Krása

Vyrobte si vlastní šampon: recepty na přirozeně krásné vlasy

Dnes je na trhu mnoho lesklých produktů pro péči o vlasy. Šampony jsou často v popředí – jako produkty chemického průmyslu některé šampony obsahují účinné látky, které mohou u osob s citlivou pokožkou způsobit alergie. A i když většina lidí skutečně dobře snáší vlasovou kosmetiku, je pro ně obtížné najít tu správnou pro svůj vlastní typ vlasů.

udělejte si šampon sami recepty recepty

Přírodní kosmetika nabízí alternativu – nyní si každý může najít individuální řešení a vyrobit si vlastní šampon. Úkol je docela snadný, pokud si myslíte, že můžete. Několik základních pravidel vám pomůže vyrobit si jemný šampon sami. Nabízíme vám recepty na různé typy vlasů.

Vyrobte si vlastní šampon – co obsahují běžné šampony?

vyrobte si šampon z běžných vlasových přípravků

Původně se vlasy myly mýdlem a vodou, od 19. století vyráběli anglickí kadeřníci první šampony s bylinkami a esenciálními oleji. V té době byly prodávány jako prášek. V roce 1927 vyvinul Hans Schwarzkopf první tekutý šampon. V polovině 20. století začala éra masové výroby šamponů vývojem prvních plastových lahví. V současné době jsou jedním z nejdůležitějších produktů péče o vlasy. A přestože vysoce kvalitní výrobky jsou k vlasům šetrné a šetrné, vždy jsou na trhu výrobky, které obsahují alergenní látky. Šampon se skládá z několika složek; může také obsahovat následující účinné látky:

připravte si šampon sami recept aktivní složky

Laurylsulfát sodný (zkratka SLS): povrchově aktivní látka používaná k plnění důležité funkce – konkrétně umožnila čištění vlasů. V současné době je jeho použití v kosmetice dosti omezené-je považováno za látku způsobující alergie a dráždivou pro kůži.

Propylenglykol (PG): získává se hydrolýzou propylenoxidu, používá se mimo jiné jako přísada do hydraulických kapalin a do mnoha nemrznoucích prostředků. Vzhledem k tomu, že výrobek může přitahovat a vázat vodu z okolního prostředí (je proto hygroskopický), může ve vysokých koncentracích vysušovat lidskou pokožku a tím způsobovat podráždění.

Polyethylenglykol (PEG) se používá jako nosič účinných látek ve farmacii a jako filmotvorný prostředek v kosmetickém průmyslu. Zda může skutečně způsobit kontaktní dermatitidu, jak se tvrdí, nebylo jasně prokázáno a zůstává kontroverzní.

Parfémové oleje: Pokud jsou jako parfémy použity například esenciální oleje, jsou považovány za zdravotně nezávadné. V každém případě, pokud jsou založeny na ftalátech, pak mohou být absorbovány přes pokožku hlavy a poškodit zdraví.

Vytvořte si vlastní šamponový recept na esenciální oleje

Šampony také obsahují mnoho zdravotně nezávadných přísad – estery kyseliny sulfosukcinové jsou k pokožce šetrné a jemné a mají dobrý pěnivý účinek. Různé formovače fólií na silikonové bázi nejsou škodlivé, ale některé mohou zanechat na oděvu skvrny, které se následně obtížně odstraňují. Problém pro nebo proti konzervantům je velmi kontroverzní. Na jedné straně kvůli vysokému obsahu vody v konečném produktu existuje riziko, že šampony bez antimikrobiálních konzervačních látek nebudou schopny splnit jejich minimální trvanlivost. Na druhou stranu se spotřebitelům doporučuje, aby nekupovali výrobky s konzervačními látkami.

V konečném důsledku záleží na produktu a jeho složení, zda a do jaké míry je pro konkrétní osobu vhodný. Z tohoto důvodu není pro většinu kupujících vždy snadné najít toho pravého. Pro srovnání je níže uveden seznam různých látek, které lze použít při výrobě domácích šamponů.

