Milovat rodinu

Naučit se jezdit na kole – Praktické rady, jak pomoci učiteli

naučit se jezdit na kole dívka-helma-růžovo-bílá-elektrický osel

Důležitou součástí výchovy dětí je naučit je jezdit na kole. Je to důležitý milník, na který se bude vždy pamatovat a díky kterému bude každý rodič cítit určitou hrdost. A i když je to vzrušující, může to být zároveň docela děsivé, pokud si nejste jisti, jak na to. Abychom vám to ale co nejvíce usnadnili, rádi bychom vám poskytli několik tipů na toto téma Naučte se jezdit na kole to vám určitě bude velkou pomocí.

Naučit se jezdit na kole je zábava

naučit se jezdit na kole provoz-praxe-hra-děti-radost

Abychom dosáhli co nejlepšího úspěchu při učení jízdy na kole, je třeba dodržovat celou řadu faktorů a zajistit nejlepší možnou bezpečnost. Umístění, vybavení, podlaha a správný postup hrají hlavní roli a neměly by být podceňovány. Určitě se můžete vžít do kůže svého dítěte a vědět, jaký je to pocit naučit se něco nového a někdy i děsivého. Z tohoto důvodu udělejte dítěti co nejpříjemnější a nejzábavnější.

Naučit se jezdit na kole – správné místo

naučit se jezdit na kole louka-měkký-podzemní dres

Protože první nezávislé pokusy mohou rychle vést k pádu, je nejlepší měkký povrch. Taková jsou pole s nějakou trávou. Tráva by neměla být příliš vysoká, jinak bude na kolech příliš velké tření a bude těžké se naučit jezdit na kole. Měla by to být také zóna bez překážek, která nabízí dostatek prostoru pro řízení. Pokud nemáte k dispozici travnatou plochu, je samozřejmě také vhodná tvrdá půda, jaká se nachází v parku nebo na prázdném parkovišti. Ujistěte se však, že je oblast rovná a že zde nejsou žádné prudké svahy.

bezpečnost především

naučit se jezdit na kole-kolenní chránič-chránič paží-helma-bezpečnost

Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě. Zejména proto, že to budou první pokusy vašeho dítěte řídit. Přilba je zde obzvláště důležitá. To se může naučit jezdit na kole, ale lze to také následně kombinovat s chrániči kolen a paží. Nevybírejte pro dítě příliš volné oblečení, které by se mohlo zachytit o pedály nebo dokonce o pneumatiky. Nejlepší jsou dlouhé kalhoty, které můžete také strčit do ponožek. Do boty můžete schovat i tkaničky. Používejte světlé oblečení, které je pro řidiče patrné, a na kolo připevněte spoustu odrazek.

Tipy, jak se naučit řídit – řízení

Naučte se jezdit na kole barevné-barvy-kolo-košík-růžová-helma-design

V první řadě byste se měli ujistit, že má vaše dítě dobré řídící schopnosti, když se učí jezdit na kole. Pokud se dítě nenaučí, že řídítka musí být držena pevně a rovně, můžete rychle spadnout, vyděsit se a ztratit zájem. Při tom byste měli kolo dobře podepřít. Jak přesně, můžete velmi dobře vidět na fotografii výše. Držte jednu stranu řídítek a sedla. Je pravda, že to může být trochu zadní sedadlo, ale nemělo by se to podceňovat.

Aby se dítě naučilo jezdit rovně, což je důležitý krok v učení jízdy na kole, je nutné uvolněné a rovné držení těla. Hlava by se měla dívat přímo před sebe. Přirozeným reflexem při pohledu doleva, doprava nebo zpět je, že se horní část těla a tedy i paže otáčí současně v příslušném směru. Řídítka se automaticky táhnou. Kolo se stane nestabilním, což by mohlo vaše dítě vyděsit. Z tohoto důvodu je důležité, abyste v této době své dítě dobře podporovali a drželi.

Praktická vesta na učení

učení-jízda-na-kole-učení-vesta-modrá-nástroj-nápad

Pokud si všimnete pokroku, můžete jít ještě o krok dále, pustit řídítka a místo toho držet dítě zády. Pak je to více samo o sobě a můžete vidět, zda již bezpečně drží řídítka a snadněji projíždí zatáčky a je připraven se naučit jezdit na kole pro další krok.

