Kuchyně

Výběr kuchyně ve tvaru L – tipy pro plánování a užitečné prvky

Modrá kuchyně ve tvaru L ve skandinávském stylu s obkladem z patchworku jako zadní stěna

Kuchyně ve tvaru písmene L je pravděpodobně jedním z nejoblíbenějších designů, pokud jde o zařizování tohoto důležitého obytného prostoru. A není divu, protože nejenže šetří místo, ale je obzvláště praktické a praktické. Všechny skříně a tedy i spotřebiče a kuchyňské náčiní jsou blízko sebe a lze k nim rychle dosáhnout. Pokud jste se rozhodli pro kuchyň ve tvaru L, máte velký výběr designů s různými doplňkovými prvky. Máme pro vás pár tipů a rádi bychom vám ukázali, jak si můžete naplánovat kuchyň ve tvaru písmene L, abyste nakonec o nic nepřišli..

Dvě verze kuchyně ve tvaru písmene L.

Kuchyně ve tvaru písmene L se žlutými čely a moderním designem

Vestavěnou kuchyň ve tvaru písmene L lze instalovat jednou podél dvou stěn. Taková rohová kuchyně je variantou, která je nejrozšířenější, protože je zvláště prostorově nenáročná a vhodná i do menších kuchyní. Délka dvou kuchyňských linek se může samozřejmě lišit. Pokud je speciálně navržen pro váš pokoj, lze do kuchyně integrovat i nepraktické výklenky a prvky vyčnívající ze zdi, jako jsou komíny a podpěry. U plochých stěn lze naopak použít úžasně modulární kuchyňské systémy, se kterými získáte nejen požadovaný styl, ale také perfektní kombinaci skříněk a zásuvek podle vašich potřeb.

Minimalistická kuchyň ve tvaru L v bílé barvě s vestavěnou vysokou skříňkou a pultem

Pokud je místnost větší, může jedna ze dvou řad vyčnívat do místnosti a sloužit tak jako předěl místnosti. To je zvláště užitečné, když se jedná o otevřený obývací pokoj s kuchyňským koutem a zahrnuje obývací pokoj s posezením. Toto vizuální oddělení místností vytváří určitou strukturu a zároveň dodává kuchyni potřebný úložný prostor.

Výhody kuchyní ve tvaru písmene L.

Moderní kuchyně ve tvaru písmene L s ostrůvkovým a kamenným vzhledem

Práce v kuchyni ve tvaru L je obzvláště příjemná, protože zkracuje cestu do práce. Pokud byste místo toho přenesli stejnou délku pouze na jednu pracovní desku, museli byste samozřejmě překonat delší vzdálenost od jednoho konce k druhému. Jelikož jsou kuchyně ve tvaru písmene L velmi prostorově úsporné, jsou vhodné i do menších místností. I okna nebo dveře mohou být integrovány do tohoto typu kuchyně a nepůsobí rušivě. Jelikož jsou rohové kuchyně také velmi oblíbené a rozšířené, jsou k nim zaměřeny také elektrické spotřebiče. Praktická kuchyň ve tvaru písmene L s elektrospotřebiči proto není žádný problém.

Nevýhody kuchyně ve tvaru písmene L.

Úzká kuchyně v minimalistickém stylu se šikmými stropy a trámy

V zásadě nelze nic negativního říci o funkčnosti kuchyně ve tvaru písmene L za předpokladu, že je samozřejmě řádně naplánována a nainstalována. Pouze v podlouhlých místnostech se mohou ukázat jako opticky nevhodné, protože už tak dlouhý pokoj vypadají ještě déle. Tomu však můžete čelit vhodným protějškem. To znamená, že byste například měli na protější zeď postavit skříň, vitrínu, poličku nebo něco podobného. Vhodný je také malý jídelní stůl.

Roh v rohové kuchyni

Proveďte praktickou rohovou skříňku s otočnými prvky pro hrnce a pánve

Hlavní výzvou při plánování kuchyně ve tvaru L je roh. Alespoň to platilo ještě před několika lety. Roh buď nebyl využit dobře, nebo jen částečně. Navíc volný prostor úplně vzadu v rohu často vede k nepořádku. To, co je vzadu, je také těžko dostupné, což může také znepříjemnit práci v kuchyni. Nyní však existují praktické systémy a otočné prvky, které lze zabudovat přesně do této skříně, aby bylo možné použít mrtvý roh ve tvaru L v kuchyni. To nejen přináší pořádek do skříně, ale také usnadňuje přístup ke všem nádobím.

