Kuchyně

Chytré vybavení malé kuchyně – varianty a tipy pro nejlepší využití prostoru

malá kuchyň minimalismus-kuchyňský styl-skleněné dveře-skříň-posuvné-dveře-laminát

Co znamená malá kuchyňská místnost nebo oblast, je různými lidmi chápáno odlišně. Zatímco pro některé lidi malý znamená, že je to malý nebo úzký prostor, pro jiné to znamená malý pracovní prostor. Protože i v úzké místnosti lze vytvořit velkou pracovní plochu, aniž byste museli dělat jiné věci. V zásadě jde tedy o věc názoru. V tomto článku bychom vám chtěli dokázat, že prostor, ve kterém vaříte a případně také jíte, nemusí být méně atraktivní. Dali jsme dohromady několik příkladů malých kuchyní obou typů, ale stále jsou skutečnými drahokamy. Nechte se inspirovat a nechejte se vést našimi tipy pro zařizování, abyste našli perfektní design kuchyně pro vaše potřeby a prostor!

malá kuchyně-úzká místnost-jídelna-ochrana proti stříkající vodě-dlaždice-pracovní deska-dřevo

Trikem při zřizování malých kuchyní je co nejlepší využití dostupného prostoru a nejen umístění všech důležitých zařízení, ale také vytvoření dostatečného úložného prostoru, aniž by to celé působilo příliš přeplněně a zdrcujícím dojmem. To se stává ještě obtížnějším, pokud má být také umístěn jídelní stůl. Aby však bylo možné malou kuchyň chytře zařídit, existuje několik tipů a triků, které lze považovat za více než užitečné. Celkově to vše závisí na velikosti, tvaru a vašich potřebách. Z tohoto důvodu byste již při plánování měli mít jasno v tom, co je pro vás důležité.

malá kuchyň-tradiční-byt-výklenek-pokoj-tvar-u-nápad

  • Jste připraveni vzdát se úložného prostoru nebo pracovního prostoru za účelem umístění dalších kusů nábytku nebo je prostor pro ukládání nádobí a dalších věcí pro vás vše a vše??
  • Rohové kuchyně jsou bezpochyby atraktivní, ale v některých případech prostě nevhodné. Dělejte kompromisy!
  • Vaše potřeby určují výběr domácích spotřebičů a tím i uspořádání kuchyňských skříněk.
  • Kuchyňský ostrov je luxus, o kterém mnozí sní. Dobře si rozmyslete, zda je to vhodné pro váš pokoj.
  • Prostorově úsporný nábytek a řešení mohou být při nastavování velmi užitečné.

malá kuchyňská linka s nízkým stropem dřevěná kulatina-otevřené police

To je jen pár bodů, které hrají důležitou roli při plánování kuchyně. A aby se nic nepokazilo a vy jste nakonec se svou oblastí vaření a práce zcela spokojeni, rádi bychom vám nyní představili pár věcí, kterým můžete věnovat pozornost a které byste měli při plánování zvážit, než se pro konkrétní rozhodnete. Rozhodněte o designu. Přeci jen nechcete po pár letech přemýšlet o nových skříních, ale chcete investovat dlouhodobě.

Domácí spotřebiče

malá kuchyň jednobarevná-bílá-světlo-nábytek-tipy-nápady

Zatímco některé z domácích spotřebičů, jako je trouba a sporák, lednice a případně také mikrovlnná trouba, jsou nepostradatelné, jiné, jako jsou toustovače nebo rychlovarné konvice, zpříjemňují každodenní život, ale v případě potřeby také mohou chybět. A protože malá kuchyň nemá příliš mnoho prostoru a chcete mít místo na pracovní desce na přípravu jídla, je důležité zamyslet se nad tím, který ze spotřebičů byste v případě potřeby mohli vynechat. Jak již bylo zmíněno, je to také součástí plánování. Pokud máte k dispozici dostatek skříní, mnoho z těchto menších zařízení lze také snadno uložit, aby byla horní část čistá. Koneckonců, ne každý kuchyňský spotřebič se používá denně.

