Koupelna

Plánování bezbariérové ​​koupelny – tipy a nápady na rekonstrukci

Plán-stavba-podlaha-úroveň-sprcha-sprcha-závěs bezbariérová koupelna

Lidé s omezenou pohyblivostí potřebují prostory, které jim nabízejí svobodu pohybu a bezpečí. Bezbariérová koupelna je nezbytnou součástí bezbariérového vybavení. Na co si při bezbariérové ​​renovaci dát pozor a jaké možnosti financování stát nabízí?

Plánování bezbariérové ​​koupelny – veřejné financování modernizačních opatření pro pronajímatele

Naplánujte si bezbariérovou koupelnu-tipy-sprchový kout-obklady-dřevěné zrcadlo

Prostorné sprchy, bezbariérové ​​toalety a umyvadla, které lze použít i z invalidního vozíku, jsou stavebními kameny přizpůsobené koupelny. Pro majitele nemovitostí přispívá veřejný sektor na náklady na zřízení koupelny pro zdravotně postižené. Majitelé nebo soukromé osoby naopak mohou odečíst rekonstrukci přístupnou pro handicapované jako mimořádnou zátěž. the Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) podporuje půjčky a granty, pokud jsou instalována umyvadla, vany, sprchy a toalety, které splňují požadavky pro osoby se zdravotním postižením.

koupelna-bezbariérový-plán-skleněná sprcha-porcelánová kamenina-dlaždice

Program financování pronajímatelů se vztahuje na přeměnu stávajících nemovitostí, tj. Pouze v případě renovace nebo modernizace. Pokud je modernizace koupelny pouze součástí celkového procesu přestavby, spotřebitelé by měli zajistit, aby byly zaúčtovány veškeré náklady na přestavbu. Protože pokud náklady na rekonstrukci tvoří více než 15% z celkové kupní ceny nemovitosti, platí zvláštní daňové předpisy. Můžete se o tom dozvědět více tady.

Novostavby nemají z této dotace prospěch, ale lze integrovat další dotační programy, například pokud jde o energeticky efektivní výstavbu. V každém případě stojí za to zkontrolovat veřejné dotace v souvislosti s celkovým financováním, aby se ušetřily úroky z financování a náklady na výstavbu.

Plánování přístupné koupelny – zajištění přístupnosti

bezbariérová-koupelna-plánování-půdorys-stavba-poradenství

 © istock.com / Branislav

Některá opatření lze odečíst za rozšíření koupelny vhodné pro zdravotně postižené. To zahrnuje například instalaci valbové vany s vanovými dveřmi nebo rozšíření dveří přístupné pro vozíčkáře. V daňovém právu však neexistují žádné komplexní požadavky, které by bylo nutné splnit, aby mohla být koupelna klasifikována jako bezbariérová. Pro daňové účely lze uplatnit pouze renovační práce, které jsou výlučně z důvodu nemoci nebo zdravotního postižení. Přesto by bezbariérová koupelna měla mít následující vlastnosti:

  • Rozložení místnosti bude změněno tak, aby bylo možné manévrovat s invalidními vozíky.
  • Instalace sprch v úrovni podlahy.
  • Bezbariérová modernizace umyvadla, vany a WC. Výška toalety a umyvadla je nastavitelná a do vany se snadněji nastupuje.
  • Všechny kroky a další nástrahy byly odstraněny.

Design a technologie: Nejen pro osoby se zdravotním postižením

bezbariérová koupelna-plánování-budova-úroveň podlahy-sprcha-teplé barvy

© istock.com / Dominik Pabis

Výrobky, které jsou vhodné pro vybavení koupelny přístupné pro handicapované, již dávno nejsou určeny pouze pro osoby s fyzickými omezeními. Design je atraktivní, individuální řešení působí prostorně a příjemně. Výsledkem jsou moderní koupelny, které poskytují tělesně postiženým bezpečnost a přesto vypadají příjemně díky svému modernímu designu.

Zabezpečení v koupelně se vstupem v úrovni podlahy

prosklené stěny bezbariérový-koupelna-plán-procházka-ve sprše

Sprcha na úrovni podlahy vypadá elegantně a splňuje všechny bezpečnostní požadavky. Každý detail platí pro vysokou kvalitu sprchy vhodné pro zdravotně postižené: Každé jedno zařízení je navrženo tak, aby uživateli poskytovalo pohodlí a bezpečnost. Vstup bez prahů v praxi znamená, že klopýtnutí je stejně dobré jako nemožné. Pokud dveře vedou ke sprše v úrovni podlahy, musí být snadno ovladatelné a vyžadují malé úsilí. Je vhodné navrhnout vstupní prostor sprchy bez drážek nebo kolejnic. K bezpečnosti přispívá i široký vchod. Je tedy také možné, aby ve sprše byly současně dvě osoby, aby si místo pohodlně našel postižený člověk nebo osoba, která potřebuje péči, včetně invalidního vozíku a pečovatele. Při výběru barev byste mimochodem měli mít také na paměti, že lidé se špatným zrakem se dokážou rychle zorientovat. Pro označení otvoru dveří a pro označení skleněných ploch je výhodný systém barevného kódování nebo signální barvy.

Bezbariérový plán koupelny-bílé-obklady-dlažby-velkoformátové-dlažby

bezbariérový-koupelna-plán-procházka-ve-sprše-umyvadlo