Plánování kuchyně ve tvaru písmene L.

Černá kuchyně se skleněnými skříňkami a kamennou zadní stěnou

Protože je kuchyň ve tvaru písmene L tak univerzální a lze ji použít, je také trochu obtížnější plánovat. Při plánování cesty byste měli mít na paměti několik věcí. To zahrnuje velikost místnosti, potřebný úložný prostor, vaše způsoby práce, okna, dveře a tvar místnosti. Plánovače kuchyní jsou v takových situacích dokonalým pomocníkem, protože mohou reprezentovat váš prostor a přizpůsobit kuchyňské skříňky ve tvaru písmene L pomocí spotřebičů. To je zvláště výhodné pro ty, kteří nemají představivost. 3D plánovače také umožňují trojrozměrný pohled, díky kterému si můžete lépe představit, co se plánuje.

Nápad na kuchyň ve tvaru L se šikmou střechou s policemi místo nástěnných jednotek

  • Malá kuchyň ve tvaru písmene L těží ze světlých barev. Díky nim bude místnost vypadat jasněji. To je zvláště důležité, pokud plánujete velký počet horních a dolních skříněk, a proto chcete pokrýt téměř celou místnost. Nejlepší je proto zvolit kuchyňská čela ve světlých barvách, jako je bílá, béžová, světle modrá, světle žlutá a podobně. Velmi tmavým frontám by se naopak mělo vyhýbat nebo by měly být použity pouze jako přízvuk.
  • Na stylu nezáleží. Můžete navrhnout kuchyň ve stylu venkovského domu, plánujete-li tvar písmene L, nebo můžete kuchyň ve tvaru písmene L implementovat moderním způsobem a zvolit si například minimalistickou povrchovou úpravu s vysokým leskem. Nezapomeňte, že kuchyň ve vysokém lesku ve tvaru písmene L vyžaduje také zvláštní péči a povrchy je nutné často otírat, protože otisky prstů lze rychle vidět.
  • Zkuste při plánování kuchyně ve tvaru L využít každé volné místo. Úložného prostoru nemůže být nikdy příliš mnoho. V průběhu let se postupně hromadí stále více spotřebičů a nádobí, a proto je každý volný prostor vítanou věcí.
  • Podle toho, jaký vzhled máte nejraději, můžete místo horních skříněk použít otevřené police nebo můžete nechat zeď zcela volnou. To je možné zejména v případě, že plánujete kuchyň ve tvaru L se šikmou střechou a nechcete si nechat postavit kuchyň specifickou pro zákazníka. Kuchyně ve tvaru L bez nástěnných skříněk je dobrým řešením za předpokladu, že máte dostatek úložného prostoru nebo to můžete kompenzovat jinými skříňkami a prvky.

Praktické prvky do kuchyně ve tvaru L

Nápad na design mrtvých rohů v kuchyních ve tvaru písmene L.

Kromě dvou kuchyňských linek v kuchyni ve tvaru písmene L máte k dispozici ještě několik dalších prvků, stejně jako můžete do tohoto typu kuchyně integrovat určité prvky, abyste si práci ještě usnadnili nebo jen získali zajímavější vzhled. Níže jsme pro vás uvedli několik nápadů.

Kuchyň ve tvaru písmene L s ostrůvkem

Obklady metra v kuchyni v industriálním stylu s ostrůvkem

Málokterá žena v domácnosti o tom nesní – kuchyňský ostrov. Má několik výhod a může mít různé funkce. Na jedné straně samozřejmě nabízí spoustu dalšího úložného prostoru. Ale ostrov také vypadá velmi dobře vizuálně před rohovou kuchyní. Další pracovní plochu, kterou vám ostrov poskytne, lze libovolně kombinovat s umyvadlem, nebo se můžete rozhodnout pro varný ostrov a integrovat tam varnou desku. Obě varianty, stejně jako jednoduchá pracovní plocha s dostatkem úložného prostoru, jsou velmi oblíbené. To, co se pro vás ukáže jako nejlepší, závisí na vašem přání. Zda je kuchyň ve tvaru písmene L s varným ostrůvkem vhodná, závisí na tom, zda máte možnost instalovat odsavač par uprostřed místnosti nad varný ostrůvek. Ostrov lze také použít ve formě pultu jednoduchým přidáním několika stoliček.

