Ložnice

Zásuvky a vypínače v ložnici: jak vše dokonale naplánovat!

Ať už jde o novou budovu nebo kompletní rekonstrukci – na začátku každého strukturálního opatření je plánování elektroinstalace. Mělo by to být dobře promyšlené a především přizpůsobené individuálním zvykům a požadavkům příslušných obyvatel. Aby byly později všechny kabely skryty a aby se zabránilo nepořádku v kabelech, je důležité během této fáze stavby myslet na polohu zásuvek, napájecího a osvětlovacího obvodu pro ložnici. To platí pro každou místnost v domě, ale v tomto článku vysvětlíme, co je třeba vzít v úvahu při plánování zásuvek a vypínačů v ložnici. Je jasné, že umístění zásuvek závisí především na umístění postele a televize, ale to zdaleka není vše.

Co je to elektrické schéma?

Co je to elektrické schéma

Schéma zapojení, také známé jako schéma zapojení, je grafické znázornění elektrického obvodu a přesně určuje, kde jsou světla a spínače a kde jsou připojena elektrická zařízení. Plán uvádí počet požadovaných zásuvek a přepínačů, umístění jejich instalace a jejich charakteristiky – anténní zásuvka, telefonní zásuvka, stmívač, sériový přepínač, přepínací přepínač atd. V případě složitého schématu zapojení budou elektrikáři vypracovat samostatný plán pro připojení svítidel, plán pro zásuvky a plán pro spínače.

Pokud si najmete interiérového designéra, určitě od něj dostanete plán elektro. To by také mělo být ve smlouvě.

zásuvky vedle postele v různých polohách

Proč byste vůbec měli něco plánovat? Nenavrhli stavitelé dostatek zásuvek? Bohužel ne. Obecně platí, že pro standardní vybavení domu nebo bytu je plánováno příliš málo zásuvek. Dodržujete obecné pokyny pro elektrické systémy v obytných budovách, ale pro uspořádání zásuvek a vypínačů je rozhodující použití a vybavení místností. A stavitelé to nevědí.

kolik zásuvek se plánuje v ložnici

Podívejte se na výše uvedený obrázek a poznamenejte si umístění elektrických zásuvek a stropního svítidla. Nyní si představte, jak byste tuto ložnici zařídili. Byl by pak tento plán praktický? K připojení nabíječky smartphonu stačí jedna zásuvka v rohu vedle okna. Do druhého můžete připojit noční lampu. A co když máte radiobudík, potřebujete elektřinu do vysavače nebo chcete mít na posteli přepínací spínač stropního světla? Zejména ve fázi plánování byste si měli položit tyto otázky, abyste si později ušetřili potíže s tím, že v ložnici nejsou zásuvky nebo jsou zakryty nočním stolkem.

Plán elektrikáře vždy vychází ze schváleného interiéru

Důležité: Plán elektrikáře vždy vychází ze schváleného interiéru, který je uveden na půdorysu. Proč? Protože umístění zásuvek a přepínačů souvisí se scénáři jejich použití. Ale tyto kresby od klienta jsou spíše jako ukázkové obrázky, které téměř neodpovídají našim představám o vybavení, a proto jsou ve většině případů zcela změněny.

Zásuvky podle plánu stavitele by v této ložnici zůstaly pod podstavcem 

Upravte uspořádání zásuvek v ložnici

Upravte uspořádání zásuvek podle svých potřeb

Vypínače a zásuvky v ložnici vedle postele

Kolik zásuvek potřebujete ve své ložnici? Chcete -li určit počet zásuvek, můžete si přečíst doporučení od návrhářů týkající se ergonomie místnosti, ale je velmi důležité přizpůsobit je vašim zvyklostem a životnímu stylu.

Jakmile se probudí, většina lidí zkontroluje své schránky a přečte si ranní zprávy. Před spaním procházejí sociální média, surfují po webu, hrají pár her online a nakonec podle logiky věcí nechají přes noc nabíjet všechny druhy zařízení – smartphony, tablety, notebooky. Pokud také patříte do této skupiny, měli byste si naplánovat zásuvky někde na dosah paže od prostoru na spaní.

Pokud nemáte ve zvyku usínat na smartphonu a nechcete si před spaním přečíst knihu, elektrická zásuvka nemusí být u postele k nabíjení vašich zařízení, může být někde jinde ve vaší ložnici.