Tipy pro vybavení malé kuchyně – výběr správného tvaru

malá kuchyňská linka-šedá-moderní-venkovská-styl-bílá-dlaždice-přírodní-kámen-pracovní deska

Správný tvar přirozeně hraje hlavní roli v malé kuchyni, která vypadá prostorně a závisí na různých věcech. Na jedné straně je tu samozřejmě velikost a především tvar místnosti. Ale rozhodnutí o správném tvaru kuchyně ovlivňují i ​​další prvky, jako jsou okna a dveře, které nelze jednoduše upravit. Určitě tedy nechcete, aby vám při vstupu stála v cestě skříň. Místo toho zajistěte, aby byl provoz nerušený. Můžete také chtít, aby jedna z kuchyňek byla u okna, nebo dáte přednost malé jídelně u okna?

Navrhněte malou kuchyň ve tvaru písmene L.

malá kuchyňská jednotka s minimalistickým tvarem l ve tvaru bílé a šikmou střechou, dřevěnou policí a stěnou

Nyní máte na výběr mezi různými tvary. Na jedné straně je zde klasický tvar písmene L, tj. Příjemná rohová kuchyň, která se v mnoha případech dobře hodí a nabízí prostor pro spotřebiče, jako je lednička nebo jídelní stůl naproti. Navrhněte je podél okna nebo naproti oknu. Skříně mohou být také umístěny nalevo a napravo od dveří. Pokud je dostatek místa, lze si pohrát s různými nápady a vytvořit individuální design.

Jedna nebo více samostatných kuchyňských linek

malá kuchyňská linka se čtyřmi barvami, dřevo, bílá, žlutá, s akcentem, šedá deska, vestavěná skříň

Pokud je místnost dostatečně široká a chcete co nejvíce pracovních desek, stejně jako úložný prostor pro mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, toustovač a podobně, je design se dvěma paralelními kuchyňskými linkami velmi vhodný. Ujistěte se, že mezi oběma řádky je dostatek místa. Za optimální je považována vzdálenost 1,20 metru. Pokud je to nutné, pak lze v případě potřeby dveře skříně otevřít na obou stranách současně.

malá kuchyňka-kuchyňský kout-obývací pokoj-posezení-pohovka-jídelní stůl

Pokud varianta s rovnoběžnými liniemi není pro vás, pak máte také možnost postavit jedinou malou kuchyňskou linku. Pak máte možnost hrát si s délkou a přizpůsobit ji svým potřebám. A v případě, že potrubí ještě nebylo položeno, můžete si také vybrat zeď, která je pro vás lepší. Ale ani otevřené kuchyně nejsou takto zřídka zařízeny. Pak je zde místo například pro kuchyňský ostrůvek. A dokonce i velmi úzké jednopokojové byty využívají výhod prostorově úsporných výhod z jedné řady. Nedostatek úložného prostoru díky menšímu počtu spodních skříněk můžete kompenzovat díky nástěnným skříňkám. Obecně je výhodné využít prostor nahoře v malých místnostech.

Rámovací tvar U

malá kuchyňská linka ve tvaru u-skandinávský-venkovský dům-parkety-okna

S designem kuchyně ve tvaru U můžete bezpochyby zaručit spoustu úložného prostoru. Takto lze zařídit zejména čtvercové místnosti. Ale také zde zvažte vzdálenost. Toto by nemělo být zvoleno jinak než u paralelní varianty. Dvě protilehlé řady skříní potřebují vzdálenost alespoň 1,20 metru. Sami se musíte rozhodnout, zda se vám líbí tak malá délka pro třetí kuchyňskou linku, která spojuje další dvě. Jinak je malá kuchyň ve tvaru U praktická věc. Uprostřed lze umístit malý stůl nebo ostrůvek.

