Nábytek

Vyrobte si nábytek v ošumělém elegantním vzhledu sami – návody a techniky

Shabby Chic Look do-it-yourself-šatník-provence-dekor

Nostalgické kouzlo, světlé barvy a elegantní nábytek se zakřivenými liniemi a romantickými dekoracemi – tyto prvky charakterizují styl Shabby Chic. Jak název napovídá, je to všechno o předmětech, které mají opotřebovaná místa a popraskané lakování. Na použitý vzhled však nemusíte čekat desítky let. Shabby chic look lze vytvořit okamžitě doma pomocí jednoduchých technik. Brusný papír, vosk, decoupagé, praskající lak a další – odrůda je poměrně velká. Naše pokyny také ukazují, jak lze z nábytku IKEA dokonce vyrobit omšelá šik umělecká díla.

Shabby Chic Look-do-it-yourself-tips-features-style

Přestože nábytek a doplňky vypadají, jako by obstály ve zkoušce časem, oblíbený styl interiérového designu se objevil teprve před pár lety. V 80. letech 20. století používala britská designérka a návrhářka interiérů Rachel Ashwell různé nábytkové styly: venkovský dům, Provence, vinobraní atd. Vybírala předměty z blešího trhu a jemný nábytek ze starožitnictví a dala jim nový vzhled, aniž by ztratila své nostalgické kouzlo . Trend interiéru rychle našel celosvětové nadšení. V roce 2001 vydala Rachel Ashwell knihu „Shabby Chic: Wohnideen vom Flhmarkt“, která se stala senzací ve světě interiérového designu. Sama návrhářka také otevřela svůj stejnojmenný obchod, kde prodávala své charismatické kousky z blešího trhu.

Funkce ošumělého elegantního stylu

Ošumělý šik vypadejte sami-udělejte si sami-opotřebované hrany-konferenční stolek-bílá

Jaké vlastnosti charakterizují interiér ve stylu shabby chic? Dřevěný nábytek je obvykle bílý a většinou má zakřivené linie a nádherné dekorace. Styl Shabby Chic se zaměřuje konkrétně na použitý vzhled s opotřebovanými skvrnami na okrajích, odlupující se barvou nebo prasklinami ve dřevě. Výsledkem kombinace nových prvků se starými předměty z blešího trhu je jedinečný soubor: nedokonalý, trochu poškrábaný, opotřebovaný, ale opravdu útulný a romantický.

Barevná paleta shabby chic stylu

Které barvy charakterizují shabby chic styl? Typické jsou pastelové barvy a tlumené nuance, jako je ledová modř, růže, šeřík a holubí modř. Světlé bílé tóny, jako je šedobílá, krémová a slonová kost, tvoří základ nábytku. Přirozené světlo, které proniká do místnosti čistými závěsy, podtrhuje harmonickou a romantickou atmosféru.

shabby-chic-style-dresser-pot-metal-rozkladací-židle-drátěný koš

Zařízení a dekorace v ošumělém elegantním vzhledu

Dekorativní předměty by také měly být ve světlých, jemných barvách. Prvky jako polštáře a přikrývky s krajkovými dekoracemi, stříbrné mísy, vázy, stojací lampy, křišťálové lustry dotvářejí výzdobu a zdůrazňují kouzlo stylu. Hravé dekorace ve stylu baroka a rokoka září v nové kráse a působí lehce, vytříbeně a elegantně.

Materiály a textilie

Velký důraz je kladen na přírodní materiály a látky, které byly v minulosti obzvláště oblíbené. Bílé ubrusy a ubrousky z krajky a lnu, měkké polštáře z hedvábí a saténu, proutí a juta skvěle zapadají do interiéru. Chybět by neměly ani motivy květin a růží a vzory Toile-de-Jouy.

Vyrobte si nábytek v ošumělém elegantním vzhledu sami – techniky

Shabby Chic Look-do-it-yourself-akrylová barva-primer-dvoubarevná

Nábytek a dekorace ve shabby chic stylu nemusí být vždy kupovány hotové. Originální vintage kousky se shánějí obtížně a většinou jsou velmi drahé. Existuje však mnoho technik, které lze implementovat, aby i nový dřevěný nábytek získal použitý vzhled. Židle, komody, skříně, skříně, police a konferenční stolky lze v několika jednoduchých krocích proměnit v nádherná ošuntělá elegantní umělecká díla.