Zásuvky a vypínače vedle postele

naplánujte zásuvky v ložnici

Pokud balíte kufr na dlouhou cestu, ano, potřebujete jasné horní světlo. Ve všech ostatních případech je pohodlnější vytvořit v ložnici útulnou atmosféru pomocí nočních lamp a nepřímého osvětlení.

Počet světelných zdrojů vedle postele je naplánován podle počtu spících lidí – obvykle jde o nástěnnou lampu na každé straně postele. Není to však pravidlem. Můžete se také rozhodnout pro dvě elegantní závěsná světla nebo několik zapuštěných míst.

Zásuvky vedle výšky postele nad nočními stolky

Ještě důležitější je, že musíte znát přesné umístění postele v ložnici, abyste podle toho mohli naplánovat umístění zásuvek a vypínačů. V souvislosti s tím jsou například poloha skryté kabeláže pro montáž nástěnných světel (a vypínač pro ně), stropní vývod pro závěsná světla a správná výška zásuvek pro stolní lampy.

Zásuvky nad a poblíž nočního stolku

vypínače a zásuvky v ložnici

Existuje několik klasických možností – vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje.

 • 1 dvojitá zásuvka, která by měla být o 15 cm vyšší než noční stolek. Vezměte v úvahu výšku hotové podlahy. Pokud ještě neznáte přesné rozměry nočních stolků a výšku postele, použijte jako vodítko standardní výšky. Standardní noční stolek je například vysoký 45 cm. Zásuvku tedy můžete namontovat ve výšce 60 cm. U boxových pružinových postelí se doporučují noční stolky o výšce 60 cm. Ideální je tedy zásuvka ve výšce 75 cm.
 • 1 dvojitá zásuvka mezi postelí a nočním stolkem v ložnici.
 • 1 dvojitá zásuvka vedle postele na stěně – ve výšce 30 – 90 cm nad podlahou, pokud nejsou k dispozici noční stolky.

Naplánujte vypínače a zásuvky vedle postele

Přepínací obvod je pohodlný

nepřímé světlo ve výklenku za postelí

Pravděpodobně jste už v hotelech viděli takové praktické vypínače – kromě spínače na lampu na čtení je vedle postele také vypínač na stropní lampu. Pokud tedy vejdete do místnosti a zapnete horní světlo na dveřích, můžete jej vypnout, jakmile budete v posteli.

Zásuvky v závislosti na funkčních zónách v ložnici

vysoké zásuvky TV ložnice

Co dalšího se plánuje ve vaší ložnici kromě postele??

televize. Na zvolenou zeď (obvykle naproti posteli) by měl být naplánován 5směrný zásuvkový pás pro televizi. To pak zůstává skryto televizí. Výška televizních zásuvek v ložnici je 130 cm nad podlahou. Vícenásobná zásuvka by měla mít alespoň tři zásuvky pro televizi, set-top box a router, jakož i připojení k televizi a internetu.

počet zásuvek pracovní plocha ložnice

Pracoviště. Potřebujete alespoň dvě zásuvky: jedna na stěně ve výšce nejméně 30 cm nad podlahou pro počítač nebo notebook a druhá ve výšce asi 15 cm od povrchu stolu (tj. 73 – 75 cm nad podlahou) na stolní lampu nebo něco jiného. V závislosti na vybavení lze zásuvkovou lištu přizpůsobit, například pomocí USB, síťového připojení a dalších.

Zásuvka v zásuvce v pracovním rohu

V případě potřeby můžete mít zásuvku také nainstalovanou v zásuvce – zařízení zde lze pohodlně nabíjet.

Zásuvky a zrcadla s osvětlením na toaletním stolku ve skříni

Toaletní stolek se zrcadlem. K líčení je potřeba dobré světlo. Dobrý nápad by bylo mít dvě nástěnná světla umístěná na obou stranách zrcadla, ve stejné vzdálenosti od středu zrcadla a na úrovni obličeje. Stejně jako u počítačového stolu je nutné naplánovat vícenásobnou zásuvku ve výšce 30 nebo 90 cm nad podlahou. Existují také zrcadla s vestavěným osvětlením – stejně jako televize je za zrcadlem k dispozici zásuvka pro jejich napájení.

LED tyč ve skříni

šatník. Integrované LED osvětlení skříně je velmi praktické řešení pro šatní skříně. LED lištu lze použít vodorovně i svisle a poskytuje optimální osvětlení přesně tam, kde je potřeba. Vestavěný snímač pohybu automaticky rozsvítí světlo, jakmile otevřete dvířka skříně, a znovu se vypne, jakmile je zavřete.

