Takže kuchyně může najít prostor na chodbě! 5 chytrých řešení
Některé byty jsou tak malé, že v obývacím pokoji není místo pro kuchyň. Dobrý interiérový designér však dokáže najít řešení jakéhokoli problému! Ukážeme vám 5 chytrých projektů profesionálních designérů, kde je malá kuchyň integrována do chodby, takže cenný prostor zůstane volný pro další použití. Půdorysy jednotlivých bytů vám také mohou poskytnout dobré nápady, pokud plánujete rekonstrukci nebo stavbu domu.
1. Kuchyně na chodbě jednopokojového bytu
umístění: Reutov, Moskevská oblast
Obytný prostor: 35 m2, studio v nové budově
kdo tady bydlí: Matka a dcera
Návrhář: Yuri a Yana Volkov
problém: Velikost a konfigurace bytu nenechala designéry volný prostor: byt je dlouhý, všechny místnosti jsou seřazeny za sebou a je zde pouze jedno okno, které je na druhém konci, naproti vchodovým dveřím.
Všechny pokoje jsou seřazeny za sebou
řešení: Uspořádání kuchyně a ložnice podél dlouhé chodby umožnilo návrhářům uspořádat plnohodnotný obývací pokoj. Ložnice je od chodby oddělena posuvnými dveřmi.
Chodba přechází do kuchyně, takže nábytek – nejen kuchyňská linka s vestavěnými spotřebiči, ale také šatna na kabáty a bundy – je seřazena podél stěny chodby.
Vstupní prostor a kuchyně mají stejný styl a podlahu, takže jsou vizuálně propojeny. Bílá vysoce lesklá čela kuchyňské linky a šatny kompenzují nedostatek přirozeného světla v této oblasti a působí jasněji.
Podlaha na chodbě a v kuchyni je pokryta dlažbou – černý a červený vzor vypadá jako dekorativní koberec. Zeď nad snídaňovým barem je natřena tabulovou barvou, abyste na ni mohli kreslit křídou. Černá stěna také dodává hloubce úzké chodby a nechává bílé čelní stěny kuchyně.
Co je důležité: Pokud jsou takové zóny s různými funkcemi spojeny dohromady, je lepší, když jsou kuchyň a vstupní prostor navrženy ve stejném stylu a jejich detaily se barevně a materiálově výrazně neliší. Optické oddělení kuchyně od chodby se nevyplatí.
2. Obývací pokoj, kuchyň a hala v jednom
Kde: Moskva
Obytný prostor: 41 metrů čtverečních
Projektant a majitel bytu: Tatiana Bobyleva, zakladatelka skupiny PROforma
problém: Byt navrhl developer jako jednopokojový byt. Ve skutečnosti to tak zůstalo, ale místo malé kuchyně a velkého otevřeného prostoru návrhář znovu rozdělil půdorys a oddělil ložnici od obývacího a jídelního prostoru.
řešení: Zařízení tohoto malého bytu závisí na optické iluzi skutečného rozdělení objemu: místnost se zdá větší, než je. Tento pocit vytvářejí dva velké dřevěné boxy, z nichž jeden je na chodbě a druhý v obývacím pokoji. Ten záměrně nedosahuje až ke stropu, aby vytvořil pocit dalšího objemu.
Aby bylo možné získat více prostoru v obývacím pokoji, byla kuchyň instalována na chodbě, téměř před vstupními dveřmi. Vznikl tak prostor pro samostatnou ložnici.
Kuchyně se nachází v pasáži mezi halou a obývacím pokojem a je navržena v bílém a světlém dřevě. Spodní skříňky a ozdobný rám jsou vyrobeny z překližky, horní skříňky mají bílé dveře. Díky jasným barvám vypadá vstupní prostor jasněji a zrcadlová ochrana proti stříkající vodě dává pocit, že se nástěnné jednotky vznášejí ve vzduchu.
Co je důležité: Malé byty a studia by neměly působit přetíženě. Chcete -li vytvořit pocit prostoru a prostoru, můžete použít tyto jednoduché triky: zrcadla jako ochrana proti stříkající vodě nebo skříně, které nedosahují až ke stropu.
3. Otevřená kuchyně na chodbě
umístění: Petrohrad
Obytný prostor: 33 metrů čtverečních
Kdo tady bydlí: mladá dívka
Projektový designér: Nikita Zub
problém: Původně to byl jednopokojový byt, ale majitel chtěl samostatnou ložnici s oknem. Požádala tedy designéra, aby přehodnotil celý půdorys.