Malá kuchyňská linka ve tvaru G

malá kuchyňská snídaně-pult-vysoký lesk-bílá-černá-dřevěná kuchyňská zadní stěna

Tvar G je obzvláště oblíbený pro otevřené obývací pokoje a kuchyně. Zde však musí být naplánováno trochu více prostoru. Principem jsou U-designy, které mají také „poloviční“ linku nebo pult, který vizuálně odděluje kuchyň od zbytku místnosti a takříkajíc nahrazuje čtvrtou zeď. Tímto způsobem lze za předpokladu dostatečného prostoru také zřídit samostatnou místnost pro kuchyň. Poté lze zbytek prostoru využít k návrhu posezení nebo jídelního koutu.

malá kuchyňka-kachlová zrcadlo-barevné-barvy-vzor-židle-sezení

SPROPITNÉ: Pokud si to všechno nedokážete jen tak představit, můžete z lepenky vystřihnout čtverečky a obdélníky, které mají standardní šířku kuchyní. Stačí je rozložit na podlahu, kde si představíte kuchyňské skříňky. Získáte tak lepší přehled o tom, kolik místa vám zbývá. Koneckonců, uvedená vzdálenost je pouze minimální hodnotou, která se vám může zdát příliš malá.

Nápady na velmi malou kuchyň – prostorově úsporné kusy nábytku

malé kuchyňské nástěnné jednotky-police-kombinovat-laminát-tmavé

Nástěnné jednotky jsou určitě ideální pro vytvoření většího úložného prostoru. V malých místnostech však nejsou vždy ideální, pokud jde o navození pocitu prostornosti, přestože jsou stísněné. To je často případ, zejména ve velmi úzkých oblastech. Skvělou alternativou jsou otevřené police, které mohou jak nahradit horní skříňky, tak je s nimi kombinovat, aby využily volný prostor na stěnách, ale zároveň poskytly prostornější vzhled. Police se navíc rychle stanou poutačem a dodají vaší malé kuchyni mnohem zajímavější vzhled. Tímto způsobem se můžete pochlubit svými oblíbenými pokrmy.

malá kuchyň-vysoký lesk-bílá-posuvná-dveře-kuchyň-skříň-patio-dveře

Pokud se nechcete nebo neobejdete zcela bez nástěnných jednotek, můžete také zvážit ty s posuvnými dveřmi. Při otevření ušetří spoustu místa. Pokud tedy máte ve zvyku nechat při vaření vždy otevřené kořínky nebo jiné skříně (což by v malých kuchyních mohlo být docela nepříjemné), posuvné dveře se trefí do černého. A kromě toho také vypadají obzvláště moderně, zvláště když jsou vyrobeny ze skla.

Vysoké police a nástěnné výklenky

malá kuchyně-venkovský styl-světle-modrá-pastelová-barva-stěna-design-tapeta

Prostory nad základními jednotkami můžete využít nejen jako police k vytvoření většího úložného prostoru. Pro použití vysokých polic, ale také úzkých vysokých skříněk jsou vhodné i další volné stěny. Jsou opět lepší volbou pro úzké místnosti, protože jsou mnohem užší než klasické kuchyňské skříňky, a proto zabírají mnohem méně místa. Tímto způsobem získáte mnohem více volné podlahové plochy a to je pro malou kuchyň více než jen praktické.

Stejným způsobem lze použít jakékoli nástěnné výklenky. Tomuto výklenku můžete přizpůsobit části kuchyně a znovu tak získat podlahovou plochu. Jídelní stůl lze také snadno integrovat do malé místnosti nebo tam můžete umístit skládací stůl. To opět závisí na tvaru, který si vyberete pro malou kuchyň.