Vyrobte si vlastní šampon – aktivní složky v přírodní kosmetice a základní recept

vyrobte si šampon, vyrobte si kosmetiku

Pokud si chcete vyrobit vlastní šampon, potřebujete 6 důležitých látek: mýdlo z olivového oleje, vodu, rostlinné oleje, xantanovou gumu, esenciální oleje a bylinky. Složky se nekomplikovaně mísí.

Pokyny pro základní recept: nejprve smíchejte 1/2 šálku tekutého mýdla z olivového oleje, 1/2 šálku vody, 1 lžičku rostlinného oleje, poté přidejte 1/2 xanthanového prášku a promíchejte. Na konci přidejte několik kapek esenciálních olejů a znovu dobře promíchejte. Před každým použitím lahvičku protřepejte. Protože takový šampon má zásaditou hodnotu pH, a proto může s vodou tvořit vápenné mýdlo, doporučuje se opláchnout jablečným octem. Smíchejte 1: 1 jablečný ocet a vodu v rozprašovači. Vlasy nejprve umyjte šamponem, poté dobře opláchněte a osušte ručníkem. Vlasy postříkejte octovou vodou a poté je okamžitě vysušte. Mírný zápach octa zmizí, jakmile jsou vlasy suché.

Stručný přehled materiálů: Mýdlo z olivového oleje vlasy jemně čistí

vyrobte si šampon sami přísady mýdlo olivový olej

Mýdlo z olivového oleje pochází z krajiny Kastilie ve středním Španělsku a, jak název sám napovídá, je vyrobeno z olivového oleje. Přírodní produkt je také některými výrobci obohacen o kokosový olej, jojobový olej a konopný olej. Neobsahuje žádné chemikálie, a proto tvoří perfektní základ pro šampon šetrný k pokožce a vlasům. Mýdlo se míchá s vodou – pokud voda z vodovodu obsahuje tvrdou vodu, můžete místo ní koupit destilovanou vodu.

Rostlinné oleje pro každodenní péči o vlasy

vyrobte si šampon sami o sobě složku rostlinných olejů

Bohaté rostlinné oleje, jako je kokosový olej, jojobový olej, avokádový olej, olej z vlašských ořechů a olej z hroznových semen, činí vlasy opět lesklými a chrání je před vnějšími vlivy – v zimě před chladem, v létě před teplem. V létě se tak křehkým vlasům lze vyhnout. Současně umožňují pronikání vlhkosti do vlasů, aby vypadaly zdravé a upravené. Naproti tomu ošetřující přípravky se silikonem vytvářejí kolem vlasů ochranný film, takže nemohou absorbovat žádné živiny. Výsledek – původně poddajné vlasy pomalu vysychají.

Co je vlastně xanthanová guma?

Vyrobte si šampon podle receptu na prášek z xanthanové gumy

Xanthan je přírodní produkt, který je vyroben ze sladkých látek pomocí bakterií. V přírodní kosmetice se používá jako spojovací a zahušťovací činidlo. Šampon bez xanthanové gumy se stává neobvykle tekutým, u xanthanové gumy je konečný výsledek více podobný konvenčním šamponům.

Éterické oleje 

Vyrobte si vlastní šamponové esenciální oleje

Esenciální oleje pečují o vlasy a šíří příjemnou vůni po celý den. Měly by být pečlivě promíchány – protože šampon rozhodně potřebuje jako základ rostlinný olej, teprve potom lze přidat esenciální olej. V níže uvedených receptech jsou nabízeny různé možné kombinace.

Bylinky

Vytvořte si vlastní recept na šamponovou bylinku

Byliny mohou pomoci v boji s kožními problémy – hlavně mají antibakteriální účinky. Jaké bylinky jsou vhodné, závisí na typu pokožky a vlasů.