Kuchyně ve tvaru L s pultem

Samostatně stojící kuchyňský kout jako rozdělovač pokojů v kuchyni ve tvaru písmene L.

Místo ostrova lze jako prvek kuchyně zvolit také pult ve tvaru písmene L. To je pak dobrá volba, protože jedna ze dvou linek slouží jako rozdělovač místností. Pamatujte však, že relativně velká pracovní plocha a úložný prostor budou ztraceny, zvláště když je pult používán. Přesto je to poutavé a někdo vám může dělat společnost při přípravě a vaření jídla.

Kuchyň ve tvaru L s rohovým dřezem

Rohové dřezy jsou velmi oblíbené a praktické v rohové kuchyni

Rohové umyvadlo je bezpochyby poutačem, protože je spíše vzácností. Aby bylo možné dřez v této oblasti používat pohodlně a optimálně, přední roh obvykle nemá pravý úhel. Existují ale i takové varianty. Přestože je výběr běžných dřezů mnohem větší, neznamená to, že nemáte na výběr mezi širokou škálou rohových dřezů. Existují modely s praktickými odtokovými vaničkami a povrchy, integrovanými prkénky a výběrem různých materiálů, jako je Silgranit, keramika nebo nerezová ocel.

Varná deska v rohu

Sporák a trouba jako nápad na použití rohu v kuchyni ve tvaru písmene L.

Varné desky integrované v rohu nejsou o nic méně populární. Pokud tomu nevěříte, zamilujete si tento typ rozdělení nejpozději, jakmile se v takové kuchyni postavíte. Na obou stranách máte dostatek prostoru pro paže a kolem sporáku dostatek místa na přípravu oleje, octa a dalšího koření, které chcete mít po ruce, aniž byste je museli nejprve najít ve skříni.

Nápady pro rohovou kuchyň ve tvaru písmene L.

Otevřená rohová kuchyně v obývacím pokoji s jídelním koutem a nepřímým osvětlením

Ačkoli je tvar L klasický a používá se již desítky let, kuchyně ve tvaru L zůstávají moderní, praktické a krásné na pohled. A zdá se, že se to ani v příštích letech nezmění. Níže uvádíme několik stylových, moderních a také klasických nápadů pro kuchyň ve tvaru L, které vám mohou usnadnit plánování.

Malá kuchyň ve tvaru L v bílé barvě s nepřímým osvětlením

Rustikální dřevěná podlaha v bílé kuchyni s velkým oknem a pultem na kuchyňském ostrůvku

Prostorný design kuchyně z tmavého dřeva a bílých prvků

Vysoké nástěnné jednotky v obyčejných bílých a 3D panelech jako kachlové povrchy

Bílá kuchyň ve tvaru L s nerezovými spotřebiči

Romantická vintage kuchyně z bílého dřeva ve tvaru písmene L.

Moderní bílá kuchyně s kuchyňskými linkami ve tvaru L a vestavěnou lednicí

Tmavě modrá kuchyně se zlatými akcenty a bílou pracovní deskou

Kuchyňské linky v dřevěném vzhledu a bílé nástěnné jednotky v otevřené kuchyni

Nápad do malé kuchyně s vysokými vitrínami a vestavěným žebříkem

Rohové kuchyně jsou prostorově úsporné a praktické a nabízejí spoustu úložného prostoru

Bílá kuchyně ve venkovském stylu ve tvaru L v malé místnosti

Otevřený design kuchyně s malým jídelním stolem a dřevěným vzhledem

Kuchyně ve tvaru písmene L s moderním vzhledem ve výklenku a malém pultu

Venkovská kuchyně v bílém a tvaru L s velkým kuchyňským ostrůvkem

Kuchyně

Výběr kuchyně ve tvaru L – tipy pro plánování a užitečné prvky

Modrá kuchyně ve tvaru L ve skandinávském stylu s obkladem z patchworku jako zadní stěna

