Milovat rodinu

Hraní s dětmi doma – nekomplikované nápady, které lze rychle implementovat

Někdy není možné jít s dětmi ven. Zvláště během současné koronové krize jste v mnoha federálních státech omezeni. Ale může nám v tom zabránit i špatné nebo velmi chladné počasí. Pak jsou vyžadovány zajímavé hry pro vnitřní použití! Chceme vám dát pár pěkných nápadů na hraní s dětmi doma, které můžete použít i jako narozeninové hry. Pokud tedy plánujete párty uvnitř, můžete naše herní nápady pro děti skvěle využít!

Co si můžete hrát s dětmi doma?

Hraní s dětmi doma - skvělý nápad do karantény a deštivých dnů

Když se deskové hry doma začaly nudit a vy hledáte hry proti nudě, můžete kreativně přemýšlet a vymyslet mnoho způsobů, jak zaměstnat děti. Ale protože ne každý je kreativní, pár návrhů je vítáno. Ukážeme vám skvělé nápady, jak si hrát s dětmi doma, které potřebují jen pár věcí všedního dne nebo dokonce vůbec nic, takže jsou ideální pro spontánní odpolední hraní.

Vystopujte stín

Hraní s dětmi doma - kreslení stínů jakéhokoli předmětu

Pokud hledáte hry pro 3leté a starší děti, je tento nápad skvělý. Stačí pár předmětů dle vašeho výběru se zajímavými tvary (např. Dětské figurky), které umístíte před list papíru tak, aby stíny padaly na papír. Tuto jednoduchou hru si již můžete zahrát s dětmi doma. Jelikož se jedná o dětskou aktivitu doma, můžete buď najít dostatek světla u okna (pokud svítí slunce), nebo můžete použít lampu, kterou můžete dokonce umístit způsobem, který vám nejlépe vyhovuje.

Hra se stíny s dětmi doma - trasování siluet hraček

Potom malí vystopují obrys stínu. Jakmile budou hotové, odneste si figurku a zbude jen nakreslený obrys. Hru můžete také učinit ještě zajímavější, když necháte každé dítě kreslit samostatně, aniž by mohly navzájem vidět své postavy. Nakonec musíte uhodnout, co bylo na obrázku vysledováno. To je skvělá varianta pro hry na dětskou oslavu narozenin.

Hry pro 2 osoby doma – krabice od sýra

Hraní s dětmi doma - boxy se sýrem pro spontánní odpolední hraní

Jedna hra, kterou si užijí děti i dospělí, je dobrá krabice od sýra. Pokud hledáte hry pro děti od 4 let, získáte opravdu skvělý nápad. Stačí jednoduchý čtverečkovaný papír z vaší matematické knihy a dvě propisky v různých barvách a doma si můžete s dětmi hrát na krabičky od sýra. Každý člověk střídavě sleduje jednu stranu čtverce. Musíte se pokusit zcela zarámovat celý čtverec vlastní barvou. Ten druhý se samozřejmě snaží udělat totéž a zároveň tomu druhému zabránit.

Hrajeme si s dětmi doma - nadrozměrné boxy se sýrem na zdi

Pokud jste zarámovali čtverec, napište do něj „X“ a označte jej. Na konci každý jednoduše spočítá své krabice a samozřejmě vyhrává ten, kdo toho udělal nejvíce. Dětské hry tohoto druhu jsou také skvělým způsobem, jak uklidnit a uklidnit ty nejmenší po aktivnější činnosti pro děti, jako je sport doma nebo dovádění.

Tip na hraní s dětmi doma: Pokud nemáte čtverečkovaný list papíru, jednoduše na bílý list nakreslete tečky ve stejné vzdálenosti od sebe a spojte je s barevnými tužkami. Nebo co třeba obří krabice od sýra na velkém papíru na zdi?

Hry pro děti od 2 let – taneční hra

Taneční hra s dětmi doma pro aktivní i sportovní vyžití

Všechny činnosti, které souvisejí s tancem, jsou skvělé i pro ty nejmenší. Pokud tedy hledáte hry pro 2leté děti, můžete vyzkoušet následující taneční hru: Zapněte hudbu, aby každý začal tancovat. Po několika sekundách najednou vypnete hudbu a všechny děti musí okamžitě stát v poloze, ve které byly, a přestat se hýbat, dokud se hudba znovu nezapne. Pokud vás to začne příliš nudit, můžete také požádat děti, aby „zmrazily“ určité pozice, například:

 • Tvary písmen
 • Napodobujte zvířata
 • geometrické tvary
 • nebo jiné specifické pózy (dřep, ruce ve vzduchu, na jedné noze atd.)

