Nápady na tetování

30 tetovacích výroků a symbolů v hindštině a sanskrtu a jejich významy

tetování-rčení-sanskrt-ahimsa-

Sanskrit je posvátný jazyk hinduistů – jazyk osvobození a kultura porozumění. Mnoho termínů se často používá v hodinách jógy i dnes. Pokud již znáte duši jazyka a cítíte se přitahováni kouzlem sanskrtu a starověkých skriptů, pak můžete tuto lásku ukázat tetováním. Dali jsme pro vás dohromady některé z nejkrásnějších tetovacích výroků v sanskrtu a hindštině. Tyto tajemné symboly mohou sloužit jako inspirace pro vaše další tetování.

Rozdíl mezi hindštinou a sanskrtem

Sanskrit je starověký jazyk starý tisíce let a je považován za předchůdce indo-íránské jazykové skupiny. Lingvisté uvádějí, že sanskrt je nejméně 3500 let starý, pravděpodobně mnohem starší. Mnoho hinduistických a buddhistických náboženských písem bylo původně napsáno v sanskrtu. Proto je interpretován jako velmi duchovní jazyk.

Hindština, urdština a mnoho dalších indických jazyků se vyvinulo na základě sanskrtu. Hindštinou se dnes mluví téměř v celé Indii a je jako moderní dialekt sanskrtu.

Tetovací výroky v sanskrtu – nápis na Katy na paži

tetování-výroky-sanskrtské znaky-katy-perry

Anuugacchati Pravaha (अनूगाच्चाती प्रवाह) je napsáno na vnitřní straně pravé horní části paže zpěvačky Katy Perry. Toto je sanskrt a znamená „Jít s proudem“. V němčině lze toto rčení přeložit jako „plavat s proudem“ nebo „nechat se unést“. Její bývalý manžel Russell Brand nosí stejné tetování na přesně stejné části jejího těla.

Abhay – „Nebojácný“

tetování-výroky-hindština-beze strachu-odvaha-noha-bretaňský sníh

Herečka a zpěvačka Brittany Snow má na pravém kotníku vytetováno slovo „Abhay“ (अभय). Toto je hindština a znamená „statečný“ nebo „nebojácný“. Abhay je také jméno hinduistického chlapce a znamená „nebojácný“.

Maa – „matka“

tetování-výroky-hindština-matka-symbol-maa-zápěstí

Toto tetování ukazuje skvělý design s kaligrafickým písmem. Symbol představuje slovo „Maa“, což v hindštině znamená „matka“. Motiv není tak velký a je perfektní jako tetování na zápěstí.

Sankalpa – „vůle, záměr“

tetování-rčení-sanskrt-sankalpa-horní část paže-uvnitř

Sankalpa (सङ्कल्प) je sanskrtské slovo a má mnoho různých významů, které se mohou lišit v závislosti na kontextu. Sankalpa je původně spíše myšlenka, ale také znamená vůli, přání, účel, záměr. Znamená to kroky, které musíte udělat, abyste rozvinuli svůj plný potenciál. S čistou sankalpou lze dosáhnout čehokoli.

Ahimsa – „nebolí“

tetování-rčení-sanskrt-ahimsa-soucit-soucit-zápěstí

Ahimsa (अहिंसा) doslova znamená „neubližovat“ a popisuje koncept nenásilí při jednání s druhými – v myšlenkách, slovech a činech. To je láska ke všem bytostem, bez ohledu na to, zda jsou lidé nebo zvířata.

Shanti – „mír“

tetování-rčení-sanskrt-shanti-mír-krk

Shanti (शान्ति) znamená mír. V buddhistické a hinduistické tradici se toto slovo zpívá třikrát za sebou. Symbol proto můžete získat třikrát – za mír ve vašem těle, mysli a duši.

Atman a Prana – „duše“ a „životní energie“

tetování-rčení-sanskrt-átman-prána

Átman (आत्मन्) označuje individuální já, duši. Prana (प्राणा) je název pro „životní energii“ a lze jej kombinovat se slovem „Ayama“. Jde tedy o kontrolu nad životní energií. Ve třídě jógy se pránájáma používá k dýchacím technikám a dechovým cvičením. Řídí dech a aktivuje životní energii.

