážku identifikovat a vhodně ošetřit. Pokud je to možné, můžete také kontaktovat svého tetovacího umělce.

S mastí tetování péče o následnou péči

péče o tetování pomocí zinkové masti použijte k hydrataci hydratační krém

Každý tetovací umělec má pravděpodobně jiné doporučení pro použití zvlhčující masti. Obecná doporučení jsou následující:

 • Léčivé masti bez alkoholu, jako je Eucerin nebo Curel

  Kokosový olej

 • Udržujte čerstvé tetování s kokosovým olejem
 • Čisté kakaové máslo nebo bambucké máslo
 • Je důležité nepoužívat parfémované krémy nebo pleťové vody. Silné chemikálie mohou ránu dráždit a poškodit potetovanou kůži.

Jako péči o tetování používejte bio kosmetiku vyrobenou z kokosového oleje, bambuckého másla, zinkové masti a dalších přírodních látek

Potetovaný by se také měl vyvarovat používání opalovacího krému na tetování, dokud se zcela nezhojí, protože by to mohlo ucpat póry a zachytit při tom bakterie. Užitečná je také péče o tetování se zinkovou mastí, krémem Eucerin, kokosovým olejem nebo čistým kakaovým máslem a bambuckým máslem, protože ty jsou obvykle dostupné také online.

Shrnuty užitečné rady pro tetování

ošetřete pokožku zvlhčovačem a naneste pleťovou vodu pro lepší péči o tetování před podrážděnými vyrážkami a záněty

Tetování je celoživotní závazek a vyžaduje zvláštní péči, aby vypadal dobře i v příštích letech. Dobrou péči o tetování můžete provádět také následujícími způsoby:

 • Při péči o tetování vždy používejte hypoalergenní mýdlo a zvlhčovač bez parfemace, protože drsné chemikálie a vůně mohou čerstvě potetovanou pokožku dráždit a dokonce ji poškodit.
 • Použijte zvlhčovač, který umožní pokožce dýchat, protože ucpané póry mohou způsobit infekci.
 • Před použitím pro následnou péči se ujistěte, že je oblast zcela suchá, protože přebytečná vlhkost zachycená pod kůží může způsobit podráždění a vyrážku.
 • Tetování omyjte pravidelně, ale šetrně, zejména po špinavých nebo zpocených aktivitách.
 • Pijte hodně vody, aby byla pokožka vlhká a pružná.
 • Během hojení přikryjte tetování oblečením nebo obvazem, pokud je vystaveno slunci.

Čemu byste se měli vyvarovat??

první péče jako tetování vyhněte se plavání s tetováním kvůli nebezpečným kožním infekcím

Proces hojení můžete podpořit následujícími tipy:

 • Vyhněte se mýdlům a zvlhčovačům s vůněmi nebo drsnými chemikáliemi. I když výrobek normálně nedráždí pokožku, může dráždit tetované místo.
 • Nepoškrábejte strupy, protože se může vytvořit tkáň jizvy.

  I když to svědí, neškrábejte si tetování.

 • Zvlhčovače kosmetických minerálních olejů zabraňují ucpávání pórů.
 • Nepoužívejte opalovací krém na tetování, dokud se zcela nezhojí.
 • Neplavejte ani se nekoupejte, dokud se tetování nezhojí.

Kdy navštívit lékaře?

lékař s brýlemi a gumovými rukavicemi jako ochrana drží zařízení pro odstranění tetování

Tetování lze snadno provést, jakmile je proces pochopen. Existují však případy, kdy můžete potřebovat také lékaře. Infekce je nejčastějším důvodem, proč po tetování vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se o něj nebudete řádně starat, vaše tetování se může nakazit agresivními bakteriemi. Infikované tetování se zahřívá, zanícuje a bolí.

Zkombinujte obarvené modré vlasy s barevnými tetovacími rukávy

Kůže může v takových případech také tvořit hnis. Krevní infekce může také nastat, pokud tetování používá špinavé jehly nebo inkoust. Tyto infekce mohou zahrnovat tetanus, hepatitidu B, C nebo dokonce HIV a mykobakteriální kožní infekce. Z tohoto důvodu byste měli okamžitě navštívit lékaře, pokud si všimnete jakýchkoli známek infekce.

doktor s bílým pláštěm a tetováním na ruce ukazuje palec nahoru jako gesto souhlasu

Nejdůležitějším faktorem péče o tetování je spolupráce s profesionálním, vysoce doporučovaným tetovacím umělcem. Tím se zabrání komplikacím a usnadní se proces hojení. Dodržování pokynů tatéra o péči o sebe je často nejlepší obrannou linií člověka před infekcí a špatným hojením. Pravidelná péče o tetování může pomoci předcházet infekci a udržet vaše body art v dobré kondici po mnoho let.

