Koupelna

Vyrobte si čisticí prostředky do koupelny sami a rychle odstraňte usazeniny vodního kamene, plísně a zbytky mýdla

V hektickém každodenním životě je téměř nemožné každý den čistit koupelnu. Vápenaté sprchové kouty, špinavé dlaždice, zbytky mýdla na dřezu jsou často výsledkem. Naštěstí je lze rychle odstranit i univerzálním čističem z drogerie. Pokud však hledáte alternativu šetrnou k životnímu prostředí, měli byste zvolit přírodní čisticí prostředek. V dnešním příspěvku vysvětlíme, jak si můžete čistič koupelny vyrobit sami.

1. Vyrobte si čisticí prostředky do koupelny sami: Které domácí prostředky dokáží odstranit nečistoty a usazeniny?

Vyčistěte koupelnu a získejte umyvadlo a keramiku bílou

Dezinfekce, odstraňování usazenin a aromatizace: čistič koupelen musí toho hodně zvládnout. Naštěstí existuje několik domácích prostředků, které má každý z nás doma a které mají skvělé čisticí vlastnosti. Patří sem jedlá soda, ocet, tvarohové mýdlo, citronová šťáva. Při čištění byste však měli věnovat pozornost několika věcem:

 • Přírodní materiály, jako je kámen, jsou velmi citlivé na kyselé čisticí prostředky. Abyste zabránili zabarvení a skvrnám od domácího čističe koupelen, měli byste si vytvořit seznam všech materiálů v koupelně a předem si u výrobce ověřit, co můžete použít k jejich čištění. Pokud to není možné, můžete nejprve vyzkoušet čistič koupelen na neviditelném místě.
 • Sklo a keramika jsou většinou odolné vůči kyselinám, ale citlivé na škrábance. Vhodné jsou pro ně tedy domácí prostředky s citronovou šťávou nebo zředěným octem, ale méně vhodná je jedlá soda a jedlá soda.

Koupelnový sprchový kout a umyvadlo a koupelnové armatury a čištění obkladů

 • Pokud si čistič koupelny vyrábíte sami, je nutná především trpělivost. Často musíte vzorec několikrát otestovat a v případě potřeby jej vylepšit nebo přizpůsobit svým vlastním potřebám.
 • Domácí čistič toalet může znovu vytvořit zářivě bílou toaletu. Některé domácí prostředky však mohou také poškodit odtokové potrubí. Abyste tomu zabránili, měli byste se nejprve poradit s odborníkem, než začnete experimentovat s čisticími prostředky na toalety.

2. Vyrobte si čisticí prostředky do koupelny sami: Různé recepty

Proti korozi použijte jedlou sodu a jedlou sodu. K čištění koupelny použijte prostředky pro domácnost

Aby bylo čištění rychlejší, můžete koupelnu rozdělit na několik zón a odstranit nečistoty různými čisticími prostředky.

2.1. Vyrobte si vlastní koupelnový čistič proti vodnímu kameni

Usazeniny vodního kamene v koupelně nejsou hezký pohled. K jejich odstranění budete potřebovat čistič vodního kamene. V drogeriích najdete řadu produktů, ale čistič vodního kamene si můžete vyrobit i sami.

Vyrobte si vlastní čistič koupelny Odstraňte vodní kámen ze sprchových dveří

Vyrobte si vlastní koupelnový čistič s octovou esencí pro koupelnové armatury

Bílý ocet a jablečný ocet obsahují octovou esenci, která dokáže odstranit vápno. Pokud nemáte doma ocet, můžete octovou esenci jednoduše zředit vodou v poměru 1:10. To znamená, že 100 ml octové esence můžete rozpustit v 1 litru vody. Poté nalijte čistič vodního kamene do skleněné láhve a použijte jej k postříkání nečistot. Ponechte roztok octové esence půl hodiny před opláchnutím oblasti.

Čistič do koupelny s leštidlem na obklady ve sprše: Dlaždice můžete rychle a spolehlivě odvápnit pomocí leštidla. Pokud jsou usazeniny vodního kamene velmi tvrdohlavé, můžete na ně přímo nanést leštidlo. Nechte působit 10 minut, než dlaždice vydrhnete měkkou houbou.

Alternativně si můžete leštidlo vyrobit sami. Za tímto účelem rozpusťte 10 g strouhaného organického tvarohového mýdla v 50 ml teplé vody. Poté přidejte 1 čajovou lžičku jedlé sody a zřeďte roztok 250 ml studené vody.