Garsoniéra před a po rekonstrukci
Existuje mnoho možností plánování pro takové malé byty. Pokud jde o nová řešení, musíte myslet mimo krabici. Návrhář se tedy rozhodl vyměnit místa v kuchyni a ložnici a vytvořit samostatnou místnost pro šatnu.
řešení: Protože v novostavbě není plynový systém a byt je v prvním patře, byla otázka stěhování kuchyně bez obtíží dohodnuta. V důsledku toho byl kuchyňský kout postaven v místě bývalé chodby, co nejblíže opěrným pilířům.
Barový pult se dvěma židlemi byl nápad majitele bytu. Velmi často doma nejí, takže mokrý bar pro její osobní potřeby bohatě stačí. Černá deska stolu vytváří příjemný kontrast k bílým čelům. Dvě kuchyňské linky byly postaveny na protilehlých stěnách – takže je zde více pracovní plochy a spousta úložného prostoru.
Důležité je: Téma „přirozeného světla“ je zvláště důležité pro byty ve spodních patrech. Pokud to nestačí, rozhodněte se pro světlý nábytek a barvy stěn a naplánujte dodatečné osvětlení.
4. Malá kuchyň ve vstupním prostoru
umístění: Soči
Obytný prostor: Kuchyně 6 m2; Celková velikost studia – 25 metrů čtverečních
Kdo tady bydlí: Zákazníci plánovali studio pronajmout nebo využít jako byt pro hosty pro přátele a příbuzné.
Projektový designér: Maria Gubina
problém: Návrhář byl požádán, aby podivné uspořádání ateliéru zpříjemnil a kuchyň co nejvíce schoval (viz plán níže). Ale ukázalo se, že to není tak snadné. Rozhodli se udělat kuchyň na chodbě a ne v jiné místnosti (stejně nikde nebylo místo).
Malá kuchyňská linka zůstává na chodbě, ale je ukryta v multifunkčním kusu nábytku
řešení: Majitelé chtěli, aby byla kuchyň nějak ukrytá na chodbě, ale stále funkční. Bílá kuchyně s vysokým leskem (otisky prstů jsou sotva vidět) dostala víko na pracovní desku: v zavřené poloze kuchyňská linka připomíná velkou komodu.
Kuchyňská linka je dlouhá 240 cm – na studijní byt není tak malá. Je zde dostatek místa pro umyvadlo integrované do desky, plotýnku se dvěma poli a slušnou pracovní plochu.
Důležité je: V místnosti se složitou konfigurací není nutné další zónování barev a materiálu. Zde byla porcelánová kamenina položena nejen na podlahu na chodbě nebo v kuchyni, ale také v celém studiu, aby byl zachován jednotný styl. Jednotná podlahová krytina zajišťuje soudržný celkový obraz.
Osvětlení studeným bílým světlem nad pracovní deskou
Z haly se jde do ložnice-obývacího pokoje
Zrcadlové dveře slouží zároveň jako zrcadlo
5. Úzká průchozí kuchyň
umístění: Moskevský region
velikost: 98 m2, čtyřpokojový byt
kdo tady bydlí: rodina se dvěma dětmi
Projektový designér: MO interiérový design, Olga Tregubova a Marina Erpuleva
Zákazníci jsou manželský pár se dvěma dcerami, které potřebují vlastní ložnici. Aby návrháři získali z bytu maximum, přepracovali půdorys. Byt byl rozdělen tak, aby okna zůstala v těch obytných prostorách, kde jsou více potřeba. Kuchyně na chodbě také umožnila postavit skříně až ke stropu a tak plně využít dostupný prostor.
Dvouřadé kuchyně nabízejí více pracovní plochy a úložného prostoru a jsou ideální pro větší domácnosti. Obě kuchyňské linky byly uspořádány proti sobě – dřez, trouba s plotýnkou a myčka jsou umístěny na levé stěně, zatímco mikrovlnná trouba je zabudována do vysoké skříně v pravé kuchyňské lince a zanechává nádherné množství pracovního prostoru. Pracovní deska je vyrobena z umělého kamene a zadní stěna z tvrzeného skla – obě jsou bílé. Díky dobrému výběru barev vypadá malá kuchyň jasně a příjemně i bez okna.
Pohled z kuchyně do obývacího pokoje