Nápady na tetování

Péče o tetování po piercingu – tipy na následnou péči o nové tetování

Správná péče o tetování je velmi důležitá a ošetřená správnými prostředky

Nakonec se tetování, které jste měli na mysli měsíce, nyní stalo realitou. Aby se vaše pokožka rychle uzdravila, potřebuje k tomu, aby vypadala ještě chladněji, odpovídající péči o tetování. Jak ale funguje následná péče? Jak se můžete starat o čerstvé tetování a přitom se ujistit, že se dobře hojí a nakonec vypadá přesně tak, jak se vám líbí? Zde je vše, co o tom potřebujete vědět.

Správná péče o tetování

žena s dlouhými vlasy se žlutým svetrem a tetováním Buddhy jako tetování na paži na rameni

Tetování je osobní a trvalé umělecké dílo. Je to však také druh rány, protože tetovací pistole pomocí rychle se pohybující jehly vstřikuje inkoust hluboko do kůže. Stejně jako správná péče zajišťuje, že obraz může viset nepoškozený v galerii po celá léta, péče o tetování je důležitou součástí dlouhodobého udržování tetování. Následná péče může být pro některé z vás matoucí, zvláště pokud jde o vaše první tetování nebo novou péči o tetování poté. Z tohoto důvodu tato příručka obsahuje podrobné pokyny k péči o tetování po bodnutí. Poskytuje také tipy, jak udržet tetovanou kůži mladou a zdravou.

Pokyny krok za krokem pro následnou péči

péče o tetování od umělce tetování zabalí paži zákazníka do potravinové fólie pro rychlý proces hojení

Správná následná péče v prvních týdnech po tetování může pomoci zabránit infekci a udržet tetování v nejlepším stavu. Následná péče o tetování by proto měla začít v tetovacím studiu. Jakmile je tetování hotové, tetovací umělec nanese tenkou vrstvu tetovacího gelu nebo zvlhčovače na celou tetovanou oblast. Pro správnou ochranu byste pak měli oblast obvykle zcela zakrýt potravinářskou fólií nebo obvazem.

žena se slunečními brýlemi a modrým tričkem ukazuje svou paži s barevným tetováním

Jakkoli lákavé je sejmout ochranný kryt a podívat se na tetování, obvaz nebo strečový film by měl zůstat zapnutý ještě několik hodin po zákroku. Doba trvání závisí také na velikosti a oblasti těla, na které se tetování nachází. Tento kryt chrání otevřenou pokožku před bakteriemi, slunečním zářením a před třením o oděv.

První praní

Pečlivě používejte houbu do koupele na mytí tetování v oblasti bodnutí

Neměli byste odstranit obvaz a tetování umýt, dokud neuplyne 5 hodin. Po důkladném umytí rukou můžete tetování jemně umýt prsty hypoalergenním mýdlem a teplou vodou. Krém na péči o tetování může být Bepanthen nebo z drogerie. To se rozpustí na kůži a tetování může vypadat, jako by z něj vytékal inkoust nebo hustá lepkavá hmota. Tato reakce obvykle není důvodem k obavám, protože jde pouze o přebytečnou tekutinu a inkoust z procesu tetování.

balzám pro péči o tetování vyrobený z bepanthenolu s uklidňujícím účinkem proti svědění

Po sprchování byste si měli potetovanou oblast na kůži otřít čistou papírovou utěrkou a nechat ji hodinu uschnout na vzduchu. Když je oblast zcela suchá, můžete na tetování nanést tenkou vrstvu zvlhčovače. Nechte to však volně, aby pokožka mohla dýchat. Prvních pár dní může být potetovaná kůže teplá a vypadat načervenalě. Barvy mohou vypadat velmi světlé i na zbytku pokožky. Jak bude proces hojení pokračovat, tetování bude méně živé.