Takové varianty pro pózy jsou zvláště vhodné, pokud mají být dětské hry od 2, protože ty nejmenší nejen poznají různé pohyby a polohy, ale také si je musí pamatovat a provádět je co nejsprávněji. Skvěle se podporuje rovnováha, koncentrace, paměť, koordinace a motorika.

Skupinové hry pro děti – parodie

Děti od 10 let mohou sestavit parodie na večírku s danými předměty

Spontánní parodie jsou skvělé párty hry pro děti. Pokud tedy slavíte narozeniny dítěte a chcete si v interiéru zahrát několik dětských her, proč neuvažovat o následujícím:

Rozdělte děti do několika skupin nejméně po 2 lidech (nejlépe ještě po několika). Pro každou skupinu je předem připraven sáček nebo taška obsahující různé předměty pro domácnost (příbory, mop, ponožka, prázdná láhev atd.). Hráči mají nyní 15 minut na to, aby vymysleli vtipný náčrt. Předměty obsažené ve vaší tašce by měly být použity a sloužit jako inspirace.

Skitky jsou spíše pro starší děti. Pokud tedy hledáte hry pro děti od 10 let, myšlenka hrát si s dětmi doma by mohla být skvělá.

Co si hrát s dětmi – nebe a peklo

Nebe a peklo si hrajte s dětmi doma - udělejte si hřiště uvnitř lepicí páskou

Jen hra venku? Děláš si ze mě srandu? To myslíš vážně? Nebe a peklo je vhodné i do interiéru. Samozřejmě byste neměli kreslit na své krásné parkety křídou. Hřiště však můžete navrhnout obyčejnou malířskou páskou, kterou lze později snadno znovu odstranit. Pamatujete si, jak se hra hrála? Pokud ne, zde jsou pokyny pro tyto typy pohybových her pro děti:

 • První hráč hodí na předmět číslo malý předmět (kámen, mince, guma atd.). Poté poskakuje jednou nohou na dvě nebo oběma nohama na dvou a třech, pokud jsou tyto vedle sebe (pole, na kterém leží vyhozený předmět, je vždy vynecháno). Čáry se nesmí dotýkat.
 • Poté skočíte na poslední číslo a zase zpět.
 • Na zpáteční cestě hráč také sebere svůj hozený předmět.
 • Poté nahoďte „2“ a vše opakujte.
 • Na řadě není další hráč, dokud předchozí neudělá chybu.
 • Vyhrává ten, kdo jako první hodí svůj předmět na všechna čísla a dokáže správně skákat.

Hry s dětmi doma – schovávejte se

Hraní na schovávanou s dětmi doma

Hrajete si s dětmi doma na schovávanou? Stará dobrá hra na schovávanou by neměla chybět na žádném seznamu, protože ji lze hrát neméně dobře v interiéru než venku. Byt nebo dům může dokonce nabídnout obzvláště velká úkryty. Hry na schovávanou jsou skvělé hry pro děti od 5 let a lze je také hrát ve tmě s baterkou pro ještě větší zábavu. Pokud žijete ve velkém domě, je nejlepší se dohodnout na konkrétní oblasti, ve které budete hrát.

Skrývání a hledání lze také báječně hrát s batolaty, jen v jednodušší verzi a bez nutnosti odpalovat – stačí hledat a hledat. Pokud se schováváte před batoletem, pomozte mu trochu vypadat tím, že čas od času zakřičíte nebo vydáte zvuky (jako ve hře Marco Polo).

Hry pro děti v interiéru – honba za pokladem nebo hon za mrchožroutem

Plánujte a organizujte hon za pokladem pomocí mapy pokladu nebo únikové místnosti

Hledání pokladu vyžaduje trochu více přípravy, ale není pochyb o tom, že takovéto domácí hry budou extrémně populární. Ukryjte někde v bytě „poklad“ a poté nakreslete mapu, která tam vede. V závislosti na věku dětí může stačit mapa pokladu. Pokud jsou hry určeny pro 5leté nebo starší děti, můžete také integrovat hádanky a učinit hledání pokladu ještě více vzrušujícím. Velmi oblíbená a na stejném principu je také takzvaná hra únikové místnosti pro děti.