Skládací stoly

malá kuchyňská linka s otevřeným pultem-židle-dřevo-hnědá-bílá-závěsná světla

Místo celého jídelního stolu, který se buď už nevejde do kuchyně, nebo by jednoduše prostor příliš blokoval, můžete uvažovat o rozkládacím stole. To je složeno pouze tehdy, když je čas k jídlu. Během zbytku času je téměř nepostřehnutelný a nejen zaručuje větší volnost pohybu, ale také zabraňuje stísněnému pocitu života. Takový skládací stůl se mimochodem skvěle hodí i jako pult. Ať už je to stůl nebo pult, tato dodatečná plocha může být také skvěle využita jako další úložný prostor během práce a v případě potřeby tak rozšíří vaši pracovní desku.

Nápad na kuchyňský ostrůvek

malá kuchyňská linka kuchyňský ostrůvek kola mobilní úspora místa dlažba

Již jsme zmínili, že kuchyňský ostrůvek často není v malých samostatných kuchyních tak ideální. Možná ale stále máte prostor pro jinou variantu, kterou lze zvolit jako alternativu? Ve skutečnosti může obsluha stolů na kolečkách přijít velmi vhod. V závislosti na modelu jsou poměrně kompaktní, a proto nezabírají tolik místa jako celé ostrovy. A díky kolečkům ji můžete přesunout kamkoli potřebujete, když ji potřebujete. Pokud to není potřeba, lze to jednoduše na chvíli použít jako poličku na zeď.

Nechte kuchyň vypadat větší

malá kuchyň-světle-šedá-kuchyň-ostrůvek-dřez-moderní design

Se správnými barvami můžete hodně dosáhnout. Malá kuchyně by měla být navržena a zařízena co nejjasněji. Čím méně přirozeného světla je, tím je důležitější. Samozřejmě to neznamená, že se musíte obejít bez své oblíbené barvy, která může být trochu tmavší nebo útulně vypadající, tmavé dřevo. Jen ho používejte střídměji. Vyberte si například bílou kuchyň s tmavou deskou nebo podlahou, nebo použijte tmavší barvu stěny pouze na jednu zeď.

povrchy

malá kuchyň-otevřená-kuchyň-obývací-kuchyň-žlutá-kuchyň-ostrůvek-černá-závěsná-světla

Lesklé skříně nebo jiné povrchy, které odrážejí světlo a také odrážejí místnost, vytvářejí optický klam, který nás přesvědčí, že místnost je navzdory mnoha skříním a nábytku mnohem větší. To platí i pro různé kovy. Samozřejmě to neznamená, že nyní máte svobodu vyplnit všechny stěny jen proto, že kuchyňské skříňky a police jsou vysoce lesklé. Je vám to povoleno, ale měli byste to také používat střídmě. To, že místnost vypadá větší, neznamená, že je také větší. To znamená, že byste nakonec zanevřeli na to, že se nemůžete pohybovat tak volně, jak byste chtěli.

malá kuchyňská linka-design-police-nádobí-dekorace-pracovní deska-bar-dřez

Povrchy skříně navíc nemusí být nutně odrazovým prvkem v místnosti. K tomuto účelu můžete také využít zadní stěnu kuchyně a pracovní desku nebo si hrát s jinými kusy nábytku. Nebo co kdybyste si na jednu z volných stěn pověsili zrcadlo? Pak místnost nejenže vypadá mnohem prostorněji, ale také získáte elegantní nástěnnou dekoraci pro vaši malou kuchyň.

V zásadě platí, že při plánování vaší malé kuchyně byste si prostě měli dát na čas a nic nespěchat. Podívejte se na různé příklady a vždy mějte na paměti, že zatímco úložný prostor je v kuchyni velmi důležitý, dostatek prostoru pro pohyb, abyste mohli pohodlně pracovat, je stejně důležitý. Nejlepší je udělat si seznam věcí, bez kterých rozhodně nechcete být a věcí, u kterých byste dělali kompromisy. Pak rychle najdete perfektní design kuchyně pro vaše potřeby a okolnosti!