2.2. Vyrobte si vlastní čistič koupelny proti rzi

Citronové čisticí prostředky proti rzi si připravte vlastní recepturu a přísady

Zrezivělé koupelnové armatury nebo rezavé skvrny v umyvadle? Proti tomu může pomoci čistič koupelen. Můžeš Citronový čistič proti rzi si můžete vyrobit i sami. K tomu potřebujete 5 čerstvých citronů a 350 ml bílého octa. Nejprve nakrájejte citrony na tenké plátky a vložte je do zednické nádoby. Poté nalijte bílý ocet do zavařovací sklenice. Ujistěte se, že zcela zakrývá plátky citronu a zavřete sklenici. Nyní ho dejte na chladné místo. Ideální je spíž v kuchyni nebo nevytápěná a stinná zimní zahrada. Nechte čistič citronů tam sedět měsíc. Poté můžete opatrně vyjmout plátky citronu a použít tekutinu k čištění skvrn od rzi v koupelně.

Udělejte si koupelnovou čističku sami pomocí jedlé sody a prášku do pečiva

Soda a prášek do pečiva proti rzi

Kombinace jedlé sody a prášku do pečiva se také ukazuje jako zvláště účinná proti rzi. Obě ingredience můžete dát do čisté mísy. Postupně naplňte misku vodou a smíchejte ingredience dohromady, dokud nebudou krémové. Poté na místo rzi naneste trochu čisticího prostředku do koupelny a vydrhněte měkkou houbou, opláchněte a poté dobře osušte utěrkou.

2.3. Vyrobte si vlastní čistič koupelny proti plísním

Tipy na čištění koupelnových forem

Máte v koupelně plíseň? Poté jej můžete odstranit následujícími domácími čističi koupelen. Ale abyste se toho opravdu zbavili, měli byste místnost dobře větrat. Nechte dveře koupelny otevřené přes noc.

Pokud plíseň zaútočila jen na malou plochu v koupelně, pak je tomu tak lékařský alkohol. Jednoduše naneste trochu alkoholu na suchý hadřík a ošetřte jím postižené místo. Pro jistotu můžete nejprve vyzkoušet na neviditelném místě, abyste zjistili, zda alkohol nezanechává skvrny. Ačkoli je to velmi vzácné, lze to provést, pokud je povrch velmi choulostivý. Na kov byste neměli používat alkohol.

Odstranění formy z kovu a keramiky není snadný úkol. Bílý ocet však může úspěšně zabíjet nebezpečné spóry hub. Namočte hadřík do bílého octa a nechte jej přes noc na zamořeném vybavení koupelny.

2.4. DIY čistič koupelen proti zbytkům mýdla

Čisticí prostředky do koupelny proti zbytkům mýdla vytvářejí recepty na čisticí prostředky

Zbytky mýdla lze odstranit jen velmi obtížně. Proto musíte nechat samostatně vyrobený čistič koupelny nějakou dobu pracovat.

Čistič do koupelny se sodou a octem lze použít pro sprchový kout, nerezové armatury, vanu a umyvadlo. Na spáry a obklady z přírodního kamene i na dřevěný nábytek lze použít jiné jemné domácí čisticí prostředky.

Potřebné přísady:

 • 200 g jedlé sody
 • 120 ml teplé vody
 • 120 ml tekutého mýdla
 • 2 čajové lžičky bílého octa nebo jablečného octa
 • 5-6 kapek citronové šťávy (volitelně)
 • zavařovací sklenice

Nalijte všechny ingredience do zavařovací sklenice, zavřete nádobu a energicky protřepejte. Naneste trochu čisticího prostředku na houbu a povrch jemně vydrhněte. Poté nechte čistič koupelny působit a opláchněte jej.

Na povrchy z nerezové oceli používejte tvarohové mýdlo

Vyrobte si vlastní čistič koupelny s leštidlem Pomocí leštidla lze rychle a snadno odstranit nejen vodní kámen. Rychle a snadno se také zbavíte zbytků mýdla z dlaždic.

Tvarohové mýdlo na nerezových površích použití. Chcete -li to provést, jednoduše v míse smíchejte 50 g jedlé sody, 50 g prášku do pečiva a 75 g tvarohového mýdla. Poté rozpusťte suché přísady v 500 ml teplé vody a naplňte do rozprašovače. Nastříkejte jím koupelnové armatury a v případě potřeby nechte působit až 10 minut. Poté opláchněte a osušte.

3. Vyrobte si čistič toalet sami

Toaletní čistič s bílým octem a vonným olejem a citronovou šťávou a boraxem

Pokud jde o udržování toalety v čistotě, měly by být použity jiné domácí prostředky. Vysvětlíme vám, jak si můžete čistič toalet vyrobit sami.

