Jóga

Supta Virasana (Ležící hrdina) – Jak postupovat a výhody

Póza Supta Virasana nebo ležící růžová růže je populární jógovou ásanou, která ve skutečnosti pochází ze sanskrtského slova, kde „Supta“ znamená „ležící“ a „asana“ znamená „držení těla nebo poloha“. V tomto postoji jógy se horní část těla nakloní dozadu tak, aby záda spočívala na podlaze. Paže jsou také položeny na podlahu a dlaně směřují ke stropu.

Toto je efektivní jógové cvičení, které uvolní mysl i tělo. Cvičícího to také zbaví řady bolestí svalů a je to dobré pro nervový systém. Tato střední pozice je oblíbená a praktikuje se od věků.

Supta Virasana (ležící hrdina) Jak postupovat a výhody

Pro mnoho lidí je tento postoj obtížně zvládnutelný. Pokud se ale udělá správně, bude to jedno z nejsnadnějších a nejefektivnějších cvičení jógy, jaké jste kdy prováděli. Začátečník však bude muset při provádění této nádherné pozice jógy přijmout určitá opatření. Tato pozice jógy je vhodná jak pro začátečníky, tak pro pravidelné cvičence. Pravidelné cvičení této přechodné jógové pozice bude prospěšné pro vaše třísla, stehna atd.

Jak dělat Supta Virasana:

Následuje zdaleka nejlepší proces provádění pozice sputa virasana jógy.

Jednu věc budete muset mít vždy na paměti, a to správné dýchání. Dostatečné nádechy a výdechy zdvojnásobí pozitivní účinky tohoto cvičení jógy.

1. Nejprve s výdechem pomalu spusťte trup na zem. Za tímto účelem se rukama opřete a poté použijte lokty a předloktí. Když vaše lokty berou váhu vašeho trupu, měli byste uvolnit spodní část zad a hýždě natažením ocasní kosti. To znamená roztažením masa směrem k ocasní kosti. Při držení těla se doporučuje používat podložku na jógu.

2. Nyní rukama pomalu tlačte přední žebra dolů. Zvedněte pubis mírně směrem k pupku. Tímto procesem se vaše spodní část zad natáhne a automaticky se nakloní k podlaze. To vám také poskytne správnou podporu k provádění supta virasana. Nyní pomalu položte ruce na podlahu a držte je po stranách v úhlu 45 stupňů. Také držte dlaně vzhůru.

3. Nyní budete muset upustit stehenní kosti do kyčelních důlků. Celé toto držení těla bude účinnější, pokud dokážete trochu zvednout kolena z podlahy a udržet je na dece nebo malé stoličce. Abyste se vyhnuli namáhání boků a spodní části zad, držte kolena od boků.

4. Použijte ruce a zkuste zvednout trup (virasana). Dokázali jste to a nyní můžete pomalu vyjít z této polohy a dostat se zpět do své původní polohy v sedě.

5. Udržujte toto držení těla po dobu nejméně 30 sekund. Den za dnem začněte prodlužovat čas a jakmile dosáhnete 300 sekund nebo 5 minut, považujte se ten den za vítěze.

Výhody:

Protože je v tomto cvičení jógy zahrnuto hodně strečinků, efektivně protáhne i břicho, kotníky, stehna a kolena.

Za druhé, poloha ležícího hrdiny posílí oblouky a odstraní bolest z unavených nohou.

Tento konkrétní postoj byl prokázán jako prospěšný při menstruačních bolestech a podporuje lepší trávení.