Tetovací výroky se speciálními zprávami

Tetování-výroky-hindské symboly-význam-přátelství-začátek-život

Následující obrázkové koláže ukazují slova v hindštině, sanskrtu a urdštině, která je obtížné přeložit jediným slovem. Ale mají krásný význam, který lze dokonale integrovat do tetování. Urdu je národní jazyk Pákistánu, ale mluví se jím také ve velké části Indie. Raabta (राब्ता) je například urdština a znamená spřízněná duše. V hindštině to odpovídá slovu „Rishta“. Zatímco hindština je psána znaky devanagari a zleva doprava, urdština vychází z perských písmen a je psána zprava doleva.

Význam tetování hindských symbolů

Intezaar (इंतज़ार) znamená „očekávání“ nebo „čekání“. Indriya (इन्द्रिय) je v sanskrtu a znamená „smyslový orgán“. Indriyas zahrnuje pět vjemových schopností: zrak, sluch, čich, chuť, dotek. Gagan-chumbi (गगनचुम्बी) doslovně znamená „líbání nebe“.

Sebeláska je součástí „být šťastný“

tetování-výroky-hindština-buddha-miluj sám sebe

Písmo na obrázku vpravo znamená „A nauč se mít rád sám sebe“. To lze přeložit do němčiny jako „Nauč se mít rád sám sebe“. Každý potřebuje rozvíjet svou vlastní sebelásku, protože je nezbytnou součástí šťastného a naplňujícího života. Sebeláska by neměla být zaměňována s egoismem a narcismem. To spíše znamená „Znám své osobní vlastnosti, své silné a slabé stránky. A vím, že nikdo nemůže být dokonalý. “

Hare Krishna Rama Mahamantra v hindštině

tetování-výroky-hindština-zajíc-Krišna-mantra

Mahamantra (v sanskrtu महामन्त्र) je považována za velkou mantru, která má přinášet radost a lásku. Říká Bohu ve třech formách: „Zajíc“, „Krišna“ a „Ráma“ हरे कृष्ण मंत्र. Tato slova jsou nabitá velkou energií a kdo myslí na Pána Krišnu, může být požehnán neomezeným štěstím.

Přísloví Mahátmá Gándhího v hindštině

tetování-výroky-hindština-gándhí-síla-rovnováha-štěstí

V hinduismu je vysoká hodnota kladena na nenásilí a Mahátmá Gándhí je vzorem pro nenásilné jednání dodnes. Pokud by touto mantrou žili všichni lidé na světě, byla by Země šťastnější planetou. Nahoře a dole se můžete podívat na dva Gandhiho nejslavnější citáty v hindštině. V němčině jsou přeloženy jako „My sami musíme být změnou, kterou chceme ve světě vidět“ a „Štěstí je, když to, co si myslíte, co říkáte a co děláte, je v harmonii“..

tetování-výroky-hindština-slova-gándhí

Delší tetování nebo propletené věty jsou velmi vhodné pro části těla, jako jsou záda, žebra, klíční kost, hrudník a horní část paže. Zvláště hezky to vypadá, když vám po páteři proběhne dlouhé tetování. Jako dobrá alternativa pro malá tetování se však nabízejí jednotlivá slova jako štěstí, osud, karma, důvěra atd.

tetování-výroky-hindština-anglický překlad

Tetovací výroky Buddhy

tetování-výroky-hindština-buddha-štěstí

Věděli jste, že Buddha je ve skutečnosti sanskrtské slovo a znamená „probuzený“? Buddha není jméno ani podstatné jméno, ale přídavné jméno. Jméno pro osobu, která přišla ke skutečnému poznání a je tak osvícená. Historicky se však hovoří o muži jménem Siddhartha Gautama Buddha, který žil v Nepálu a je považován za zakladatele buddhismu. Z jeho učení, které je dodnes živé a inspiruje každou novou generaci, pramení mnoho moudrosti.

tetování-výroky-hindština-buddha-cesta-nebe-srdce