Krása

Toner Witch Hazel: 12 nápadů, jak používat Witch Hazel

Čarodějnický lískový toner sám o sobě přináší výhody

Rodáci z Ameriky již znali účinky rostliny čarodějnice: v té době se používala jako lék na bodnutí a popáleniny. V současné době se aktivní složky obsažené v jejich listech a kůře používají při výrobě kosmetických přípravků, jako je tonikum čarodějnice, krémy a masti. V rámci kosmetické rutiny toho může líska čarodějnice udělat hodně: zmírňuje svědění, má protizánětlivé účinky, osvěžuje pokožku, neutralizuje zarudnutí a má antibakteriální účinek. Organické čisticí prostředky, vůně do místnosti, odstraňovače skvrn a neutralizátory zápachu ale také obsahují čarodějnickou vodu. Shromáždili jsme pro vás 12 nápadů na toto téma, naučte se používat čarodějnici a jak si můžete vyrobit vlastní přírodní kosmetiku a univerzální čisticí prostředky.

Čarodějnický oříškový toner: přehled léčivé rostliny čarodějnice

Hamamelis Facial Toner Witch Hazel Používejte kosmetické výrobky Léčivá rostlina

Čarodějnice je vytrvalý keř z čeledi čarodějnic, který pochází ze Severní Ameriky a Asie. V současné době je jako okrasné rostliny v Evropě běžných celkem šest druhů a několik hybridních odrůd. Neměli by si je však plést s Hamamelis virginiana, virginskou čarodějnicí. Je to jediná léčivá rostlina z čeledi čarodějnic a na rozdíl od ostatních odrůd kvete na podzim. Trvalka může dosáhnout výšky několika metrů a má oválné nažloutlé listy, které jsou uspořádány střídavě. V létě tvoří četné dřevnaté tobolky, které se krátce před květem na podzim otevřou a vyhodí černá semena. Účinné látky se nacházejí v kůře a listech rostliny. Taninové třísloviny se získávají z kůry a katechinové třísloviny a silice z listů.

Čarodějnici lze použít nejen k přípravě pleťového tonika z čarodějnice. V následujícím textu vám nabízíme několik příkladů, jak si můžete připravit vlastní čaj, tinkturu nebo obklad. Před použitím léčivé rostliny byste se samozřejmě měli nejprve poradit se svým lékařem a lékárníkem.

Připravte si recept na Hamamelis Facial Toner Witch Hazel Tea sami

Čarodějnický lískový čaj Pro obklady a výplachy ran: Čaj se připravuje ze sušených listů čarodějnice a sekaných kusů hovězího masa. Dvě čajové lžičky listové a hovězí směsi dáme do šálku a zalijeme 250 ml horké vody (ideálně 90 stupňů). Čaj nechte louhovat 10 až 12 minut, poté sceďte a nechte vychladnout. Můžete jej použít k mytí zanícené pokožky, koupání v ní 10 až 20 minut nebo si dát obklad. Čaj můžete uchovávat v chladničce až 24 hodin.

Komprimujte s lískovým čajem: Aplikují se jako obálka na postiženou část těla nebo na ránu. Komprese nechte působit 2,5 – 3 hodiny. Při prvním použití komprese zkontrolujte po 20 minutách alergické reakce, jako je otok nebo zarudnutí.

Vytvořte si vlastní recept na tonik z čarodějnice a lísky

Koupání s lískovým čajem: Vzhledem k tomu, že čaj z lískových oříšků může snížit zánět, často se používá zředěný pro koupele v kyčlích. S takovou kyčelní koupelí lze například účinně zmírnit příznaky hemoroidů. Čaj se jednoduše nalije do teplé vody a poté se můžete 15 minut koupat uvnitř. Pomáhá také na zanícené nebo těžké nohy, tentokrát byste měli čaj přidat do vody v koupeli na nohy.