Kuchyně

Chytré vybavení malé kuchyně – varianty a tipy pro nejlepší využití prostoru

malá kuchyň minimalismus-kuchyňský styl-skleněné dveře-skříň-posuvné-dveře-laminát

Co znamená malá kuchyňská místnost nebo oblast, je různými lidmi chápáno odlišně. Zatímco pro některé lidi malý znamená, že je to malý nebo úzký prostor, pro jiné to znamená malý pracovní prostor. Protože i v úzké místnosti lze vytvořit velkou pracovní plochu, aniž byste museli dělat jiné věci. V zásadě jde tedy o věc názoru. V tomto článku bychom vám chtěli dokázat, že prostor, ve kterém vaříte a případně také jíte, nemusí být méně atraktivní. Dali jsme dohromady několik příkladů malých kuchyní obou typů, ale stále jsou skutečnými drahokamy. Nechte se inspirovat a nechejte se vést našimi tipy pro zařizování, abyste našli perfektní design kuchyně pro vaše potřeby a prostor!

malá kuchyně-úzká místnost-jídelna-ochrana proti stříkající vodě-dlaždice-pracovní deska-dřevo

Trikem při zřizování malých kuchyní je co nejlepší využití dostupného prostoru a nejen umístění všech důležitých zařízení, ale také vytvoření dostatečného úložného prostoru, aniž by to celé působilo příliš přeplněně a zdrcujícím dojmem. To se stává ještě obtížnějším, pokud má být také umístěn jídelní stůl. Aby však bylo možné malou kuchyň chytře zařídit, existuje několik tipů a triků, které lze považovat za více než užitečné. Celkově to vše závisí na velikosti, tvaru a vašich potřebách. Z tohoto důvodu byste již při plánování měli mít jasno v tom, co je pro vás důležité.

malá kuchyň-tradiční-byt-výklenek-pokoj-tvar-u-nápad

  • Jste připraveni vzdát se úložného prostoru nebo pracovního prostoru za účelem umístění dalších kusů nábytku nebo je prostor pro ukládání nádobí a dalších věcí pro vás vše a vše??
  • Rohové kuchyně jsou bezpochyby atraktivní, ale v některých případech prostě nevhodné. Dělejte kompromisy!
  • Vaše potřeby určují výběr domácích spotřebičů a tím i uspořádání kuchyňských skříněk.
  • Kuchyňský ostrov je luxus, o kterém mnozí sní. Dobře si rozmyslete, zda je to vhodné pro váš pokoj.
  • Prostorově úsporný nábytek a řešení mohou být při nastavování velmi užitečné.

malá kuchyňská linka s nízkým stropem dřevěná kulatina-otevřené police

To je jen pár bodů, které hrají důležitou roli při plánování kuchyně. A aby se nic nepokazilo a vy jste nakonec se svou oblastí vaření a práce zcela spokojeni, rádi bychom vám nyní představili pár věcí, kterým můžete věnovat pozornost a které byste měli při plánování zvážit, než se pro konkrétní rozhodnete. Rozhodněte o designu. Přeci jen nechcete po pár letech přemýšlet o nových skříních, ale chcete investovat dlouhodobě.

Domácí spotřebiče

malá kuchyň jednobarevná-bílá-světlo-nábytek-tipy-nápady

Zatímco některé z domácích spotřebičů, jako je trouba a sporák, lednice a případně také mikrovlnná trouba, jsou nepostradatelné, jiné, jako jsou toustovače nebo rychlovarné konvice, zpříjemňují každodenní život, ale v případě potřeby také mohou chybět. A protože malá kuchyň nemá příliš mnoho prostoru a chcete mít místo na pracovní desce na přípravu jídla, je důležité zamyslet se nad tím, který ze spotřebičů byste v případě potřeby mohli vynechat. Jak již bylo zmíněno, je to také součástí plánování. Pokud máte k dispozici dostatek skříní, mnoho z těchto menších zařízení lze také snadno uložit, aby byla horní část čistá. Koneckonců, ne každý kuchyňský spotřebič se používá denně.