Různé nástroje

naučte se jezdit na kole, držte se na špičkách a snadno

Velmi praktické se také ukázaly učební pomůcky pro jízdní kola. Představují tyče s držadlem, které jsou připevněny k sedlu a umožňují „instruktorovi řízení“ držet kolo zezadu. A to dokonce ve vzpřímené poloze. Toto je běžná metoda, zejména ve Skandinávii. Vhodná je také učební vesta. To dítě přitahuje a má v zadní části rukojeť, pomocí které mohou rodiče korigovat rovnováhu dětí. Nejlepší je zvolit výraznou barvu, která je vidět z dálky, v případě, že jsou poblíž auta. Tyto produkty však nejsou nezbytně nutné, ale slouží spíše pohodlí učitele.

stáří

naučit se jezdit na kole v předměstských ulicích

Pravděpodobně si říkáte, jaký věk je vlastně nejvhodnější. V zásadě to lze vyzkoušet bez tréninkových koleček ve věku tři a půl roku, podle toho, zda už vaše dítě touhu cítí. Nenuťte je naučit se jezdit na kole! Pokud již dříve vlastnil kolo s tréninkovými koly, bude první krok, který vás naučí řídit, také mnohem snazší. Koneckonců, vaše dítě už s tím bude mít nějaké zkušenosti. Jinak si pořiďte 3 roky staré kolo.

Ideální pro šestileté děti

naučte se jezdit na kole a odeberte podpůrná kola

Ideální věk pro naučení se jezdit na kole je pravděpodobně pět. Pak už děti dokážou velmi dobře udržet rovnováhu, kterou lze také rychle přenést na kolo. Zvláště rychle se dítě naučí řídit v šesti letech. Můžete předpokládat, že průměrně jedna hodina bude dostačující.

Kolo

naučit se jezdit na kole, parkovat, cvičit brzdu z úrovně na zem

Jedním bodem, kterým si možná nejste jisti, je správná výška kola. Obvykle by mělo být trochu menší naučit se jezdit na kole, než byste si jinak vybrali. Nebo si můžete vzít o něco větší kolo a sedlo trochu snížit. Je důležité, aby vaše dítě snadno stálo s nohama na podlaze.

Naučit se jezdit na kole bez pedálů

naučte se jezdit na kole bez pedálů, abyste si procvičili rovnováhu

Často jsou na začátku také odstraněny pedály, takže se vytvoří jakési oběžné kolo, aby dítě mohlo nejprve získat řízení a určitý cit pro rovnováhu. V tomto případě jsou pedály méně rušivé a dráždivé. Je ale důležité, aby se vaše dítě poté dobře dostalo na zem. Můžete s ním hýbat, ale můžete to dělat i sami při chůzi a zároveň sedět na sedle. První volné metry můžete dát za sebe odstrčením. Získáte také představu, do jaké míry už vaše dítě dokáže udržet rovnováhu na kole.

Brzda

naučit se jezdit na kole matka-dítě-příroda-sport

U prvního kola bez tréninkových kol je důležité vybrat správný typ brzdy. Ruční brzda na řídítkách obvykle nestačí, zvláště u menších dětí. Brzda na pedálech, která se aktivuje, když šlápnete dozadu, je výhodou, protože dítě nemusí používat tolik síly. Ať tak či onak, v nohách je zapotřebí více síly a díky tomu je učení jízdy na kole snazší, a proto pro děti bezpečnější.

Úspěšné zkušenosti pro malé i velké

naučit se jezdit na kole chlapec-děda-učitel-tipy-snadné

Zjistíte, že při všem vzrušení může vaše dítě rychle zapomenout na brzdy. Ale ani to by vás nemělo panikařit. Ve skutečnosti nechte své dítě jezdit tak často, jak je to jen možné, aby si na to všechno zvyklo. Vždy však buďte blízko, abyste mohli reagovat v extrémních situacích. Buď běžte vedle, nebo se postavte dopředu, abyste mohli zastavit kolo na řídítkách.

Zvyšte dítě na všechno

naučit se jezdit na kole cvičení-zábava-kolo-milník-život

Dítě se naučí nejlépe brzdit tak, že je nechá brzdit v různých intervalech. To by se mělo stát neočekávaně, jak se to může stát v každodenním životě. Diskutujte se svým dítětem a křičte „Zastavte se!“ Čas od času, dokud si na to nezvykne. Na začátku můžete použít variantu, kdy dítě chodí vedle kola.