Shabby Chic Look-do-it-yourself-technika-lazury na dřevo

Mořidlo

Moření dřeva je levný způsob, jak oříznout nový nábytek tak, aby vypadal starý. Není neprůhledný, a proto struktura dřeva zůstává jasně viditelná. Nejlepší je zvolit bělavou nebo našedlou barvu. Aby se dosáhlo ošumělého elegantního efektu, nanáší se bílá lazura na dřevo střídmě a jednotlivými krátkými tahy štětcem podélně.

Křídová barva na vodní bázi je ideální pro efekt bílého praní. Lakovaný povrch má pěkný efekt praní. Po zaschnutí se zalepí speciálním voskem nebo alternativně speciálním lakem.

Praskající lak

shabby-chic-do-it-yourself-technika-praskání-lak-praskliny

Crackle lak je k dispozici v obchodě s řemeslnými potřebami a napodobuje praskliny starého laku. Jakmile speciální lak zaschne, roztrhne se a tím se vytvoří charakteristický vzor. V zásadě je tato metoda vhodnější pro malé oblasti. Můžete se například pokusit dát vzhled odlupující se barvy pouze na jednom rohu kusu nábytku.

Texturování dřeva kartáčováním

Tuto metodu lze použít buď samostatně, nebo v kombinaci s jinou technikou. Dřevěný povrch je ošetřen drátěným kartáčem. To vytváří cílené škrábance a známky opotřebení. To však funguje pouze u měkkých druhů masivního dřeva, jako je ořech, dub, modřín, jasan atd. Pokud se používá obyčejný drátěný kartáč, je úsilí větší. Alternativou jsou nástavce na drátěné kartáče pro vrtačky.

Suché malování nebo technika „suchého štětce“

shabby-chic-do-it-yourself-technika-suché malování

Místo broušení nábytku můžete krásnou starou patinu vytvořit technikou „suchého štětce“. Stopy opotřebení nejsou odstraňovány broušením, ale nanášeny barvou. K malování se používá plochý štětec s přírodními štětinami. Můžete přejet prstem rovnoměrně nebo zmateně. Vy rozhodnete, kdy vás ta neprůhlednost přesvědčí.

Patinovaný

shabby-chic-do-it-yourself-technika-patinování

Tato metoda vytváří zelenohnědou patinu, kterou lze často vidět na předmětech z mědi a bronzu. To je způsobeno oxidací pod vlivem prostředí nebo na povrchy, kterých se například často dotýkali prsty. Patinu lze snadno aplikovat tečkovacím štětcem, houbičkou nebo hadříkem.

vosk

shabby-chic-do-it-yourself-technika-vosk

ocet

Pokud chcete dosáhnout zajímavého dvoubarevného efektu, můžete použít jednoduché nástroje jako svíčkový vosk a ocet. Poté, co první vrstva barvy zaschne, potřete oblasti, které chcete otřít, voskem ze svíčky. Druhá vrstva barvy tak nebude dobře přilnout a poté ji lze snadno brousit.

U druhé varianty by měl být ocet zředěn trochou vody. Směs navlhčete starým hadrem a otřete okraje, dokud nevyjde spodní barva.

Decoupagé

Ubrousková technika je v posledních letech stále oblíbenější a používá se k přidání romantického nádechu nábytku a bytových doplňků. To vám umožní dotvořit dojem a nastavit dekorativní akcenty.

Následuje průvodce, který používá některé z těchto technik.

Vyrobte si nábytek v ošumělém elegantním vzhledu sami – návod

shabby-chic-do-it-yourself-nábytek-doplňky

Je vyžadováno:

 • Stolička IKEA
 • Akrylový základní nátěr
 • Akrylová barva v bílé a hnědé barvě
 • houba a široký kartáč
 • svíčku nebo vazelínu
 • Smirkový papír
 • Ubrousek s motivem růží
 • Bílé lepidlo na bázi PVAc

shabby-chic-do-it-yourself-acrylic-paint-brown-dab brush

Připravte si pracovní plochu a rozložte noviny, aby byla podlaha chráněna před barvením. Nejprve se základní nátěr nanáší houbou. Aby barva lépe přilnula, můžete povrch předem obrousit brusným papírem. Po zaschnutí základního nátěru můžete povrch znovu vyrovnat smirkovým papírem. Nyní naneste hnědou barvu lehkým otřením houbou. Zvláštní pozornost je věnována okrajům.