Kuchyně ve tvaru písmene L je pravděpodobně jedním z nejoblíbenějších designů, pokud jde o zařizování tohoto důležitého obytného prostoru. A není divu, protože nejenže šetří místo, ale je obzvláště praktické a praktické. Všechny skříně a tedy i spotřebiče a kuchyňské náčiní jsou blízko sebe a lze k nim rychle dosáhnout. Pokud jste se rozhodli pro kuchyň ve tvaru L, máte velký výběr designů s různými doplňkovými prvky. Máme pro vás pár tipů a rádi bychom vám ukázali, jak si můžete naplánovat kuchyň ve tvaru písmene L, abyste nakonec o nic nepřišli..

Dvě verze kuchyně ve tvaru písmene L.

Kuchyně ve tvaru písmene L se žlutými čely a moderním designem

Vestavěnou kuchyň ve tvaru písmene L lze instalovat jednou podél dvou stěn. Taková rohová kuchyně je variantou, která je nejrozšířenější, protože je zvláště prostorově nenáročná a vhodná i do menších kuchyní. Délka dvou kuchyňských linek se může samozřejmě lišit. Pokud je speciálně navržen pro váš pokoj, lze do kuchyně integrovat i nepraktické výklenky a prvky vyčnívající ze zdi, jako jsou komíny a podpěry. U plochých stěn lze naopak použít úžasně modulární kuchyňské systémy, se kterými získáte nejen požadovaný styl, ale také perfektní kombinaci skříněk a zásuvek podle vašich potřeb.

Minimalistická kuchyň ve tvaru L v bílé barvě s vestavěnou vysokou skříňkou a pultem

Pokud je místnost větší, může jedna ze dvou řad vyčnívat do místnosti a sloužit tak jako předěl místnosti. To je zvláště užitečné, když se jedná o otevřený obývací pokoj s kuchyňským koutem a zahrnuje obývací pokoj s posezením. Toto vizuální oddělení místností vytváří určitou strukturu a zároveň dodává kuchyni potřebný úložný prostor.

Výhody kuchyní ve tvaru písmene L.

Moderní kuchyně ve tvaru písmene L s ostrůvkovým a kamenným vzhledem

Práce v kuchyni ve tvaru L je obzvláště příjemná, protože zkracuje cestu do práce. Pokud byste místo toho přenesli stejnou délku pouze na jednu pracovní desku, museli byste samozřejmě překonat delší vzdálenost od jednoho konce k druhému. Jelikož jsou kuchyně ve tvaru písmene L velmi prostorově úsporné, jsou vhodné i do menších místností. I okna nebo dveře mohou být integrovány do tohoto typu kuchyně a nepůsobí rušivě. Jelikož jsou rohové kuchyně také velmi oblíbené a rozšířené, jsou k nim zaměřeny také elektrické spotřebiče. Praktická kuchyň ve tvaru písmene L s elektrospotřebiči proto není žádný problém.

Nevýhody kuchyně ve tvaru písmene L.

Úzká kuchyně v minimalistickém stylu se šikmými stropy a trámy

V zásadě nelze nic negativního říci o funkčnosti kuchyně ve tvaru písmene L za předpokladu, že je samozřejmě řádně naplánována a nainstalována. Pouze v podlouhlých místnostech se mohou ukázat jako opticky nevhodné, protože už tak dlouhý pokoj vypadají ještě déle. Tomu však můžete čelit vhodným protějškem. To znamená, že byste například měli na protější zeď postavit skříň, vitrínu, poličku nebo něco podobného. Vhodný je také malý jídelní stůl.

Roh v rohové kuchyni

Proveďte praktickou rohovou skříňku s otočnými prvky pro hrnce a pánve

Hlavní výzvou při plánování kuchyně ve tvaru L je roh. Alespoň to platilo ještě před několika lety. Roh buď nebyl využit dobře, nebo jen částečně. Navíc volný prostor úplně vzadu v rohu často vede k nepořádku. To, co je vzadu, je také těžko dostupné, což může také znepříjemnit práci v kuchyni. Nyní však existují praktické systémy a otočné prvky, které lze zabudovat přesně do této skříně, aby bylo možné použít mrtvý roh ve tvaru L v kuchyni. To nejen přináší pořádek do skříně, ale také usnadňuje přístup ke všem nádobím.