Toaletní čistič na odolné usazeniny s kolou a sodou

 • 1 plechovka Coca-Coly (355 ml)
 • 50 ml jedlé sody
 • 100 ml bílého octa

Colu nejprve protřepejte v záchodové míse a před opláchnutím ji nechte 10 minut odležet. Poté nalijte do záchodové mísy jeden po druhém bílý ocet a jedlou sodu a počkejte. Pokud čistič toalet přestane bublat, několikrát opláchněte.

Sami čističi toalet dělají různé recepty

Vyrobte si vlastní čistič toalet proti vodnímu kameni a vodnímu kameni.

Složení:

 • 200 ml bílého octa (vyrobeného z cukrové řepy nebo kukuřice, je jemná kyselina, která dezinfikuje a odstraňuje pachy)
 • 150 g boraxu (sodná sůl kyseliny borité, která dokáže odstranit skvrny a znovu vytvořit zářivě bílý záchod)
 • 10 kapek vonného oleje. Do čisticího prostředku na toaletu můžete použít olej z čajovníku, také máty peprné, rozmarýnu nebo eukalyptu, které jsou známé svými antibakteriálními vlastnostmi.

V míse smíchejte všechny ingredience a nalijte roztok do záchodové mísy. Před opláchnutím počkejte 2–3 hodiny.

Vyrobte si jemný čistič toalet pro každodenní použití

Vyrobte si vlastní čistič toalet pro každodenní použití z přírodních materiálů

Pokud čistíte toaletu několikrát týdně, můžete se rozhodnout pro následující recept:

 • 50 g jedlé sody
 • 1 šálek bílého octa
 • 1/2 vonného oleje s antibakteriálními vlastnostmi

Nalijte bílý ocet do rozprašovače, přidejte asi 10-15 kapek vonného oleje a nastříkejte jím víko toalety, záchodové sedátko a záchodovou mísu. Nechte roztok několik minut odležet a poté do záchodové mísy rozetřete jedlou sodu. Pomocí záchodového kartáče odstraňte odolné skvrny od kamene v moči. Důkladně opláchněte.

4. Vyrobte si univerzální čistič do koupelny sami

Víceúčelový čisticí prostředek do koupelny

Univerzální čistič do koupelny je alternativou, pokud není příliš špinavý. Zde přichází recept, který obsahuje téměř všechny výše zmíněné přísady. Dezinfikuje, odstraňuje zbytky mýdla a usazeniny vodního kamene. Pro jistotu byste měli nejprve vyzkoušet účinek víceúčelového čističe na méně viditelné oblasti. Toto jsou nezbytné přísady:

 • 300 ml teplé vody
 • 50 g jedlé sody
 • 100 ml vodky
 • 10 kapek oleje z čajovníku
 • 10 kapek citronového oleje
 • skleněná láhev s rozprašovačem
 • samolepicí etiketu
 • trychtýř
 • zavařovací sklenice

Instrukce:

1. Do zavařovací sklenice nalijte 300 ml teplé vody.

2. Přidejte 25 g jedlé sody.

3. Také naplňte 100 ml vodky do zednické nádoby.

4. Nyní přidejte vonné oleje.

5. Roztok velmi dobře promíchejte a nalijte do skleněné rozprašovače.

5. Správně vyčistěte koupelnu

Správně vyčistěte koupelnu, na co si dát pozor

Usazeniny vodního kamene, špína, rez a plíseň jsou nevzhledné a mohou také představovat zdravotní riziko. Se správnými čisticími prostředky je lze rychle a snadno odstranit. Při manipulaci je však třeba vzít v úvahu několik věcí:

 • Po každém úklidu koupelnu dobře vyvětrejte.
 • K ochraně pokožky vždy používejte gumové rukavice.
 • Malé děti a domácí zvířata by při úklidu neměli být v blízkosti koupelny.

Koupelna je pro mnohé jejich osobní malou oázou, kde si mohou odpočinout po dlouhém dni. Aby byl pobyt v koupelně opravdu relaxační, měl by být opravdu čistý. V drogeriích je na výběr mnoho čisticích prostředků do koupelen, ale mnohé z nich obsahují chemikálie, které mohou dráždit pokožku a oči. Proto si stále více lidí vybírá domácí alternativu a vyrábí si čisticí prostředky doma. To umožňuje rychlé a bez velkého úsilí odstranění vodního kamene, rzi a zbytků mýdla.