Vyrobte si vlastní šampon – recept s aloe vera na suché vlasy

udělejte si šampon sami recept aloe vera

Pokud si chcete sami vyrobit výživný šampon pro suché vlasy, pak byste se měli rozhodnout pro recept s aloe vera. Zde je voda ze základního receptu (viz výše) nahrazena gelem z aloe vera. Mandlový olej obsažený v šamponu intenzivně pečuje o vlasy a dodává jim vlhkost. Esenciální oleje z šalvějového oleje a balzámu uvolňují smysly.

Složení: 1/2 šálku tekutého mýdla z olivového oleje, 1/2 šálku gelu z aloe vera, 2 lžičky mandlového oleje, 6 kapek šalvějového oleje, 6 kapek balzámového balzámu, 1/4 čajové lžičky xanthanového prášku. Příprava: viz základní recept výše.

Rozmarýnový olej vyživuje jemné vlasy

Vytvořte si vlastní šamponový rozmarýnový olejový recept na jemné vlasy

Rozmarýnový olej je již dlouho známý jako pečující přípravek pro jemné vlasy. Stimuluje krevní oběh a přispívá ke zdravým vlasovým folikulům. Může také ztmavit šedé vlasy a zesílit hnědé tóny.

Složení: 1/2 šálku mýdla z olivového oleje, 1/2 šálku rozmarýnového nálevu, 1 lžička jojobového oleje, 10 kapek rozmarýnového oleje, 1/4 lžičky xanthanového prášku. Příprava: Takto si může rozmarýnový nálev připravit každý doma – přiveďte 1/2 šálku vody k varu, poté zalijte 1/2 šálkem najemno nasekaných listů rozmarýnu, listy nechte 15 minut ve vodě a poté vyjměte . Poté se řiďte základním receptem výše.

Šampon s pivem pro větší objem

udělejte si šampon sami recept na pivo

Těžko uvěřit, ale je to pravda – pivo dává vlasům objem. Nejprve nechte sklenici piva v chladničce po dobu 12 hodin a poté přidejte 1/2 šálku mýdla z olivového oleje, 1/2 šálku piva, 1 čajovou lžičku olivového oleje, 10 kapek chmelového oleje, 1/4 xantanového prášku . Smíchejte ingredience podle základního receptu. Připravte si maximálně dvě dávky šamponu najednou – ty netrvají dlouho a musí se použít do týdne.

Máta peprná stimuluje růst vlasů

udělejte si šampon sami recept objem máty

Máta má na lidské tělo mimořádně pozitivní účinek – léčivá bylina osvěžuje pokožku a stimuluje růst vlasů. Pro dosažení nejlepšího účinku byste měli šampon nechat působit 5 minut a poté opláchnout. V základním receptu se 1/2 šálku mýdla z olivového oleje smíchá s 1/2 šálkem vody, ale vodu můžete nahradit studeným mátovým čajem. Poté přidejte 1 čajovou lžičku jojobového oleje a 10 kapek mátového oleje, minutu míchejte a na závěr přidejte xanthanový prášek, znovu promíchejte.

Vyrobte si vlastní šampon – recept s pomeranči proti mastným vlasům

udělejte si šampon sami recept mastné vlasy pomerančový džus

Pomeranče obsahují přírodní látku limonen, která se v kosmetickém průmyslu používá jako vůně a jako ředidlo pro látky bohaté na tuky. Arganový olej zvlhčuje suchou pokožku a má protizánětlivé účinky. Petitgrain se získává z pomerančových listů a je oblíbený zejména pro svou osvěžující vůni. Složení: 1/2 šálku mýdla olivového oleje, 1/2 šálku vody, 1 lžička arganového oleje, 6 kapek oleje z petitgrain, 6 kapek pomerančového oleje, 1/4 lžičky xanthanového prášku. Ingredience dobře promíchejte. Před každým použitím protřepejte lahvičku se šamponem.

