Jóga

Chaturanga Dandasana – jak postupovat a výhody

Dokončili jste prkna? Je to jako prkno, jediný rozdíl je v tom, že se lokty nedotýkají podlahy. Tato pozice se také nazývá čtyřnohá palice a je dobrá pro paže, břišní svaly atd. Na rozdíl od standardních prken jsou zde lokty pravoúhlé polohy.

Název v zásadě pochází ze sanskrtu, kde „chatur“ znamená „čtyři“, „anga“ znamená „úd“, „danda“ znamená „personál“ a nakonec „asana“ znamená „póza nebo držení těla“. Zde jsou ruce a nohy drženy na podlaze, protože podporují celé tělo. Je to skoro jako nízké prkno, kde je tělo drženo rovnoběžně po celou dobu držení těla. Tělo bude spuštěno dolů, ale nedotkne se podlahy.

Pro baculaté nebo tlusté lidi bude provádění tohoto jógového cvičení trochu obtížné, ale s náležitým cvičením to lze snadno zvládnout i pro lidi s nadváhou navíc. Tuto pozici můžete také nazvat pushup, protože vypadá přesně jako jedna. Toto je základní ásana, kterou je třeba provést před skokem do těch komplikovaných, protože se bude budovat, aby vyzbrojila sílu a připravila vás fyzicky i psychicky na špičkové pozice jógy.

Chaturanga Dandasana Jak postupovat a výhody

Lidé při této pozici dělají nějakou běžnou chybu, která klesá pod standardní úroveň loktů, protože nemohou vydržet stres v úrovních loktů. Při provádění Chaturanga Dandasana se snažte mít zvednutý hrudník. Rovněž se doporučuje rovnoměrné rozložení mezi chodidly a pažemi a udržujte paty také tlačené dozadu.

Jak udělat Chaturanga Dandasana:

Tato pozice je považována za základovou pózu, kterou je třeba zvládnout, než přejdete do jiných hlavních poloh jógy. Zde je návod, jak to uděláte.

Za prvé, stejně jako prkno, řádně vyrovnejte ramena a držte je mírně před zápěstími. Vezměte podporu střední části chodidla a vytvořte správnou rovnováhu v celém těle. Zatlačte chodidla dozadu, jako byste pomocí nohy tlačili tělo ke zdi.

Zapojte čtyřhlavý sval tlačením přes paty. Nyní je načase trochu využít spodní část těla. Pokuste se vytlačit hrudní kost dopředu a vytvořte správnou linii energie v celém trupu i v kříži, včetně boků. Důkladné propojení svalů mysli je jedním z hlavních požadavků jeho jógové pozice. Správná energetická linie by měla být vytvořena z temene hlavy prstů, abyste cítili pohyby svalů uvnitř těla.

Chaturanga Dandasana

Nyní vydechněte a sklopte hlavu na úroveň ramen. Spolu s tím držte horní část stehen a nedovolte jim, aby se dotýkali podlahy. Rovněž natáhněte kostrč směrem k podlaze.

Nyní vydechněte a pomalu pokrčte lokty, ale nevytahujte je pod úroveň zápěstí. Vždy je držte přes zápěstí a přitáhněte je k bokům. Nyní pomalu a správně spouštějte spodní část těla a udržujte rovnoměrně rozloženou tělesnou hmotnost v nohách a pažích. Pokračujte v dosahování hrudní kosti a temene hlavy a pokračujte v dýchání.

Dokázali jste to a můžete své tělo vrátit do původní polohy.

Výhody:

  • Toto je základová pozice, která vám umožní navázat spojení mezi svaly mysli a naučit vás správné rozložení tělesné hmotnosti pomocí paží a nohou.
  • Tento postoj také posílí ruce a nohy.