shabby-chic-do-it-yourself-wax-lemování

Nyní vezměte do ruky svíčku a vydrhněte všechny hrany a rohy, obvykle tam, kde by barva měla vypadat opotřebovaně. Zabráníte tak pozdějšímu dobrému přilnutí barvy.

shabby-chic-do-it-yourself-two-tone-instructions-brown-white

Odstraňte přebytečný vosk a začněte malovat stupňovitou stoličku širokým štětcem a bílou akrylovou barvou. Vrstva laku by neměla být příliš silná, aby mohla prosvítat hnědá barva. nechat zaschnout.

Shabby-chic-do-it-yourself-ikea-nábytek-bílý

Nyní pomocí brusného papíru sejměte vrchní vrstvu barvy. Papír veďte přesně tam, kde jste voskem ošetřovali.

shabby-chic-do-it-yourself-brusný papír-bílá-akrylová barva

shabby-chic-do-it-yourself-two-tone-white-brown-sandpaper

Shabby-chic-do-it-yourself-instrukce-motiv růže-decoupage

Nyní se používá technika decoupagé. Vyberte si ubrousek s odpovídajícím motivem. Nejlepší jsou klasické motivy růží. Nyní existuje spousta dekorativních ubrousků pro každou příležitost a každý vkus.

Shabby-chic-do-it-yourself-pokyny-růže-motiv

Prsty opatrně vytrhněte požadovaný motiv. Poté sloupněte vrchní vrstvu ubrousku. Na štětec naneste trochu lepidla a naneste ho na povrch dřeva. Nyní navrch položte ubrousek a naneste na něj další vrstvu lepidla na ubrousky nebo bílé lepidlo. nechat zaschnout.

shabby-chic-do-it-yourself-ikea-stolička-růže

Po zaschnutí můžete udělat ještě několik tahů suchým štětcem a bílou barvou přes motiv růže. Poté to celé můžete utěsnit čirým lakem. Bavte se kopírováním!

Nábytek

Vyrobte si nábytek v ošumělém elegantním vzhledu sami – návody a techniky

Shabby Chic Look do-it-yourself-šatník-provence-dekor

Nostalgické kouzlo, světlé barvy a elegantní nábytek se zakřivenými liniemi a romantickými dekoracemi – tyto prvky charakterizují styl Shabby Chic. Jak název napovídá, je to všechno o předmětech, které mají opotřebovaná místa a popraskané lakování. Na použitý vzhled však nemusíte čekat desítky let. Shabby chic look lze vytvořit okamžitě doma pomocí jednoduchých technik. Brusný papír, vosk, decoupagé, praskající lak a další – odrůda je poměrně velká. Naše pokyny také ukazují, jak lze z nábytku IKEA dokonce vyrobit omšelá šik umělecká díla.

Shabby Chic Look-do-it-yourself-tips-features-style

Přestože nábytek a doplňky vypadají, jako by obstály ve zkoušce časem, oblíbený styl interiérového designu se objevil teprve před pár lety. V 80. letech 20. století používala britská designérka a návrhářka interiérů Rachel Ashwell různé nábytkové styly: venkovský dům, Provence, vinobraní atd. Vybírala předměty z blešího trhu a jemný nábytek ze starožitnictví a dala jim nový vzhled, aniž by ztratila své nostalgické kouzlo . Trend interiéru rychle našel celosvětové nadšení. V roce 2001 vydala Rachel Ashwell knihu „Shabby Chic: Wohnideen vom Flhmarkt“, která se stala senzací ve světě interiérového designu. Sama návrhářka také otevřela svůj stejnojmenný obchod, kde prodávala své charismatické kousky z blešího trhu.

Funkce ošumělého elegantního stylu

Ošumělý šik vypadejte sami-udělejte si sami-opotřebované hrany-konferenční stolek-bílá

Jaké vlastnosti charakterizují interiér ve stylu shabby chic? Dřevěný nábytek je obvykle bílý a většinou má zakřivené linie a nádherné dekorace. Styl Shabby Chic se zaměřuje konkrétně na použitý vzhled s opotřebovanými skvrnami na okrajích, odlupující se barvou nebo prasklinami ve dřevě. Výsledkem kombinace nových prvků se starými předměty z blešího trhu je jedinečný soubor: nedokonalý, trochu poškrábaný, opotřebovaný, ale opravdu útulný a romantický.