Olej z čajovníku pomáhá proti lupům

Vyrobte si šampon sami, olej z čajovníku, pokožku hlavy

Domorodci v Austrálii stále znali léčivé vlastnosti čajovníku – v té době byly listy používány jako obvaz na rány. Dnes je stále známý svými antibakteriálními účinky. Lze s ním bojovat i proti lupům způsobeným houbami z čeledi Pityrosporum ovale. Složení: 1/2 šálku mýdla olivového oleje, 1/2 šálku vody, 1 lžička arganového oleje, 12 kapek oleje z čajovníku, 1/4 lžičky prášku xanthanové gumy.

Poté, co si šampon vyrobíte sami, naneste si ho na hlavu a nechte působit 5-10 minut. Poté pečlivě opláchněte. Šampon aplikujte alespoň jednou týdně, ale efekt si všimnete až po třech nebo čtyřech týdnech.

 Šampon s heřmánkem pro blond vlasy

udělejte si šampon sami heřmánkové blond vlasy

Heřmánkový čaj je přírodní způsob, jak zesvětlit vlasy – pro dosažení nejlepších výsledků si vlasy nejprve důkladně opláchněte, poté se posaďte na slunnou terasu nebo balkon a počkejte, až vám teplé sluneční paprsky vlasy vysuší. Teprve poté si umyjte vlasy šamponem. Další den pak opakujte – heřmánkový čaj vlasy nezesvětlí najednou, ale postupně.

Recept na šampon také obsahuje olej z hroznových jader lisovaný za studena – stimuluje růst vlasů. Bergamot se používá jako surovina pro mnoho parfémů, limetkový olej může vlasy také zesvětlit. Složení: 1/2 šálku mýdla z olivového oleje, 1/2 šálku heřmánkového nálevu, 1 lžička hroznového oleje, 5 kapek bergamotového oleje, 5 kapek limetkového oleje, 1/4 lžičky xantanového prášku. Ingredience dobře promíchejte.

Šampon s kokosovou vodou

vyrobte si šampon pro péči o kokosovou vodu

Kokosová voda je bohatá na vitamín D, vyživuje pokožku a vlasy a dodává vlasovým kořínkům vlhkost a živiny. Proto je použit v dalším receptu – prakticky jako náhrada za přípravky na péči o vlasy, které kombinují šampon a kondicionér v jednom. Po aplikaci nechte působit 5-10 minut a teprve poté důkladně opláchněte. Recept je velmi jednoduchý – 1/2 šálku mýdla z olivového oleje, 1/2 šálku kokosové vody, 1 lžičku mandlového oleje, 10 kapek pomerančového oleje, 1/4 lžičky prášku z xanthanové gumy. Suroviny dobře promíchejte a před každým použitím lahvičku protřepejte.

Vyrobte si vlastní šampon – další tipy pro péči o vlasy 

vyrobte si šampon sami recepty typ vlasů

Bez ohledu na to, zda máte mastné, suché, blonďaté nebo tmavé vlasy – pokud si poprvé uděláte šampon a pak ho vyzkoušíte, pravděpodobně nebudete s výsledkem spokojeni. Vlasy se budou cítit suché a nepoddajné. To je zcela normální, protože do té doby byly vždy obklopeny silikonovými látkami. Po prvním použití také nemůžete očekávat zázračný lék. Ve skutečnosti budou vlasy postupně jemnější a budou vypadat lesklejší. Tato první fáze zvykání na ni obvykle končí po měsíci.

Zásadní roli hraje také skladování – šampon vlastní výroby zaručeně nevydrží déle než 2 týdny. Pokud vyrobíte menší množství – například – tři dávky pro příští týden – pak máte vždy čerstvý šampon. Je také důležité uchovávat šampon na chladném místě. Nejlépe v koupelně, ale např. V kuchyni. Před každým použitím zkontrolujte a v případě potřeby lahvičku jemně protřepejte.

I když jste s novým šamponem velmi spokojeni, nezapomeňte o své vlasy pečovat pomocí masek – nyní vaše vlasy potřebují živiny, takže byste si je měli ošetřit maskou každý týden na začátku a poté každé dva týdny.