Vyrobte si tinkturu z vilínu: Do kastrůlku dáme cca 120 g drcené čarodějnické kůry a zalijeme 300 ml destilované vody, necháme na mírném ohni zahřát asi 1 hodinu. Každou chvíli můžete promíchat. Směs nepřiveďte k varu! Teplou směs přeceďte. Podle toho, kolik kapaliny máte, budete nyní muset přidat stejné množství destilované vody. Pokud máte například 200 ml tekutiny, přidejte dalších 200 ml destilované vody. Přidejte trochu ducha. Přesné množství alkoholu, které potřebujete, můžete vypočítat následovně: 200 ml kapaliny + 200 ml destilované vody = 400 ml směsi čarodějnice. 400 ml X 18% = 72 ml alkoholu. Tinkturu skladujte uzavřenou, suchou a temnou. Použití: Zřeďte 15 až 25 kapek ve 250 ml vody a naneste na pokožku vatovým tamponkem.

Vyrobte si čarodějnický toner sami: základní recept a příklady použití

Čištění čarodějnického lískového obličeje

Můžete si koupit čarodějnický toner, ale můžete si ho také vyrobit sami. Podrobně vysvětlíme, jak to udělat.

Na vodu z čarodějnice potřebujete následující přísady: 200 g suché a jemně nasekané kůry Hamamelis virginiana a vody z vodovodu. Protože potřebujete destilovat kapalinu, budete také potřebovat destilační přístroj. K tomuto účelu je vhodná zejména takzvaná palírna Leonardo.

Příprava: Leonardo se stále skládá ze čtyř částí: konvice na vodu, aromatického koše, který je naplněn bylinkami, květinami a v tomto případě – jemně nasekanou kůrou, chladičem a vrcholem. Nejprve musíte do konvice namontovat aromatický koš, poté naplňte aromatický košík kůrou. Rostlinný materiál lehce přitlačte konečky prstů. Poté přichází chladič, nyní už jen stačí připojit hadice a můžete začít destilovat. Celý proces trvá 30 až 40 minut.

Tuto domácí čarodějnickou vodu můžete přidat do jiných produktů pro péči o pleť nebo ji použít jako pleťový toner.

Čarodějnická voda a její protizánětlivé vlastnosti

Vyrobte si kosmetický výrobek pro péči o pleť čarodějnice z lískových oříšků sami

1. Proti nadýmaným váčkům pod očima použijte oříškový toner

Tenká kůže pod očima s věkem ztrácí svou pružnost, a proto potřebuje pravidelnou péči. Pokud se časem vytvoří váčky pod očima nebo tmavé kruhy, lze je uklidnit tonerem z čarodějnice. Jednoduše namočte vatové tampony do vilínové vody, složte je, přiložte na oči na 10 až 15 minut a nechte ingredience čarodějnice vsáknout.

2. Čarodějnický oříškový toner na křečové žíly

Křečové žíly, také známé jako křečové žíly, je stav, který způsobuje bolest a otoky nohou. Příznaky postižených lze zmírnit jak léky, tak bylinkami. Studie ukázaly, že čarodějnická voda má také pozitivní účinek. V každém případě musí být aplikován na postižené části těla nejméně třikrát denně po dobu tří týdnů, než budou viditelné první výsledky.

3. Čarodějnická voda na vyrážku plenky

Nová studie publikovaná v European Journal of Pediatrics M. Kieserem a H.H. Vlk vydaný v roce 2007 poukazuje na protizánětlivé vlastnosti čarodějnice. Vědci dospěli k závěru, že některé záněty kůže u dětí lze účinně léčit čarodějnicí.

Na ochranu před spálením od slunce naneste toner z čarodějnice

4. Toner Witch Hazel pomáhá při spálení sluncem

Čarodějnice může také pomoci při spálení sluncem a zklidnit pokožku namáhanou sluncem. Jakmile si všimnete nebo ucítíte spálení od slunce, první věc, kterou byste měli udělat, je osprchovat se. Poskytuje úlevu a ochlazuje pokožku. Poté můžete toner opatrně nanést vatovými tamponky.

