Krása

Vyrobte si mýdlo z kozího mléka sami – 2 jednoduché recepty s louhem i bez něj

Po zatuhnutí nakrájejte mýdlo z kozího mléka

Dnes je trend k domácí přírodní kosmetice! Kokosový olej, mléko, esenciální oleje … tyto přírodní ingredience dělají s vaší pokožkou a vlasy zázraky a byla by škoda je nevyužít! Po přírodních krémech na obličej, maskách a přírodních šamponech jsou hitem na Pinterestu domácí mýdla, zejména mýdlo z kozího mléka. Pokud také dáváte přednost 100% přírodní péči o pleť, pak si můžete vyrobit vlastní mýdlo z kozího mléka sami.

Jaký je účinek mýdla z kozího mléka?

Mýdlo z kozího mléka si vyrobte 100 procent přírodní kosmetiky sami

Mýdlo z kozího mléka je známé svými zvlhčujícími a protistárnoucími účinky a pomáhá také při kožních problémech, jako je lupénka, ekzém nebo dermatitida. Zde jsme zaokrouhlili 6 nejlepších kožních výhod při používání mýdla z kozího mléka:

  • Mýdlo z kozího mléka se účinně používá k léčbě akné. Kozí mléko obsahuje mnoho vitamínů, ale je obzvláště bohaté na vitamín A, který je nezbytný pro obnovu poškozené kožní tkáně a udržení zdravé pleti.
  • Je známo, že kozí mléko může zmírnit zánět kůže a zklidnit suchou a podrážděnou pokožku.
  • Mýdlo z kozího mléka může redukovat vrásky a bojovat se známkami stárnutí.
  • Hodnota pH kozího mléka je podobná jako u naší pokožky. Přirozená sebeochrana pokožky tak není narušena.
  • Kozí mléko obsahuje důležité živiny a vitamíny, jako jsou vitamíny A, C, B1, B6, B12 a E..
  • Mýdlo z kozího mléka funguje jako jemný peeling. Obsahuje alfa hydroxykyseliny, jako je kyselina mléčná, které odstraňují odumřelé kožní buňky z povrchu pokožky. Díky tomu pokožka vypadá hladší a mladší.

Vyrobte si mýdlo z kozího mléka mýdlovou vodou

Připravte si mýdlo z kozího mléka sami pomocí louhu

Pokud plánujete použít čerstvé kozí mléko, určitě použijte mýdlovou vodu. Abyste si tuto mýdlovou vodu vyrobili sami, musíte rozpustit pevný hydroxid sodný (NaOH) ve vodě. NaOH pro výrobu mýdla je obvykle dostupný v lékárnách. Pomalu přidávejte kuličky nebo vločky hydroxidu sodného do destilované vody a jemně míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Nechte žíravý roztok vychladnout. Poté lze do roztoku přidat několik kapek přírodních olejů. Tak jednoduché!

Je však třeba poznamenat, že hydroxid sodný NAOH používaný při mýdlení je žíravina, nebezpečná chemikálie, která může způsobit vážné popáleniny. Pokud něco brání lidem ve vlastní výrobě mýdel, je to strach z manipulace s žíravými roztoky. Pokud budete dodržovat bezpečnostní pravidla a kroky nezkracujte, neměli byste mít problémy s používáním louhu při výrobě mýdla.

Vyrobte si mýdlovou vodu s louhem sodným sami

Při používání hydroxidu sodného je třeba dodržovat následující opatření:

• Při práci se zásadami vždy používejte rukavice a ochranné brýle.

• Nepoužívejte žádné hliníkové nádobí, které by mohlo být poškozeno žíravinou.

• Noste respirátor, abyste zabránili vdechování par. Nejlepší je pracovat venku nebo v dobře větraném prostoru.

• Vždy přidávejte louh sodný do vody a ne naopak.

• V případě kontaktu s pokožkou několikrát opláchněte vodou.

Recept na mýdlo z kozího mléka s medem

Recept na mýdlo z kozího mléka s medem si vyrobte sami

Ingredience na 8-10 kostek mýdla

350 ml olivového oleje

175 ml kokosového oleje

75 ml avokádového oleje

90 ml destilované vody

95 ml kozího mléka

85 g hydroxidu sodného (také nazývaného hydroxid sodný)

1 polévková lžíce medu

1. Než začnete, zmrazte kozí mléko ve formách na kostky ledu, aby se při smíchání s roztokem louhu nepřipálilo. Mléko můžete nechat kašovité nebo ho úplně zmrazit.