Plánování kuchyně ve tvaru písmene L.

Černá kuchyně se skleněnými skříňkami a kamennou zadní stěnou

Protože je kuchyň ve tvaru písmene L tak univerzální a lze ji použít, je také trochu obtížnější plánovat. Při plánování cesty byste měli mít na paměti několik věcí. To zahrnuje velikost místnosti, potřebný úložný prostor, vaše způsoby práce, okna, dveře a tvar místnosti. Plánovače kuchyní jsou v takových situacích dokonalým pomocníkem, protože mohou reprezentovat váš prostor a přizpůsobit kuchyňské skříňky ve tvaru písmene L pomocí spotřebičů. To je zvláště výhodné pro ty, kteří nemají představivost. 3D plánovače také umožňují trojrozměrný pohled, díky kterému si můžete lépe představit, co se plánuje.

Nápad na kuchyň ve tvaru L se šikmou střechou s policemi místo nástěnných jednotek

  • Malá kuchyň ve tvaru písmene L těží ze světlých barev. Díky nim bude místnost vypadat jasněji. To je zvláště důležité, pokud plánujete velký počet horních a dolních skříněk, a proto chcete pokrýt téměř celou místnost. Nejlepší je proto zvolit kuchyňská čela ve světlých barvách, jako je bílá, béžová, světle modrá, světle žlutá a podobně. Velmi tmavým frontám by se naopak mělo vyhýbat nebo by měly být použity pouze jako přízvuk.
  • Na stylu nezáleží. Můžete navrhnout kuchyň ve stylu venkovského domu, plánujete-li tvar písmene L, nebo můžete kuchyň ve tvaru písmene L implementovat moderním způsobem a zvolit si například minimalistickou povrchovou úpravu s vysokým leskem. Nezapomeňte, že kuchyň ve vysokém lesku ve tvaru písmene L vyžaduje také zvláštní péči a povrchy je nutné často otírat, protože otisky prstů lze rychle vidět.
  • Zkuste při plánování kuchyně ve tvaru L využít každé volné místo. Úložného prostoru nemůže být nikdy příliš mnoho. V průběhu let se postupně hromadí stále více spotřebičů a nádobí, a proto je každý volný prostor vítanou věcí.
  • Podle toho, jaký vzhled máte nejraději, můžete místo horních skříněk použít otevřené police nebo můžete nechat zeď zcela volnou. To je možné zejména v případě, že plánujete kuchyň ve tvaru L se šikmou střechou a nechcete si nechat postavit kuchyň specifickou pro zákazníka. Kuchyně ve tvaru L bez nástěnných skříněk je dobrým řešením za předpokladu, že máte dostatek úložného prostoru nebo to můžete kompenzovat jinými skříňkami a prvky.

Praktické prvky do kuchyně ve tvaru L

Nápad na design mrtvých rohů v kuchyních ve tvaru písmene L.

Kromě dvou kuchyňských linek v kuchyni ve tvaru písmene L máte k dispozici ještě několik dalších prvků, stejně jako můžete do tohoto typu kuchyně integrovat určité prvky, abyste si práci ještě usnadnili nebo jen získali zajímavější vzhled. Níže jsme pro vás uvedli několik nápadů.

Kuchyň ve tvaru písmene L s ostrůvkem

Obklady metra v kuchyni v industriálním stylu s ostrůvkem

Málokterá žena v domácnosti o tom nesní – kuchyňský ostrov. Má několik výhod a může mít různé funkce. Na jedné straně samozřejmě nabízí spoustu dalšího úložného prostoru. Ale ostrov také vypadá velmi dobře vizuálně před rohovou kuchyní. Další pracovní plochu, kterou vám ostrov poskytne, lze libovolně kombinovat s umyvadlem, nebo se můžete rozhodnout pro varný ostrov a integrovat tam varnou desku. Obě varianty, stejně jako jednoduchá pracovní plocha s dostatkem úložného prostoru, jsou velmi oblíbené. To, co se pro vás ukáže jako nejlepší, závisí na vašem přání. Zda je kuchyň ve tvaru písmene L s varným ostrůvkem vhodná, závisí na tom, zda máte možnost instalovat odsavač par uprostřed místnosti nad varný ostrůvek. Ostrov lze také použít ve formě pultu jednoduchým přidáním několika stoliček.

