Koupelna

Navrhování malé koupelny se sprchovým koutem: Jak naplánovat oázu pohody na malém prostoru

Z koupelny se stalo moderní útočiště, kde ráno dobíjíme baterky a večer relaxujeme. Funkční a stylové zároveň: V dnešní době jsou nároky na osobní oázu pohody větší než kdy dříve. Většina koupelen je přitom poměrně kompaktní a má jen několik metrů čtverečních prostoru.

malá koupelna design sprchový kout nepřímé osvětlení obklady z přírodního kamene a velké koupelnové zrcadlo

Se správným vybavením a promyšlenou koncepcí však můžete uvolnit více místa. Dáme vám užitečné tipy, jak navrhnout malou koupelnu se sprchovým koutem, a vysvětlíme, které instalační situace jsou možné.

Navrhování malé koupelny se sprchou: přehled různých instalačních situací

malá koupelna s designovou dělící stěnou se sprchovým koutem z čirého skla

V dnešní době je sprcha standardní součástí malé koupelny. Lze ji implementovat i s omezeným prostorem a nabízí prostorově úspornou alternativu k vaně. Jsou v obchodu moderní sprchové kabiny téměř ve všech tvarech aby si každý mohl najít tu správnou pro svou vlastní situaci instalace. Dáváme vám přehled variant.

1. Prostorově úsporná řešení pro rohy. Sprchový kout s rohovým vstupem je skutečnou klasikou. Obzvláště prostorově úspornými variantami jsou kulatá sprcha s kvadrantovou sprchovou vaničkou a rohová sprcha se čtvercovou sprchovou vaničkou. Přesvědčují nadčasově elegantním designem a pokud jde o pohodlí používání, nejsou v žádném případě horší než větší modely.

2. Optimální využití výklenků. Stávající výklenky nebo výklenky vytvořené pomocí instalační stěny lze oddělit sprchovými dveřmi. Volně stojící skleněné stěny a sprchová vanička v úrovni podlahy umožňují velkou flexibilitu v designu koupelny a vytvářejí bezbariérový přechod mezi různými oblastmi v malé koupelně.

malá koupelna se sprchovým designem sprchový kout se sprchovou vaničkou a otočnými dveřmi

3. Sprchový kout vedle vany. Ani v malé koupelně se nemusíte obejít bez vany. Abyste efektivně využili dostupný prostor, jsou vana a sprcha obvykle plánovány vedle sebe. Sprchový kout je speciálně přizpůsoben rozměrům vany a připojen přímo k jeho krátké straně.

4. místo. Speciální modely. Pětiúhelníkové a půlkruhové sprchy i sprchové kabiny ve tvaru U lze konfigurovat podle vlastních potřeb. Každý si tedy může navrhnout své vlastní individuální řešení sprchové kabiny.

5. Kompletní sprchové kabiny. Kompletní sprchy jsou montované sestavy, které se skládají z bočních stěn, sprchové vaničky a otočných nebo posuvných dveří. Nabízejí levnou alternativu k modelům vyráběným na míru.

Navrhování malé koupelny se sprchou: příslušenství

Malá koupelna se sprchovým koutem s mozaikovou podlahou v krémové barvě

Nejen tvar sprchového koutu hraje důležitou roli při navrhování pohodlí koupelny, ale obvyklé doplňky, jako je typ dveří, lze také přizpůsobit podmínkám místnosti.

Dveřní systémy. Se správným typem dveří lze rozumně využít i malé rohy a výklenky. Otočné dveře jsou vhodnější pro prostorná vestavěná řešení než pro prostorově úsporné sprchy. Sprchovou kabinu U lze však snadno oddělit otočnými dveřmi. Skládací dveře spojují hranice mezi různými zónami v koupelně a posuvné dveře umožňují prakticky nekonečný design.

Typ skla. Vysoce kvalitní sprchové kouty na míru jsou vyrobeny ze skla, zatímco většina prefabrikovaných dveří a stěn je vyrobena z akrylátu. Stěny a dveře ze skutečného skla jsou k dispozici ve třech verzích: čiré sklo, pískované nebo s dekorem. Čiré skutečné sklo dává malé místnosti velkou štědrost, a proto je vhodnější než ostatní varianty. Většina výrobců navíc nabízí možnost utěsnění skleněných dveří a stěn.

Sprchové zadní stěny ukázat jako funkční a levná náhrada za dlaždice. Montáž je extrémně nekomplikovaná a rychlá. Kompozitní panely jsou odolné proti oděru a poškrábání a zachovávají si tvar a barvu i po 10 letech.

designová malá koupelna s rohovou sprchou skládací dveře dešťová sprcha kachlová podlaha