Přední a zadní brzda

cyklistika-učení-řízení-cvičení-škola

Protože má kolo přední i zadní brzdy, mělo by o tom být informováno i dítě. Pokud použijete pouze přední brzdu, hrozí, že bude řidič při vyšších rychlostech a náhlém brzdění vymrštěn dopředu. Zadní brzda opět skrývá riziko klouzání zadního kola tam a zpět, zejména na písčitém povrchu. To platí i pro pedálovou brzdu. Pád je opět rizikovým faktorem. Ujistěte se, že je vaše dítě s těmito vlastnostmi obeznámeno a že je nejlepší použít obě brzdy současně.

Prvních pár metrů bez podpory

Naučte se jezdit na kole v bezpečí před chodníkem pro chodce

Časem držte své dítě volněji. Ve skutečnosti to každou chvíli pusťte, abyste zjistili, zda už je schopná sama udržet rovnováhu. Pokud ano, okamžitě dítě pochvalte. Obecně byste to měli dělat po celou dobu cvičení, abyste získali motivaci. Během každé nové nezávislé cesty se tajně vraťte o několik metrů zpět, abyste svému dítěti poskytli víru, že se dostalo dále, než ve skutečnosti má. To také stimuluje a činí učení se na kole ještě zábavnějším.

Udržujte rovnováhu

Naučte se jezdit na kole s podpůrnými koly pro děti

Student získá pocit rovnováhy rychleji, pokud jsou nohy a chodidla drženy blíže k motocyklu. Tím se sníží houpání. Celé toto cvičení můžete použít k vytvoření malé motivační hry. Společně spočítejte sekundy, ve kterých vaše dítě nezávisle udržuje rovnováhu. S každou další vteřinou roste radost a také hrdost. A co vás motivuje lépe než nutkání zlepšit rekord?

Každý začátek je těžký

naučte se jezdit na kole-otec-úspěch-učení-pomůcka-nápady

I když vaše dítě nyní zvládá cyklistiku, první výlety na kole by měly být přizpůsobeny vašemu malému. To znamená, že při společné jízdě musíte držet pomalé tempo. Doporučují se také malé přestávky, během nichž lze nabídnout malé občerstvení a osvěžující nápoje. Hry lze také mezitím hrát. Hlavní je, aby se vaše dítě mezi jednotlivými cestami dobře zotavilo. Prvních pár dní bude obzvláště zábavné naučit se jezdit na kole po jízdě bez podpůrných kol, pokud necháte svého nejlepšího kamaráda jezdit s vámi.

Časté chyby, kterých je třeba se vyvarovat

naučit se jezdit na kole-dopravní značky-kolo-test-světlo-modrá-barva

– Pokud již vaše dítě vlastní kolo s tréninkovými kolečky, měli byste ho také použít k tomu, abyste ho naučili jezdit na kole. To je pravda, i když se to zdá trochu malé. Vaše dítě je již zvyklé. Manipulace s řízením je snazší a také lze lépe odhadnout vzdálenost mezi pedály a zemí. Často se udělá chyba, že se koupí nové kolo, které se pak použije k tomu, aby se naučilo jezdit na kole. Je lepší, když to použijete jako odměnu. To je také dobrá motivace.

– Někteří se domnívají, že bezpečnější alternativou je odstranění jednoho z opěrných kol místo obou. To však brání vašemu dítěti naučit se správně udržovat rovnováhu a také není rovnoměrně podpůrné nebo nestabilní.

Zábava s celou rodinou

kolo-nauč se jezdit-příroda-fitness-batoh-helmy-děti

– Nelžete svému dítěti, že se ho držíte, i když jste ho právě pustili. Místo toho jim dokonce dejte vědět o vašem plánu. Pokud se vaše dítě dostane z rovnováhy a spadne, aniž by to vědělo, ztratí ve vás důvěru a může se bát dalšího výletu. To rychle ztrácí chuť naučit se jezdit na kole.

– Nepřistupujte k věci s určitými očekáváními. Může se klidně stát, že naučit se jezdit na kole první den nefunguje a musí se to opakovat i další den. Pád také není nijak neobvyklý a zcela normální. Buďte na to připraveni. Budete potřebovat hodně chvály a povzbuzení.

Jízdy na kole

bike-ride-learn-walk-family-mountains

Doufáme, že s našimi tipy budete mít ten nejlepší úspěch a brzy budete mít v rodině nového cyklistu. Při troše trpělivosti se ale vaše dítě naučí řídit rychle a snadno. Přejeme vám nejen hodně štěstí, ale také zábavu s tímto novým, důležitým mezníkem v životě vašeho dítěte a mnoho příjemných cest!