Tipy pro vybavení malé kuchyně – výběr správného tvaru

malá kuchyňská linka-šedá-moderní-venkovská-styl-bílá-dlaždice-přírodní-kámen-pracovní deska

Správný tvar přirozeně hraje hlavní roli v malé kuchyni, která vypadá prostorně a závisí na různých věcech. Na jedné straně je tu samozřejmě velikost a především tvar místnosti. Ale rozhodnutí o správném tvaru kuchyně ovlivňují i ​​další prvky, jako jsou okna a dveře, které nelze jednoduše upravit. Určitě tedy nechcete, aby vám při vstupu stála v cestě skříň. Místo toho zajistěte, aby byl provoz nerušený. Můžete také chtít, aby jedna z kuchyňek byla u okna, nebo dáte přednost malé jídelně u okna?

Navrhněte malou kuchyň ve tvaru písmene L.

malá kuchyňská jednotka s minimalistickým tvarem l ve tvaru bílé a šikmou střechou, dřevěnou policí a stěnou

Nyní máte na výběr mezi různými tvary. Na jedné straně je zde klasický tvar písmene L, tj. Příjemná rohová kuchyň, která se v mnoha případech dobře hodí a nabízí prostor pro spotřebiče, jako je lednička nebo jídelní stůl naproti. Navrhněte je podél okna nebo naproti oknu. Skříně mohou být také umístěny nalevo a napravo od dveří. Pokud je dostatek místa, lze si pohrát s různými nápady a vytvořit individuální design.

Jedna nebo více samostatných kuchyňských linek

malá kuchyňská linka se čtyřmi barvami, dřevo, bílá, žlutá, s akcentem, šedá deska, vestavěná skříň

Pokud je místnost dostatečně široká a chcete co nejvíce pracovních desek, stejně jako úložný prostor pro mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, toustovač a podobně, je design se dvěma paralelními kuchyňskými linkami velmi vhodný. Ujistěte se, že mezi oběma řádky je dostatek místa. Za optimální je považována vzdálenost 1,20 metru. Pokud je to nutné, pak lze v případě potřeby dveře skříně otevřít na obou stranách současně.

malá kuchyňka-kuchyňský kout-obývací pokoj-posezení-pohovka-jídelní stůl

Pokud varianta s rovnoběžnými liniemi není pro vás, pak máte také možnost postavit jedinou malou kuchyňskou linku. Pak máte možnost hrát si s délkou a přizpůsobit ji svým potřebám. A v případě, že potrubí ještě nebylo položeno, můžete si také vybrat zeď, která je pro vás lepší. Ale ani otevřené kuchyně nejsou takto zřídka zařízeny. Pak je zde místo například pro kuchyňský ostrůvek. A dokonce i velmi úzké jednopokojové byty využívají výhod prostorově úsporných výhod z jedné řady. Nedostatek úložného prostoru díky menšímu počtu spodních skříněk můžete kompenzovat díky nástěnným skříňkám. Obecně je výhodné využít prostor nahoře v malých místnostech.

Rámovací tvar U

malá kuchyňská linka ve tvaru u-skandinávský-venkovský dům-parkety-okna

S designem kuchyně ve tvaru U můžete bezpochyby zaručit spoustu úložného prostoru. Takto lze zařídit zejména čtvercové místnosti. Ale také zde zvažte vzdálenost. Toto by nemělo být zvoleno jinak než u paralelní varianty. Dvě protilehlé řady skříní potřebují vzdálenost alespoň 1,20 metru. Sami se musíte rozhodnout, zda se vám líbí tak malá délka pro třetí kuchyňskou linku, která spojuje další dvě. Jinak je malá kuchyň ve tvaru U praktická věc. Uprostřed lze umístit malý stůl nebo ostrůvek.