Barevná paleta shabby chic stylu

Které barvy charakterizují shabby chic styl? Typické jsou pastelové barvy a tlumené nuance, jako je ledová modř, růže, šeřík a holubí modř. Světlé bílé tóny, jako je šedobílá, krémová a slonová kost, tvoří základ nábytku. Přirozené světlo, které proniká do místnosti čistými závěsy, podtrhuje harmonickou a romantickou atmosféru.

shabby-chic-style-dresser-pot-metal-rozkladací-židle-drátěný koš

Zařízení a dekorace v ošumělém elegantním vzhledu

Dekorativní předměty by také měly být ve světlých, jemných barvách. Prvky jako polštáře a přikrývky s krajkovými dekoracemi, stříbrné mísy, vázy, stojací lampy, křišťálové lustry dotvářejí výzdobu a zdůrazňují kouzlo stylu. Hravé dekorace ve stylu baroka a rokoka září v nové kráse a působí lehce, vytříbeně a elegantně.

Materiály a textilie

Velký důraz je kladen na přírodní materiály a látky, které byly v minulosti obzvláště oblíbené. Bílé ubrusy a ubrousky z krajky a lnu, měkké polštáře z hedvábí a saténu, proutí a juta skvěle zapadají do interiéru. Chybět by neměly ani motivy květin a růží a vzory Toile-de-Jouy.

Vyrobte si nábytek v ošumělém elegantním vzhledu sami – techniky

Shabby Chic Look-do-it-yourself-akrylová barva-primer-dvoubarevná

Nábytek a dekorace ve shabby chic stylu nemusí být vždy kupovány hotové. Originální vintage kousky se shánějí obtížně a většinou jsou velmi drahé. Existuje však mnoho technik, které lze implementovat, aby i nový dřevěný nábytek získal použitý vzhled. Židle, komody, skříně, skříně, police a konferenční stolky lze v několika jednoduchých krocích proměnit v nádherná ošuntělá elegantní umělecká díla.

Shabby Chic Look-do-it-yourself-technika-lazury na dřevo

Mořidlo

Moření dřeva je levný způsob, jak oříznout nový nábytek tak, aby vypadal starý. Není neprůhledný, a proto struktura dřeva zůstává jasně viditelná. Nejlepší je zvolit bělavou nebo našedlou barvu. Aby se dosáhlo ošumělého elegantního efektu, nanáší se bílá lazura na dřevo střídmě a jednotlivými krátkými tahy štětcem podélně.

Křídová barva na vodní bázi je ideální pro efekt bílého praní. Lakovaný povrch má pěkný efekt praní. Po zaschnutí se zalepí speciálním voskem nebo alternativně speciálním lakem.

Praskající lak

shabby-chic-do-it-yourself-technika-praskání-lak-praskliny

Crackle lak je k dispozici v obchodě s řemeslnými potřebami a napodobuje praskliny starého laku. Jakmile speciální lak zaschne, roztrhne se a tím se vytvoří charakteristický vzor. V zásadě je tato metoda vhodnější pro malé oblasti. Můžete se například pokusit dát vzhled odlupující se barvy pouze na jednom rohu kusu nábytku.

Texturování dřeva kartáčováním

Tuto metodu lze použít buď samostatně, nebo v kombinaci s jinou technikou. Dřevěný povrch je ošetřen drátěným kartáčem. To vytváří cílené škrábance a známky opotřebení. To však funguje pouze u měkkých druhů masivního dřeva, jako je ořech, dub, modřín, jasan atd. Pokud se používá obyčejný drátěný kartáč, je úsilí větší. Alternativou jsou nástavce na drátěné kartáče pro vrtačky.

Suché malování nebo technika „suchého štětce“

shabby-chic-do-it-yourself-technika-suché malování

Místo broušení nábytku můžete krásnou starou patinu vytvořit technikou „suchého štětce“. Stopy opotřebení nejsou odstraňovány broušením, ale nanášeny barvou. K malování se používá plochý štětec s přírodními štětinami. Můžete přejet prstem rovnoměrně nebo zmateně. Vy rozhodnete, kdy vás ta neprůhlednost přesvědčí.