Kuchyně ve tvaru L s pultem

Samostatně stojící kuchyňský kout jako rozdělovač pokojů v kuchyni ve tvaru písmene L.

Místo ostrova lze jako prvek kuchyně zvolit také pult ve tvaru písmene L. To je pak dobrá volba, protože jedna ze dvou linek slouží jako rozdělovač místností. Pamatujte však, že relativně velká pracovní plocha a úložný prostor budou ztraceny, zvláště když je pult používán. Přesto je to poutavé a někdo vám může dělat společnost při přípravě a vaření jídla.

Kuchyň ve tvaru L s rohovým dřezem

Rohové dřezy jsou velmi oblíbené a praktické v rohové kuchyni

Rohové umyvadlo je bezpochyby poutačem, protože je spíše vzácností. Aby bylo možné dřez v této oblasti používat pohodlně a optimálně, přední roh obvykle nemá pravý úhel. Existují ale i takové varianty. Přestože je výběr běžných dřezů mnohem větší, neznamená to, že nemáte na výběr mezi širokou škálou rohových dřezů. Existují modely s praktickými odtokovými vaničkami a povrchy, integrovanými prkénky a výběrem různých materiálů, jako je Silgranit, keramika nebo nerezová ocel.

Varná deska v rohu

Sporák a trouba jako nápad na použití rohu v kuchyni ve tvaru písmene L.

Varné desky integrované v rohu nejsou o nic méně populární. Pokud tomu nevěříte, zamilujete si tento typ rozdělení nejpozději, jakmile se v takové kuchyni postavíte. Na obou stranách máte dostatek prostoru pro paže a kolem sporáku dostatek místa na přípravu oleje, octa a dalšího koření, které chcete mít po ruce, aniž byste je museli nejprve najít ve skříni.

Nápady pro rohovou kuchyň ve tvaru písmene L.

Otevřená rohová kuchyně v obývacím pokoji s jídelním koutem a nepřímým osvětlením

Ačkoli je tvar L klasický a používá se již desítky let, kuchyně ve tvaru L zůstávají moderní, praktické a krásné na pohled. A zdá se, že se to ani v příštích letech nezmění. Níže uvádíme několik stylových, moderních a také klasických nápadů pro kuchyň ve tvaru L, které vám mohou usnadnit plánování.

Malá kuchyň ve tvaru L v bílé barvě s nepřímým osvětlením

Rustikální dřevěná podlaha v bílé kuchyni s velkým oknem a pultem na kuchyňském ostrůvku

Prostorný design kuchyně z tmavého dřeva a bílých prvků

Vysoké nástěnné jednotky v obyčejných bílých a 3D panelech jako kachlové povrchy

Bílá kuchyň ve tvaru L s nerezovými spotřebiči

Romantická vintage kuchyně z bílého dřeva ve tvaru písmene L.

Moderní bílá kuchyně s kuchyňskými linkami ve tvaru L a vestavěnou lednicí

Tmavě modrá kuchyně se zlatými akcenty a bílou pracovní deskou

Kuchyňské linky v dřevěném vzhledu a bílé nástěnné jednotky v otevřené kuchyni

Nápad do malé kuchyně s vysokými vitrínami a vestavěným žebříkem

Rohové kuchyně jsou prostorově úsporné a praktické a nabízejí spoustu úložného prostoru

Bílá kuchyně ve venkovském stylu ve tvaru L v malé místnosti

Otevřený design kuchyně s malým jídelním stolem a dřevěným vzhledem

Kuchyně ve tvaru písmene L s moderním vzhledem ve výklenku a malém pultu

Venkovská kuchyně v bílém a tvaru L s velkým kuchyňským ostrůvkem