Malá kuchyňská linka ve tvaru G

malá kuchyňská snídaně-pult-vysoký lesk-bílá-černá-dřevěná kuchyňská zadní stěna

Tvar G je obzvláště oblíbený pro otevřené obývací pokoje a kuchyně. Zde však musí být naplánováno trochu více prostoru. Principem jsou U-designy, které mají také „poloviční“ linku nebo pult, který vizuálně odděluje kuchyň od zbytku místnosti a takříkajíc nahrazuje čtvrtou zeď. Tímto způsobem lze za předpokladu dostatečného prostoru také zřídit samostatnou místnost pro kuchyň. Poté lze zbytek prostoru využít k návrhu posezení nebo jídelního koutu.

malá kuchyňka-kachlová zrcadlo-barevné-barvy-vzor-židle-sezení

SPROPITNÉ: Pokud si to všechno nedokážete jen tak představit, můžete z lepenky vystřihnout čtverečky a obdélníky, které mají standardní šířku kuchyní. Stačí je rozložit na podlahu, kde si představíte kuchyňské skříňky. Získáte tak lepší přehled o tom, kolik místa vám zbývá. Koneckonců, uvedená vzdálenost je pouze minimální hodnotou, která se vám může zdát příliš malá.

Nápady na velmi malou kuchyň – prostorově úsporné kusy nábytku

malé kuchyňské nástěnné jednotky-police-kombinovat-laminát-tmavé

Nástěnné jednotky jsou určitě ideální pro vytvoření většího úložného prostoru. V malých místnostech však nejsou vždy ideální, pokud jde o navození pocitu prostornosti, přestože jsou stísněné. To je často případ, zejména ve velmi úzkých oblastech. Skvělou alternativou jsou otevřené police, které mohou jak nahradit horní skříňky, tak je s nimi kombinovat, aby využily volný prostor na stěnách, ale zároveň poskytly prostornější vzhled. Police se navíc rychle stanou poutačem a dodají vaší malé kuchyni mnohem zajímavější vzhled. Tímto způsobem se můžete pochlubit svými oblíbenými pokrmy.

malá kuchyň-vysoký lesk-bílá-posuvná-dveře-kuchyň-skříň-patio-dveře

Pokud se nechcete nebo neobejdete zcela bez nástěnných jednotek, můžete také zvážit ty s posuvnými dveřmi. Při otevření ušetří spoustu místa. Pokud tedy máte ve zvyku nechat při vaření vždy otevřené kořínky nebo jiné skříně (což by v malých kuchyních mohlo být docela nepříjemné), posuvné dveře se trefí do černého. A kromě toho také vypadají obzvláště moderně, zvláště když jsou vyrobeny ze skla.

Vysoké police a nástěnné výklenky

malá kuchyně-venkovský styl-světle-modrá-pastelová-barva-stěna-design-tapeta

Prostory nad základními jednotkami můžete využít nejen jako police k vytvoření většího úložného prostoru. Pro použití vysokých polic, ale také úzkých vysokých skříněk jsou vhodné i další volné stěny. Jsou opět lepší volbou pro úzké místnosti, protože jsou mnohem užší než klasické kuchyňské skříňky, a proto zabírají mnohem méně místa. Tímto způsobem získáte mnohem více volné podlahové plochy a to je pro malou kuchyň více než jen praktické.

Stejným způsobem lze použít jakékoli nástěnné výklenky. Tomuto výklenku můžete přizpůsobit části kuchyně a znovu tak získat podlahovou plochu. Jídelní stůl lze také snadno integrovat do malé místnosti nebo tam můžete umístit skládací stůl. To opět závisí na tvaru, který si vyberete pro malou kuchyň.