Je také vhodné naplánovat si elektrickou zásuvku vedle dveří do ložnice – pro vysavač nebo odvlhčovač. Standardní výška zásuvek je 30 cm, výška světelných spínačů 80-90 cm, ale tyto výšky lze změnit (např. Zvedněte zásuvky na výšku spínače).

Pár slov o vypínačích světel

3 spínače světla v jedné liště

Nezapomeňte také, že na dvoucestném obvodu jsou dva spínače světla – jeden vedle čtecí lampy a jeden vedle dveří.

Bylo by také dobré mít vypínač, který vypne všechny stojací a stolní lampy najednou: když opouštíte místnost, nemusíte vypínat jednotlivá zařízení samostatně.

Výška vypínačů, zásuvek a spojovacích boxů

Optimální výška světelných spínačů je 75–90 cm od podlahy (v závislosti na výšce uživatele). Věnujte také pozornost směru otevírání dveří. Když jsou dveře zavřené, ujistěte se, že je klika dveří hned vedle spínače.

Kolik zásuvek v ložnici je tedy optimální?

 • 2 x 1 dvojitá zásuvka na každé straně postele, 1 přepínací spínač pro stropní lampu a 1 spínač pro lampu na čtení;
 • 2 vícenásobné zásuvky na pracovišti (1 nad a 1 pod stolem);
 • zásuvka na prostorné skříni nebo za ní (pro automatické osvětlení skříně LED);
 • vícenásobná zásuvka a přídavné osvětlení na toaletním stolku;
 • vícenásobná zásuvka pro televizi (je -li k dispozici);
 • zásuvka pro vysavač a vypínač na dveřích ložnice (případně společně s kolébkovým spínačem).

To dělá celkem 7 nebo 8 zásuvkových proužků a 6 – 7 přepínačů. Vy rozhodnete, kolik zásuvek potřebujete. Ale v každém případě – mnohem víc, než plánovali stavitelé. Pokud jde o zásuvky, je lepší mít příliš mnoho než příliš málo!

plánujte nástěnná světla vedle postele

Ložnice

Zásuvky a vypínače v ložnici: jak vše dokonale naplánovat!

Ať už jde o novou budovu nebo kompletní rekonstrukci – na začátku každého strukturálního opatření je plánování elektroinstalace. Mělo by to být dobře promyšlené a především přizpůsobené individuálním zvykům a požadavkům příslušných obyvatel. Aby byly později všechny kabely skryty a aby se zabránilo nepořádku v kabelech, je důležité během této fáze stavby myslet na polohu zásuvek, napájecího a osvětlovacího obvodu pro ložnici. To platí pro každou místnost v domě, ale v tomto článku vysvětlíme, co je třeba vzít v úvahu při plánování zásuvek a vypínačů v ložnici. Je jasné, že umístění zásuvek závisí především na umístění postele a televize, ale to zdaleka není vše.

Co je to elektrické schéma?

Co je to elektrické schéma

Schéma zapojení, také známé jako schéma zapojení, je grafické znázornění elektrického obvodu a přesně určuje, kde jsou světla a spínače a kde jsou připojena elektrická zařízení. Plán uvádí počet požadovaných zásuvek a přepínačů, umístění jejich instalace a jejich charakteristiky – anténní zásuvka, telefonní zásuvka, stmívač, sériový přepínač, přepínací přepínač atd. V případě složitého schématu zapojení budou elektrikáři vypracovat samostatný plán pro připojení svítidel, plán pro zásuvky a plán pro spínače.

Pokud si najmete interiérového designéra, určitě od něj dostanete plán elektro. To by také mělo být ve smlouvě.

zásuvky vedle postele v různých polohách

Proč byste vůbec měli něco plánovat? Nenavrhli stavitelé dostatek zásuvek? Bohužel ne. Obecně platí, že pro standardní vybavení domu nebo bytu je plánováno příliš málo zásuvek. Dodržujete obecné pokyny pro elektrické systémy v obytných budovách, ale pro uspořádání zásuvek a vypínačů je rozhodující použití a vybavení místností. A stavitelé to nevědí.

kolik zásuvek se plánuje v ložnici

Podívejte se na výše uvedený obrázek a poznamenejte si umístění elektrických zásuvek a stropního svítidla. Nyní si představte, jak byste tuto ložnici zařídili. Byl by pak tento plán praktický? K připojení nabíječky smartphonu stačí jedna zásuvka v rohu vedle okna. Do druhého můžete připojit noční lampu. A co když máte radiobudík, potřebujete elektřinu do vysavače nebo chcete mít na posteli přepínací spínač stropního světla? Zejména ve fázi plánování byste si měli položit tyto otázky, abyste si později ušetřili potíže s tím, že v ložnici nejsou zásuvky nebo jsou zakryty nočním stolkem.

