Nábytek

Výsadba zelí – perfektní zelenina pro začátečníky s tipy

listy zelný salát zdravá výživa zahrada zelená

Zelí je oblíbenou zeleninou, kterou lze použít k přípravě nejrůznějších pokrmů. Patří mezi superpotraviny a často se používá jako přísada do zdravých smoothie. Z tohoto důvodu byste toto měli mít také na zahradě Výsadba zelí nezapomeň. Zelí patří do čeledi salátovitých. Je tedy logické, že se o něj velmi snadno stará a vychovává. Barvy listů se mohou v závislosti na odrůdě lišit mezi žlutozeleným, červeným, modrozeleným a mnoha dalšími odstíny zelené. Tak vaše zeleninová zahrada také získá nějakou barvu. Kromě toho mohou být listy zelných rostlin zvlněné nebo zvlněné.

Výsadba zelí a zdobení zahrady zároveň

rostlinná myšlenka zelí zahrada zeleninový záhon růžová fialová

U zelí, stejně jako u salátu, se chuť zlepšuje s chladnějšími teplotami. Zelí je obzvláště chutné po prvním mrazu. Také se nemusíte bát prvního sněhu. Sněhová pokrývka mu vůbec nevadí. Předpokladem však je, aby kořeny příliš nenavlhly. V tomto článku bychom vám rádi vysvětlili, na co si musíte dát pozor, když chcete zelí zasadit a sklízet na vaší zahradě. Zjistíte, že zvládnout to není vůbec těžké. Nemusíte se obávat ani škůdců a chorob, protože jsou extrémně vzácné a atypické.

Výsadba zelí a péče o něj

zelené zelné rostliny stočené listy

Pro výsadbu zelí si vyberte místo na zahradě, které je slunečné, ale v odpoledních hodinách zaručený stín. To je zvláště důležité v oblastech s horkým podnebím. Semena se vysazují v hloubce pouhých 6 milimetrů. Mezi jednotlivými hnízdy necháte volných cca 2,5 cm. Jakmile se objeví první sazenice, je nutné ředění. Ponechte nový prostor mezi 20 a 45 cm. Odebrané sazenice můžete přesadit nebo použít ke konzumaci, protože jsou také velmi zdravé.

Zelí v bílé a zelené

vytvořit zeleninovou zahradu zelí rostlina zelená bílá

Při výsadbě zelí mějte na paměti, že rostliny mohou dosáhnout výšky až metr. Z tohoto důvodu by bylo výhodou, kdybyste nastavili podpěry ve formě hromádek nebo něčeho podobného. Zalévání by mělo být prováděno pravidelně. Od prvního mrazu je však přerušena. Po výsevu byste měli půdu pohnojit. Poté to celé po měsíci znovu opakujte. Zelí potřebuje na zrání 55 až 75 dní.

Po zelí zasaďte plodinu

fialové lila barva zelí rostliny barevné zahradní tipy

Při sklizni můžete buď odstranit jednotlivé listy. Začněte s těmi vnějšími. Nebo můžete odříznout celou rostlinu.

Stočené zelí v nápadné purpurové barvě

zelí rostliny purpurové rozcuchané hrnce zahradní tipy

Zelí s hladkými listy a kudrnatým okrajem

hladké listy zelí hrana stočená zelenina nápad začátečníci