Skládací stoly

malá kuchyňská linka s otevřeným pultem-židle-dřevo-hnědá-bílá-závěsná světla

Místo celého jídelního stolu, který se buď už nevejde do kuchyně, nebo by jednoduše prostor příliš blokoval, můžete uvažovat o rozkládacím stole. To je složeno pouze tehdy, když je čas k jídlu. Během zbytku času je téměř nepostřehnutelný a nejen zaručuje větší volnost pohybu, ale také zabraňuje stísněnému pocitu života. Takový skládací stůl se mimochodem skvěle hodí i jako pult. Ať už je to stůl nebo pult, tato dodatečná plocha může být také skvěle využita jako další úložný prostor během práce a v případě potřeby tak rozšíří vaši pracovní desku.

Nápad na kuchyňský ostrůvek

malá kuchyňská linka kuchyňský ostrůvek kola mobilní úspora místa dlažba

Již jsme zmínili, že kuchyňský ostrůvek často není v malých samostatných kuchyních tak ideální. Možná ale stále máte prostor pro jinou variantu, kterou lze zvolit jako alternativu? Ve skutečnosti může obsluha stolů na kolečkách přijít velmi vhod. V závislosti na modelu jsou poměrně kompaktní, a proto nezabírají tolik místa jako celé ostrovy. A díky kolečkům ji můžete přesunout kamkoli potřebujete, když ji potřebujete. Pokud to není potřeba, lze to jednoduše na chvíli použít jako poličku na zeď.

Nechte kuchyň vypadat větší

malá kuchyň-světle-šedá-kuchyň-ostrůvek-dřez-moderní design

Se správnými barvami můžete hodně dosáhnout. Malá kuchyně by měla být navržena a zařízena co nejjasněji. Čím méně přirozeného světla je, tím je důležitější. Samozřejmě to neznamená, že se musíte obejít bez své oblíbené barvy, která může být trochu tmavší nebo útulně vypadající, tmavé dřevo. Jen ho používejte střídměji. Vyberte si například bílou kuchyň s tmavou deskou nebo podlahou, nebo použijte tmavší barvu stěny pouze na jednu zeď.

povrchy

malá kuchyň-otevřená-kuchyň-obývací-kuchyň-žlutá-kuchyň-ostrůvek-černá-závěsná-světla

Lesklé skříně nebo jiné povrchy, které odrážejí světlo a také odrážejí místnost, vytvářejí optický klam, který nás přesvědčí, že místnost je navzdory mnoha skříním a nábytku mnohem větší. To platí i pro různé kovy. Samozřejmě to neznamená, že nyní máte svobodu vyplnit všechny stěny jen proto, že kuchyňské skříňky a police jsou vysoce lesklé. Je vám to povoleno, ale měli byste to také používat střídmě. To, že místnost vypadá větší, neznamená, že je také větší. To znamená, že byste nakonec zanevřeli na to, že se nemůžete pohybovat tak volně, jak byste chtěli.

malá kuchyňská linka-design-police-nádobí-dekorace-pracovní deska-bar-dřez

Povrchy skříně navíc nemusí být nutně odrazovým prvkem v místnosti. K tomuto účelu můžete také využít zadní stěnu kuchyně a pracovní desku nebo si hrát s jinými kusy nábytku. Nebo co kdybyste si na jednu z volných stěn pověsili zrcadlo? Pak místnost nejenže vypadá mnohem prostorněji, ale také získáte elegantní nástěnnou dekoraci pro vaši malou kuchyň.

V zásadě platí, že při plánování vaší malé kuchyně byste si prostě měli dát na čas a nic nespěchat. Podívejte se na různé příklady a vždy mějte na paměti, že zatímco úložný prostor je v kuchyni velmi důležitý, dostatek prostoru pro pohyb, abyste mohli pohodlně pracovat, je stejně důležitý. Nejlepší je udělat si seznam věcí, bez kterých rozhodně nechcete být a věcí, u kterých byste dělali kompromisy. Pak rychle najdete perfektní design kuchyně pro vaše potřeby a okolnosti!