5. Čarodějnická voda pro citlivou pokožku hlavy 

Suchou, citlivou pokožku hlavy, která je náchylná k zarudnutí, lze také úspěšně ošetřit vilínovou vodou. V tomto případě může přírodní produkt zmírnit svědění a pomoci pokožce rychle se uzdravit, ale správná jemná péče o vlasy může v dlouhodobém horizontu znamenat rozdíl. Jemný šampon a pravidelné masky na vlasy s 5-6 kapkami tinktury z hamamelu dodají vlasové pokožce rovnováhu.

Naneste na obličejové tonikum čarodějnice a vytvořte si vlastní recept

6. Toner z čarodějnice pomáhá proti štípnutí komáry

Smíchejte jedlou sodu s oříškovým tonerem a naneste pastu na postižená místa. Dáme vám také jednoduchý recept na organický sprej odpuzující hmyz. Smíchejte destilovanou vodu a čarodějnický toner v poměru 1: 1, přidejte 30 kapek jednoho z následujících esenciálních olejů: eukalyptus, levandule, máta, rozmarýn. Lahvičku energicky protřepejte a postříkejte jí kůži.

7. Čarodějnický oříškový toner na strie

Čarodějnickou vodu lze nejen preventivně aplikovat na kůži, ale také může zesvětlit strie, které se již vytvořily.

Čarodějnický lískový toner v domácnosti

Čarodějnice Hazel Toner Domácí čističe

8. Čisticí prostředky na mramor a žulu

Mramor a žula jsou citlivé přírodní kameny, jejichž povrch může zabarvit. Jemné čisticí prostředky jsou proto naprostou nutností. Čarodějnický oříškový toner může být zvláště účinný při čištění vysoce leštěných povrchů. Nastříkejte povrch a poté jej otřete hadříkem z mikrovlákna. Pro jistotu můžete nejprve vyzkoušet účinek pleťového toneru na nenápadné místo.

9. Jako odstraňovač skvrn v domácnostech se zvířaty

Každý, kdo má domácího mazlíčka, zná problém: výzvou je nejen odstranit skvrny, ale také neutralizovat pachy. Tady se hodí oříškový toner. Tekutinu nejprve setřete papírovým ručníkem, poté skvrny postříkejte lískou a poté skvrny očistěte enzymatickým čističem..

Otřete domácí čisticí prostředek s lískovým oříškem

10. Jako čistič koberců

Čarodějnický oříškový toner se také používá k ošetření nečistot v kobercích, rohožkách a podobně. Smíchejte nitron s obličejovým tonerem čarodějnice, nejprve zkontrolujte hotovou pastu na nenápadném místě a poté ji můžete použít k čištění koberce.

11. Jako čisticí prostředek na šperky

Čím déle budete své oblíbené šperky nosit, tím budou špinavější. Čarodějnická voda je jemný prací prostředek, který účinně odstraní špínu z vašich náušnic, náhrdelníků a náramků.

12. Vytvořte si vůně do místnosti sami s vilínovou vodou.

Vytvořte si vlastní recept na vůni toneru z čarodějnice a lísky

Základní recept na pokojovou vůni se skládá ze tří přísad: destilovaná voda, voda z čarodějnice a esenciální olej dle vašeho výběru. Pro inspiraci vám nabízíme čtyři kombinace, které si můžete sami vyrobit:

Ingredience pro základní recept: 100 ml destilované vody, 1 polévková lžíce pleťového tonika z čarodějnice, 50 kapek vonného oleje dle vašeho výběru.

Čerstvost díky následujícím esenciálním olejům: 20 kapek citronového oleje, 15 kapek bazalkového oleje, 10 kapek rozmarýnového oleje, 5 kapek mátového oleje.

Letní nálada s následujícími vonnými oleji: 20 kapek levandulového oleje, 20 kapek citronového oleje, 10 kapek rozmarýnového oleje.

Pro lepší koncentraci: 30 kapek mátového oleje, 20 kapek rozmarýnového oleje.

Používejte pleťové tonikum z lískových oříšků Vytvořte si vlastní přírodní kosmetické výrobky