2. Odvážit destilovanou vodu a louh sodný. Nalijte vodu do skleněné mísy a poté přidejte louh sodný.

3. Dobře promíchejte, dokud se hydroxid sodný úplně nerozpustí. Všimnete si, že se roztok zahřívá a stává se neprůhledným. Nechte několik minut vychladnout, pak bude opět průhledný.

4. Do roztoku louhu přidejte mražené kozí mléko a stále míchejte. Směs může mírně oranžově nebo hnědnout, protože cukry v mléce jsou karamelizovány louhem. Aby se cukry nepřipálily, neustále míchejte, dokud se vše nerozpustí a dobře nespojí.

Po zatuhnutí nakrájejte mýdlo z kozího mléka

5. Změřte oleje v samostatné misce. Můžete je zvážit ve stejné misce tárováním rovnováhy mezi oleji. (tj. vraťte váhy zpět na 0 (nula) gramů). Kokosový olej musíte nejprve mírně zahřát, aby byl tekutý. Ostatní oleje nemusí být zahřívány. Pokud je teplota příliš vysoká a cukr hoří, vaše mýdlo by mohlo zhnědnout.

6. Přidejte žíravý roztok k olejům a jemně míchejte, dokud se vše nespojí.

7. Nyní můžete začít míchat oleje a žíravý roztok tyčovým mixérem na homogenní směs. Několik minut intenzivně míchejte, dokud vaše mýdlo nebude mít krémovou konzistenci. O to při výrobě mýdla jde, když jsou oleje a louhy emulgovány a začíná proces zmýdelnění.

8. Nyní můžete přidat med a jakékoli esenciální nebo vonné oleje, které chcete použít. Znovu promíchejte tyčovým mixérem, dokud nejsou zcela zapracovány.

Domácí mýdlo z kozího mléka ideální pro suchou pokožku

9. Nalijte mýdlo do silikonových forem na mýdlo. Pokud je venku teplo, dejte mýdlo do lednice nebo mrazničky, aby mýdlo částečně gelovalo. V opačném případě je nechte vytvrdit na chladném, větraném místě.

Po několika dnech můžete mýdlo z forem vyjmout. Pokud máte větší trpělivost, je nejlepší nechat mýdla před použitím 4–5 týdnů vyschnout a zaschnout.

Vyrobte si mýdlo z kozího mléka s medem sami Recept s mýdlovou vodou

Vyrobte si mýdlo z kozího mléka sami bez louhu

Vyrobte si mýdlo z kozího mléka s medem

Druhou možností, jak si vyrobit mýdlo z kozího mléka sami, je použít hotový základ mýdla z kozího mléka. Ty jsou nyní také k dispozici ke koupi online.

Je však důležité poznamenat, že mýdlový základ „roztavit a nalít“ není mnohými lidmi považován za tak přirozený jako mýdla zpracovávaná za studena, protože výrobci často používají k udržení tavitelné konzistence více chemikálií. Zkontrolujte tedy přísady a ujistěte se, že vaše pokožka snáší další chemikálie používané v mýdlové bázi.

450 gramů mýdlového základu z kozího mléka

2 až 4 lžíce medu

1 polévková lžíce přírodního oleje, jako je jojoba nebo sladký mandl (volitelně)

Miska vhodná do mikrovlnné trouby nebo kastrol pro dvojitý kotel

Silikonová stěrka

Formy na mýdlo ze silikonu

Mýdlové barvivo (volitelně)

V mikrovlnce rozpusťte mýdlový základ z kozího mléka

1. Mýdlovou základnu nakrájejte na malé kousky a vložte do žáruvzdorné mísy. Kostky rozpustíme v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni.

2. Jakmile se mýdlový základ stane tekutým, můžete zapracovat med a poté přidat pár kapek esenciálních olejů. Pokud chcete, můžete přidat několik kapek žlutého mýdlového barviva, které dodá mýdlu medovou barvu.

Krásné formy na mýdlo na domácí přírodní mýdla

3. Směs nalijte do forem na mýdlo a nechte alespoň 1 hodinu ztuhnout. Pokud spěcháte, můžete formy odložit na 30 minut do lednice nebo mrazničky a proces urychlit. Poté mýdla vyjměte z forem a nechte je při pokojové teplotě dalších 24 hodin.

Vyrobte si mýdlo z kozího mléka sami z různých druhů mýdla