Patinovaný

shabby-chic-do-it-yourself-technika-patinování

Tato metoda vytváří zelenohnědou patinu, kterou lze často vidět na předmětech z mědi a bronzu. To je způsobeno oxidací pod vlivem prostředí nebo na povrchy, kterých se například často dotýkali prsty. Patinu lze snadno aplikovat tečkovacím štětcem, houbičkou nebo hadříkem.

vosk

shabby-chic-do-it-yourself-technika-vosk

ocet

Pokud chcete dosáhnout zajímavého dvoubarevného efektu, můžete použít jednoduché nástroje jako svíčkový vosk a ocet. Poté, co první vrstva barvy zaschne, potřete oblasti, které chcete otřít, voskem ze svíčky. Druhá vrstva barvy tak nebude dobře přilnout a poté ji lze snadno brousit.

U druhé varianty by měl být ocet zředěn trochou vody. Směs navlhčete starým hadrem a otřete okraje, dokud nevyjde spodní barva.

Decoupagé

Ubrousková technika je v posledních letech stále oblíbenější a používá se k přidání romantického nádechu nábytku a bytových doplňků. To vám umožní dotvořit dojem a nastavit dekorativní akcenty.

Následuje průvodce, který používá některé z těchto technik.

Vyrobte si nábytek v ošumělém elegantním vzhledu sami – návod

shabby-chic-do-it-yourself-nábytek-doplňky

Je vyžadováno:

 • Stolička IKEA
 • Akrylový základní nátěr
 • Akrylová barva v bílé a hnědé barvě
 • houba a široký kartáč
 • svíčku nebo vazelínu
 • Smirkový papír
 • Ubrousek s motivem růží
 • Bílé lepidlo na bázi PVAc

shabby-chic-do-it-yourself-acrylic-paint-brown-dab brush

Připravte si pracovní plochu a rozložte noviny, aby byla podlaha chráněna před barvením. Nejprve se základní nátěr nanáší houbou. Aby barva lépe přilnula, můžete povrch předem obrousit brusným papírem. Po zaschnutí základního nátěru můžete povrch znovu vyrovnat smirkovým papírem. Nyní naneste hnědou barvu lehkým otřením houbou. Zvláštní pozornost je věnována okrajům.

shabby-chic-do-it-yourself-wax-lemování

Nyní vezměte do ruky svíčku a vydrhněte všechny hrany a rohy, obvykle tam, kde by barva měla vypadat opotřebovaně. Zabráníte tak pozdějšímu dobrému přilnutí barvy.

shabby-chic-do-it-yourself-two-tone-instructions-brown-white

Odstraňte přebytečný vosk a začněte malovat stupňovitou stoličku širokým štětcem a bílou akrylovou barvou. Vrstva laku by neměla být příliš silná, aby mohla prosvítat hnědá barva. nechat zaschnout.

Shabby-chic-do-it-yourself-ikea-nábytek-bílý

Nyní pomocí brusného papíru sejměte vrchní vrstvu barvy. Papír veďte přesně tam, kde jste voskem ošetřovali.

shabby-chic-do-it-yourself-brusný papír-bílá-akrylová barva

shabby-chic-do-it-yourself-two-tone-white-brown-sandpaper

Shabby-chic-do-it-yourself-instrukce-motiv růže-decoupage

Nyní se používá technika decoupagé. Vyberte si ubrousek s odpovídajícím motivem. Nejlepší jsou klasické motivy růží. Nyní existuje spousta dekorativních ubrousků pro každou příležitost a každý vkus.

Shabby-chic-do-it-yourself-pokyny-růže-motiv

Prsty opatrně vytrhněte požadovaný motiv. Poté sloupněte vrchní vrstvu ubrousku. Na štětec naneste trochu lepidla a naneste ho na povrch dřeva. Nyní navrch položte ubrousek a naneste na něj další vrstvu lepidla na ubrousky nebo bílé lepidlo. nechat zaschnout.

shabby-chic-do-it-yourself-ikea-stolička-růže

Po zaschnutí můžete udělat ještě několik tahů suchým štětcem a bílou barvou přes motiv růže. Poté to celé můžete utěsnit čirým lakem. Bavte se kopírováním!