Péče o tetování – první týden

po plavání se z vody s mokrou kůží vynořila záda muže s malým tetováním

Jako potetovaný člověk byste se měli vyvarovat namáčení tetování ve vodě nebo ho jinak navlhčovat po dobu prvních 3–6 týdnů, kromě případů, kdy jej budete prát. V této technice praní můžete v případě potřeby pokračovat v prvním týdnu. Jak často se mýt, závisí na úrovni aktivity a okolí člověka. Někomu, kdo celý den sedí v klimatizované kanceláři, stačí tetování umýt jen jednou denně. Avšak ti, kteří pracují a potí se v horkém nebo špinavém prostředí, možná budou muset tetování každých pár hodin smýt.

tetování na předloktí s purpurovým inkoustem a nápisem pro profesionální následnou péči

K udržení tetování je nejlepší používat pouze čisté prsty a ne hadřík nebo ručník, protože to může dráždit pokožku a předčasně odstranit všechny strupy, které se mohly vytvořit. V prvních dnech se často tvoří strupy a inkoust může stále prosakovat kůží, kterou je třeba opláchnout. Je důležité neodstraňovat strupy a nepoškrábat kůži. Zčervenání nebo mírné otoky obvykle odezní do konce prvního týdne.

Péče o tetování – druhý týden

žena s krásným květinovým tetováním na rameni ve volném přírodním prostředí

Na začátku druhého týdne se kůry začínají uvolňovat. Během tohoto týdne je proto důležité dbát zvýšené opatrnosti při praní a zvlhčování, protože lze nechtěně odstranit strupy a poškodit tetování. Kůže v tomto období pravděpodobně svědí, ale neměla by se škrábat. Přidání extra zvlhčovače však může výrazně snížit svědění. S použitím vazelíny Tattoo Care nebo Bepanthenu uložených v chladničce lze také lépe uklidnit svědivou nebo podrážděnou pokožku. Pokud je to nutné, můžete si také vzít volně prodejný přípravek orálně, abyste pomohli zmírnit svědění.

Třetí týden a dále

blonďatá žena s barevným havraním tetováním ve sprše s mokrými vlasy

Konečná fáze hojení může být pomalá, ale vyžaduje trpělivost. Většina větších krust nyní odpadla sama. Mohou se objevit malé úlomky a odumřelá kůže, ale ty s postupem hojení zmizí. Díky strupovité a odlupující se kůži může oblast vypadat suchá a matná. Na tyto problémy pomáhá aplikace zvlhčovačů a ochrana tetování před sluncem.

mladá tmavovlasá žena s tetováním celého těla ve vaně s černou vodou

Vnější vrstvy kůže by se měly do konce třetího týdne zcela zahojit. Vnitřní vrstvy se mohou hojit déle, ale vyžadují menší údržbu tetování. Jakmile se vnější vrstvy kůže uzdraví, sníží se šance na infekci, protože již neexistují žádné otevřené rány k infekci bakterií.

Získejte barevné tetování na nohou-jako-nápad-a-pro-správnou-tetovací-péči-krém-bepanthenol-nebo-z-DM

Pokud je tetování v prvních měsících pravidelně zvlhčováno, bude vypadat zářivě a jasně. V prvních měsících je také obzvláště důležité chránit tetování před sluncem oděvem během hojení a po uzdravení vždy použít opalovací krém.

Tolerance tetování a alergie

black-tattoo-ink-test-try-as-tattoo-care-proti-alergie-na-kůži

V jakékoli fázi procesu hojení může tělo odmítnout jednu barvu inkoustu. Pokud je vaše kůže alergická na inkoust, může se na ní vyvinout silná a bolestivá vyrážka. Aby se zabránilo odpuzování inkoustu, někteří tetovací umělci provedou test alergie na příslušnou barvu nanesením malého množství na kůži. Pokud to má za následek reakci, pak není použití bezpečné.

Vyberte si dobrého a doporučeného tetovacího umělce a věnujte pozornost hygienickému studiu v tetovacím studiu

Může dojít k alergii na tetovací inkoust, protože inkousty na tetování obsahují mnoho různých látek. Například černý inkoust obsahuje uhlík, zatímco červený inkoust obsahuje sulfid rtuti. Každý, kdo má vyrážku na tetování nebo v jeho blízkosti, by měl navštívit lékaře, který dokáže vyrážku identifikovat a vhodně ošetřit. Pokud je to možné, můžete také kontaktovat svého tetovacího umělce.

