Koupelna

Historie kultury sprchování: současné trendy ve sprchách ve světle minulosti

aktuální trendy ve sprchách doplňky do sprchy vintage styl

Římané to dokázali, stejně jako prehistoričtí lidé: sprchování je kulturní technika, která se stala nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. A přestože existuje již nějakou dobu, vždy byla určitým způsobem avantgardní – ať už proto, že jí byly připisovány léčivé vlastnosti, nebo proto, že byla vždy v popředí, pokud jde o domácí dekor. Princip vždy zůstal stejný; vývoj designu a technologie naopak nezadržitelně pokračuje.

sprchování moderní sprcha kultura venkovní sprcha

První známky sprchování lze nalézt již v prehistorických dobách. Nástěnné malby, obrázky váz a tradiční náboženské spisy naznačují, že lidé si už velmi dlouho nalévají vodu do hlavy nebo těla v „nějaké formě“. Konkrétní zmínky o správné kultuře sprchování se však objevily až ve starověku. Například římský spisovatel Plinius ve své knize Naturalis Historia referuje o obchodníkovi jménem Sergius Orata, kterému přisuzuje vynález sprchy. Orata, který nebyl jen obchodníkem, ale také vynálezcem a hydraulickým inženýrem, již ukázal nos pro inovace a získal bohatství a pověst díky chovu ústřic a vynálezu podlahového vytápění. Pokud jde o sprchování, měl nápad instalovat takzvané „závěsné vany“ do normálních domů a vil, aby je mohl upgradovat.

Od privilegií k masové kultuře

Kultura sprchy v průběhu let, venkovní lesní sprcha

Sprchování však zůstalo dlouhou dobu extravagance a jako soukromá praxe bylo v zásadě vyhrazeno pouze dvořanům a bohatým lupičům. Ve středověku byl stále více používán ze zdravotních důvodů, zejména v Evropě, a pokračoval až do moderní doby. Běžnou formou takzvané „senné sprchy“ byla „lesní sprcha“ od Graefenbergera Wilhelma Priesnitze. Na počátku 19. století se tak moderní vodní medicína stala „společensky přijatelnou“. Všechny tyto praktiky však byly ještě daleko od moderního sprchování, které dnes známe. Sprchové kouty a sprchové vaničky tehdy nebyly známy.

Sprchový kout ve venkovském stylu v koupelně

První formy sprchových kabin se na pařížských koupacích lodích objevily až kolem roku 1760, kde byly součástí kapacích a zalévacích lázní. Od poloviny 19. století se objevuje stále více sprch s tekoucí teplou vodou a úhlednými sprchovými kabinami, což bylo možné díky vynálezu plynových kamen a rozšíření vodovodních přípojek v soukromých obytných prostorách. Předtím byla v bohatších kruzích rozšířená forma sprchy, ve které člověk stál v míse uprostřed koupelny a omotal si přes hlavu mokrou houbu a určitým způsobem se tak „sprchoval“. Cesta ke sprchování jako masové kultuře byla nyní vydlážděna.

Moderní kultura sprch a současné trendy

moderní kultura sprchování aktuální trendy sprchování sprcha na úrovni podlahy

Na počátku svého vzniku bylo sprchování jen prostředkem osobní hygieny. Dnes se vyjednává hlavně pod hlavičkou »wellness«. Těžiště se proto přesunulo z čisté účelnosti na pohodu, rekreaci a relaxaci. Dnes existuje mnoho trendů a módů v oblasti sprchové kultury: Diverse Sprchové doplňky, tvar sprchových koutů a materiál, ze kterého jsou vyrobeny, podléhají neustálým technologickým a designovým změnám. V současné době je obzvláště populární takzvaná »sprcha na úrovni podlahy«; funguje bez sprchové vaničky, poměrně snadno se čistí, je bezbariérový a navíc vypadá elegantně.

moderní sprchová kultura skleněná stěna Duche na úrovni podlahy

Kombinace vany a sprchy jsou naopak čím dál méně atraktivní a trend jde dokonce tak daleko, že v mnoha koupelnách jsou kvůli úspoře místa instalovány pouze sprchy na úrovni podlahy nebo běžné sprchové kabiny. A to také do určité míry odpovídá dnešnímu zeitgeistovi, podle kterého se zdá, že život stále zrychluje a zdá se, že nikdo nemá dostatek času dopřát si dlouhou koupel. Můžeme tedy být zvědaví, jak se bude vyvíjet naše kultura sprchování a koupání.