Plán elektrikáře vždy vychází ze schváleného interiéru

Důležité: Plán elektrikáře vždy vychází ze schváleného interiéru, který je uveden na půdorysu. Proč? Protože umístění zásuvek a přepínačů souvisí se scénáři jejich použití. Ale tyto kresby od klienta jsou spíše jako ukázkové obrázky, které téměř neodpovídají našim představám o vybavení, a proto jsou ve většině případů zcela změněny.

Zásuvky podle plánu stavitele by v této ložnici zůstaly pod podstavcem 

Upravte uspořádání zásuvek v ložnici

Upravte uspořádání zásuvek podle svých potřeb

Vypínače a zásuvky v ložnici vedle postele

Kolik zásuvek potřebujete ve své ložnici? Chcete -li určit počet zásuvek, můžete si přečíst doporučení od návrhářů týkající se ergonomie místnosti, ale je velmi důležité přizpůsobit je vašim zvyklostem a životnímu stylu.

Jakmile se probudí, většina lidí zkontroluje své schránky a přečte si ranní zprávy. Před spaním procházejí sociální média, surfují po webu, hrají pár her online a nakonec podle logiky věcí nechají přes noc nabíjet všechny druhy zařízení – smartphony, tablety, notebooky. Pokud také patříte do této skupiny, měli byste si naplánovat zásuvky někde na dosah paže od prostoru na spaní.

Pokud nemáte ve zvyku usínat na smartphonu a nechcete si před spaním přečíst knihu, elektrická zásuvka nemusí být u postele k nabíjení vašich zařízení, může být někde jinde ve vaší ložnici.

Zásuvky a vypínače vedle postele

naplánujte zásuvky v ložnici

Pokud balíte kufr na dlouhou cestu, ano, potřebujete jasné horní světlo. Ve všech ostatních případech je pohodlnější vytvořit v ložnici útulnou atmosféru pomocí nočních lamp a nepřímého osvětlení.

Počet světelných zdrojů vedle postele je naplánován podle počtu spících lidí – obvykle jde o nástěnnou lampu na každé straně postele. Není to však pravidlem. Můžete se také rozhodnout pro dvě elegantní závěsná světla nebo několik zapuštěných míst.

Zásuvky vedle výšky postele nad nočními stolky

Ještě důležitější je, že musíte znát přesné umístění postele v ložnici, abyste podle toho mohli naplánovat umístění zásuvek a vypínačů. V souvislosti s tím jsou například poloha skryté kabeláže pro montáž nástěnných světel (a vypínač pro ně), stropní vývod pro závěsná světla a správná výška zásuvek pro stolní lampy.

Zásuvky nad a poblíž nočního stolku

vypínače a zásuvky v ložnici

Existuje několik klasických možností – vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje.

 • 1 dvojitá zásuvka, která by měla být o 15 cm vyšší než noční stolek. Vezměte v úvahu výšku hotové podlahy. Pokud ještě neznáte přesné rozměry nočních stolků a výšku postele, použijte jako vodítko standardní výšky. Standardní noční stolek je například vysoký 45 cm. Zásuvku tedy můžete namontovat ve výšce 60 cm. U boxových pružinových postelí se doporučují noční stolky o výšce 60 cm. Ideální je tedy zásuvka ve výšce 75 cm.
 • 1 dvojitá zásuvka mezi postelí a nočním stolkem v ložnici.
 • 1 dvojitá zásuvka vedle postele na stěně – ve výšce 30 – 90 cm nad podlahou, pokud nejsou k dispozici noční stolky.

Naplánujte vypínače a zásuvky vedle postele

Přepínací obvod je pohodlný

nepřímé světlo ve výklenku za postelí

Pravděpodobně jste už v hotelech viděli takové praktické vypínače – kromě spínače na lampu na čtení je vedle postele také vypínač na stropní lampu. Pokud tedy vejdete do místnosti a zapnete horní světlo na dveřích, můžete jej vypnout, jakmile budete v posteli.