S mastí tetování péče o následnou péči

péče o tetování pomocí zinkové masti použijte k hydrataci hydratační krém

Každý tetovací umělec má pravděpodobně jiné doporučení pro použití zvlhčující masti. Obecná doporučení jsou následující:

 • Léčivé masti bez alkoholu, jako je Eucerin nebo Curel

  Kokosový olej

 • Udržujte čerstvé tetování s kokosovým olejem
 • Čisté kakaové máslo nebo bambucké máslo
 • Je důležité nepoužívat parfémované krémy nebo pleťové vody. Silné chemikálie mohou ránu dráždit a poškodit potetovanou kůži.

Jako péči o tetování používejte bio kosmetiku vyrobenou z kokosového oleje, bambuckého másla, zinkové masti a dalších přírodních látek

Potetovaný by se také měl vyvarovat používání opalovacího krému na tetování, dokud se zcela nezhojí, protože by to mohlo ucpat póry a zachytit při tom bakterie. Užitečná je také péče o tetování se zinkovou mastí, krémem Eucerin, kokosovým olejem nebo čistým kakaovým máslem a bambuckým máslem, protože ty jsou obvykle dostupné také online.

Shrnuty užitečné rady pro tetování

ošetřete pokožku zvlhčovačem a naneste pleťovou vodu pro lepší péči o tetování před podrážděnými vyrážkami a záněty

Tetování je celoživotní závazek a vyžaduje zvláštní péči, aby vypadal dobře i v příštích letech. Dobrou péči o tetování můžete provádět také následujícími způsoby:

 • Při péči o tetování vždy používejte hypoalergenní mýdlo a zvlhčovač bez parfemace, protože drsné chemikálie a vůně mohou čerstvě potetovanou pokožku dráždit a dokonce ji poškodit.
 • Použijte zvlhčovač, který umožní pokožce dýchat, protože ucpané póry mohou způsobit infekci.
 • Před použitím pro následnou péči se ujistěte, že je oblast zcela suchá, protože přebytečná vlhkost zachycená pod kůží může způsobit podráždění a vyrážku.
 • Tetování omyjte pravidelně, ale šetrně, zejména po špinavých nebo zpocených aktivitách.
 • Pijte hodně vody, aby byla pokožka vlhká a pružná.
 • Během hojení přikryjte tetování oblečením nebo obvazem, pokud je vystaveno slunci.

Čemu byste se měli vyvarovat??

první péče jako tetování vyhněte se plavání s tetováním kvůli nebezpečným kožním infekcím

Proces hojení můžete podpořit následujícími tipy:

 • Vyhněte se mýdlům a zvlhčovačům s vůněmi nebo drsnými chemikáliemi. I když výrobek normálně nedráždí pokožku, může dráždit tetované místo.
 • Nepoškrábejte strupy, protože se může vytvořit tkáň jizvy.

  I když to svědí, neškrábejte si tetování.

 • Zvlhčovače kosmetických minerálních olejů zabraňují ucpávání pórů.
 • Nepoužívejte opalovací krém na tetování, dokud se zcela nezhojí.
 • Neplavejte ani se nekoupejte, dokud se tetování nezhojí.

Kdy navštívit lékaře?

lékař s brýlemi a gumovými rukavicemi jako ochrana drží zařízení pro odstranění tetování

Tetování lze snadno provést, jakmile je proces pochopen. Existují však případy, kdy můžete potřebovat také lékaře. Infekce je nejčastějším důvodem, proč po tetování vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se o něj nebudete řádně starat, vaše tetování se může nakazit agresivními bakteriemi. Infikované tetování se zahřívá, zanícuje a bolí.

Zkombinujte obarvené modré vlasy s barevnými tetovacími rukávy

Kůže může v takových případech také tvořit hnis. Krevní infekce může také nastat, pokud tetování používá špinavé jehly nebo inkoust. Tyto infekce mohou zahrnovat tetanus, hepatitidu B, C nebo dokonce HIV a mykobakteriální kožní infekce. Z tohoto důvodu byste měli okamžitě navštívit lékaře, pokud si všimnete jakýchkoli známek infekce.

doktor s bílým pláštěm a tetováním na ruce ukazuje palec nahoru jako gesto souhlasu

Nejdůležitějším faktorem péče o tetování je spolupráce s profesionálním, vysoce doporučovaným tetovacím umělcem. Tím se zabrání komplikacím a usnadní se proces hojení. Dodržování pokynů tatéra o péči o sebe je často nejlepší obrannou linií člověka před infekcí a špatným hojením. Pravidelná péče o tetování může pomoci předcházet infekci a udržet vaše body art v dobré kondici po mnoho let.