Milovat rodinu

Zvyšte koncentraci u dětí: tipy a koncentrační cvičení

Zvyšte koncentraci u dětí na základní škole - určete typ žáka

Pro děti je často obtížné soustředit se na určité věci. To je zcela normální, protože v každodenním životě jsou vaše smysly opakovaně vyvolávány mnoha různými návrhy. Věkové koncentrace se liší v závislosti na vývoji, zájmech a osobnosti. Mezi dětmi jsou také velké rozdíly, pokud jde o dobu trvání a intenzitu, s jakou může dítě zaměřit svou pozornost. Soustředění není vlastnost, kterou děti a priori přinášejí na svět, ale je třeba se jí pravidelně učit a cvičit. Rodiče proto musí mít čas a ukázat svým dětem různé způsoby, jak rozvíjet jejich schopnost koncentrace. Následující tipy vám mají poskytnout pouze návrhy, jak zvýšit koncentraci pomocí různých učebních metod, koncentračních cvičení a her.

Zvyšte koncentraci u dětí – ovlivňující faktory narušující koncentraci

koncentrace-děti-vlak-síla-pozorovat-podmínky-prostředí

Zda se dětem podaří soustředit, závisí do značné míry na příslušné situaci. Ovlivňující faktory, které narušují koncentraci, zahrnují především vizuální rušení (např. Televize, tablet, hračky), akustické rušení (např. Rádio, hluk z ulice), vnitřní rozptýlení (např. Nepříjemné myšlenky a pocity, vztek, strach, tlak a napětí). V optimálním učebním prostředí je snazší soustředit pozornost.

Spropitné: Obecně prostředí s nízkou dráždivostí podporuje koncentraci. Zajistěte, aby mělo vaše dítě klidné a světlé místo ke studiu, kde je nerušené. V blízkosti by neměly být žádné hračky, televize nebo počítačové hry, které by rušily.

Koncentraci ovlivňují okolní podmínky

zvýšit koncentraci děti-vlak-vytrvalost-koncentrační cvičení

Naše tělo se přizpůsobuje světelným podmínkám. Pokud je příliš tma, rychle se cítíte ospalí. Dostatek světla naopak zvyšuje naši výkonnost a zajišťuje koncentrované učení. Jeden Studujte správné světlo pro učení ukázal, že schopnost koncentrace a kognitivní výkon studentů lze zvýšit pomocí osvětlení podobného dennímu světlu. To znamená, že určité světelné vlastnosti, jako je teplota barev, osvětlení a směr světla, mohou určit, zda je náš organismus účinně stimulován nebo ne. K učení se nejlépe hodí zdroje studeného bílého světla s vysokou barevnou teplotou.

Spropitné: V ideálním případě kombinujete přímé a nepřímé osvětlení, stejně jako světlo různých barevných teplot a úrovní osvětlení, abyste osvětlili dětský pokoj atmosférickým a funkčním způsobem.

Které potraviny posilují koncentraci?

zvýšit-koncentrace-děti-jídlo-zdravé-ovocné-palačinky

Dieta může také ovlivnit zaměření a náladu dětí. Další studie zjistila, že omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na schopnost dětí soustředit se, bděle a pamatovat si, protože zlepšují prokrvení mozku. Ryby s vysokým obsahem tuku, jako je losos, tuňák, makrela, sleď, vlašské ořechy, avokádo a lněná semínka, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Glukóza je také vnímána jako skutečné „palivo“ pro mozek. Tento druh cukru se vyskytuje především v potravinách, které obsahují uhlohydráty, jako je rýže, těstoviny a brambory, dále v ovoci, medu a cukru.

Spropitné: Kaše se skořicí, pekanovými ořechy a hnědým cukrem je skvělá k dětské snídani.

Zvyšte koncentraci u dětí – jaký typ žáka je vaše dítě?

zvýšení koncentrace-děti-učení-základní škola-cvičení

Každý se učí jinak. Některé děti jsou například schopné dobře si zapamatovat informace na obrázcích, zatímco jiné se lépe učí posloucháním. Když zjistíte, ke kterému typu žáka vaše dítě patří, můžete podle toho přizpůsobit techniky učení a výrazně zlepšit jejich koncentraci. Typy studentů se mohou také míchat. Tak to zkus různé nástroje jen jednou vypnuto.

Obecně se rozlišují čtyři různé typy učení:

  • Typ sluchového učení: Dokáže absorbovat informace, které jsou obzvláště dobře slyšet. Pomáhá posluchačům, aby sami četli texty nahlas nebo se učili ze zvukových knih. Tito lidé často vnímají okolní zvuky jako rušivé, když se učí.
  • Typ vizuálního žáka: Velmi dobře si pamatuje vše vizuální a nejlépe se učí čtením informací nebo prohlížením obrázků. Srozumitelnější je pro něj obsah v podobě skic, poznámek, diagramů nebo grafiky.
  • Typ motorického učení: Nejlépe se učí cvičením a když něco dělá sám, například napodobováním, skupinovými aktivitami a hraním rolí. Musí se tedy přímo zapojit do vlastního procesu učení. Pomáhá mu také pohyb při učení.
  • Komunikativní typ žáka: Nejlépe se učí prostřednictvím komunikace a v partnerské práci. Nejvíce mu může prospět, když může diskutovat o materiálu, protože jedině v dialogu se pro něj vynoří spojení a významy. Hry s odpověďmi na otázky nebo kvíz jsou obzvláště oblíbené u komunikativních studentů.

Hry, které zvyšují koncentraci

Posilování-koncentrace-dětské-hry-podporující-hravé-dovednosti

Koncentraci dětí lze také podpořit hrou. Dobrá hra na soustředění zvyšuje schopnost učení a pozornosti a trénuje logické myšlení. Nyní je na trhu mnoho různých deskových her, které se zabývají různými oblastmi v mysli a jsou vhodné pro děti a studenty základních škol. Lze použít známé hry jako „Mikado“ a „Mensch ärgere dich nicht“ i moderní varianty. Klasická logická hra také nabízí širokou škálu příležitostí, jak konkrétně povzbudit děti od útlého věku. Učení hrou je spousta zábavy a mimochodem se trénují další dovednosti jako obratnost, týmový duch, vytrvalost a trpělivost.

Trénujte své děti, aby se soustředily – 5 jednoduchých koncentračních cvičení

zvýšení koncentrace-děti-naučte se číst-cvičení

Koncentraci a paměť lze trénovat jako sval na těle. Tato cvičení pomohou zvýšit koncentraci u dětí ve věku 5 až 10 let:

  • třídit ze sady předmět s určitou vlastností, např. všechny červené nažehlovací korálky z jiných barevných
  • Spočítejte určitá písmena na stránce z novin nebo označte všechna „t“ zvýrazňovačem
  • Počítání kroků – „Kolik kroků potřebujeme, abychom se dostali domů?“
  • Vyměňte první písmena slov v každodenním životě
  • „Vidím, co nevidíte“ se dobře hodí pro krátké přestávky ve studiu.

Zdroje obrázků: CCO Pixabay.com