Zásuvky v závislosti na funkčních zónách v ložnici

vysoké zásuvky TV ložnice

Co dalšího se plánuje ve vaší ložnici kromě postele??

televize. Na zvolenou zeď (obvykle naproti posteli) by měl být naplánován 5směrný zásuvkový pás pro televizi. To pak zůstává skryto televizí. Výška televizních zásuvek v ložnici je 130 cm nad podlahou. Vícenásobná zásuvka by měla mít alespoň tři zásuvky pro televizi, set-top box a router, jakož i připojení k televizi a internetu.

počet zásuvek pracovní plocha ložnice

Pracoviště. Potřebujete alespoň dvě zásuvky: jedna na stěně ve výšce nejméně 30 cm nad podlahou pro počítač nebo notebook a druhá ve výšce asi 15 cm od povrchu stolu (tj. 73 – 75 cm nad podlahou) na stolní lampu nebo něco jiného. V závislosti na vybavení lze zásuvkovou lištu přizpůsobit, například pomocí USB, síťového připojení a dalších.

Zásuvka v zásuvce v pracovním rohu

V případě potřeby můžete mít zásuvku také nainstalovanou v zásuvce – zařízení zde lze pohodlně nabíjet.

Zásuvky a zrcadla s osvětlením na toaletním stolku ve skříni

Toaletní stolek se zrcadlem. K líčení je potřeba dobré světlo. Dobrý nápad by bylo mít dvě nástěnná světla umístěná na obou stranách zrcadla, ve stejné vzdálenosti od středu zrcadla a na úrovni obličeje. Stejně jako u počítačového stolu je nutné naplánovat vícenásobnou zásuvku ve výšce 30 nebo 90 cm nad podlahou. Existují také zrcadla s vestavěným osvětlením – stejně jako televize je za zrcadlem k dispozici zásuvka pro jejich napájení.

LED tyč ve skříni

šatník. Integrované LED osvětlení skříně je velmi praktické řešení pro šatní skříně. LED lištu lze použít vodorovně i svisle a poskytuje optimální osvětlení přesně tam, kde je potřeba. Vestavěný snímač pohybu automaticky rozsvítí světlo, jakmile otevřete dvířka skříně, a znovu se vypne, jakmile je zavřete.

Je také vhodné naplánovat si elektrickou zásuvku vedle dveří do ložnice – pro vysavač nebo odvlhčovač. Standardní výška zásuvek je 30 cm, výška světelných spínačů 80-90 cm, ale tyto výšky lze změnit (např. Zvedněte zásuvky na výšku spínače).

Pár slov o vypínačích světel

3 spínače světla v jedné liště

Nezapomeňte také, že na dvoucestném obvodu jsou dva spínače světla – jeden vedle čtecí lampy a jeden vedle dveří.

Bylo by také dobré mít vypínač, který vypne všechny stojací a stolní lampy najednou: když opouštíte místnost, nemusíte vypínat jednotlivá zařízení samostatně.

Výška vypínačů, zásuvek a spojovacích boxů

Optimální výška světelných spínačů je 75–90 cm od podlahy (v závislosti na výšce uživatele). Věnujte také pozornost směru otevírání dveří. Když jsou dveře zavřené, ujistěte se, že je klika dveří hned vedle spínače.

Kolik zásuvek v ložnici je tedy optimální?

 • 2 x 1 dvojitá zásuvka na každé straně postele, 1 přepínací spínač pro stropní lampu a 1 spínač pro lampu na čtení;
 • 2 vícenásobné zásuvky na pracovišti (1 nad a 1 pod stolem);
 • zásuvka na prostorné skříni nebo za ní (pro automatické osvětlení skříně LED);
 • vícenásobná zásuvka a přídavné osvětlení na toaletním stolku;
 • vícenásobná zásuvka pro televizi (je -li k dispozici);
 • zásuvka pro vysavač a vypínač na dveřích ložnice (případně společně s kolébkovým spínačem).

To dělá celkem 7 nebo 8 zásuvkových proužků a 6 – 7 přepínačů. Vy rozhodnete, kolik zásuvek potřebujete. Ale v každém případě – mnohem víc, než plánovali stavitelé. Pokud jde o zásuvky, je lepší mít příliš mnoho než příliš málo!

plánujte nástěnná světla vedle postele