Podobnou variantou hry s dětmi doma je lov mrchožroutů. Vytvořte si seznam položek, které jste dříve skryli. Děti je pak musí všechny najít.

Zahrajte si s dětmi zábavnou pexeso

Pexeso pro celou rodinu - balím kufr

Typická cestovatelská hra, kterou lze hrát také při všech ostatních příležitostech a podporuje paměť: „Balím kufr a přicházím …“ nebo „Balím si piknikový koš a vejdu …“ – každý zase pojmenuje jakýkoli předmět , ale musí nejprve zmínit všechny výše uvedené ve stejném pořadí. Kdo jako první zpacká objednávku a bude vyřazen? Preventivně si tyto věci může zapsat i dospělý, který si nehraje, pro případ, že by se někdo zmátl.

Pokud hrajete tuto hru s dětmi doma, můžete si také vybrat jakoukoli jinou situaci (místo kufru nebo piknikového koše například školní tašku, batoh na túru, nákupní košík v supermarketu atd.).

Hrajte propagační hry doma s dětmi

Rozpoznávejte zvuky a předměty pro batolata a starší děti

Postavte před děti různé předměty a nechte je chvíli sledovat. Poté znovu sbalte předměty a můžete začít hrát hru s dětmi doma: Jedno z dětí nyní musí zavřít oči (alternativně je lze také uvázat), načež vezmete jeden z vyobrazených předmětů a vydáte s ním zvuky. Hráč pak musí uhodnout, o kterou položku jde.

Tato varianta je pro starší děti příliš snadná. Proto můžete tyto typy her pro 6leté a starší trochu zkomplikovat tím, že vybrané položky neukážete předem. Vhodné objekty a jaké zvuky můžete vydávat:

 • Hřeben – zajeďte prstem nebo nehtem po hrotech
 • Sklo – Jemně poklepejte na sklo
 • Brusný papír – krátce obrousit kus dřeva
 • jakékoli hudební nástroje
 • Plechovka kávy s instantní kávou (je hlasitější než mletá káva) – Plechovku protřepejte
 • Zedník jar – našroubujte víčko
 • Taška – s ní šustí atd..

Hra s klíči - rozpoznávání předmětů v krabici

Nápady na narozeninové oslavy dětí s pocity

Podobným nápadem pro hraní s dětmi doma je také hra s pocity. Vložte jakékoli předměty do nádoby a zakryjte ji neprůhledným hadříkem. Dítě do něj poté musí sáhnout, uchopit předmět a uhodnout ho dotykem. Teprve poté, co dítě podá návrh, smí předmět vytáhnout a ukázat všem, aby zjistilo, zda uhodlo správně.

Hry pro batolata s mýdlovými bublinami

Hra s mýdlovými bublinami doma s dětmi - jednoduchá hra pro děti od 2 let

Hry pro děti s mýdlovými bublinami jsou hitem všech věkových kategorií. Ano, i dospělí je milují! A protože nedělají žádné nečistoty a mýdlovou vodu lze připravit rychle a snadno, můžete si s dětmi doma spontánně hrát s mýdlovými bublinami kdykoli. Na plastovou desku (nebo jinou nerozbitnou nádobu) přidejte kapku myčky a poté vodu. Opatrně obě míchejte, dokud se sem tam neobjeví pár bublin. Nyní mohou děti foukat do vody brčky (ale pozor!). To vytváří malé bubliny, z nichž některé určitě vystoupají do vzduchu.

Nakreslete symetrické obrázky

Nácvik symetrie s malými dětmi - přenos polovičních obrazů se zrcadlem i bez něj

Pokud chcete klidnější povolání, nemůžete udělat chybu s malováním a kreslením. Skvělou variantou by byla taková kresba symetrie. Za tímto účelem si můžete vytisknout libovolný motiv (nebo jej nakreslit sami) a pak papír jednoduše vystřihnout uprostřed. Levou stranu pak můžete použít pro praváky a druhou pro leváky. Poté přilepte polovinu obrázku na bílý, aby byl na druhé straně ještě prostor pro kreslení a děti jej pak musí převést zrcadlově převrácený na druhou stranu. K tomuto účelu lze také použít zrcadlo.